Birma - Kambodża

13 dni Birma - Kambodża
BIRMA – KAMBODŻA

Birma to jeden z najbardziej fascynujących krajów Azji Południowo-Wschodniej. Można tu zobaczyć wspaniałe zabytki buddyjskiej kultury, niezwykłe górskie krajobrazy, przyjrzeć się życiu jej mieszkańców.

Podczas wyprawy, zobaczą Państwo perłę architektoniczną Rangunu jaką jest bez wątpienia Shwedagon – olbrzymia złota pagoda w centrum miasta, największą atrakcje historycznej Birmy – zespół świątyń w Bagan, gdzie na przestrzeni wielu kilometrów kwadratowych jest rozrzuconych ponad dwa tysiące mniejszych i większych świątyń. Kambodża – to bieda i trudna codzienność – ofiary min przeciwpiechotnych, rozgrabione zabytki i koszmarne pamiątki po Czerwonych Khmerach. W tym smutnym otoczceniu – normalnie płynie życie i zachwyca niesamowita architektura. Khmerowie mają wspaniałą kulturę – w dżungli czekają na nas porośnięte lianami świątynie, na jeziorze Tonle Sap – wioski na palach, a w miastach – salony tajskiego masażu i rozliczne, barwne bazary, na których kupić można niemal wszystko…

Zbiórka na lotnisku w Warszawie, wylot do Birmy.
Przylot do Rangun, załatwienie formalności wizowych, odebranie bagaży, transfer do hotelu, zakwaterowanie.
Zwiedzanie Rangun, gdzie odnajdziemy mieszankę złotych pagód, angielskiej architektury kolonialnej oraz nowoczesności. Odwiedzimy słynną pagodę Sule. Budowla stojąca w samym centrum Rangun pokryta jest 24-karatowym złotem. Odbędziemy też przejażdżkę ulicami stolicy, podziwiając kolonialną architekturę miasta; zobaczymy chińską i hinduską część oraz złożymy wizytę na najbarwniejszym bazarze Rangun, czyli na Bogyoke Aung San. Zobaczymy świątynię Shwe Dagon, perłę architektoniczną Rangun, będącą jednocześnie największą stupą świata. Naszym oczom ukaże się góra złota, pokryta szlachetnymi kamieniami o boskich proporcjach. O Shwe Dagon pisał Rudyard Kipling : "Na horyzoncie widnieje czarowne zjawisko: połyskliwy kształt jaśniejący w słońcu. Nie jest to kopuła muzułmańska ani wieża świątyni hinduskiej. Jest to starożytny Shwe Dagon – mówi mój towarzysz. Oto złota kopuła, oto Birma – kraj, którego nie można porównać z żadnym innym". Przebywając na terenie świątyni można obserwować praktyki religijne buddystów, świadczące o głębokiej religijności mieszkańców tego kraju.
Transfer na lotnisko w Rangun i przelot do Bagan. Dolatując do Bagan zobaczymy sylwetki tysięcy świątyń. Do czasów współczesnych w dobrym stanie zachowały się tylko niektóre z nich; niezwykłe wrażenie sprawia widok całej równiny usianej licznymi pagodami i stupami o różnych kształtach i rozmiarach. Po przylocie transfer do hotelu, zakwaterowanie. Następnie rozpoczniemy eksplorację jednego z najpiękniejszych miast, nie tylko w Azji, ale i na świecie. Będziemy podziwiać zachód słońca ze świątyni Shwesandaw.
(Fakultatywnie ok. 300 USD) lot balonem nad równiną w Bagan. Po śniadaniu wizyta na targu Nyaung Oo, a następnie zwiedzanie najważniejszych pagód i klasztorów, z których każdy jest niepowtarzalny i jedyny w swoim rodzaju (m. in. pagody Shwezigon, Ananda, Dhammayangyi Pahto oraz klasztory Wetkyi-in- Gubyaukgyi i Ananda Ok Kyaung). Bagan to jedyne miejsce na świecie, gdzie na pow. 40 km kwadratowych zachowanych jest 2229 świątyń (niegdyś było ich 12 tys.), a świątyń jest więcej niż ludzi żyjących w czterech wioskach. Między XI a XIII wiekiem, mieszkało tu 200 tys. mieszkańców.
Transfer na lotnisko w Bagan i przelot do Heho. Następnie przejazd do Nyaugshwe i dalej łodzią do hotelu. Obszar jeziora Inle zamieszkują głównie rybacy z plemienia Intha, nazywający siebie "Dziećmi Jeziora". Są to buddyści, więc nie dziwi obecność około 100 klasztorów i prawie 1000 stup rozsianych wokół jeziora. Rybacy z jeziora Inle znani są z nietypowej techniki wiosłowania. Stojąc na rufie na jednej nodze, drugą podtrzymują wiosło. Motorówka płynąc wąskimi przesmykami, wśród szuwarów, zawiezie nas do wytwórni jedwabiu oraz manufaktury wytwarzającej złotą i srebrną biżuterię; eksploracja codziennego życia mieszkańców.
Rejs po Jeziorze Inle. Gdy spojrzy się na Jezioro Inle, ma się wrażenie, że granica między ziemią a wodą uległa zatarciu. Domy, klasztory i farmy wynurzają się z wody, a zamiast riksz motorowych i wozów konnych, pływają łodzie. Popłyniemy do Nga Phe Kyaung, nazywanego klasztorem Skaczącego Kota, odwiedzimy jeden z lokalnych targów (każdego dnia targ odbywa się w innej wiosce) oraz poobserwujemy toczące się na jeziorze i jego brzegach codzienne życie mieszkańców.
Przejazd na lotnisko w Heho i przelot do Rangun. Po przylocie transfer do hotelu, zakwaterowanie. Czas wolny.
Transfer na lotnisko w Rangun, przelot do Siem Reap w Kambodży.
Zwiedzanie Angkor Wat, największej, najważniejszej i najbardziej znanej świątyni w monumentalnym kompleksie Angkor. To dzieło Suryavarmana II (1115-1150r.) ku czci hinduskiego boga Wishnu. Całkowita powierzchnia razem z murami zewnętrznymi i fosą to 2,08 km². Najwyższa z wież mierzy 65 metrów. Mury świątyni zbudowano z laterytu - ze względu na jego dużą twardość. Jeden z największych skarbów Angkor Wat to kamienny "arras”, ciągnący się na długości ponad 900 metrów, na którym widnieje prawie 20 tysięcy postaci przedstawiających realistyczne sceny z eposów indyjskich Ramajany i Mahabharaty, jak również życie dworu. Jest to najlepiej zachowany przykład architektury Khmerów i leży 1,3 km na południe od miasta królewskiego Angkor Thom. Słowo Angkor to miejscowa forma słowa nokor, które pochodzi od sanskryckiego słowa nagara, oznaczającego miasto. Wat to słowo oznaczające świątynię we wszystkich krajach Indochin. Słowa Angkor i Wat razem oznaczają "Miejska Świątynia". Jego piękno i rozległość są tak wielkie, że wielu uważa go za jeden z siedmiu cudów świata (średniowiecznego). Zobaczymy Południową Bramę Angkor Thom (Starożytnego Miasta Angkor) oraz świątynię Bayon, należącą do najpiękniejszych świątyń kompleksu Angkor. Potężne, kamienne twarze Bayonu należą do najbardziej znanych dzieł klasycznej sztuki i architektury khmerskiej. W świątyni jest 37 wież i niemal wszystkie zostały ozdobione wielkimi twarzami spoglądającymi w cztery strony świata.
Przejazd do Phnom Penh (ok. 5 godzin), stolicy kraju, położonej w jego południowo-zachodniej części, przy ujściu rzeki Tonle Sap do Mekongu. Według legendy, w 1370 bogata dama imieniem Yu Penh, która miała pałac nad brzegiem Mekongu, zauważyła w rzece przepływający ogromny pień koki. Postanowiła go wyłowić i wspólnymi siłami, wraz z sąsiadami, wyciągnęła ten pień drzewa z rzeki. Okazało się, że w środku znajdują się cztery brązowe statuetki Buddy i jedna kamienna figurka bogini (Prah Noreay). Pani Penh, jak i sąsiedzi, którzy pomagali jej w wyciąganiu pnia z wód Mekongu, potraktowali to zjawisko jako zapowiedź pomyślnych wydarzeń. Umieścili statuetki Buddy i bogini w naprędce zbudowanej kaplicy, a kilka lat później zaczęli budować wzgórze, aby w jakiś szczególny sposób uhonorować to znalezisko. Tak powstała góra – nazwana Phnom Daun Penh (Góra Pani Penh). Jest to sztucznie usypane, 27 m wzgórze. Po przyjeździe zakwaterowanie w hotelu, następnie zwiedzanie Phnom Penh: Pagody Ounalom, Wat Phnom – symbolu stolicy Kambodży, dzielnicy kolonialnej, mostu Chroy Changva
Zwiedzanie Phnom Penh - Pałac Królewski, Srebrna Pagoda (posadzka wyłożona ponad tysiącem srebrnych płytek), Muzeum Raung Damrei, Muzeum Sztuk Pięknych. Transfer na lotnisko, odlot do kraju.
Przylot do Warszawy.

Mjanma (Birma)

Stolica: Naypyidaw

Największe miasta: Rangun, Mandalaj, Mulmejn, Pegu, Basejn, Taunggyi, Sittwe, Munywa

Język urzędowy: birmański

Waluta: kiat (MMK)

Ludność: 51.419.000 osób

Strefa czasowa: czas polski +5,5h (w zimie) i +4,5h (w lecie)

Podział administracyjny: Mjanma pod względem administracyjnym dzieli się na 7 stanów i 7 prowincji.

Przepisy wjazdowe:

Wiza jest wymagana. Formalności należy dopełnić przed podróżą, w Ambasadzie Mjanmy w Berlinie. Możliwe jest także dopełnienie formalności wizowych w formie elektronicznej – e-visa (http://www.evisa.moip.gov.mm/). Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 6 miesięcy od daty wjazdu na terytorium Mjanmy.

Przepisy celne:

Zagraniczne środki płatnicze powyżej 2.000 USD, biżuteria, sprzęt elektroniczny i fotograficzny muszą być ujęte w deklaracji celnej. Jedynym ograniczeniem dotyczącym środków finansowych jest zakaz przywozu i wywozu waluty miejscowej. Można ją wymienić tylko na bony płatnicze (towarowe). Przy wyjeździe jedynie bony wykupione na kwotę wyższą niż 300 USD mogą być ponownie zamienione na walutę wymienialną. Wywóz wizerunków Buddy wymaga uprzedniej zgody władz Mjanmy (nie dotyczy to wyrobów rzemieślniczych). Nie ma możliwości uzyskania zwrotu podatku VAT. Istnieje zakaz wywozu lokalnych zwierząt, roślin i wyrobów z nich wykonanych.

Religia i obyczaje:

Mjanma jest krajem buddyjskim – 80% społeczeństwa to buddyści.

Niezastosowanie się do obowiązujących norm (reguły zachowania w świątyniach oraz miejscach kultu religijnego) może spowodować konflikt z miejscową ludnością. Odwiedzając świątynie czy inne miejsca kultu religijnego, należy być stosownie ubranym (odkryte ramiona czy szorty są niedozwolone). Nie należy podejmować dyskusji na tematy społeczno-polityczne oraz zaczepiać miejscowych kobiet. Stosunki homoseksualne są zakazane i zagrożone karą więzienia, jednakże przepisy te są rzadko egzekwowane.

Opieka zdrowotna:

Nie są wymagane szczepienia profilaktyczne (za wyjątkiem sytuacji, w której turysta przebywał na obszarze dotkniętym epidemią żółtej febry). Opieka medyczna jest ogólnie dostępna. Wizyta u lekarza w szpitalu państwowym jest praktycznie bezpłatna (nie dotyczy lekarstw). Poziom świadczeń medycznych nie odpowiada europejskim standardom.

Komunikacja:

Dostęp do wielu regionów kraju jest ograniczony z powodu niestabilnej sytuacji etnicznej. Ograniczenia mogą dotyczyć całkowitego zakazu wjazdu lub ograniczać się do środka transportu (np. wyłącznie drogą lotniczą). Większość miejsc turystycznie atrakcyjnych można zwiedzać jedynie w zorganizowanych grupach z miejscowym przewodnikiem i po wcześniejszym uzyskaniu zgody właściwego Ministerstwa (Tourism Regulation Departament).

Aktualne informacje nt ograniczeń w podróżowaniu, które często się zmieniają, znaleźć można na stronie internetowej Ministerstwa Hotelarstwa i Turystyki Mjanmy (www.myanmartourism.org).

Turyści, którzy zboczą z wytyczonych szlaków turystycznych narażeni są na zatrzymywanie przez liczne patrole policyjne.

Przydatne informacje:

Na terenie całego kraju istnieją spore utrudnienia w dostępności sieci GSM. W hotelach istnieje możliwość korzystania z internetu.

Istnieje możliwość korzystania z bankomatów oraz płacenia kartą płatniczą jedynie w dużych miastach (np. Rangun), niektórych hotelach i centrach turystycznych. Należy mieć przy sobie zapas środków pieniężnych (USD), banknoty powinny być stosunkowo nowe i bez żadnych zapisów odręcznych.

Klimat:

Mjanma leży w większości swojego obszaru w strefie klimatu zwrotnikowego monsunowego, dotyczy to także obszarów na samym południu kraju gdzie klimat posiada wybitnie morską, wilgotną odmianę. Krańce północne znajdują się pod wpływem klimatu podzwrotnikowego, także o monsunowej odmianie.

Średnia temperatura powietrza wynosi odpowiednio:

– w miesiącach letnich: 30-32°C

– w najchłodniejszym miesiącu: 21-25°C

Roczna suma opadów atmosferycznych waha się od 800 mm na równinie Irawadi, przez 1000 – 2000 mm na obszarach górskich, aż po 5000 – 6000 mm na wybrzeżu Morza Andamańskiego.

Placówka dyplomatyczna:

Polska nie posiada swojej ambasady na terytorium Mjanmy.

Przy podróży do tego kraju, obywatele RP podlegają kompetencjom Ambasady w Tajlandii.

Ambasada RP w Tajlandii:

Adres: 100/81-82, Vongvanij Building B, 25th Floor, Rama 9 Road, Huaykwang District, Bangkok 10310, Thailand

E-mail: bangkok.amb.sekretariat@msz.gov.pl

Tel.: +66 2 645 0367-9

Biuro Przedstawicielstwa Rzeczypospolitej Polskiej w Bangkoku z siedzibą w Rangunie:

Adres: 340, Pyay Road, Sanchaung, Yangon, Myanmar

Tel.: +95 1 2306235 (dzwoniąc z zagranicy); 01 2306235 (dzwoniąc z Mjanmy)


Kambodża

Stolica: Phnom Penh
Największe miasta: Phnom Penh, Battambang, Kampong Czam, Pursat, Kompong Som, Kampot
Język urzędowy: khmerski
Waluta: riel (KHR)
Ludność: 14017000 osób
Strefa czasowa: czas polski + 6h (w zimie) i + 5h (w lecie)
Podział administracyjny: Kambodża dzieli się na 20 prowincji, 4 miasta wydzielone oraz 10 wysp.

Informacje praktyczne

Szczepienia
szczepienia profilaktyczne nie są wymagane. Istnieje za to ryzyko zarażenia się amebą oraz dengą. Nie zaleca się również picia wody z otwartych zbiorników, źródeł, studni, a także nie przegotowanej wody z sieci wodociągowej. Zalecane jest częste mycie rąk.

Lekarze
na terenie Królestwa Kambodży nie ma państwowego systemu ubezpieczeń zdrowotnych. Opieka lekarska jest płatna i dostępna głównie w miastach. Koszt wizyty u lekarza lub stomatologa wynosi od 15 do 40 dolarów. Doba w miejscowym szpitalu (opłata za łóżko) wynosi około 70 dolarów.

Apteki
w stolicy Phnom Penh apteki są ogólnie dostępne. Farmaceuci posługują się  językiem angielskim.

Numer pogotowia: w razie potrzeby należy dzwonić pod numer 119

Wymagania wizowe/ przepisy celne
polskich obywateli obowiązują wizy pobytowe, które można otrzymać na przejściu granicznym (na okres 30 dni) po wypełnieniu kwestionariusza i załączeniu dwóch zdjęć. O wizy można się ubiegać przez internet, a także w kambodżańskich przedstawicielstwach dyplomatyczno – konsularnych. Przy wjeździe na teren Kambodży wymagany jest co najmniej czteromiesięczny okres ważności paszportu. Przy wylocie obowiązuje opłata lotniskowa w wysokości 25 dolarów (dzieci do lat 2 są zwolnione z opłaty, od 3 do 12 lat – 13 dolarów). Opłata nie jest pobierana podczas wyjazdu drogowymi przejściami granicznymi.
Nie ma żadnych ograniczeń przy wwozie dewiz. Wywóz dewiz – maksymalnie do 10 000 dolarów, po udokumentowaniu źródła ich pochodzenia. Brak możliwości uzyskania zwrotu podatku VAT od zakupionych towarów.

Informacje MSZ

Ważne:
Zanim podejmiesz decyzję o wyjeździe, sprawdź aktualne informacje konsularne na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych pod tym linkiem ! Strona MSZ podaje najświeższe doniesienia, ograniczenia bądź zalecenia dla turystów zamierzających udać się w podróż. Jeśli istnieje jakakolwiek sprzeczność pomiędzy danymi publikowanymi na naszym portalu, a informacjami podawanymi przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, proszę przyjąć informację MSZ jako bardziej aktualną.

Porady i zwyczaje

Kuchnia
w kambodżańskich potrawach można wyczuć wpływy kuchni tajlandzkiej i wietnamskiej. Podstawą wyżywienia jest ryż, który najczęściej gotowany jest na parze i podawany w formie sypkiej. Z wietnamskiej kuchni zapożyczono makarony sojowe i maniokowe oraz wiele sałatek z warzyw surowych i kiszonych. Za obowiązkowy składnik posiłków w Kambodży uchodzi zupa (np. bambusowa z makaronem ryżowym, zupa z tofu, ślimaków lub bulion mięsny). Na wybrzeżu w regionach południowo – zachodnich spożywa się sporo owoców morza i ryb. Jako urozmaicenie posiłków stosuje się kokosy, które są nie tylko składnikiem deserów, ale również wielu innych dań.

Pamiątki
ciekawymi pamiątkami, które można kupić w całym kraju są: metalowe figurki, wyroby z jedwabiu, fajki do opium lub kapelusze.

Obyczaje
Khmerzy przestrzegają zwyczaju nie podawania rąk kobietom. Należy również unikać dotykania głowy (zwłaszcza dziecka), ponieważ gest ten jest uznawany jako obraźliwy i uwłaczający godności człowieka. Przed wejściem do świątyń należy zdjąć buty.

Religia i kultura

W Kambodży religią dominującą jest buddyzm, wyznaje go około 80% społeczności. Muzułmanie stanowią 2% społeczeństwa, a ateiści 17%.

Święta: 

 • 1 stycznia- Nowy Rok
 • 7 stycznia – Dzień Zwycięstwa nad Reżimem Ludobójstwa
 • 2 lutego – święto buddyjskie Meaka Bochea
 • 8 marca – Międzynarodowy Dzień Kobiet
 • 14 – 17 kwietnia – khmerski Nowy Rok
 • 1 maja – Święto Pracy
 • 5 – 7 maja – Ceremonia Orki Królewskiej
 • 13 – 16 maja – Urodziny Króla Norodoma Sihamoniego
 • 18 czerwca – Urodziny Królowej Matki
 • 24 września – Dzień Konstytucji
 • 10 – 12 października – Pchum Ben (Święto Zmarłych)
 • 29 października – Dzień Koronacji
 • 31 października – Urodziny Króla Norodoma Sihanouka
 • 9 listopada – Dzień Niepodległości
 • 23 – 26 listopada – Festiwal Wody
 • 10 grudnia – Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka

Warto wiedzieć

Banki i wymiana pieniędzy
banki czynne są od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 12:00 i od 14:00 do 17:00. Karty kredytowe są akceptowane przez większe hotele, sklepy i restauracje. Jest możliwy również szybki transfer gotówki np. poprzez Western Union.

Komunikacja

 • Pociągi – istnieją tylko dwie linie kolejowe łączące stolicę Phnom Penh z Bangkokiem (Tajlandia) oraz z jedynym portem Kompong Som.
 • Tuk-tuk, moto-baja, riksza, taxi – bardzo popularne i stosunkowo tanie środki miejscowego transportu. Zaleca się korzystanie z tych środków lokomocji, ze względu na brak komunikacji miejskiej (autobusów, tramwajów, metra).
 • Samoloty – istnieje tylko jedno połączenie lotnicze – pomiędzy Phnom Penh i Siem Reap (bilet kosztuje około 60 dolarów w jedną stronę).

Poczta
urzędy otwarte są od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 11:00 oraz od 14:00 do 17:00.

Placówki dyplomatyczne

W Kambodży nie ma polskiej placówki dyplomatycznej. Królestwo Kambodży podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Bangkoku w Tajlandii.
Ambasada RP w Bangkoku
100/81-82, Vongvanij Building B, 25th Floor
Rama 9 Road, Huaykwang District, Bangkok 10310, Thailand
Telefon: (00-662) 645 03 67 do 9
fax: (00-662) 645 03 65

MJANMA(BIRMA) – Wiza jest wymagana. Formalności należy dopełnić przed podróżą, w Ambasadzie Mjanmy w Berlinie. Możliwe jest także dopełnienie formalności wizowych w formie elektronicznej – e-visa (http://www.evisa.moip.gov.mm/). Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 6 miesięcy od daty wjazdu na terytorium Mjanmy.

KAMBODŻA – Wiza jest wymagana. Można ją uzyskać na przejściach granicznych oraz na lotnisku, po przylocie. Procedurę wizową można także dopełnić przed podróżą, w formie elektronicznej – e-visa (www.evisa.gov.kh). Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 6 miesięcy od daty wjazdu do Kambodży.

 • Bagan – miejsce tysięcy świątyń
 • Jezioro Inle – miasto na wodzie
 • Angkor – dawne królestwo Khmerów (UNESCO)
 • Phnom Penh – tajemnicza stolica Kambodży
Kalkulacja dla grupy min. 14.osób płacących. Kolejność zwiedzania może się zmienić. Program może ulec zmianom z powodu siły wyższej lub w wyniku obustronnego uzgodnienia. Ostateczne ceny biletów lotniczych z dnia wystawienia. Istnieje możliwość wprowadzenia zmian w cenach biletów wstępu i wiz wjazdowych. Wskazana ochrona przeciwmalaryczna.