BOTSWANA

12 dni BOTSWANA
BOTSWANA

Botswana kojarzy się przede wszystkim z Deltą Okawango, która z kolei stanowi pewnego rodzaju cud przyrody – rzeka albowiem nie płynie do morza, ale w obrębie Kotliny Kalahari zwalnia swój bieg, do tego stopnia, że zaczyna się rozlewać, tworząc ogromną, śródlądową deltę. Po nastaniu pory deszczowej, suche obszary Kalahari ożywają, zamieniając się w gęstwinę szuwarów i plątaninę lagun , rzecznych wysp i kanalików.

Wyprawy safari na tych podmokłych obszarach to znakomita przygoda – korzysta się z tradycyjnych, dłubanych łodzi mokoro. Wielką atrakcją tej części Afryki jest także Park Narodowy Chobe, stanowiący największe na świecie skupisko słoni. Podróżując po tych obszarach, napotkać dziką zwierzynę naprawdę nie jest trudno… Warto się tutaj wybrać, tym bardziej, że Delta Okawango, z uwagi na współczesny trend ocieplania się klimatu, stopniowo zaczyna zmniejszać  swoją powierzchnię…

Zbiórka w Warszawie, przelot do Botswany.
Przylot do Maun, stolicy Okavango, transfer do hotelu, zakwaterowanie. Zapoznanie się z samochodem, sprzętem, omówienie trasy. Nocleg w Delcie Okavango.
Będziemy w pełni korzystać z uroków Delty Okavango. Mamy tutaj wodne laguny, niezliczoną ilość kanalików wodnych, piaski Kalahari, Mopane i Knob Forest, zalane w północnej części wodami rzeki Okavango, które tworzą idealne warunki dla dzikich zwierząt. Podczas pobytu m. in. przejażdżka łódkami mokoro. W delcie Okawango żyją niezliczone ilości ptactwa i liczne zwierzęta, korzystając z obfitych zasobów wody i – co za tym idzie – bujnej roślinności. Niemniej jednak zdarzające się w tym regionie okresy suchsze i wilgotniejsze powodują, że obszar korzystny dla wegetacji nie jest stały, czasami znacznie się zmniejsza, a czasami nawiedzają go powodzie.
Wizyta w sąsiednim Parku Narodowym Moremi - to ogromny obszar, uważany za najpiękniejszy rezerwat przyrody w całej Afryce. Safari w Moremi Game Reserve to niezapomniana przygoda w jednym z najdzikszych i nieskażonych miejsc w Afryce. Delta Okawango, to największa w świecie delta śródlądowa rzeki Okawango, uchodzącej niegdyś do znajdującego się w północnej części obecnej Botswany jeziora Makgadikgadi. Jezioro to wyschło około 10 tysięcy lat temu i obecnie na jego miejscu znajduje się kotlina Kalahari, której ok. 15 000 km² nawadniane jest za pośrednictwem delty Okawango. Uchodząca do niej rzeka obecnie w końcowym swoim odcinku coraz bardziej zwalnia bieg, tworząc rozlewiska i podmokłe wyspy zarośnięte trawą i trzciną. W dalszej części bagniska stają się coraz mniej grząskie, aż przechodzą w stepowo-pustynny obszar Kalahari. Część wód z delty Okawango zasila jezioro Ngami.
Kierujemy się w kierunku North Gate. Moremi na tym odcinku jest jeszcze piękniejsze i bardziej tajemnicze. Widoki przypominają baśniowe opowieści Tolkiena. Tutaj można czasami pobłądzić, ponieważ drogi i ścieżki wyznaczane są sezonowo, a wszystko zależy od tego jak dużo wody spłynęło do Delty podczas pory deszczowej. Dzisiejszy odcinek to przeprawa przez Chobe National Park. Savuti Camp położony jest w samym centrum dzikiej przyrody, słonie są częstymi gośćmi obozu. Można też zobaczyć leżące na drodze stada lwów, które nie robią sobie nic z jadących samochodów.
Bardzo wcześnie rano wyjazd do Kasane - to największa miejscowość tego regionu, z charakterystycznym dla Botswany lekkim chaosem architektonicznym. Jako stolica, Chobe, idealnie pokazuje koegzystencję ludzi i zwierząt. Chobe to największe skupisko słoni na świecie. Migracje słoni odbywają się w bardzo niewielkiej odległości od granic miasta. Na drodze dojazdowej należy być bardzo ostrożnym, bowiem ogromne stada lubią przebiegać przez główną drogę. W Kasane popłyniemy łodzią na zachód słońca po rzece Chobe i będziemy mieli okazję zobaczyć m. in. hipopotamy, słonie, bawoły... Safari po słynnym Parku Narodowym Chobe.
Central Kalahari był długo niedostępny dla turystów, dzięki czemu jest bardzo mało znany. Jest to największy i najdalej położony rezerwat w Południowej Afryce, będąc jednocześnie drugim co do wielkości rezerwatem na świecie, zajmującym powierzchnię 52 800 km² (czyli ok. 1/11 powierzchni Botswany). Trawiaste sawanny Central Kalahari to obfitość dzikich zwierząt, które przebywają w miejscach, gdzie jest dużo żywności. Spotkać tu można wielkie stada springboków, oryksów, gnu, słoni, żyraf... Kalahari to również druga pod względem wielkości pustynia i oczywiście region zamieszkiwany przez Buszmenów, których niestety pozostało już tu niewielu, a tych co tu żyją bardzo trudno jest spotkać.
Opuszczamy Central Kalahari i udajemy się do Mauna, aby tam zakończyć naszą przygodę z Botswaną. Przejazd na lotnisko, przelot do Europy.
Przylot do Warszawy.

BOTSWANA

 

Stolica: Gaborone

Największe miasta: Gaborone, Francistown, Molepolole, Maun, Mogoditshane, Serowe

Język urzędowy: angielski, tswana

Waluta: pula (BWP)

Ludność: 2.038.000 osób

Strefa czasowa: czas polski w lecie i +1h w zimie

Podział administracyjny: Botswana podzielona jest administracyjnie na 9 dystryktów. One dzielą się z kolei na 21 poddystryktów i 7 tzw. gmin miejskich.

 

Przepisy wjazdowe:

Obywatele RP mogą wjeżdżać bez wizy i przebywać na terytorium Botswany do 90 dni. Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 6 miesięcy od daty wjazdu do Botswany.

 

Przepisy celne:

Nie ma limitów przy przewozie obcych środków płatniczych. Swobodnie można wywieźć pieniądze do kwoty zadeklarowanej przy wjeździe. Czeki podróżne i karty kredytowe są powszechnie akceptowane. Posiadanie i przywożenie narkotyków jest karalne.

 

Opieka zdrowotna:

Szczepienia nie są obowiązkowe, ale osoby przybywające z terenów i krajów, w których panuje żółta febra, powinny przedstawić dowód szczepienia („żółta książeczka”). W północnej części kraju (Okavango, Maun, Chobe) występuje malaria. Odnotowuje się bardzo wysoką zachorowalność na AIDS i przypadki zachorowań na bilharcjozę. Dostęp do opieki medycznej o standardzie europejskim jest możliwy tylko w Gaborone i głównych ośrodkach turystycznych. W ośrodkach prywatnej służby zdrowia wymagana jest płatność przed świadczeniem usług.

 

Religia i obyczaje:

Botswana jest państwem wielowyznaniowym: chrześcijanie stanowią 71% ludności kraju, animiści i wyznawcy tradycyjnych religii plemiennych – 6%, muzułmanie – 1%. Pozostała część społeczeństwa jest bezwyznaniowa lub wyznaje religie inne.

 

Komunikacja:

Międzynarodowy port lotniczy w stolicy kraju, Gaborone, łączy Botswanę ze światem (za wyłączeniem lotów międzykontynentalnych), a lotniska lokalne obsługują mniejsze miasta: Francistown i Maun. Jedyna linia kolejowa łączy Botswanę z Zimbabwe i RPA. Sieć drogowa jest dobrze rozwinięta.

 

Klimat:

Na terytorium Botswany panuje suchy klimat zwrotnikowy. Pomimo położenia w strefie zwrotnikowej, temperatury powietrza są stosunkowo niskie ze względu na wysokość nad poziomem morza. W okresie letnim (styczeń) średnie temperatury wahają się w granicach od 24 do 26°C. Mimo to –  kraj jest suchy, a kontynentalizm klimatu sprawia, że dobowe wahania temperatur są wysokie. Zimy (lipiec) są w Botswanie dość chłodne ze względu na wysokość n.p.m. oraz duże odległości od oceanu. Na południu kraju temperatury sięgają 12°C, a na północy do 15°C. W nocy zdarzają się przymrozki.

Opady są skąpe ze względu na kontynentalizm klimatu i szerokość geograficzną – najwyższe wartości notowane na północy kraju (od 500 do 800 mm rocznie), a na południu kraju, zwłaszcza w południowo-zachodnich rejonach, sięgają zaledwie 200 mm rocznie. Opady występują głównie w okresie zenitalnym, czyli latem (styczeń).

Cechą charakterystyczną Botswany jest zmienność opadów z roku na rok. Oznacza to, że przez kilka lat mogą występować susze, a opady nie przekraczają wtedy nawet 100 mm.

 

Placówka dyplomatyczna:

Polska nie posiada swojej ambasady na terytorium Botswany.

Obywatele RP, podróżujący do tego kraju, podlegają kompetencjom Ambasady w Pretorii (RPA).

 

Ambasada RP w Pretorii

Adres: 14 Amos Street, Colbyn 0083, Pretoria

Adres korespondencyjny: PO Box 12277, Queenswood 0121, Pretoria, RSA

E-mail: secretary.pretoria@msz.gov.pl

Tel.: (+27) 12 430 2621

 

Telefon do oficera dyżurnego – po godzinach urzędowania i w dni wolne od pracy (w przypadku śmierci, wypadku, zatrzymania, kradzieży lub zgubienia paszportu): (+27) 12 430 9621 lub (+27) 83 449 3489

BOTSWANA – Obywatele RP mogą wjeżdżać bez wizy i przebywać na terytorium Botswany do 90 dni. Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 6 miesięcy od daty wjazdu do Botswany.

  • Delta Okawango – największa na świecie śródlądowa delta rzeczna
  • Moremi – jeden z najpiękniejszych rezerwatów przyrody w całej Afryce
  • Wodne safari tradycyjnymi, dłubanymi łodziami mokoro
  • Park Narodowy Chobe – największe skupisko słoni na świecie
  • Urozmaicone krajobrazy Kalahari
  • Bogactwo dzikich zwierząt w ich naturalnym środowisku
  • Rezerwat Central Kalahari
Kalkulacja dla grupy min. 08 osób płacących. Kolejność zwiedzania może się zmienić. Program może ulec zmianom z powodu siły wyższej lub w wyniku obustronnego uzgodnienia. Ostateczna cena biletu lotniczego z dnia wystawienia. Istnieje możliwość wprowadzenia zmian w cenach biletów wstępu.