CHINY DLA KONESERÓW

15 dni CHINY
CHINY DLA KONESERÓW

Chiny stanowią fascynującą mieszankę tradycji i nowoczesności. Aby je poznać, należy odwiedzić je kilka razy. I zawsze, przy tej okazji, można odkryć coś nowego. Program dla koneserów dedykujemy przede wszystkim osobom, które miały już okazję podróżować wcześniej do Państwa Środka.

Klasyczną trasę wzbogaciliśmy o kilka elementów spoza utartych, turystycznych szlaków; na szczególną uwagę zasługuje Pingyao – urokliwe miasteczko, z doskonale zachowaną, tradycyjną architekturą ludu Han. W trakcie wycieczki będziemy starali się ukazać prawdziwe oblicze Chin, widziane z perspektywy prowincji i zwykłych mieszkańców.

Wylot z Warszawy, przelot do Pekinu.
Przylot do Pekinu, przejazd do hotelu, zakwaterowanie, odpoczynek po podróży. Zwiedzanie Tiananmen (Plac Niebiańskiego Spokoju) - jeden z największych placów na świecie. Następnie zwiedzanie Zakazanego Miasta – największego kompleksu pałacowego świata, siedziby chińskich władców od czasów dynastii Ming. Wizyta w Świątyni Nieba (UNESCO), kompleksie sakralnych budowli taoistycznych. Kompleks był odwiedzany przez cesarzy z dynastii Ming i Qing w czasie corocznych ceremonii, podczas których modlono się do Nieba o obfite plony rolne. Następnie przejazd na Wzgórze Węglowe, skąd jest najlepszy widok na Zakazane Miasto. W 1750 roku za czasów cesarza Quianlong na szczycie Wzgórza Węglowego wzniesiono pięć pawilonów. Największy pawilon nosił nazwę Wiecznej Wiosny i był najwyższym punktem dawnego Pekinu. Pozostałe cztery pawilony były rozmieszczone symetrycznie. Nocleg w Pekinie.
Odwiedzimy położoną w górach Tianszouszan Dolinę Trzynastu Grobowców Cesarzy Ming. Ulica Duchów pilnowana jest przez stojące parami 24 kamienne posągi zwierząt oraz 12-u kamiennych wartowników. Powrót do Pekinu i zwiedzanie Świątyni Konfucjusza, zajmującej powierzchnię 22,000 m², wzniesionej w 1302 roku, składającej się z czterech dziedzińców. Następnie zwiedzanie najsłynniejszej w Chinach świątyni llamajskiej - Yonghegong (XVIII w), w której Dalaj i Panczen-lamowie odprawiali modły w czasie swojego pobytu w Pekinie. Przejazd do Letniego Pałacu cesarzowej wdowy Cixi, autokratki, która rządziła Chinami jako regentka od 1861 roku do swej śmierci w 1908 r. Wizyta przy Wiosce Olimpijskiej, gdzie będzie czas na zdjęcia przy słynnym „Ptasim gnieździe”. Nocleg w Pekinie.
Udajemy się na fascynującą wycieczkę na Wielki Mur Chiński - najdłuższe umocnienie i budowla fortyfikacyjna na świecie, o całkowitej długości 3.460 km. Przejazd do położonego w górach Chengde i zwiedzanie Letniego Pałacu cesarskiego otoczonego 10-kilometrowym murem. Wizyta w Świątyni Powszechnego Spokoju, upamiętniającej zwycięstwo cesarza Qianlonga nad Mongołami. Nocleg w Chengde.
Wizyta w Świątyni Doktryny Potaraka, która jest największą świątynią w Chengde. Zbudowano ją jako miniaturę Pałacu Potala w Lhasie dla uczczenia sześćdziesiątych urodzin cesarza Qianglonga. Następnie wizyta w Świątyni Dobrobytu, Pomyślności i Długowieczności, wzorowanej na świątyni w Xigaze. Przejazd do unikatowej formacji skalnej Bangchui. Zwiedzimy także Świątynię Happiness. Wieczorem powrót do Pekinu. Wyjazd nocnym pociągiem (miejsca sypialne, przedziały 4-osobowe) do Taiyuan. Nocleg w pociągu.
W godzinach rannych przyjazd pociągu do Taiyuan, przejazd na śniadanie. Wizyta w Jinci Temple, którą zbudowano ku czci ministrów z księstwa Jin. Przejazd do Pingyao, gdzie zachowała się doskonale utrzymana, tradycyjna architektura (UNESCO) chińskiego ludu Han. Zwiedzanie Starego Miasta, będącego najlepiej zachowanym, starożytnym miastem powiatowym w Chinach; jest to wspaniałe, wzorowe miasto narodowości Han z okresu dynastii Ming i Qing. Nocleg w Pingyao.
Zwiedzanie Pingyao: wizyta przy starych murach miejskich, Klasztor Zhenguo, którego głównym pałacem jest Pałac Dziewięciu Tysięcy Buddów. Następnie zwiedzanie Klasztoru Shuanglin, zbudowanego w II roku Wuping, w dynastii Beiqi, czyli w roku 571. Wieczorem wyjazd nocnym pociągiem (miejsca sypialne, przedziały 4-osobowe) do Xian. Nocleg w pociągu.
W godzinach rannych przyjazd pociągu do Xian, przejazd na śniadanie. Następnie zwiedzanie Xian - dawnej stolicy Chin, będącej głównym miastem na słynnym Szlaku Jedwabnym. Zobaczymy Wielki Meczet, wokół którego zachował się oryginalny charakter dzielnicy islamskiej. Spacer po murach obronnych. Zobaczymy Pagodę Dzikiej Gęsi – siedmiopiętrową wieżę o kształcie wąskiej piramidy. Wizyta w Wieży Bębna, która wraz z Wieżą Dzwonu stanowią symbol miasta. Kolacja w lokalnej restauracji – bankiet pierożkowy oraz spektakl przedstawiający muzykę i tance z czasów Dynastii Tang. Nocleg w Xian.
Wycieczka do Lingtong, w którym znajduje się najsłynniejsze obecnie muzeum na terenie Chin - Armii Terakotowej (UNESCO), która miała towarzyszyć cesarzowi Qin Shi w życiu pozagrobowym, zwiedzanie grobu I Cesarza Chin. Armię stanowi 7000 naturalnej wielkości figur z gliny – żołnierzy, koni i rydwanów, które przez 2000 lat stały na straży grobowca Cesarza. Budowę tego kompleksu zaczęto w 246 r p.n.e. Przy wznoszeniu grobowca pracowało przymusowo 700 tysięcy robotników. Następnie przejazd w kierunku Hua Shan. Nocleg w okolicy Hua Shan.
Wizyta na Górze Hua (Hua Shan), która jest jedną z pięciu świętych gór chińskich taoistów i od wieków ma duże znaczenie religijne. Na zboczach i szczytach Hua Shan znajduje się wiele świątyń i obiektów religijnych, a u podnóża góry mieści się Klasztor Jadeitowego Źródła poświęcony Chen Tuanowi .Wjazd na górę kolejką. Późnym popołudniem przejazd pociągiem (miejsca siedzące) do Luoyang. Nocleg w Luoyang.
Zwiedzanie Jaskiń Longmen, które od V w. były przekształcane w świątynie buddyjskie, ze wspaniałymi posągami i płaskorzeźbami pochodzącymi z V - XII w. Prace rzeźbiarskie w jaskiniach Longmen zaczęły się w 494 roku, gdy cesarz Xiaowen z Północnej dynastii Wej przeniósł stolicę państwa do miasta Louyang. Następnie zwiedzanie słynnego Klasztoru Shaolin, będącego miejscem narodzin kung-fu - chińskiej sztuki walki. Klasztor i znajdujące się w jego pobliżu pagody zostały wpisane na listę UNESCO. Przejazd do Zhenzhou. Wyjazd nocnym pociągiem (miejsca sypialne, przedziały 4-osobowe) do Suzhou. Nocleg w pociągu.
W godzinach rannych przyjazd pociągu do Suzhou, przejazd na śniadanie. Zwiedzanie Suzhou - miasta uznawanego za jedno z najpiękniejszych miast Chin. Zwiedzamy Wzgórze Tygrysa, na którym znajduje się ośmiokątna pagoda z „chińską” krzywą wieżą - symbol miasta, Ogrody Pokornego Zarządcy, Klasztor Zimnej Góry oraz fabrykę haftów na jedwabiu, z których słynie Suzhou. Nocleg w Suzhou.
Przejazd do Luzhi (UNESCO), wioski wodnej, wzniesionej nad licznymi kanałami, będącej jedną z najstarszych wiosek, której historia liczy 1400 lat. Niewielką powierzchnia starówki (1 km2) przecina sieć kanałów, których brzegi spina wiele zabytkowych kamiennych mostów i mostków. Przejazd do Szanghaju. Nocleg w Szanghaju.
Zwiedzanie Starego Miasta pełnego uliczek handlowych przypominających czasy cesarskie. Wizyta w Świątyni Nefrytowego Buddy wzniesionej na początku XX wieku, kryjącej słynny 2.metrowy posąg Buddy z nefrytu. Widowiskowy Szanghaj, ten kuszący swą kosmopolityczną atmosferą, to nabrzeże The Bund. Następnie zwiedzanie słynnego ogrodu YuYuan - dzieła sztuki będącego połączeniem architektury, poezji, malarstwa oraz będącego przykładem miejskich rezydencji urzędników z XVI wieku. Spacer ulicą Nanking, główną ulicą handlową Szanghaju oraz po Placu Ludowym. Wjazd na wieżę telewizyjną nazywaną Perłą Orientu, skąd roztacza się niezapomniany widok na miasto. Nocleg w Szanghaju.
Transfer na lotnisko w Szanghaju, przelot do Warszawy.

Chiny

Stolica: Pekin
Język urzędowy: chiński
Waluta: yuan (CNY)
Ludność: 1330044605 osób
Strefa czasowa: czas polski + 7h (w zimie), + 6h (w lecie)
Podział administracyjny: Chiny podzielone są na 22 prowincje, 5 regionów autonomicznych, 4 miasta wydzielone oraz 2 specjalne regiony administracyjne.

Informacje praktyczne

Szczepienia
przy wjeździe do Chin nie ma wymaganych szczepień. Zaleca się wykonanie profilaktycznych szczepień przeciw: wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, błonicy, tężcowi, polio, durowi brzusznemu, wściekliźnie, japońskiemu zapaleniu mózgu.

Lekarze
w Chinach ubezpieczenie zdrowotne oraz NW, nie jest wymagane. Podróżujący samolotami dobrowolnie mogą wykupić na lotnisku ubezpieczenie w cenie 20 CNY. Za każdą usługę medyczną podróżujący musi zapłacić. Należy poprosić o szczegółowy rachunek, ponieważ na jego podstawie można starać się o zwrot kosztów leczenia. W Chinach opieka medyczna jest ogólnie dostępna. W większych miastach działają szpitale wszystkich specjalizacji. Koszt wizyty lekarskiej wynosi od 20 do 100 USD. Doba w szpitalu (bez zabiegów, badań i leków ) kosztuje od 60 do 200 USD. Przed przyjazdem do Chin warto jest zaopatrzyć się w podstawowe leki krajowe, ponieważ Chiny słyną z różnorodnych specyfików leczniczych (brak polskich odpowiedników farmakologicznych).

Numer ogólny alarmowy: 110

Wymagania wizowe/ przepisy celne
obywatele polscy muszą mieć ważną wizę pobytową lub tranzytową. Wyjazd z terytorium Chin kontynentalnych do Specjalnej Strefy Administracyjnej Hongkongu lub Makao, traktowany jest jako opuszczenie granic Chin i automatycznie anuluje ważność posiadanej wizy jednokrotnej. Planując taką podróż należy w chińskich urzędach konsularnych ubiegać się o wizę wielokrotną. Pobyt na terytorium Chin bez posiadania ważnej wizy podlega karze grzywny w wysokości 500 CNY za każdy dzień pobytu. Paszport powinien być jeszcze ważny co najmniej 6 miesięcy po utracie ważności wizy. Turysta powinien posiadać przy sobie bilet powrotny, gdyż urzędnik konsularny może zażądać okazania biletu. Przedłużenie ważności wizy trwa zazwyczaj 5 dni roboczych. Na teren Chin bez konieczności uiszczania opłat celnych można wwieźć dewizy pieniężne nie przekraczające równowartości 5000 USD. W deklaracji celnej należy dokładnie wpisać wartościowsze przedmioty (aparat fotograficzny, kamera  wideo, laptop itp.), ponieważ służby celne mają obowiązek skontrolowania bagażu. Na teren Chin nie można wwozić: narkotyków, przedmiotów ostrych, broni palnej, waluty chińskiej, materiałów o tematyce pornograficznej, żywności oraz roślin. Nie można wywozić dzieł sztuki, wyrobów z kamieni szlachetnych, rzadkich publikacji. Z Chin można wywieźć 1 litr alkoholu.

Informacje MSZ

Ważne:
Zanim podejmiesz decyzję o wyjeździe, sprawdź aktualne informacje konsularne na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych pod tym linkiem ! Strona MSZ podaje najświeższe doniesienia, ograniczenia bądź zalecenia dla turystów zamierzających udać się w podróż. Jeśli istnieje jakakolwiek sprzeczność pomiędzy danymi publikowanymi na naszym portalu, a informacjami podawanymi przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, proszę przyjąć informację MSZ jako bardziej aktualną.

Porady i zwyczaje

Kuchnia
chińska kuchnia to ogromny wybór różnorodnych potraw. Na powstanie tradycyjnej kuchni, ogromny wpływ miały warunki naturalne. Częste klęski żywiołowe i nie urodzaje spowodowały, że ludzie musieli nauczyć się oszczędzania. Powstawały coraz to nowsze, skromniejsze, a przy tym szybsze do przyrządzenia potrawy. Społeczeństwo chińskie przywiązuje ogromną wagę do tego co je. Podstawowym produktem jest ryż, mięso, ryby, soja oraz warzywa. Spośród mięs Chińczycy najczęściej spożywają drób oraz wieprzowinę. W wielu regionach prawdziwym przysmakiem są: rosół z psa, borsuka, potrawy z żółwi i węży. Słynną, tradycyjną potrawą chińską jest kaczka po pekińsku. Przyrządzenie jej zajmuje aż 60 dni. W potrawach chińskich ważną rolę odgrywają korzenie lotosu, tofu, wodorosty, grzyby, oraz różnorodne przyprawy (głównie imbir). Chiny słyną również z potraw na bazie ryb oraz owoców morza. Warto spróbować pysznych węgorzy, soczystego karpia, krewetek oraz kraba. Oczywiście będąc w tym kraju nie można zapomnieć o sajgonkach, pierożkach oraz tropikalnych owocach (papaja, guawa).

Napoje
w Chinach narodowym napojem jest herbata, którą podaje się do każdego posiłku.   Często Chińczycy dodają do herbaty suszone owoce, zioła i płatki kwiatów. Parzenie herbaty jest rytuałem, tradycją przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Do posiłków podaje się również wino ryżowe.

Pamiątki
sklepy czynne są w godzinach od 8.00 do 21.00. Podróżując po Chinach wielokrotnie można natknąć się na targi, na których za niewielkie pieniądze można kupić np. ceramikę, biżuterię, wyroby z jedwabiu oraz kaligrafię. Należy uważać, ponieważ wielu handlarzy sprzedaje tanie podróbki markowych produktów.

Przy stole
jedząc pałeczkami w towarzystwie Chińczyków należy pamiętać, aby podczas rozmowy czy sięgania po inne danie, nie trzymać pałeczek w ręku.

Powitanie
nie należy pierwszemu wyciągać ręki na przywitanie, lepiej zaczekać na gest ze strony Chińczyka. Wielokrotnie przywitanie to tylko skinienie głowy, lub lekki pokłon. Podczas przywitania w złym tonie jest patrzeć w oczy, należy spuścić wzrok.

Religia i kultura

W Chinach głównymi wyznaniami są : taoizm, buddyzm i konfucjonizm.

Święta:

 • 1 stycznia – Nowy Rok
 • styczeń / luty – Chiński Nowy Rok
 • marzec / kwiecień – Święto Zmarłych
 • 1 maja – Święto Pracy
 • wrzesień / październik – Święto Festiwalu Smoczych Łodzi
 • wrzesień / październik – Święto Środka Jesieni lub Ciastek Księżycowych
 • 1 października – Utworzenie Chińskiej Republiki Ludowej

Warto wiedzieć

Banki i wymiana pieniędzy
banki czynne są od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 17.00. Walutę można wymienić na przejściach granicznych, lotniskach międzynarodowych, w hotelach i w niektórych oddziałach Banku Chińskiego. Pieniądze można bez problemu pobrać w bankomatach posługując się kartą Visa lub Maestro. Karty kredytowe zazwyczaj są akceptowane. Karty płatnicze przyjmowane są jedynie w hotelach, co najmniej średniej klasy, oraz w większych sklepach w dużych miastach.

Komunikacja

 • Metro – Pekin posiada bardzo dobrze rozwiniętą sieć metra. Jest najszybszym środkiem transportu, ułatwia poruszanie się po centrum miasta. Metro kursuje w godzinach od 5.00 do 23.00, cena biletu wynosi 3 CNY. Metra z reguły są bardzo zatłoczone, dlatego należy uważać i bacznie pilnować rzeczy osobistych.
 • Samolot – dobrze rozwinięta sieć połączeń międzymiastowych. Zazwyczaj w ciągu dnia na jednej trasie odbywa się kilka przelotów. Głównym przewoźnikiem lotniczym jest Air China.
 • Autobus – bardzo dobrze rozwinięta miejska komunikacja autobusowa. Autobusy kursują od godziny 5.00 do 23.00.
 • Taxi – jest ogólnodostępnym środkiem transportu. Taksówki przeważnie są w kolorze czerwonym. Cena za km. jazdy wynosi około 1,2 CNY + 10 CNY za pierwsze 5 km. Taryfa nocna, która obowiązuje od godziny 23.00 do 6.00 jest wyższa o 20%.Przy dłuższej trasie warto targować cenę przejazdu.
 • Pociąg – jest idealnym środkiem komunikacji w Chinach, szczególnie na trasach długodystansowych. Połączenia kolejowe we wschodnich Chinach są dobrze rozwinięte. Na zachodzie kraju pociągi kursują na dwóch trasach (od Lhasy i pod granicę z Kazachstanem przez Urumczi).
 • Samochód – podróżujący, którzy posiadają wizę turystyczna (L) nie mogą samodzielnie prowadzić samochodu. Międzynarodowe prawo jazdy nie jest tu uznawane.
 • Riksza – przed skorzystaniem z usług rikszarza należy ustalić cenę przejazdu, zazwyczaj to od turysty zależy ile zapłaci, przeważnie cena wynosi od 30 do 50 CNY.

Poczta
urzędy pocztowe czynne są od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 17.00. Przesyłki expresowe można wysłać w urzędach pocztowych lub skorzystać z usług firm kurierskich. Czas dostarczenia poczty od 7 do 10 dni roboczych.

CHINY – Wiza jest wymagana. Formalności należy dopełnić przed wyjazdem, w Ambasadzie Chińskiej Republiki Ludowej w Warszawie. Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 6 miesięcy od daty upływu ważności wizy.

 • Pekin i Zakazane Miasto
 • Dolina Trzynastu Grobowców Cesarzy Ming
 • Wielki Mur Chiński – najdłuższe umocnienie i budowla fortyfikacyjna na świecie
 • Świątynia Doktryny Potaraka w Chengde – zbudowana jako miniatura Pałacu Potala
 • Pingyao – tradycyjna architektura chińskiego ludu Han
 • Przejazdy pociągiem
 • Xi’an – dawna stolica Chin, główne miasto Jedwabnego Szlaku
 • Armia Terakotowa (UNESCO)
 • Góra Hua Shan – jedna z pięciu świętych gór chińskich taoistów
 • Klasztor Shaolin – miejsce narodzin kung-fu
 • Wioska wodna Luzhi (UNESCO)
 • Suzhou – „Chińska Wenecja”
 • Szanghaj – najludniejsze miasto południowych Chin, łączące tradycję i nowoczesność
Kalkulacja dla grupy min. 14 osób płacących. Kolejność zwiedzania może się zmienić. Program może ulec zmianom z powodu siły wyższej lub w wyniku obustronnego uzgodnienia. Ostateczna cena biletu lotniczego z dnia wystawienia. Istnieje możliwość wprowadzenia zmian w cenach biletów wstępu, wizy wjazdowej.