CHINY POŁUDNIOWE: Kuejczou – Hainan – HONGKONG - MAKAU: Mniejszość etniczna Miao – tradycyjne obchody Nowego Roku

15 dni CHINY
CHINY POŁUDNIOWE: Kuejczou – Hainan – HONGKONG – MAKAU

Czas świąt ludowych to dobra okazja, by poznać zwyczaje mniejszości etnicznych. Najbarwniejsze obchody organizowane są we wsiach i małych miasteczkach. Święta obchodzone są zwykle przez całą społeczność na głównym placu miejscowości. W programie obchodów znajdują sie często takie atrakcje jak wspólne śpiewy i tańce, wyścigi konne czy walki byków.

Z okazji świąt miejscowa ludność przyodziewa, nierzadko, pełen ludowy rynsztunek, w skład którego wchodzą wyszukane, haftowane stroje i ciężka biżuteria. Często, świętom towarzyszy targ, na którym kupić można wyroby sztuki ludowej. Co najważniejsze jednak, w czasie świąt, miejscowi mają więcej niż zwykle czasu i dobry nastrój, z czego wynika większa niż zwykle chęć do komunikowania i bratania się z przybyszami z daleka.

Obchody Nowego Roku, pośród ludności Miao, nie mają stałej daty – i w różnych wioskach, termin celebracji jest nieco inny. Zawsze jednak przypada po zbiorach ryżu – czyli w okresie od września do listopada. Jest to najważniejsze, spośród corocznych wydarzeń o charakterze etniczno-kulturowym. Młode, pełne wdzięku kobiety Miao, przyodziewają wówczas wspaniałe, tradycyjne stroje i efektowną biżuterię i odgrywają taniec „reed-pipe” – czyli tańczą i grają na długich, trzcinowych fujarkach. Towarzyszą im młodzi mężczyźni, prezentujący się równie okazale, wykonujący tradycyjną muzykę. Dzieci bawią się fajerwerkami, natomiast nestorzy oddają część swoim przodkom. Dla wszystkich, celebracja Nowego Roku jest doskonałą okazją do wspólnych spotkań i ucztowania. Przy świętowaniu nie może także zabraknąć okazji do napicia się ryżowego wina.

Zbiórka na lotnisku w Warszawie i wylot do Hongkongu.
W godzinach popołudniowych - przylot do Hongkongu, będącego nowoczesnym miastem, którego nazwa oznacza „port o korzennym zapachu”. Transfer do hotelu, zakwaterowanie. Po krótkim odpoczynku po podróży, rozpoczniemy zwiedzanie. W programie: Chi Lin Nunnery i kompleks ogrodów Nan Lian, Kowloon Walled City Park, Ulica Tung Choi oraz Ptasi Ogród. Udamy się także na krótką wycieczkę do Alei Gwiazd. Powrót do hotelu, nocleg.
Transfer na lotnisko i przelot do Guiyang w prowincji Kuejczou. Przejazd do hotelu, zakwaterowanie. Czas wolny i możliwość indywidualnej eksploracji miasta. Warto zajrzeć do Muzeum Prowincji i/lub wybrać się na spacer po Parku Qianling, gdzie znajduje się buddyjska świątynia Hongfu Si. Nocleg.
Mniejszość etniczna Miao – obchody Nowego Roku
Wcześnie rano udamy się w podróż pociągiem do Kaili (ok. 2,5 godz. jazdy), miasta będącego siedzibą prefektury autonomicznej Qiandongnan, zamieszkanego w dużej mierze przez mniejszość etniczną Miao. Stąd, wyruszamy dalej busem do niewielkiej wioski Leishan. Po drodze mijać będziemy inne wioski plemion Miao. Do Leishan dotrzemy w godzinach okołopołudniowych. Miejscowa społeczność Miao od pokoleń kultywuje swe barwne tradycje i zwyczaje. Zakwaterowanie w guesthousie. Tego dnia weźmiemy udział w niezwykłym, etniczno-kulturowym spektaklu: będziemy świadkami obchodów Nowego Roku. W kalendarzu Miao, jest to ważne i barwne wydarzenie. Dla nas będzię doskonałą okazją do bliższego poznania facynującej kultury mniejszości etnicznej Miao, zbratania się z miejscową ludnością, a także wspólnego ucztowania przy szklaneczce ryżowego wina.
Do południa będziemy w dalszym ciągu chłonąć unikalną atmosferę świętowania Nowego Roku w tradycyjnej wiosce społeczności Miao. Następnie udamy się w podróż powrotną – najpierw busem do Kaili, a dalej pociągiem do Guiyang. Na miejscu przesiądziemy się do szybkiego pociągu, którym udamy się w drogę do Guilin (ok. 2 godz. jazdy), miasta o statusie prefektury miejskiej, w regionie autonomicznym Chińskiej Republiki Ludowej - Kuangsi. Guilin, wraz z okolicą, z uwagi na niezwykle malownicze krajobrazy, jest określane mianem „krainy snów”. Zakwaterowanie w hotelu. Możliwość indywidualnej eksploracji miasta. Nocleg.
Zwiedzanie rejonu Guilin, gdzie krasowe góry o fantastycznych kształtach od zawsze były natchnieniem dla artystów. Jaskinia Trzcinowej Fujarki – bajeczny labirynt utworzony przez stalaktyty i stalagmity. Wzgórze Fubo - poświęcone bohaterskiemu generałowi z okresu dynastii Han. Cały przejazd do Longshen będzie obfitował w piękną scenerię. Po przyjeździe na miejsce – zakwaterowanie i nocleg.
Wcześnie rano wyruszymy na wycieczkę, podczas której podziwiać będziemy zachwycające krajobrazy okolicy. Przed naszymi oczami będą się malować górskie zbocza, całkowicie pokryte schodkowymi tarasami ryżowymi. Po południu – podróż powrotna do Guilin. Transfer do Hotelu, nocleg.
Udamy się do przystani w Guilin, skąd rozpoczniemy rejs po rzece Li, do malowniczego miasteczka Yangshuo, nazywanego przez Chińczyków „małym rajem w dużym kraju”. Trasa tego ponad 4-godzinnego rejsu wiedzie pośród malowniczych formacji krasowych, uznawanych za jedne z najpiękniejszych na świecie. Prosty lunch w czasie rejsu. W Yangshuo – zakwaterowanie w hotelu, czas wolny na relaks i chłonięcie atmosfery tego niezwykłego miejsca. Nocleg.
Leniwy poranek nad brzegiem rzeki Li. Dzień rozpoczniemy od wycieczki po okolicy – niezwykłe wzgórza, pola ryżowe, wioski, w których czas zatrzymał się w miejscu. Następnie udamy się z powrotem do Guilin. Transfer na lotnisko i przelot do Haikou, głównego ośrodka administracyjnego wyspy Hainan, mieszczącego się w północnej jej części. Na miejscu udamy się na dworzec kolejowy, skąd szybkim pociągiem pojedziemy do Sanya (ok. 1,5 godz. jazdy), najsłynniejszego kurortu na wyspie, gdzie niegdyś odbyły się wybory Miss Świata. Wyspa Hainan określana jest niekiedy mianem „Chińskich Hawajów”. Wspaniałe plaże z białego piasku, gaje kokosowe, eleganckie hotele – przyciągają tu turystów z całego świata. Transfer i zakwaterowanie w hotelu, płożonym tuż przy plaży, nad jedną z najpiękniejszych zatok w Azji – Yalong.
Będziemy eksplorować okolicę Zatoki Yalong, której górzyste, porośnięte gęstym tropikalnym lasem tereny, zachęcają do krótkich, relaksujących spacerów. Następnie udamy się do leżącego w górach miasteczka Tongshi, gdzie poznać można kulturę i zwyczaje ludu Li i innych mniejszości etnicznych, zamieszkujących ten region. Po południu przejazd na wyspę małp, będącą w całości rezerwatem, w którym żyje ponad 2 tys. makaków. Powrót do hotelu. Czas wolny – możliwość plażowania i korzystania z infrastruktury hotelowej.
Dzień wolny. Szansa na beztroski wypoczynek w iście rajskiej, tropikalnej scenerii. Możliwość kąpieli morskich i słonecznych, a także korzystania z bogatej infrastruktury hotelowej. Dla aktywnych – zaplecze sportów wodnych i nurkowania. Natomiast, dla odkrywców – szansa na indywidualną eksplorację wyspy.
Transfer na lotnisko w Sanya i przelot do Guangzhou. Guangzhou, znane inaczej jako Kanton, to duża metropolia w delcie Rzeki Perłowej, która przez stulecia była miejscem, gdzie rodziły się rewolucje i najważniejsze zmiany w Chinach, gdzie zachwyca także, słynna na całym świecie, kantońska kuchnia. Odwiedzimy tu m.in., liczącą ponad 1400 lat, Świątynię Sześciu Banianów – wysoką na 55 m pagodę, która konstrukcją przypomina delikatny kwiat lotosu. W programie także Akademia Rodziny Chen – rozległy kompleks budynków z niezwykłymi, bogato rzeźbionymi dachami, charakterystycznymi dla południa Chin, Wieża Zhenhai na wzgórzu Yuexiu, Ogród Orchidei, gdzie podziwiać można ponad 200 gatunków orchidei, a także meczet Huaisheng – najstarszy meczet w Chinach. Następnie odwiedzimy teren majestatycznej góry Baiyun, a także odbędziemy spacer po wyspie Shamian. Wieczorem chłonąć będziemy wielkomiejską atmosferę oraz zjemy kolację w lokalnej restauracji, w stylu typowo kantońskim. Powrót do hotelu, nocleg.
Przejazd autokarem do granicy z Makau. Po dopełnieniu formalności wjazdowych - zwiedzanie Makau, które do 20 grudnia 1999 pozostawało kolonią portugalską. Obecnie, to państwo-miasto ma status Specjalnego Regionu Administracyjnego Chińskiej Republiki Ludowej. Makau zdecydowanie różni się wyglądem i atmosferą od pobliskiego Hongkongu. Zwane często „Monte Carlo Orientu”, jest przede wszystkim wielkim ośrodkiem hazardu. Jakkolwiek, za dnia, historyczne centrum przypomina senne portugalskie miasteczko, z wąskimi uliczkami, małymi domami i barokowymi kościołami. Zobaczymy m.in.: Świątynię Kun Iam (w której znajduje się 18 figur mądrych mężów. Uważa się że jeden z nich przedstawia Marco Polo), dawny kościół św. Pawła, cytadelę mieszczącą Muzeum Makau, w którym można obejrzeć wystawy poświęcone największym osiągnięciom cywilizacji chińskiej oraz historii Makau. Pod wieczór - czas wolny na spacer i oglądanie pięknie iluminowanych kasyn. Następnie przeprawa promowa Turbojet do Hongkongu (ok. 1 godz. rejsu). Na miejscu transfer do hotelu, zakwaterowanie i nocleg.
Hongkong, podobnie jak Makau, posiada status Specjalnego Regionu Administracyjnego Chińskiej Republiki Ludowej. W mieście daje się odczuć, nietypowy w sercu Azji, angielski klimat. Jego mieszkańcy to tradycjonaliści, którzy wciąż praktykują feng shui, taoizm i buddyzm. W programie zwiedzania m.in.: Plac Golden Bauhinia, Port Wiktorii, wjazd na Wzgórze Wiktorii, skąd roztacza się piękny widok na miasto i zatokę, Plaża Repulse. Wizyta w Aberdeen oraz na słynnym Stanley Market. Do wieczora – czas wolny, możliwość indywidualnej eksploracji miasta i zakupu ostatnich pamiątek. Następnie transfer na lotnisko i powrót do Warszawy.
Przylot do Warszawy.

Chiny

Stolica: Pekin
Język urzędowy: chiński
Waluta: yuan (CNY)
Ludność: 1330044605 osób
Strefa czasowa: czas polski + 7h (w zimie), + 6h (w lecie)
Podział administracyjny: Chiny podzielone są na 22 prowincje, 5 regionów autonomicznych, 4 miasta wydzielone oraz 2 specjalne regiony administracyjne.

Informacje praktyczne

Szczepienia
przy wjeździe do Chin nie ma wymaganych szczepień. Zaleca się wykonanie profilaktycznych szczepień przeciw: wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, błonicy, tężcowi, polio, durowi brzusznemu, wściekliźnie, japońskiemu zapaleniu mózgu.

Lekarze
w Chinach ubezpieczenie zdrowotne oraz NW, nie jest wymagane. Podróżujący samolotami dobrowolnie mogą wykupić na lotnisku ubezpieczenie w cenie 20 CNY. Za każdą usługę medyczną podróżujący musi zapłacić. Należy poprosić o szczegółowy rachunek, ponieważ na jego podstawie można starać się o zwrot kosztów leczenia. W Chinach opieka medyczna jest ogólnie dostępna. W większych miastach działają szpitale wszystkich specjalizacji. Koszt wizyty lekarskiej wynosi od 20 do 100 USD. Doba w szpitalu (bez zabiegów, badań i leków ) kosztuje od 60 do 200 USD. Przed przyjazdem do Chin warto jest zaopatrzyć się w podstawowe leki krajowe, ponieważ Chiny słyną z różnorodnych specyfików leczniczych (brak polskich odpowiedników farmakologicznych).

Numer ogólny alarmowy: 110

Wymagania wizowe/ przepisy celne
obywatele polscy muszą mieć ważną wizę pobytową lub tranzytową. Wyjazd z terytorium Chin kontynentalnych do Specjalnej Strefy Administracyjnej Hongkongu lub Makao, traktowany jest jako opuszczenie granic Chin i automatycznie anuluje ważność posiadanej wizy jednokrotnej. Planując taką podróż należy w chińskich urzędach konsularnych ubiegać się o wizę wielokrotną. Pobyt na terytorium Chin bez posiadania ważnej wizy podlega karze grzywny w wysokości 500 CNY za każdy dzień pobytu. Paszport powinien być jeszcze ważny co najmniej 6 miesięcy po utracie ważności wizy. Turysta powinien posiadać przy sobie bilet powrotny, gdyż urzędnik konsularny może zażądać okazania biletu. Przedłużenie ważności wizy trwa zazwyczaj 5 dni roboczych. Na teren Chin bez konieczności uiszczania opłat celnych można wwieźć dewizy pieniężne nie przekraczające równowartości 5000 USD. W deklaracji celnej należy dokładnie wpisać wartościowsze przedmioty (aparat fotograficzny, kamera  wideo, laptop itp.), ponieważ służby celne mają obowiązek skontrolowania bagażu. Na teren Chin nie można wwozić: narkotyków, przedmiotów ostrych, broni palnej, waluty chińskiej, materiałów o tematyce pornograficznej, żywności oraz roślin. Nie można wywozić dzieł sztuki, wyrobów z kamieni szlachetnych, rzadkich publikacji. Z Chin można wywieźć 1 litr alkoholu.

Informacje MSZ

Ważne:
Zanim podejmiesz decyzję o wyjeździe, sprawdź aktualne informacje konsularne na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych pod tym linkiem ! Strona MSZ podaje najświeższe doniesienia, ograniczenia bądź zalecenia dla turystów zamierzających udać się w podróż. Jeśli istnieje jakakolwiek sprzeczność pomiędzy danymi publikowanymi na naszym portalu, a informacjami podawanymi przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, proszę przyjąć informację MSZ jako bardziej aktualną.

Porady i zwyczaje

Kuchnia
chińska kuchnia to ogromny wybór różnorodnych potraw. Na powstanie tradycyjnej kuchni, ogromny wpływ miały warunki naturalne. Częste klęski żywiołowe i nie urodzaje spowodowały, że ludzie musieli nauczyć się oszczędzania. Powstawały coraz to nowsze, skromniejsze, a przy tym szybsze do przyrządzenia potrawy. Społeczeństwo chińskie przywiązuje ogromną wagę do tego co je. Podstawowym produktem jest ryż, mięso, ryby, soja oraz warzywa. Spośród mięs Chińczycy najczęściej spożywają drób oraz wieprzowinę. W wielu regionach prawdziwym przysmakiem są: rosół z psa, borsuka, potrawy z żółwi i węży. Słynną, tradycyjną potrawą chińską jest kaczka po pekińsku. Przyrządzenie jej zajmuje aż 60 dni. W potrawach chińskich ważną rolę odgrywają korzenie lotosu, tofu, wodorosty, grzyby, oraz różnorodne przyprawy (głównie imbir). Chiny słyną również z potraw na bazie ryb oraz owoców morza. Warto spróbować pysznych węgorzy, soczystego karpia, krewetek oraz kraba. Oczywiście będąc w tym kraju nie można zapomnieć o sajgonkach, pierożkach oraz tropikalnych owocach (papaja, guawa).

Napoje
w Chinach narodowym napojem jest herbata, którą podaje się do każdego posiłku.   Często Chińczycy dodają do herbaty suszone owoce, zioła i płatki kwiatów. Parzenie herbaty jest rytuałem, tradycją przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Do posiłków podaje się również wino ryżowe.

Pamiątki
sklepy czynne są w godzinach od 8.00 do 21.00. Podróżując po Chinach wielokrotnie można natknąć się na targi, na których za niewielkie pieniądze można kupić np. ceramikę, biżuterię, wyroby z jedwabiu oraz kaligrafię. Należy uważać, ponieważ wielu handlarzy sprzedaje tanie podróbki markowych produktów.

Przy stole
jedząc pałeczkami w towarzystwie Chińczyków należy pamiętać, aby podczas rozmowy czy sięgania po inne danie, nie trzymać pałeczek w ręku.

Powitanie
nie należy pierwszemu wyciągać ręki na przywitanie, lepiej zaczekać na gest ze strony Chińczyka. Wielokrotnie przywitanie to tylko skinienie głowy, lub lekki pokłon. Podczas przywitania w złym tonie jest patrzeć w oczy, należy spuścić wzrok.

Religia i kultura

W Chinach głównymi wyznaniami są : taoizm, buddyzm i konfucjonizm.

Święta:

 • 1 stycznia – Nowy Rok
 • styczeń / luty – Chiński Nowy Rok
 • marzec / kwiecień – Święto Zmarłych
 • 1 maja – Święto Pracy
 • wrzesień / październik – Święto Festiwalu Smoczych Łodzi
 • wrzesień / październik – Święto Środka Jesieni lub Ciastek Księżycowych
 • 1 października – Utworzenie Chińskiej Republiki Ludowej

Warto wiedzieć

Banki i wymiana pieniędzy
banki czynne są od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 17.00. Walutę można wymienić na przejściach granicznych, lotniskach międzynarodowych, w hotelach i w niektórych oddziałach Banku Chińskiego. Pieniądze można bez problemu pobrać w bankomatach posługując się kartą Visa lub Maestro. Karty kredytowe zazwyczaj są akceptowane. Karty płatnicze przyjmowane są jedynie w hotelach, co najmniej średniej klasy, oraz w większych sklepach w dużych miastach.

Komunikacja

 • Metro – Pekin posiada bardzo dobrze rozwiniętą sieć metra. Jest najszybszym środkiem transportu, ułatwia poruszanie się po centrum miasta. Metro kursuje w godzinach od 5.00 do 23.00, cena biletu wynosi 3 CNY. Metra z reguły są bardzo zatłoczone, dlatego należy uważać i bacznie pilnować rzeczy osobistych.
 • Samolot – dobrze rozwinięta sieć połączeń międzymiastowych. Zazwyczaj w ciągu dnia na jednej trasie odbywa się kilka przelotów. Głównym przewoźnikiem lotniczym jest Air China.
 • Autobus – bardzo dobrze rozwinięta miejska komunikacja autobusowa. Autobusy kursują od godziny 5.00 do 23.00.
 • Taxi – jest ogólnodostępnym środkiem transportu. Taksówki przeważnie są w kolorze czerwonym. Cena za km. jazdy wynosi około 1,2 CNY + 10 CNY za pierwsze 5 km. Taryfa nocna, która obowiązuje od godziny 23.00 do 6.00 jest wyższa o 20%.Przy dłuższej trasie warto targować cenę przejazdu.
 • Pociąg – jest idealnym środkiem komunikacji w Chinach, szczególnie na trasach długodystansowych. Połączenia kolejowe we wschodnich Chinach są dobrze rozwinięte. Na zachodzie kraju pociągi kursują na dwóch trasach (od Lhasy i pod granicę z Kazachstanem przez Urumczi).
 • Samochód – podróżujący, którzy posiadają wizę turystyczna (L) nie mogą samodzielnie prowadzić samochodu. Międzynarodowe prawo jazdy nie jest tu uznawane.
 • Riksza – przed skorzystaniem z usług rikszarza należy ustalić cenę przejazdu, zazwyczaj to od turysty zależy ile zapłaci, przeważnie cena wynosi od 30 do 50 CNY.

Poczta
urzędy pocztowe czynne są od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 17.00. Przesyłki expresowe można wysłać w urzędach pocztowych lub skorzystać z usług firm kurierskich. Czas dostarczenia poczty od 7 do 10 dni roboczych.

CHINY – Wiza jest wymagana. Formalności należy dopełnić przed wyjazdem, w Ambasadzie Chińskiej Republiki Ludowej w Warszawie. Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 6 miesięcy od daty upływu ważności wizy.

 • Hongkong – nowoczesna metropolia ze śladami przeszłości kolonialnej
 • Tradycyjne wioski mniejszości etnicznej Miao
 • Uczestnictwo w obchodach Nowego Roku w gronie społeczności Miao
 • „Kraina snów” – Guilin i okolice
 • Krasowe cuda przyrody – Jaskinia Trzcinowej Fujarki i Wzgórze Fubo
 • Rejs po malowniczej rzece Li i Yangshuo – „mały raj w wielkim kraju”
 • Wyspa Hainan – „Chińskie Hawaje”
 • Kurort Sanya, wspaniała Zatoka Yalong i Wyspa Makaków
 • Guangzhou – popularny Kanton – dynamiczna metropolia ze znakomitą kuchnią
 • Makau – muzeum Grand Prix i światowa stolica kasyn i hazardu
Kalkulacja dla grupy min. 10 osób płacących. Kolejność zwiedzania może się zmienić. Program może ulec zmianom z powodu siły wyższej lub w wyniku obustronnego uzgodnienia. Ostateczne ceny biletów lotniczych z dnia wystawienia. Istnieje możliwość wprowadzenia zmian w cenach biletów wstępu, opłatach wjazdowych i wizowych.