CHINY

14 dni CHINY
CHINY

Chiny stanowią fascynującą mieszankę tradycji i nowoczesności. Aby je poznać, należy odwiedzić je kilka razy. I zawsze, przy tej okazji, można odkryć coś nowego. Chiny są bardzo zróżnicowane – zupełnie inne wrażenia wywozimy z metropolii, typu Pekin, Szanghaj, czy Xi’an, a inne z mniejszych miejscowości, położonych na prowincji.

Ponadto, kraj ten jest zamieszkany przez ponad 50 różnych grup etnicznych. Chiny to rowery, herbata oraz długie kolejki. Tłoczno jest niemal na każdym kroku, zwłaszcza we wschodniej części kraju – ale nie może być przecież inaczej, biorąc po uwagę, że mamy na myśli najludniejsze państo świata…

Zbiórka na lotnisku w Warszawie, wylot do Pekinu
Po przylocie zwiedzanie Letniego Pałacu cesarzowej wdowy Cixi, autokratki, która rządziła Chinami jako regentka od 1861 roku do swej śmierci w 1908 r. Jest to zespół budynków XIX - wiecznych, z ozdobnymi salami, pawilonami i rozrzuconymi wśród sztucznych jezior pagodami. Jedną z atrakcji jest słynny Marmurowy Statek. Następnie zwiedzanie świątyni lamajskiej – Yonghegong, w której Dalaj i Panczen – lamowie, odprawiali modły w czasie swojego pobytu w Pekinie oraz Świątyni Konfucjusza.
Po śniadaniu wycieczka na Wielki Mur Chiński - najdłuższe umocnienie i budowla fortyfikacyjna na świecie. Następnie przejazd do położonej w górach Tianszouszan doliny Trzynastu Grobowców Cesarzy Ming. Ulica Duchów pilnowana jest przez stojące parami 24 kamienne posągi zwierząt oraz 12-u kamiennych wartowników.
Zwiedzanie Pekinu: Mauzoleum Mao Tse-tunga, Plac Tiananmen, Wielka Hala Ludowa, Wrota Południowe oraz Zakazane Miasto - największy kompleks pałacowy świata, siedziba chińskich władców od czasów dynastii Ming. Wejście do zakazanego miasta jeszcze na początku tego wieku karane było śmiercią. Jest to największy z zachowanych zespołów klasycznego chińskiego budownictwa. Stanowią go między innymi Sala Najwyższej Harmonii, niegdyś główna sala tronowa, Pałac Niebiańskiej Czystości, w którym rozpatrywano, w obecności cesarzy, sprawy państwa, pałace żon i konkubin cesarskich. Na terenie kompleksu znajduje się łącznie ponad 900 pomieszczeń. Wieczorem wyjazd nocnym pociągiem do Xi'an (nocleg w pociągu – przedziały 4-os., miejsca sypialne).
Po przyjeździe śniadanie. Zwiedzanie Xi'an - dawnej stolicy Chin, będącej głównym miastem na słynnym Szlaku Jedwabnym; zobaczymy Pagodę Dzikich Gęsi, mury miejskie, Muzeum Historii Miasta, Wielki Meczet, wokół którego zachował się oryginalny charakter dzielnicy islamskiej, zobaczymy niezwykłe mury obronne, tak szerokie, że mogły po nich jeździć pojazdy konne, Wieżę Dzwonów i Bębna.
Wycieczka do Lingtong, w którym znajduje się najsłynniejsze obecnie muzeum na terenie Chin - Armii Terakotowej (lista UNESCO), która miała towarzyszyć cesarzowi Qin Shi w życiu pozagrobowym; zwiedzanie grobu Pierwszego Cesarza Chin. Armię stanowi 7500 naturalnej wielkości figur z gliny – żołnierzy, koni i rydwanów, które przez 2000 lat stały na straży grobowca Cesarza. Grobowiec odkopano przypadkowo dopiero w 1974 roku. Budowę tego kompleksu zaczęto w 246 r p.n.e. Przy wznoszeniu grobowca pracowało przymusowo 700 tysięcy robotników.
Przejazd do Luoyang. Zwiedzanie Jaskiń Longmen, które od V w. były przekształcane w świątynie buddyjskie, ze wspaniałymi posągami i płaskorzeźbami pochodzącymi z V - XII w.
Zwiedzanie Klasztoru Shaolin, będącego miejscem narodzin kung-fu - chińskiej sztuki walki. Klasztor zbudowano w V w. u podnóża góry Songsham, będącej jedną z pięciu świętych gór w Chinach. Wieczorem transfer na dworzec kolejowy, przejazd nocnym pociągiem do Nanjing (nocleg w pociągu – przedziały 4-os., miejsca sypialne).
Po przyjeździe zwiedzanie Nanjing - stolicy prowincji Jiangsu, miasta, którego początki sięgają VIII w. przed naszą erą, malowniczo położonego na prawym brzegu rzeki Jangcy, które dwukrotnie było stolicą Chin w latach 1386 - 1644 oraz na początku XX w.: zabytkowe Mury Miejskie, Mauzoleum Sun Yatsena - słynnego polityka chińskiego, most nad Jangcy - duma Chińczyków oraz malowniczy lokalny targ.
Przejazd do Wuxi - centrum produkcji wyrobów z jedwabiu, kaszmiru i bawełny chińskiej, malowniczo położonego nad jeziorem Taihu. Zwiedzimy ogrody oraz park, na terenie którego znajdują się liczne zabytki; przejażdżka łodzią po jeziorze. Przejazd do Suzhou.
Zwiedzanie Suzhou, miasta założonego w VI w. p.n.e., uznawanego za jedno z najpiękniejszych miast Chin. Położone nad licznymi kanałami, nazywane jest „Chińską Wenecją”. Zwiedzimy Wzgórze Tygrysa, na którym znajduje się ośmiokątna pagoda z „chińską” krzywą wieżą - symbolem miasta, Ogrody Pokornego Zarządcy, Klasztor Zimnej Góry oraz fabrykę haftów na jedwabiu, z których słynie Suzhou. Przejazd do Szanghaju.
Zwiedzanie Szanghaju, najludniejszego miasta i portu południowych Chin, położonego w delcie rzeki Jangcy. Spacer Szanghajską Promenadą nad rzeką Huangpu, która jest zabudowana w stylu europejskim końca XIX wieku. Zobaczymy budynek supernowoczesnego teatru, Świątynię Nefrytowego Buddy; rejs statkiem po rzece Huangpu, w czasie którego będziemy podziwiać wspaniałe widoki Bundu i całego nadbrzeża.
Czas wolny na zakupy lub indywidualną eksplorację miasta.
Transfer na lotnisko w Szanghaju, przelot do Warszawy.

Chiny

Stolica: Pekin
Język urzędowy: chiński
Waluta: yuan (CNY)
Ludność: 1330044605 osób
Strefa czasowa: czas polski + 7h (w zimie), + 6h (w lecie)
Podział administracyjny: Chiny podzielone są na 22 prowincje, 5 regionów autonomicznych, 4 miasta wydzielone oraz 2 specjalne regiony administracyjne.

Informacje praktyczne

Szczepienia
przy wjeździe do Chin nie ma wymaganych szczepień. Zaleca się wykonanie profilaktycznych szczepień przeciw: wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, błonicy, tężcowi, polio, durowi brzusznemu, wściekliźnie, japońskiemu zapaleniu mózgu.

Lekarze
w Chinach ubezpieczenie zdrowotne oraz NW, nie jest wymagane. Podróżujący samolotami dobrowolnie mogą wykupić na lotnisku ubezpieczenie w cenie 20 CNY. Za każdą usługę medyczną podróżujący musi zapłacić. Należy poprosić o szczegółowy rachunek, ponieważ na jego podstawie można starać się o zwrot kosztów leczenia. W Chinach opieka medyczna jest ogólnie dostępna. W większych miastach działają szpitale wszystkich specjalizacji. Koszt wizyty lekarskiej wynosi od 20 do 100 USD. Doba w szpitalu (bez zabiegów, badań i leków ) kosztuje od 60 do 200 USD. Przed przyjazdem do Chin warto jest zaopatrzyć się w podstawowe leki krajowe, ponieważ Chiny słyną z różnorodnych specyfików leczniczych (brak polskich odpowiedników farmakologicznych).

Numer ogólny alarmowy: 110

Wymagania wizowe/ przepisy celne
obywatele polscy muszą mieć ważną wizę pobytową lub tranzytową. Wyjazd z terytorium Chin kontynentalnych do Specjalnej Strefy Administracyjnej Hongkongu lub Makao, traktowany jest jako opuszczenie granic Chin i automatycznie anuluje ważność posiadanej wizy jednokrotnej. Planując taką podróż należy w chińskich urzędach konsularnych ubiegać się o wizę wielokrotną. Pobyt na terytorium Chin bez posiadania ważnej wizy podlega karze grzywny w wysokości 500 CNY za każdy dzień pobytu. Paszport powinien być jeszcze ważny co najmniej 6 miesięcy po utracie ważności wizy. Turysta powinien posiadać przy sobie bilet powrotny, gdyż urzędnik konsularny może zażądać okazania biletu. Przedłużenie ważności wizy trwa zazwyczaj 5 dni roboczych. Na teren Chin bez konieczności uiszczania opłat celnych można wwieźć dewizy pieniężne nie przekraczające równowartości 5000 USD. W deklaracji celnej należy dokładnie wpisać wartościowsze przedmioty (aparat fotograficzny, kamera  wideo, laptop itp.), ponieważ służby celne mają obowiązek skontrolowania bagażu. Na teren Chin nie można wwozić: narkotyków, przedmiotów ostrych, broni palnej, waluty chińskiej, materiałów o tematyce pornograficznej, żywności oraz roślin. Nie można wywozić dzieł sztuki, wyrobów z kamieni szlachetnych, rzadkich publikacji. Z Chin można wywieźć 1 litr alkoholu.

Informacje MSZ

Ważne:
Zanim podejmiesz decyzję o wyjeździe, sprawdź aktualne informacje konsularne na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych pod tym linkiem ! Strona MSZ podaje najświeższe doniesienia, ograniczenia bądź zalecenia dla turystów zamierzających udać się w podróż. Jeśli istnieje jakakolwiek sprzeczność pomiędzy danymi publikowanymi na naszym portalu, a informacjami podawanymi przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, proszę przyjąć informację MSZ jako bardziej aktualną.

Porady i zwyczaje

Kuchnia
chińska kuchnia to ogromny wybór różnorodnych potraw. Na powstanie tradycyjnej kuchni, ogromny wpływ miały warunki naturalne. Częste klęski żywiołowe i nie urodzaje spowodowały, że ludzie musieli nauczyć się oszczędzania. Powstawały coraz to nowsze, skromniejsze, a przy tym szybsze do przyrządzenia potrawy. Społeczeństwo chińskie przywiązuje ogromną wagę do tego co je. Podstawowym produktem jest ryż, mięso, ryby, soja oraz warzywa. Spośród mięs Chińczycy najczęściej spożywają drób oraz wieprzowinę. W wielu regionach prawdziwym przysmakiem są: rosół z psa, borsuka, potrawy z żółwi i węży. Słynną, tradycyjną potrawą chińską jest kaczka po pekińsku. Przyrządzenie jej zajmuje aż 60 dni. W potrawach chińskich ważną rolę odgrywają korzenie lotosu, tofu, wodorosty, grzyby, oraz różnorodne przyprawy (głównie imbir). Chiny słyną również z potraw na bazie ryb oraz owoców morza. Warto spróbować pysznych węgorzy, soczystego karpia, krewetek oraz kraba. Oczywiście będąc w tym kraju nie można zapomnieć o sajgonkach, pierożkach oraz tropikalnych owocach (papaja, guawa).

Napoje
w Chinach narodowym napojem jest herbata, którą podaje się do każdego posiłku.   Często Chińczycy dodają do herbaty suszone owoce, zioła i płatki kwiatów. Parzenie herbaty jest rytuałem, tradycją przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Do posiłków podaje się również wino ryżowe.

Pamiątki
sklepy czynne są w godzinach od 8.00 do 21.00. Podróżując po Chinach wielokrotnie można natknąć się na targi, na których za niewielkie pieniądze można kupić np. ceramikę, biżuterię, wyroby z jedwabiu oraz kaligrafię. Należy uważać, ponieważ wielu handlarzy sprzedaje tanie podróbki markowych produktów.

Przy stole
jedząc pałeczkami w towarzystwie Chińczyków należy pamiętać, aby podczas rozmowy czy sięgania po inne danie, nie trzymać pałeczek w ręku.

Powitanie
nie należy pierwszemu wyciągać ręki na przywitanie, lepiej zaczekać na gest ze strony Chińczyka. Wielokrotnie przywitanie to tylko skinienie głowy, lub lekki pokłon. Podczas przywitania w złym tonie jest patrzeć w oczy, należy spuścić wzrok.

Religia i kultura

W Chinach głównymi wyznaniami są : taoizm, buddyzm i konfucjonizm.

Święta:

 • 1 stycznia – Nowy Rok
 • styczeń / luty – Chiński Nowy Rok
 • marzec / kwiecień – Święto Zmarłych
 • 1 maja – Święto Pracy
 • wrzesień / październik – Święto Festiwalu Smoczych Łodzi
 • wrzesień / październik – Święto Środka Jesieni lub Ciastek Księżycowych
 • 1 października – Utworzenie Chińskiej Republiki Ludowej

Warto wiedzieć

Banki i wymiana pieniędzy
banki czynne są od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 17.00. Walutę można wymienić na przejściach granicznych, lotniskach międzynarodowych, w hotelach i w niektórych oddziałach Banku Chińskiego. Pieniądze można bez problemu pobrać w bankomatach posługując się kartą Visa lub Maestro. Karty kredytowe zazwyczaj są akceptowane. Karty płatnicze przyjmowane są jedynie w hotelach, co najmniej średniej klasy, oraz w większych sklepach w dużych miastach.

Komunikacja

 • Metro – Pekin posiada bardzo dobrze rozwiniętą sieć metra. Jest najszybszym środkiem transportu, ułatwia poruszanie się po centrum miasta. Metro kursuje w godzinach od 5.00 do 23.00, cena biletu wynosi 3 CNY. Metra z reguły są bardzo zatłoczone, dlatego należy uważać i bacznie pilnować rzeczy osobistych.
 • Samolot – dobrze rozwinięta sieć połączeń międzymiastowych. Zazwyczaj w ciągu dnia na jednej trasie odbywa się kilka przelotów. Głównym przewoźnikiem lotniczym jest Air China.
 • Autobus – bardzo dobrze rozwinięta miejska komunikacja autobusowa. Autobusy kursują od godziny 5.00 do 23.00.
 • Taxi – jest ogólnodostępnym środkiem transportu. Taksówki przeważnie są w kolorze czerwonym. Cena za km. jazdy wynosi około 1,2 CNY + 10 CNY za pierwsze 5 km. Taryfa nocna, która obowiązuje od godziny 23.00 do 6.00 jest wyższa o 20%.Przy dłuższej trasie warto targować cenę przejazdu.
 • Pociąg – jest idealnym środkiem komunikacji w Chinach, szczególnie na trasach długodystansowych. Połączenia kolejowe we wschodnich Chinach są dobrze rozwinięte. Na zachodzie kraju pociągi kursują na dwóch trasach (od Lhasy i pod granicę z Kazachstanem przez Urumczi).
 • Samochód – podróżujący, którzy posiadają wizę turystyczna (L) nie mogą samodzielnie prowadzić samochodu. Międzynarodowe prawo jazdy nie jest tu uznawane.
 • Riksza – przed skorzystaniem z usług rikszarza należy ustalić cenę przejazdu, zazwyczaj to od turysty zależy ile zapłaci, przeważnie cena wynosi od 30 do 50 CNY.

Poczta
urzędy pocztowe czynne są od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 17.00. Przesyłki expresowe można wysłać w urzędach pocztowych lub skorzystać z usług firm kurierskich. Czas dostarczenia poczty od 7 do 10 dni roboczych.

CHINY – Wiza jest wymagana. Formalności należy dopełnić przed wyjazdem, w Ambasadzie Chińskiej Republiki Ludowej w Warszawie. Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 6 miesięcy od daty upływu ważności wizy.

 • Pekin i Zakazane Miasto
 • Wielki Mur Chiński – najdłuższe umocnienie i budowla fortyfikacyjna na świecie
 • Xi’an – dawna stolica China, główne miasto Jedwabnego Szlaku
 • Armia Terakotowa (UNESCO)
 • Klasztor Shaolin – miejsce narodzin kung-fu
 • Suzhou – „Chińska Wenecja”
 • Szanghaj – najludniejsze miasto południowych Chin, łączące tradycję i nowoczesność
Kalkulacja dla grupy min. 15 osób płacących. Kolejność zwiedzania może się zmienić. Program może ulec zmianom z powodu siły wyższej lub w wyniku obustronnego uzgodnienia. Ostateczna cena biletu lotniczego z dnia wystawienia. Istnieje możliwość wprowadzenia zmian w cenach biletów wstępu i wizy wjazdowej.