Finlandia

4 dni Finlandia
FINLANDIA – w krainie Świętego Mikołaja

Poczuj się znów dzieckiem i odwiedź wioskę Świętego Mikołaja! Wybierz się na safari w zaprzęgach psów husky i doświadcz niezwykłej kąpieli w lodowym przeręblu. Weź udział w wycieczce na skuterach śnieżnych, odwiedź farmę reniferów i spotkaj się z prawdziwym Świętym Mikołajem!

Claus Holiday Village

Obiekt położony jest w samym sercu wioski Świętego Mikołaja na Kole Podbiegunowym, 10 km na północ od miasta Rovaniemi. Oferuje zakwaterowanie w wysokiej klasy prywatnych domkach o powierzchni 36m² z bezpłatnym dostępem do WiFi. W każdym domku znajduje się łóżko typu king size lub dwa łóżka pojedyncze, rozkładana sofa, aneks kuchenny, lodówka, mikrofalówka, ekspres do kawy, łazienka z prysznicem i suszarką do włosów, telewizor LCD, sauna oraz taras.

 

Niezwykła Laponia czeka właśnie na Ciebie!

 

Zbiórka uczestników na lotnisku w Warszawie, odprawa bagażowa. Przelot do Finlandii. Po przylocie do Rovaniemi, zakwaterowanie w samej wiosce Świętego Mikołaja! Czas wolny, możliwość zrelaksowania się w saunie, nocleg.
Po obfitym śniadaniu w formie bufetu odkryjemy sekrety Świętego Mikołaja i jego zaufanych pomocników! Poznamy samego Mikołaja oraz odwiedzimy jego oficjalny urząd pocztowy. Czas na zakupy i pyszny lunch. Przejazd do bazy skuterów śnieżnych, skąd tymi niezwykłymi maszynami udamy się na farmę reniferów. Możliwość poobcowania z tymi uroczymi zwierzętami oraz krótkiej przejażdżki na reniferze. Następnie każdy z nas otrzyma prawdziwe reniferowe prawa jazdy. Po słodkim poczęstunku ceremonia przekroczenia koła podbiegunowego. Powrót do hotelu skuterami śnieżnymi. Czas wolny, nocleg.
Jeżeli nie uda nam się upolować zorzy – w kolejnych dniach, bez dodatkowych opłat, spróbujemy ponownie.
Tego dnia wybierzemy się na safari w zaprzęgach psów husky. Przejazd kilkunastokilometrową, malowniczą trasą, czas na indywidualne obcowanie z psami oraz słodki poczęstunek. Następnie czeka nas iście mroźna przygoda - kąpiel wśród lodowej kry. Dzięki wysokiej jakości kombinezonowi ratunkowemu, który pokrywa całe ciało i zapewnia suchość, kąpiel w przeręblu jest w pełni bezpieczna. Móc leżeć na wodzie wśród pływającego lodu to niezwykłe doświadczenie. Okoliczności naprawdę są arktyczne! Czas wolny na relaks w saunie lub zakupy, nocleg.
Po śniadaniu transfer na lotnisko i przelot do Warszawy.

FINLANDIA

Stolica: Helsinki

Największe miasta: Espoo, Tampere, Vantaa, Oulu, Turku

Język urzędowy: fiński, szwedzki

Waluta: euro (EUR)

Ludność: 5 503 297 osób

Różnica czasu w Finlandii w stosunku do Polski to + 1 godzina. Czas letni obowiązuje od ostatniej niedzieli marca do ostatniej niedzieli października.

Podział administracyjny: Finlandia podzielona jest na 19 regionów (fiń. maakunta, szw. landskap). Regiony są podzielone na 70 podregionów, a te podzielone są na 320 gmin.

Przepisy wjazdowe:

Obywatele RP korzystają z prawa do swobodnego przepływu ludności w ramach UE/EOG. Dokumentem podróży jest ważny paszport lub dowód osobisty.

Przepisy celne:

Wewnątrz Unii Europejskiej nie ma granic celnych. Turyści podlegają jednak ograniczeniom dotyczącym przewożonych towarów przeznaczonych do użytku osobistego i nie podlegających odsprzedaży.

Posiadanie i przywóz wyrobów alkoholowych oraz tytoniowych przez osoby poniżej 18 roku życia jest zabronione. Osoby pomiędzy 18, a 20 r. ż. mogą posiadać i przywozić wyłącznie wyroby o zawartości mniejszej niż 22% alkoholu.

Na teren Finlandii można wwieźć towary do użytku osobistego, jeżeli nie przekraczają ilości:

  • wyroby tytoniowe: 200 szt. papierosów, 50 szt. cygar, 250 g. tytoniu;
  • wyroby alkoholowe: 20 l mocnych napojów alkoholowych (co najmniej 22% zawartości alkoholu w napoju), 90 l wina (w tym maksymalnie 60 l wina musującego), 110 l piwa oraz 10 litrów innych napojów alkoholowych;
  • paliwo: nie więcej niż 10 l paliwa transportowanego poza bakiem pojazdu (np. w kanistrze).

Istnieje obowiązek zadeklarowania wwożonych kwot pieniężnych, jeśli są one wyższe niż 10 000 EUR.

Religia i obyczaje:

Około 73% ludności należy do Fińskiego Kościoła Luterańskiego, a ponad 24% nie wyznaje żadnej religii. Największą mniejszość religijną stanowią zielonoświątkowcy których liczbę wiernych szacuje się na ok. 100 tysięcy. Trzecim co do wielkości wyznaniem jest prawosławie z 60 tysiącami wyznawców. Obecna jest również rosnąca społeczność muzułmańska szacowana na około 60 tysięcy osób. Islam wyznawany jest głównie przez imigrantów z krajów takich jak: Irak, Somalia, Turcja czy Albania.

Opieka zdrowotna:

Osoby ubezpieczone w polskim Narodowym Funduszu Zdrowia podróżujące po Finlandii lub przebywające w niej czasowo (np. studenci), mają prawo do skorzystania w nagłych przypadkach z fińskiej publicznej opieki medycznej na podstawie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (karta EKUZ), którą można otrzymać przed wyjazdem w placówce NFZ. Posiadacze EKUZ przebywający w Finlandii czasowo (studenci) co do zasady uprawnieni są również do korzystania z takich świadczeń zdrowotnych, bez wykonania których istniałoby ryzyko pogorszenia stanu zdrowia, jak np. leczenie chorób przewlekłych. Kwestie te w każdym przypadku podlegają indywidualnej ocenie.

Polak przyjeżdżający do Finlandii ma prawo tylko do takich samych bezpłatnych świadczeń medycznych, jak obywatel tego kraju. Należy pamiętać, że w Finlandii osoby ubezpieczone obowiązuje częściowa odpłatność za korzystanie z pomocy medycznej (np. kilkadziesiąt euro za wizytę lekarską, 26 euro za każdy dzień pobytu w szpitalu) oraz odpłatność za kupowane lekarstwa. Wydatki te pokrywa osoba, której udzielana jest pomoc medyczna.

Osobom nieubezpieczonym w NFZ zaleca się wykupienie w Polsce przed wyjazdem zagranicznym specjalnego ubezpieczenia ze względu na ewentualnie bardzo wysokie koszty leczenia w Finlandii. W razie hospitalizacji lub transportu chorego do Polski pełny koszt kompleksowej opieki lekarskiej jest znaczny. Koszt wizyty lekarskiej wynosi około 80-100 euro, a doba w szpitalu kosztuje około 200 euro (nie licząc badań, leków, zabiegów itp.).

Bezpieczeństwo:

Finlandia jest krajem względnie bezpiecznym. Numer 112 to numer telefonu alarmowego służącego do kontaktowania się w nagłych wypadkach z policją, pogotowiem i strażą pożarną.

Kradzież należy bezzwłocznie zgłosić w najbliższym komisariacie policji. Protokół policyjny będzie potrzebny do uzyskania odszkodowania od ubezpieczyciela. Jak najszybciej trzeba zastrzec zgubione lub skradzione karty płatnicze i kredytowe. Jeśli zgubimy lub stracimy paszport lub inny dokument podróży, należy nie tylko zgłosić to na policję, lecz także w miarę szybko skontaktować się z Ambasadą RP.

Poziom przestępczości w Finlandii jest średni. Należy uważać na coraz częstsze kradzieże kieszonkowe zwłaszcza w dużych centrach handlowych, na dworcach, w zaludnionych centralnych punktach miast i podczas imprez masowych.

Klimat:

W Finlandii panuje surowy klimat, zwłaszcza na północy kraju, gdzie nawet latem temperatura może wynosić ok. +10°C. Średnia temperatura w Rovaniemi w listopadzie wynosi -1°C, natomiast w lutym -3°C.

Klimat:

Islandia położona jest na obszarze dwóch stref klimatycznych. Południe wyspy znajduje się w strefie klimatu umiarkowanego chłodnego, na północy panuje natomiast klimat subpolarny.

Średnie temperatury zimowe wahają się w zakresie od –5 do 0 °C, natomiast temperatury w miesiącach letnich charakteryzują się przeciętnym zakresem od 9 do 12 °C – w zależności od położenia. Roczna suma opadów mieści się w granicach od 500 do 2000 mm, w mieście Reykjavík wartość ta wynosi 870 mm.

Placówka dyplomatyczna:

Referat Konsularny Ambasady RP w Helsinkach

Armas Lindgrenin tie 21, 00570 Helsinki

e-mail: helsinki.konsul@msz.gov.pl

Faks: (+358 9) 684 74 77

Telefon:

z Finlandii: 09 618 28 103

z Polski: +358 9 618 28 103

 

FINLANDIA – Obywatele RP korzystają z prawa do swobodnego przepływu ludności w ramach UE/EOG. Dokumentem podróży jest ważny paszport lub dowód osobisty.

  • Spotkanie z prawdziwym Świętym Mikołajem
  • Przejażdżka reniferem
  • Kąpiel w lodowej przerębli
  • Safari w zaprzęgach psów husky
  • Wyprawa skuterami śnieżnymi
  • Ceremonia przekroczenia koła podbiegunowego
UWAGA Kalkulacja dla grupy 08 osób płacących. Kolejność zwiedzania może się zmienić. Program może ulec zmianom z powodu siły wyższej lub w wyniku obustronnego uzgodnienia. Ostateczna cena biletów lotniczych z dnia wystawienia. Istnieje możliwość wprowadzenia zmian w cenach biletów wstępu.