ISLANDIA

6 dni ISLANDIA
ISLANDIA – Kraina zorzy polarnej, ognia i lodu

Wyrusz w niezapomnianą wyprawę do krainy zorzy polarnej, ognia i lodu! Daj się zachwycić urokom sił natury: potężnym wodospadom, lodowcom i gejzerom. Odwiedź lodową jaskinię, upoluj zorzę polarną, wybierz się na safari w zaprzęgach psów husky i przemierz skuterem śnieżnym lodowiec!

 

Prawdziwa przygoda dopiero się zaczyna!

 

Zbiórka uczestników na lotnisku w Warszawie, odprawa bagażowa. Przelot do Keflaviku, prywatny transfer do hotelu, nocleg.
Zwiedzanie Reykjaviku, najbardziej na północ wysuniętej stolicy świata. Miasto zamieszkuje ok. 120 tys. osób. Wokół całego stołecznego regionu koncentruje się aż trzy piąte ogółu ludności Islandii. Zwiedzanie centrum Reykjaviku: katedra protestancka, najstarszy na świecie, współcześnie działający, gmach parlamentu, stara dzielnica portowa, kościół Hallgrimskirkja, ratusz nad jeziorem. Pod wieczór wycieczka w poszukiwaniu zorzy polarnej (cena wyprawy - ok. 62 EUR / os.). Zorza zazwyczaj jest zielona, chociaż może być również purpurowa, różowa, czerwona, biała lub niebieska, w zależności od jej siły i warunków atmosferycznych. Nasze doświadczenie z zorzą polarną będzie więc zupełnie niepowtarzalne!
Jeżeli nie uda nam się upolować zorzy – w kolejnych dniach, bez dodatkowych opłat, spróbujemy ponownie.
Wczesny wyjazd z hotelu. Tego dnia udamy się na eksplorację terenów Parku Narodowego Pingvellir. Jest to miejsce, w którym w 930 roku utworzono pierwszy na świecie demokratyczny parlament. Następnie wizyta nad wodospadem Gullfoss ("Złoty Wodospad"), uznawanym za jeden z najpiękniejszych na Islandii. W programie także największy na Islandii czynny gejzer – Strokkur oraz słynny – Geysir. To właśnie od jego nazwy pochodzi miano nadane tego typu źródłom geotermalnym na całym świecie – gejzer.
Wczesny wyjazd z hotelu. Dzień rozpoczniemy od wyprawy w okolice Langjökull, skąd Super Jeepami wjedziemy na lodowiec Langjökull. Następnie przesiądziemy się na skutery śnieżne, którymi będziemy przemierzać lodowiec (cena wyprawy – ok. 240 EUR / os.). Zobaczenie lodowca jest czymś wyjątkowym, zwłaszcza z perspektywy podnoszącego adrenalinę skutera śnieżnego. Widok starego lodu i okoliczne krajobrazy są nieziemskie. Następnie udamy się na eksploracje lodowej jaskini (cena – ok. 210 EUR / os.). Ukryte pomiędzy ośnieżonymi górami parku narodowego jaskinie, są fenomenalnym dowodem na siłę islandzkiej przyrody. Powrót do hotelu, czas wolny.
Czas na odpoczynek w gorących źródłach Blue Lagoon (cena – ok. 55 EUR / os.). Błękitna Laguna to uzdrowisko położone w obszarze geotermalnym w południowo-zachodniej Islandii, łączy niezwykłe walory krajobrazowe - kontrast błękitno-mlecznej wody z czarno-brązową pokrywą lawy oraz wyjątkowe właściwości pielęgnacyjno-lecznicze. National Geographic umieścił ją na swojej liście 25 cudów świata, argumentując że "dymiące baseny o turkusowej barwie zamknięte w wulkanicznej pułapce przypominają krajobraz z innej planety". Powrót do Reykjaviku, czas wolny.
Dzień rozpoczniemy od wyprawy do wodospadu Selfoss. Następnie wybierzemy się na safari w zaprzęgach psów husky. Przejazd kilkukilometrową, malowniczą trasą (cena – ok. 240 EUR / os.). Przerwa na lunch, transfer na lotnisko, wylot do Polski.

Islandia

Stolica: Reykjavik

Największe miasta: Reykjavik, Kopavogur, Hafnarfjordur, Akureyri, Keflavik, Gardabaer

Język urzędowy: islandzki

Waluta: korona islandzka (ISK)

Ludność: 325.670 osób

Strefa czasowa: czas polski -1h (w zimie) i -2h (w lecie)

Podział administracyjny: Islandia podzielona jest na 23 regiony administracyjne (sysla) oraz 14 niezależnych miast, czyli kaupstadur. Na poziomie lokalnym wyróżnia się 104 gminy (hreppur), które zajmują się oświatą, transportem i zagospodarowaniem przestrzeni.

Przepisy wjazdowe:

Obywatele RP korzystają z prawa do swobodnego przepływu ludności w ramach UE/EOG. Dokumentem podróży jest ważny paszport lub dowód osobisty.

Przepisy celne:

Islandia nie jest w pełni objęta unią celną, dlatego też obowiązują tu inne niż w Unii Europejskiej przepisy dotyczące wwozu towarów przez turystów. Bez cła i innych podatków można wwieźć do Islandii, oprócz rzeczy osobistych potrzebnych na czas podróży:

– żywność (do 3 kg o wartości zakupu nie przekraczającej równowartości 25.000,- ISK (ok. 750,- PLN), z wyjątkiem surowych produktów żywnościowych),

– napoje alkoholowe w następujących kombinacjach:
1 litr alkoholu o zawartości alkoholu powyżej 21% oraz 1 litr wina oraz 6 litrów piwa, lub
1 litr alkoholu o zawartości alkoholu powyżej 21% oraz 9 litrów piwa, lub
1,5 litra wina i 9 litrów piwa, lub
3 litra wina i 6 litrów piwa, lub
12 litrów piwa.

– 200 szt. papierosów lub 250 g innych wyrobów tytoniowych,

Uwaga: napoje alkoholowe mogą wwozić osoby, które ukończyły 20 rok życia, wyroby tytoniowe i papierosy osoby, które ukończyły 18 rok życia.

Obowiązkiem turysty jest zgłoszenie służbom celnym przedmiotów, których wwóz objęty jest ograniczeniem lub zakazem.

Osoba wjeżdżająca do Islandii lub opuszczająca ten kraj jest obowiązana zgłosić służbom celnym posiadane środki finansowe w gotówce przekraczające równowartość 10 tys. EUR.

Szczegółowe informacje w języku angielskim na stronie www.tollur.is.

Opieka zdrowotna:

W Islandii nie ma zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych. Szczepienia przed przyjazdem nie są obowiązkowe. Obywatele RP objęci systemem ubezpieczenia (NFZ) w kraju mają zagwarantowany dostęp do pomocy medycznej na terenie Islandii w nagłych przypadkach na takich samych zasadach jak osoby objęte islandzkim systemem ubezpieczenia zdrowotnego – po okazaniu Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). EKUZ uprawnia tylko do korzystania z podstawowych usług medycznych, dlatego wyjeżdżającym do Islandii zaleca się wykupienie dodatkowych ubezpieczeń, które w razie konieczności pokryją koszty leczenia w szerszym zakresie, ew. następstwa nieszczęśliwych wypadków oraz transport chorego do kraju. Szczegółowe informacje o EKUZ zamieszczone są na stronach internetowych NFZ: www.nfz.gov.pl.
W Islandii uzyskanie porady medycznej związane jest z opłaceniem tzw. udziału własnego (opłata zryczałtowana nie podlegająca refundacji). Dotyczy to również osób objętych islandzkim systemem ubezpieczenia. Koszty leczenia w Islandii dla osoby nieubezpieczonej są bardzo wysokie.

Religia i obyczaje:

Religią państwową w Islandii jest luteranizm. Do Islandzkiego Kościoła Luterańskiego należy 75,1% Islandczyków. Katolicy natomiast stanowią 3,5% ludności. W Islandii działa także wiele mniejszych grup chrześcijańskich, jak: Wolny Kościół Luterański Rejkiawiku – 2,9%, Wolny Kościół Luterański Hafnarfjorduru – 1,9%, a także pewna liczba zborów zielonoświątkowych i adwentystycznych. Mimo wszystko, Islandczycy są dość swobonie związani z religią.

Komunikacja:

Nie ma ograniczeń. Należy jednak pamiętać o surowości klimatu, bardzo dużych odległościach między obszarami zamieszkanymi oraz gwałtownych zmianach warunków atmosferycznych, niezależnie od pory roku. W Islandii jest wiele dróg nieutwardzonych, szutrowych, często są one bardzo wąskie (na szerokość jednego samochodu), dotyczy to również mostów. Zalecana jest więc daleko idąca ostrożność podczas jazdy samochodem. Drogi w górach w środkowej części Islandii mają nawierzchnię szutrową, nieutwardzoną. Wiele dróg w górach jest otwarta tylko w okresie letnim. Do poruszania się po nich niezbędny jest samochód terenowy z napędem na cztery koła i wysokim zawieszeniem. Zalecana jest jazda w grupach (dwa, trzy samochody). Przed planowaną podróżą samochodem w rejonach górskich należy zapoznać się z informacją o stanie dróg na stronie internetowej Urzędu Drogowego: (www.vegagerdin.is/english/). Obowiązują wysokie mandaty za przekroczenie prędkości oraz tzw. jazdę „off-road” poza wyznaczonymi miejscami.

Klimat:

Islandia położona jest na obszarze dwóch stref klimatycznych. Południe wyspy znajduje się w strefie klimatu umiarkowanego chłodnego, na północy panuje natomiast klimat subpolarny.

Średnie temperatury zimowe wahają się w zakresie od –5 do 0 °C, natomiast temperatury w miesiącach letnich charakteryzują się przeciętnym zakresem od 9 do 12 °C – w zależności od położenia. Roczna suma opadów mieści się w granicach od 500 do 2000 mm, w mieście Reykjavík wartość ta wynosi 870 mm.

Placówka dyplomatyczna:

Ambasada RP w Reykjaviku:

Adres: Islandia, 105 Reykjavík, Thorunnartun 2

E-mail: reykjavik.info@msz.gov.pl

Tel.: +354 520 50 50

ISLANDIA – Obywatele RP korzystają z prawa do swobodnego przepływu ludności w ramach UE/EOG. Dokumentem podróży jest ważny paszport lub dowód osobisty.

  • Zwiedzanie Reykjavíku – najbardziej na północ wysuniętej stolicy świata
  • Wycieczka w poszukiwaniu zorzy polarnej
  • Złoty Krąg – Park Narodowy Pingvellir, wodospad Gullfoss oraz słynny Geysir
  • Zwiedzanie lodowej jaskini
  • Wyprawa skuterami śnieżnymi po lodowcu Langjökull
  • odpoczynek w gorących źródłach Blue Lagoon
  • Safari w zaprzęgach psów husky
UWAGA Kalkulacja dla grupy 08 osób płacących. Kolejność zwiedzania może się zmienić. Program może ulec zmianom z powodu siły wyższej lub w wyniku obustronnego uzgodnienia. Ostateczna cena biletów lotniczych z dnia wystawienia. Istnieje możliwość wprowadzenia zmian w cenach biletów wstępu.