ISLANDIA

11 dni ISLANDIA

Islandia jest krajem, pod wieloma względami, niezwykłym, w którym na własne oczy można obserwować procesy geologiczne i przekonać się o potędze sił geotermalnych. Przez Półwysep Reykjanes przebiega dolina ryftowa, będąca częścią Grzbietu Śródatlantyckiego, oddzielająca dwie płyty tektoniczne: północnoamerykańską i eurazjatycką.

Na Islandii skały i lawa przybierają niesamowite formy, które mogą zawładnąć wyobraźnią każdego przybysza. Krajobraz ożywia woda. Są tu cudowne wodospady, potoki, jeziora, lodowce i ocean. Czystym, wilgotnym powietrzem oddycha się pełną piersią. Każdy znajdzie tu coś dla siebie: przyrodnik, ornitolog, wędkarz czy wędrowiec. Na Islandii znajdują się liczne lodowce, w tym największy w Europie – Vatanajökull. Są tam także laguny, po których pływają góry lodowe. Istotnym elementem krajobrazu są także wulkany, stąd często napotykamy przejawy zjawisk wulkanicznych – gorące źródła, gejzery, fumarole, pola błotne i lawowe.

Przelot do Reykjaviku, najbardziej na północ wysuniętej stolicy świata. Miasto zamieszkuje ok. 120 tys osób. Wokół całego stołecznego regionu koncentruje się aż trzy piąte ogółu ludności Islandii. Zwiedzanie centrum Reykjaviku: katedra protestancka, najstarszy na świecie, współcześnie działający, gmach parlamentu, stara dzielnica portowa, kościół Hallgrimskirkja, ratusz nad jeziorem. Pod wieczór będzie szansa podziwiania panoramy Reykjaviku, fjordu i gór z balkonu słynnego The Pearl (Perlan) (kolacja płatna indywidualnie). Nolceg w Reykjaviku.
Przejazd do Bessastadir, gdzie mieści się oficjalna rezydencja prezydenta Islandii. Następnie udamy się do punktu geotermalnego Seltun, w pobliżu pól geotermalnych Krisuvik. Spacer po kładce, prowadzącej pośród stale bulgoczących, błotnych dołów oraz między syczącymi ze szczelin fumarolami, parującymi źródełkami i strumieniami gorącej wody. Zatrzymamy się na chwilę przy gorących źródłach Gunnuhver. Przejazd przez portowe miasteczko Grindavik, z widokiem na skalistą wyspę Eldey, słynącą z największej na świecie kolonii głuptaków. Następnie, przejazd do miejsca, gdzie nad rozpadliną przerzucono most - jest to dolina ryftowa, oddzielająca płyty tektoniczne: północnoamerykańską od eurazjatyckiej. Na koniec przejazd do słynnego kąpieliska Blaa Lonid i kąpiel w termalnych wodach Błękitnej Laguny (koszt biletu wstępu „standard”: ok. 50 EUR / os.). Powrót do Reykjaviku, nocleg.
Udamy się na eksplorację terenów Parku Narodowego Pingvellir. W jego granicach znajduje się skalista równina Almannagja, na której zbierali się co roku wszyscy mieszkańcy wyspy – najstarszy pierwowzór współczesnego parlamentu. Następnie wizyta nad wodospadem Gullfoss ("Złoty Wodospad"), uznawanym za jeden z najpiękniejszych na Islandii. W programie także największy na Islandii czynny gejzer – Strokkur oraz słynny - Geysir. Wizyta w lokalnym eko-domu, ogrzewanym i zasilanym wyłącznie energią geotermalną. Powrót do Reykjaviku. Czas wolny na indywidualną eksplorację miasta. Nocleg w Reykjaviku.
Przejazd na Półwysep Snaefellsnes. Postój w okolicy trzech kraterów wulkanicznych – wejście na jeden z nich (Grabrok). Przejazd pod Gerduberg (skalna ściana złożona z wysokich, bazaltowych kolumn). Krótki postój w Olkelda, przy naturalnym źródle smacznej wody mineralnej. Widok na Gatklettur (dwa łuki skalne wynurzające się z wody). Przejazd w okolice wioski Arnarstapi i postój przy wulkanicznych klifach Londrangar (słynne z uwagi na licznie gniazdujące ptaki morskie). Dalszy przejazd wzdłuż wybrzeża do punktu widokowego w Olafsvik. Nocleg w Borgarnes.
Wyjazd do wioski rybackiej Bjarnarhofn i zwiedzanie niewielkiego muzeum rekina. Możliwość skosztowania suszonego mięsa rekina. Krótka wizyta w skansenie, gdzie stoi najlepiej zachowana na Islandii, wielopokojowa chata z torfu (Glaumbaer). Przejazd do Dalvik. Rejs statkiem wzdłuż fiordu Eyjafjordur, podczas którego, przy odrobinie szczęścia, zaobserwujemy wieloryby. Przyjazd do Akureyri. Miejscowość ta ma do zaoferowania jedne z najpiękniejszych w kraju, drewnianych budynków, starannie odrestaurowanych i przywróconych do czasów świetności. Nocleg w Akureyri.
Dzień rozpoczniemy od wizyty nad wodospadem Godafoss. Następnie Jezioro Myvatn, słynące z labiryntu lawowych słupów bazaltowych, wynurzających się z tafli jeziora. Postój na polu geotermalnym pod górą Namafjall i spacer po terenie Hverarond, pośród fumaroli, solfatarów i jeziorek błotnych. Przejazd przez teren, na którym rzeka Jokulsa tworzy wodospady: Sellfoss oraz Dettifoss. Przejazd częściowo wzdłuż jeziora Logurinn i przez najbardziej zalesioną dolinę Islandii. Nocleg w Egilsstadir .
Przejazd tunelami na wschodnie wybrzeże. Po drodze oczy będą cieszyć wspaniałe krajobrazy gór pokrytych wieloletnim śniegiem. Postój w malowniczym miasteczku Djupivogur. Przejazd drogą prowadzącą wzdłuż fiordów do Hofn. Wizyta w domu Petry i zwiedzanie jej kolekcji skał i minerałów (Petra's Stone Collection). Nocleg w Hofn.
Przejazd do Jokulsarlon. Po drodze widok na największy lodowiec Europy - Vatnajokull. Następnie udamy się nad jezioro zasilane wodą z tego lodowca i podpłyniemy łodzią aż do jego krawędzi (rejs płatny dodatkowo – ok. 40 EUR / os.). Postój w Parku Narodowym Skaftafell oraz przejście ścieżką do lodowca Svartifoss. Nocleg w rejonie Asolfsskali.
Przejazd na wybrzeże, do miejsca zwanego Dyrholaey, gdzie można podziwiać malownicze formacje skalne - na bazaltowych ścianach gniazdują liczne ptaki morskie, w tym maskonury. Zwiedzanie muzeum regionalnego we wsi Skogar, a także postój przy wodospadzie Skogarfoss. Przejazd pod wulkan Eyjafjallajokull – wizyta w punkcie informacyjnym, odnoszącym się do erupcji z kwietnia 2010. Przejazd pod wodospad Seljalandsfoss. W drodze do Reykjaviku – widok na uprawy szklarniowe Hveragerdi. Nocleg w Reykjaviku.
Weźmiemy udział w całodniowej, zorganizowanej wyprawie do Thorsmork (płatne dodatkowo – ok. 100 EUR / os.) – gdzie czeka nas spacer po górach i możliwość podziwiania panoramicznych widoków okolicy. Z uwagi na stopień trudności trasy, wycieczki do tego Parku odbywają się w specjalistycznych pojazdach z napędem 4x4, pod opieką lokalnego przewodnika..
Transfer na lotnisko i nocny przelot do Warszawy.

Islandia

Stolica: Reykjavik

Największe miasta: Reykjavik, Kopavogur, Hafnarfjordur, Akureyri, Keflavik, Gardabaer

Język urzędowy: islandzki

Waluta: korona islandzka (ISK)

Ludność: 325.670 osób

Strefa czasowa: czas polski -1h (w zimie) i -2h (w lecie)

Podział administracyjny: Islandia podzielona jest na 23 regiony administracyjne (sysla) oraz 14 niezależnych miast, czyli kaupstadur. Na poziomie lokalnym wyróżnia się 104 gminy (hreppur), które zajmują się oświatą, transportem i zagospodarowaniem przestrzeni.

Przepisy wjazdowe:

Obywatele RP korzystają z prawa do swobodnego przepływu ludności w ramach UE/EOG. Dokumentem podróży jest ważny paszport lub dowód osobisty.

Przepisy celne:

Islandia nie jest w pełni objęta unią celną, dlatego też obowiązują tu inne niż w Unii Europejskiej przepisy dotyczące wwozu towarów przez turystów. Bez cła i innych podatków można wwieźć do Islandii, oprócz rzeczy osobistych potrzebnych na czas podróży:

– żywność (do 3 kg o wartości zakupu nie przekraczającej równowartości 25.000,- ISK (ok. 750,- PLN), z wyjątkiem surowych produktów żywnościowych),

– napoje alkoholowe w następujących kombinacjach:
1 litr alkoholu o zawartości alkoholu powyżej 21% oraz 1 litr wina oraz 6 litrów piwa, lub
1 litr alkoholu o zawartości alkoholu powyżej 21% oraz 9 litrów piwa, lub
1,5 litra wina i 9 litrów piwa, lub
3 litra wina i 6 litrów piwa, lub
12 litrów piwa.

– 200 szt. papierosów lub 250 g innych wyrobów tytoniowych,

Uwaga: napoje alkoholowe mogą wwozić osoby, które ukończyły 20 rok życia, wyroby tytoniowe i papierosy osoby, które ukończyły 18 rok życia.

Obowiązkiem turysty jest zgłoszenie służbom celnym przedmiotów, których wwóz objęty jest ograniczeniem lub zakazem.

Osoba wjeżdżająca do Islandii lub opuszczająca ten kraj jest obowiązana zgłosić służbom celnym posiadane środki finansowe w gotówce przekraczające równowartość 10 tys. EUR.

Szczegółowe informacje w języku angielskim na stronie www.tollur.is.

Opieka zdrowotna:

W Islandii nie ma zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych. Szczepienia przed przyjazdem nie są obowiązkowe. Obywatele RP objęci systemem ubezpieczenia (NFZ) w kraju mają zagwarantowany dostęp do pomocy medycznej na terenie Islandii w nagłych przypadkach na takich samych zasadach jak osoby objęte islandzkim systemem ubezpieczenia zdrowotnego – po okazaniu Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). EKUZ uprawnia tylko do korzystania z podstawowych usług medycznych, dlatego wyjeżdżającym do Islandii zaleca się wykupienie dodatkowych ubezpieczeń, które w razie konieczności pokryją koszty leczenia w szerszym zakresie, ew. następstwa nieszczęśliwych wypadków oraz transport chorego do kraju. Szczegółowe informacje o EKUZ zamieszczone są na stronach internetowych NFZ: www.nfz.gov.pl.
W Islandii uzyskanie porady medycznej związane jest z opłaceniem tzw. udziału własnego (opłata zryczałtowana nie podlegająca refundacji). Dotyczy to również osób objętych islandzkim systemem ubezpieczenia. Koszty leczenia w Islandii dla osoby nieubezpieczonej są bardzo wysokie.

Religia i obyczaje:

Religią państwową w Islandii jest luteranizm. Do Islandzkiego Kościoła Luterańskiego należy 75,1% Islandczyków. Katolicy natomiast stanowią 3,5% ludności. W Islandii działa także wiele mniejszych grup chrześcijańskich, jak: Wolny Kościół Luterański Rejkiawiku – 2,9%, Wolny Kościół Luterański Hafnarfjorduru – 1,9%, a także pewna liczba zborów zielonoświątkowych i adwentystycznych. Mimo wszystko, Islandczycy są dość swobonie związani z religią.

Komunikacja:

Nie ma ograniczeń. Należy jednak pamiętać o surowości klimatu, bardzo dużych odległościach między obszarami zamieszkanymi oraz gwałtownych zmianach warunków atmosferycznych, niezależnie od pory roku. W Islandii jest wiele dróg nieutwardzonych, szutrowych, często są one bardzo wąskie (na szerokość jednego samochodu), dotyczy to również mostów. Zalecana jest więc daleko idąca ostrożność podczas jazdy samochodem. Drogi w górach w środkowej części Islandii mają nawierzchnię szutrową, nieutwardzoną. Wiele dróg w górach jest otwarta tylko w okresie letnim. Do poruszania się po nich niezbędny jest samochód terenowy z napędem na cztery koła i wysokim zawieszeniem. Zalecana jest jazda w grupach (dwa, trzy samochody). Przed planowaną podróżą samochodem w rejonach górskich należy zapoznać się z informacją o stanie dróg na stronie internetowej Urzędu Drogowego: (www.vegagerdin.is/english/). Obowiązują wysokie mandaty za przekroczenie prędkości oraz tzw. jazdę „off-road” poza wyznaczonymi miejscami.

Klimat:

Islandia położona jest na obszarze dwóch stref klimatycznych. Południe wyspy znajduje się w strefie klimatu umiarkowanego chłodnego, na północy panuje natomiast klimat subpolarny.

Średnie temperatury zimowe wahają się w zakresie od –5 do 0 °C, natomiast temperatury w miesiącach letnich charakteryzują się przeciętnym zakresem od 9 do 12 °C – w zależności od położenia. Roczna suma opadów mieści się w granicach od 500 do 2000 mm, w mieście Reykjavík wartość ta wynosi 870 mm.

Placówka dyplomatyczna:

Ambasada RP w Reykjaviku:

Adres: Islandia, 105 Reykjavík, Thorunnartun 2

E-mail: reykjavik.info@msz.gov.pl

Tel.: +354 520 50 50

ISLANDIA – Obywatele RP korzystają z prawa do swobodnego przepływu ludności w ramach UE/EOG. Dokumentem podróży jest ważny paszport lub dowód osobisty.

 • Reykjavik – stolica Islandii, licząca 120 tys. mieszkańców
 • Geologiczna granica pomiędzy Ameryką Północną i Europą
 • Bessastadir – oficjalna rezydencja Prezydenta
 • Blaa Lonid – kąpiel w termalnych wodach Błękitnej Laguny; naturalne spa
 • Park Narodowy Pingvellir i najstarszy pierwowzór współczesnego parlamentu
 • Malownicze wodospady – m.in. Gullfoss i Skogarfoss
 • Imponujące gejzery: Strokkur i Geysir
 • Glaumbaer – wielopokojowa chata z torfu
 • Rejs wzdłuż fiordu Eyjafjördur i okazja do zaobserwowania wielorybów
 • Jezioro Myvatn – labirynt lawowych słupów bazaltowych
 • Fumarole, solfatary i jeziorka błotne
 • Wizyta w domu Petry i zwiedzanie jej prywatnej kolekcji minerałów
 • Lodowiec Vatnajökull i wulkan Eyjafjallajökull
 • Przejazd pojazdami 4×4 po malowniczym, górskim terenie Thorsmörk
Kalkulacja dla grupy 06.osób płacących. Kolejność zwiedzania może się zmienić. Program może ulec zmianom z powodu siły wyższej lub w wyniku obustronnego uzgodnienia. Ostateczna cena biletów lotniczych z dnia wystawienia. Istnieje możliwość wprowadzenia zmian w cenach biletów wstępu.