KENIA

11 dni KENIA
KENIA

Kenia – dla wielu osób oznacza kwintesencję Afryki – czyli: lwy, słonie, zebry, żyrafy, safari i zachód słońca na sawannie. Kenia to jeden z najbardziej popularnych kierunków afrykańskich – z oszałamiającą przyrodą i parkami narodowymi, spełniającymi wszelkie oczekiwania białych przybyszów z Europy.

Kenia, oprócz możliwości obserwowania i fotografowania dzikich zwierząt, pasących się swobodnie na bezkresnych sawannach i oprócz możliwości spotkania z dumnym plemieniem Masajów, noszących jaskrawe, barwne stroje – ma do zaoferowania także liczne dobrodziejstwa wybrzeża Mombasy – bajeczne plaże z drobnym, bieluteńkim piaskiem, ciepło i błękit oceanicznych wód oraz otoczenie bujnej zielni gajów palmowych.

Wylot z Warszawy, przelot do Nairobi. Po przylocie załatwienie formalności wizowych, przejazd do hotelu, zakwaterowanie.
Przejazd do Parku Narodowego Masai Mara, wzdłuż Wielkiego Rowu Afrykańskiego – jedynej struktury geologicznej kuli ziemskiej tak bardzo wyraźnie zaznaczonej na jej powierzchni. Po południu wyjazd samochodami terenowymi na foto-safari, przy wtórze odgłosów dzikich zwierząt, dobiegających z sawanny, gdzie pod wieczór wiele drapieżników przygotowuje się do polowania na gnu, impale, gerenuki. Rezerwat zamieszkuje największa w Kenii liczba lwów, żyraf, a także gazeli, słoni, zebr i antylop. Powrót na kolację i nocleg do ośrodka na terenie Rezerwatu.
Wyjazd o świcie na foto-safari po Masai Mara - niezwykła okazja podejrzenia z bliska życia lwów, żyraf, słoni, różnych gatunków antylop, strusi. Przy odrobinie szczęścia, właśnie o świcie, można spotkać, polujące na stada zebr, lamparty, gepardy, lwy. Powrót do ośrodka na późne śniadanie. Po popołudniu odbędziemy safari, podczas którego odwiedzimy również wioskę dumnego plemienia Masajów, malujących ciało w jaskrawe kolory.
Wyjazd w kierunku Parku Narodowego Naiwasha. Po przyjeździe do hotelu - zakwaterowanie, lunch. Następnie wodne safari łódkami po Jeziorze Naiwasha, okolonym grubymi papirusami. Średnica jeziora wynosi prawie 13 km, ale woda w nim jest płytka – średnia głębokość to 5 m. Misa jeziora zmienia swą powierzchnię w zależności od opadów - pomiędzy 114 i 991 km kwadratowych. Największą atrakcją jeziora są żyjące w nim hipopotamy.
Przejazd nizinnym obszarem Athi do Parku Narodowego Amboseli. Park ten położony jest na południe od Nairobi, u podnóża magicznej góry Kilimandżaro. Amboseli jest ojczyzną Masajów. Lasy akacjowe i pobliskie tereny zielone przyciągają liczne dzikie zwierzęta – takie, jak słonie, żyrafy, gazele, lwy, gepardy i hieny. Zakwaterowanie, lunch. Po południu wyruszymy na safari - obserwacja dzikich zwierząt żyjących w naturalnym środowisku. Odkryjemy piękno zapierających dech w piersiach widoków afrykańskich równin. Przy odrobinie szczęścia zobaczymy polujące drapieżniki.
Wczesne śniadanie i wyjazd na zwiedzenie wioski masajskiej. Następnie udamy sie w kierunku Taita Hills. Po przyjeździe - zakwaterwanie, lunch, krótki odpoczynek. Po południu safari w Parku Taita. Park ten słynie z dużej liczby gazeli i impali, jak rownież słoni, lwów, lampartów i bawołów. Ponadto, zaobserwować można ogromną ilość różnorodnych ptaków, wśród których do najczęściej spotykanych należy sekretarz.
Wczesna pobudka, poranek w Afryce, gorąca kawa i herbata, widok na ośnieżony szczyt Kilimandżaro. Przed śniadaniem wyruszymy na poranne safari – kolejne niezapomniane przeżycie. Powrót na śniadanie do hotelu. Po śniadaniu przejazd do Parku Narodowego Tsavo. Park Narodowy Tsavo – o powierzchni 9 065 km2 – zachwyca niesamowicie zróżnicowanymi widokami: góry, strumyki pośród porośniętych lasem terenów, jeziora, piaszczyste równiny i wulkaniczne kopczyki, które wyjaśniają geologiczne pochodzenie krajobrazu tego miejsca. Park Narodowy Tsavo graniczy z Tanzanią. W drodze do obozowiska - wyprawa w busz w poszukiwaniu dzikich zwierząt afrykańskich. Można tu spotkać gepardy, czarne nosorożce, słonie, żyrafy, antylopy kudu, antylopy południowoafrykańskie, antylopy generuk, antylopy impala, zebry, lwy i drobne ssaki – takie, jak mangusta. Przyjazd do hotelu, lunch. Po południu wyprawa na safari.
Wczesna pobudka, śniadanie i krótkie safari. Następnie przejazd nad wybrzeże Oceanu Indyjskiego, do Mombasy. Zakwaterowanie w hotelu przy białej, piaszczystej plaży. Wypoczynek, kąpiele słoneczne i morskie; kolacja i nocleg w hotelu.
Wypoczynek nad błękitnymi wodami Oceanu Indyjskiego. Na terenie hotelu znajduje się szereg atrakcji dla gości: basen, sporty wodne na plaży, możliwość nurkowania, połowu ryb na otwartym morzu. W czasie pobytu w Mombasie – dla lubiących aktywny wypoczynek możliwość udziału w wycieczkach fakultatywnych.
W nocy transfer na lotnisko, przelot z przesiadką do Warszawy.

Kenia

Stolica: Nairobi
Największe miasta: Nairobi, Mombasa, Kisumu, Nakuru, Eldoret
Język urzędowy: suahili, angielski
Waluta: szyling kenijski (KES)
Ludność: 37953840 osób
Strefa czasowa: czas polski +2h (w zimie) i +1h (w lecie)
Podział administracyjny: Kenia podzielona jest na 8 prowincji, które dzielą się z kolei na 71 dystryktów.

Informacje praktyczne

Szczepienia
na wybrzeżu kenijskim oraz na zachodzie kraju występuje całoroczne zagrożenie malarią, dlatego zaleca się profilaktykę antymalaryczną, szczególnie przy podróżach poza Nairobi.
Zalecane szczepienia: wirusowe zapalenie wątroby typu A i B, tężec i błonica, choroba Heinego – Medina, żółta gorączka.

Lekarze
usługi medyczne oraz lekarstwa są ogólnie dostępne w większych miastach. Wizyta u internisty kosztuje około 40 dolarów. Zaleca się wykupienie międzynarodowego ubezpieczenia zdrowotnego, ponieważ pobyt w szpitalach jest bardzo drogi.

Numer pogotowia: w razie potrzeby należy dzwonić pod numer 999

Wymagania wizowe/ przepisy celne
obywatele polscy udający się do Kenii muszą posiadać wizę pobytową, którą mogą uzyskać zaraz po przylocie, na lotnisku międzynarodowym w Nairobi lub w Mombasie oraz w każdym przejściu lądowym i w porcie w Mombasie. Okres ważności paszportu nie może być krótszy niż 6 miesięcy od daty planowanego powrotu.
Wwożenie i wywożenie miejscowej waluty jest zabronione.

Informacje MSZ

Ważne:
Zanim podejmiesz decyzję o wyjeździe, sprawdź aktualne informacje konsularne na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych pod tym linkiem ! Strona MSZ podaje najświeższe doniesienia, ograniczenia bądź zalecenia dla turystów zamierzających udać się w podróż. Jeśli istnieje jakakolwiek sprzeczność pomiędzy danymi publikowanymi na naszym portalu, a informacjami podawanymi przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, proszę przyjąć informację MSZ jako bardziej aktualną.

Porady i zwyczaje

Kuchnia
wg Europejczyków kuchnia kenijska należy do najsmaczniejszych w Afryce. Dania Kenijczyków są proste i sycące, a opierają się na ziemniakach, ryżu i ugali (rodzaj gęstej papki kukurydzianej), do których dodaje się gulasz z kurczaka, wołowiny, kozy lub warzyw, kilka odmian szpinaku lub fasolę. Serwuje się tu również owoce morza oraz banany, papaje i truskawki. Będąc w Kenii na pewno warto spróbować Matoke (danie z zielonych, tłuczonych bananów).

Napoje
narodowym napojem w Kenii jest herbata (chai), którą pija się o każdej porze. Napoje chłodzące można dostać w każdym zakątku kraju i zwykle kosztują niewiele. W miastach dostępne są świeże soki owocowe. Zwykła woda mineralna w butelkach jest stosunkowo droga i osiągalna tylko w dużych miastach oraz większych hotelach. Ciekawym trunkiem jest wino z papai, które warto spróbować ze względu na niebanalny smak.

Pamiątki
wybierając się na zakupy warto zwrócić uwagę przede wszystkim na rzeźby (najbardziej cenione są te wykonywane przez plemiona Kamba i Makonde). Bardzo ciekawą pamiątką mogą być również oszczepy masajów, jak i masajskie ozdoby z pereł.

Fotografowanie
w Kenii bezwzględnie zakazane jest fotografowanie budynków urzędowych,  militarnych, dworców kolejowych, portów, flagi narodowej, prezydenta, wojska i policji.

Obyczaje
za niestosowne uznawane jest noszenie krótkich spódnic oraz strojów plażowych poza miejscami turystycznymi. Opalanie się topless jest niedozwolone nawet na plażach hotelowych. Należy również zwracać uwagę na przestrzeganie zasad i norm, szczególnie przy zwiedzaniu miejsc kultu religijnego. Kenijczycy są bardzo przyjaźnie nastawieni do ludzi i posiadają łatwość w nawiązywaniu kontaktów (jednym z języków urzędowych jest angielski).

Religia i kultura

Struktura religijna w Kenii: chrześcijanie (73%), animiści (19%) oraz muzułmanie.

Święta:

 • 1 maja – Święto Pracy
 • 1 czerwca – Dzień Konstytucji
 • 10 października – Dzień Prezydenta Moi
 • 20 października – Dzień Prezydenta Kenyatty
 • 12 grudnia – Dzień Niepodległości

Warto wiedzieć

Banki i wymiana pieniędzy
karty kredytowe akceptowane są w przeważającej większości hoteli. Pieniądze można wymieniać w bankach w centrum Mombasy. Banki otwarte są przeważnie od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 15:00.

Komunikacja

 • Autobusy – są stosunkowo tanie i ogólnodostępne.
 • Pociągi – można z nich korzystać na trasie Nairobi – Mombasa – Kisumu. Podróż pociągiem jest niesamowitym przeżyciem, ze względu na piękne widoki rozpościerające się za oknem.
 • Samoloty – bez wątpienia najszybszy i najłatwiejszy sposób przemieszczania się po kraju. Często można korzystać z małych samolotów, z których można podziwiać wspaniałe widoki. Połączenia są stosunkowo tanie i docierają do większości miast i parków narodowych.

Poczta
z korzystaniem z usług pocztowych zazwyczaj nie ma większych problemów. Pocztówki i listy docierają do Europy po kilku dniach. Znaczki można kupić tylko na poczcie i w dużych hotelach. Główne urzędy pocztowe znajdują się we wszystkich miastach. Otwarte są od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 17:00 a w soboty od 9:00 do 13:00.

Placówki dyplomatyczne

Ambasada RP
Kabarnet Road, Nairobi, P. O. Box 30086 Kenya
Telefon: (0-02542) 566-288/9
fax: (0-02542) 562-588, 574-572
E-mail: ambnairo@kenyaweb.com , polambnairobi@form-net.com

Konsulat RP w Mombasie
Mwakilingo Street, P.O. Box 81302 Mombasa
Panalpina Kenya Ltd. Ships Agency Department Manager
Telefon: (0-0254-11) 22 69 74, 22 32 89, 31 58 82, 41 19 91
fax: (0-0254 11) 221-693
E-mail: reshadi@interocean2000.com

KENIA – Wiza jest wymagana. Formalności należy dopełnić przed podróżą, od września 2015 – wyłącznie drogą elektroniczną (http://evisa.go.ke/evisa.html). Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 6 miesięcy od planowanej daty opuszczenia Kenii.

 • Masai Mara – największa w Kenii populacja lwów, żyraf, słoni, zebr i antylop
 • Wizyta w wiosce Masajów
 • Wodne safari na jeziorze Naiwasha
 • Amboseli – park u podnóża magicznej góry Kilimandżaro
 • Tsavo – największy park narodowy w Kenii
 • Wybrzeże Oceanu Indyjskiego i bajeczne, białe plaże Mombasy
Kalkulacja dla grupy min. 8 osób płacących. Kolejność zwiedzania może się zmienić. Program może ulec zmianom z powodu siły wyższej lub w wyniku obustronnego uzgodnienia. Ostateczna cena biletu lotniczego z dnia wystawienia. Istnieje możliwość wprowadzenia zmian w cenach biletów wstępu i wizy wjazdowej.