fbpx
google maps

KOLUMBIA – Perła Ameryki Południowej

Nasza wycieczka do Kolumbii czeka na Ciebie! Szczegóły tutaj.

Leżąca na równiku Kolumbia jest zupełnie wyjątkowa. Kraj przecinają wysokie Andy, dlatego też mamy tu do czynienia z całym wachlarzem warunków pogodowych, od tropikalnych Karaibów począwszy, po pokryte wiecznym śniegiem szczyty gór.Przebywając na plaży w Narodowym Parku Tayrona, za plecami, jakkolwiek wydaje się to niemożliwe, zobaczymy ośnieżone szczyty Sierra Nevada de Santa Marta. W bliskiej zaś odległości, napotkamy pustynny krajobraz półwyspu La Guajira. Kolumbia nie pozostawia nikogo obojętnym!

Karaibskie plaże Kolumbii – Wyjątkowe położenie geograficzne Kolumbii sprawia, że jest to jedyny kraj w Ameryce Południowej, posiadający dwa wybrzeża – karaibskie, czyli wybrzeże północne oraz wybrzeże Pacyfiku, będące zachodnią granicą kraju, biegnącą od Panamy po Ekwador. Karaibskie plaże to rajskie miejsca o białym, delikatnym piasku, turkusowo-seledynowym kolorze morza, z pochylonymi palmami. Właśnie z takich plaż słynie Kolumbia.

Najpiękniejsze plaże w Kolumbii:

  • Wyspa San Andrés – Znajdziemy tu bajkowe plaże nad morzem określanym jako „morze o siedmiu kolorach”. Wyspa jest najdalej leżącym niekontynentalnym terytorium kraju, przy samej granicy z Nikaraguą.
  • Wyspy Providencja i Santa Catalina – Te dwie karaibskie wysepki położone są dość daleko od kontynentalnej części Kolumbii. Plaże Providencji i Santa Cataliny oraz ich niewiarygodne morze są jest miejscem dla wybrańców. Będąc tutaj mamy pewność, że spędzonych tu kilka dni, zapadnie nam w pamięć na zawsze.
  • Narodowy Park Tayrona – Znajdziemy tu kilka leżących blisko siebie rajskich plaż, otoczonych tropikalną puszczą Karaibów i pobliską kordylierą Sierra Nevada de Santa Marta.

Amazonia – Puszcza z lotu ptaka przypomina ogromną plantację brokułów. Stolica kolumbijskiej
Amazonii to Leticia określana jako „brama do Amazonii”. Położona jest ona na południowo-wschodnim krańcu Kolumbii, w geograficznym trójkącie, granicząc z Peru i Brazylią. Amazońska puszcza zaskakuje niesamowitą ilością flory i fauny, swoją wyjątkową siłą, ale przede wszystkim żywotnością. Nie bez powodu twierdzi się, że Amazonia to „serce Ziemi”.

Caño Cristales – Jest jednym z cudów natury, o którym zwykło się mawiać „najpiękniejsza rzeka świata”, „rzeka w pięciu kolorach” lub „rzeka, która uciekła z raju”. Rzeka zachwyca barwami oraz
niezwykłą rzeźbą terenu.

Cartagena – Tutaj znajdziemy najpiękniejsze stare miasto regionu Karaibów, które było głównym portem przeładunkowym złota w epoce kolonii hiszpańskiej i centrum handlu niewolnikami. Starówka Cartageny otoczona jest wielokilometrowym murem obronnym, będącym równocześnie tarasem widokowym z fantastycznym widokiem na Morze Karaibskie.

Bogota – To położone strategiczne w środkowym paśmie kordyliery Andów miasto, blisko sawanny, uważane jest za jeden z najlepiej rozwiniętych ośrodków miejskich w Ameryce Południowej. W Bogocie należy zobaczyć:

  • La Candelaria – to doskonałe miejsce na spacer malowniczymi jej uliczkami z charakterystyczną, niską, kolorową zabudową, romantycznymi patiami i tajemniczymi postaciami na dachach i balkonach. Wizyta w Candelarii pozostaje na zawsze w pamięci.
  • Wzgórze Monserrate – Roztacza się z niego niezapomniany widok na Bogotę. Monserrate znane jest również z klasztoru i kaplicy czarnej Madonny oraz ołtarza Chrystusa Upadającego pod Krzyżem.
  • Park Simona Bolivara – Można tutaj zobaczyć tradycyjne rodzinne „paseos de olla” czyli pikniki z garnkiem lub puszczanie latawców. W tym miejscu spróbować również można świeżo usmażonej „arepy” czyli kukurydzianego placka, z którego wypływa żółty ser.
  • Pchli targ w Usaquen – Na straganach lokalnych artystów można tutaj znaleźć perełki, które zdobiąc nasze mieszkania, przywiodą na myśl wspomnienia i spędzone w Kolumbii chwile.
  • Palo Quemao – To najbardziej popularny targ w Bogocie, gdzie zwykle mieszkańcy stolicy dokonują zakupów. Będzie tu okazja, by popróbować świeżych soków, które wyciskane są na oczach kupujących z często zupełnie nieznanych nam owoców tropikalnych.

Alcala – Domy w tym regionie stawia się na wysokich palach a ich koniecznym elementem są otaczające budynek balkony, zwane „corredores”. Na balkonach, zawieszone są kolorowe hamaki, a ściany domów pomalowane są na intensywne kolory. Rozgrzane powietrze pchnie kawą. Niewątpliwą atrakcją tego regionu jest przejazd na najdłuższym w Ameryce Południowej „canopy” (naciągniętych stalowych linach) nad plantacjami kawy, lasem bambusowym i tropikalnymi helikoniami.

Salento – Uważa się je za jedno z najpiękniejszych miast andyjskiej części Kolumbii. Salento znane jest ze wspaniałej architektury charakterystycznej dla kolumbijskiego Regionu Kawy. Kolorowe, drewniane balkony domów, ich misterne detale oraz malownicze fasady pozostają w pamięci na zawsze, zaś liczne kawiarenki zapraszają do skosztowania filiżanki najlepszej, lokalnej kawy.

Region wybrzeża Pacyfiku (puszcza nad Oceanem Spokojnym) – Rejon ten zamieszkuje ludność pochodzenia afrykańskiego i nie używający odzieży Indianie Embera. Niezwykły koloryt na ulicach stolicy regionu – Nuqui doskonale ukazuje bogactwo krzyżujących się kultur i ras w Kolumbii. To również najbardziej wilgotne miejsce na Ziemi.

Villa de Leyva – To miasto o białych fasadach, drewnianych okiennicach i drzwiach, przepięknych balkonach z wpływem mudejar, brukowanych ulicach prowadzących do świata historii i legend. Miasto w całości zachowało wygląd oraz charakter XVI-wiecznego miasteczka andaluzyjskiego. Tutejszy plac jest największym w Kolumbii Plaza Mayor.

Mompox – Jest turystyczną perłą oraz miejscem, które wabi swoim urokiem i tajemniczością. Jest odpowiednikiem opisywanego przez Gabriela Garcia Marqueza – „Macondo”.

Ciudad Perdida – To wane kolumbijskim Machu Picchu Zaginione Miasto do dziś traktowane jest przez Indian jako miejsce kultu. Na ruiny miasta składa się zespół schodów, murów i tarasów. Domy w Zaginionym Mieście wznoszone były na 250 tarasach połączonych kamiennymi schodami. Tarasy zbudowano w taki sposób, aby zapobiegać osuwaniu się ziemi i podmywaniu jej przez wodę. Ongiś, na tarasach toczyło się codzienne życie i praca na roli. Realizowano tutaj również ceremonie religijne. Zbudowana około 700 n.e. i chroniona przez wieki przez Indian Tayrona Ciudad Perdida przetrwała nietknięta w gęstwinie karaibskiej puszczy i gór Sierra Nevada de Santa Marta. Miejsce to odkryto w 1975r.

Tekst i zdjęcie: Ewa Kulak