MADAGASKAR

13 dni MADAGASKAR
MADAGASKAR

Ogromne baobaby, lemury, różnobarwne kameleony, „Czerwona Wyspa”, będąca największym ze światowych eksporterów wanilii – to Madagaskar, czwarta, co do wielkości, wyspa na świecie, która ze swoim unikalnym mikroklimatem.

Po oderwaniu się od kontynentalnej Afryki, stała się jednym z niewielu miejsc na Ziemi, gdzie zachowały się endemiczne gatunki roślin i zwierząt – gatunki, których nie można spotkać nigdzie indziej. I choć warunki bytowe w wielu wioskach są trudne, a niektóre drog, zwłaszcza w porze deszczowej, stają się całkowicie nieprzejezdne – to jednak Madagaskar ma w sobie magię, która przyciąga turystów niezliczoną ilością kontrastów i zróżnocowaniem krajobrazów. Tu czas płynie zupełnie innym rytmem!

Zbiórka w Warszawie, przelot do Antananarivo. Wieczorem przylot do Antananarivo, załatwienie formalności wizowych, odebranie bagaży, transfer do hotelu, zakwaterowanie.
Przed południem czas wolny, aklimatyzacja. Po południu zwiedzanie miasta; zobaczymy m. in. ruiny pałacu królowej, odwiedzimy Ogród Botaniczny, gdzie zapoznamy się z florą i fauną Madagaskaru.
Kierujemy się na południe kraju do Antsirabe, znanego jako „miasto, gdzie każdy może znaleźć wiele minerałów”. Po drodze podziwiamy szmaragdowe tarasy pól ryżowych oraz widowiskowo ukształtowane przez erozję wzgórza zwane „lavaka”. Zielony krajobraz uzupełniają liczne gospodarstwa uprawiające warzywa i owoce. Antsirabe jest urokliwym miastem o starej, kolonialnej, francuskiej architekturze. Niegdyś znany kurort - ze względu na przyjemny klimat i gorące źródła. Miasto pełne jest kolorowych bazarów, słynie także z warsztatów obróbki kamieni szlachetnych.
Wycieczka nad legendarne jezioro Tritriva. Zobaczymy królewskie grobowce, górskie miasteczko Betafo oraz jezioro Andraikiba. Przejazd do Ambositra, centrum artystycznego rzemiosła na Madagaskarze. Udamy się na poszukiwanie niezwykłych rzeźb w drewnie, wyplatanych koszy z rafii i cudownie kolorowych obrazów - pośród tuzinów sklepów, warsztatów i kramów. Wyroby rzemieślnicze z Ambositra zostały uznane przez UNESCO jako część światowego dziedzictwa kultury i sztuki.
Przejazd do Parku Narodowego Ranomafana. Po drodze zatrzymamy się na plantacji herbaty w posiadłości Sahambavy. Po przyjeździe do Ranomafana odwiedzimy niewielkie muzeum oraz baseny termalne.
Udajemy się na całodzienną wędrówkę po deszczowym lesie Ranomafana. W czasie pieszej wędrówki piknik w lesie. Park położony jest w górzystym terenie, dając możliwość podziwiania niezwykłych widoków. Porośnięty tropikalnym, deszczowym lasem - kryje na swoim terenie 12 gatunków lemurów, w tym złocistego lemura bambusowego, 118 gatunków ptaków, orchidee oraz wspaniałe wodospady.
Przejazd do Ambalavao – małego miasteczka położonego wśród winnic i upraw papirusowych. Miasto pełne jest kolorowych domów, które błyszczą w słońcu wszystkimi barwami tęczy. Zwiedzimy wytwórnię win Soavita, degustując lokalne napitki oraz manufakturę Antaimoro, gdzie produkuje się papier z papirusa. Miasteczko jest także centrum handlu zebu, które w ilościach często ponad 1000 sztuk można spotkać na lokalnym targowisku.
Kontynuujemy podróż na południe wyspy. Zatrzymamy się w prywatnym Parku Anja, podziwiając niezwykłe krajobrazy, roślinność, a także groty i stare grobowce. Następnie ruszymy dalej w kierunku Parku Narodowego Isalo. Po drodze miniemy miasto Ihosy, stolicę ludu Bara, gdzie można spotkać pasterzy z dzidami prowadzących duże stada zebu. Późnym popołudniem spróbujemy uchwycić na fotografii spektakularny zachód słońca nad Isalo, widziany przez niezwykłe, kamienne okno.
Całodzienna piesza wizyta w Parku Isalo. Lunch w formie pikniku. Położony w malowniczej scenerii dziwnych formacji skalnych, Park, zamieszkuje wiele gatunków lemurów, w tym lemur Sifaka, kameleony i inne gatunki zwierząt typowych dla tej części wyspy. Park porasta endemiczna roślinność – różne gatunki aloesów i karłowate baobaby. W czasie naszej wędrówki po Parku będzie można odświeżyć się w wodach wodospadu lub w błękitnym i czarnym jeziorze.
Kontynuujemy eksplorację skarbów świata flory i fauny Narodowego Parku Isalo. Wśród drzew i krzewów będziemy śledzić wiele z 55 gatunków ptaków, a także jaszczurki i wiele innych endemicznych gatunków ze świata zwierząt. Po południu czeka nas około 6 km wędrówki do naturalnie ukształtowanych basenów z krystalicznie czystą wodą.
Przejazd do Toliara, miasta położonego nad brzegiem Kanału Mozambickiego. Podczas przejazdu fotografujemy sławne madagaskarskie baobaby oraz słynne kamienne grobowce ludów Mahafaly i Antandroy, malowane z zewnątrz i zwieńczone drewnianymi rzeźbami kultowymi "alu-alu" oraz rogami i czaszkami zebu. Nie są obiektami zabytkowymi, ale malowane sceny przedstawiają całe życie zmarłego. Można nazwać je "Kaplicami Sykstyńskimi Madagaskaru". Im więcej na grobowcu rogów zebu, tym bogatszy był spoczywający w nim zmarły. W czasie podróży zaobserwujemy zmianę krajobrazu. Nie tylko pojawią się pękate baobaby, ale także kaktusy i wilczomlecze.
Transfer na lotnisko w Toliara i przelot do Antananarivo. Transfer do hotelu. Czas wolny. Późnym wieczorem transfer na lotnisko, odlot do Europy.
Przylot do Polski.

Madagaskar

Stolica: Antananarivo (= Tana)

Największe miasta: Antananarivo, Toamasina, Antsirabe, Fianarantsoa, Mahajanga, Toliara, Antsiranana, Antanifotsy, Ambovombe, Amparafaravola.

Język urzędowy: francuski, malgaski

Waluta: ariari (MGA), frank malgaski (FMG)

Ludność: 21.926.000 osób

Strefa czasowa: czas polski +2h (w zimie) i +1h (w lecie)

Podział administracyjny: Madagaskar podzielony jest na 22 regiony (faritra), które z kolei dzielą się na 119 dystryktów (departamenta). Dystrykty podzielone są na 1 579 gmin (kaominina), a te na 17 485 fokontany.

Przepisy wjazdowe:

Wiza jest wymagana. Można ją otrzymać na lotnisku, po przylocie. Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 6 miesięcy od planowanej daty opuszczenia Madagaskaru.

Przepisy prawne i celne:

Posiadanie i używanie narkotyków oraz handel nimi podlegają karze więzienia lub wysokiej grzywny. Surowym karom podlega także handel i wywóz za granicę chronionych gatunków fauny (np. żółwi, węży; lemurów) oraz flory (np. orchidei).

Opieka zdrowotna:

Obowiązkowe jest szczepienie przeciw żółtej febrze dla osób przybywających na Madagaskar z krajów wysokiego ryzyka. Na wybrzeżu istnieje duże ryzyko zachorowania na malarię. Zaleca się picie wyłącznie wody i napojów butelkowanych. Infrastruktura medyczna jest słabo rozwinięta i często nie spełnia wymaganych standardów higieny. W stolicy praktycznie nie ma lekarzy zagranicznych. Godny polecenia jest szpital prowadzony przez Kościół Adwentystów Dnia Siódmego; prywatna klinika CDU – Centre Medical de Diagnostic et d’Urgences (czynna 7 dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę) oraz klinika chirurgiczna Ankorondrano. Zaleca się wykupienie przed przyjazdem międzynarodowego ubezpieczenia zdrowotnego.

Religia i obyczaje:

Pod względem struktury wyznaniowej, na Madagaskarze dominują tradycyjne religie plemienne (49%). Chrześcijanie stanowią 44% społeczeństwa (w tym mniej więcej rozkłada się to po połowie na katolicyzm i protestantyzm), muzułmanie 6,3%, a pozostałe 0,7% stanowią wyznawcy innych religii.

Komunikacja:

Obowiązuje ruch prawostronny. W czasie jazdy obowiązkowe jest zapięcie pasów. Należy posiadać międzynarodowe prawo jazdy. Ze względu na zły stan dróg i brak oświetlenia ulic, nie zaleca się podróży nocą. Szczególną ostrożność należy zachować podróżując środkami transportu publicznego. Jakość transportu publicznego jest raczej niska, z wyjątkiem tras Antananarywa – Mahajanga oraz Antananarywa – Tamatave. Możliwość korzystania z kolei jest bardzo ograniczona. Można podróżować po kraju samolotami lokalnych linii lotniczych, jednak transport lotniczy na Madagaskarze jest kosztowny i niepunktualny. W Antananarywie i w większych miastach można korzystać z licznych taksówek; opłaty nie są wygórowane, jednak cenę kursu należy zawsze ustalić z kierowcą przed rozpoczęciem podróży. Zdecydowanie zalecane jest wynajęcie samochodu z kierowcą, który jednocześnie jest przewodnikiem po mieście i okolicach. Samemu nie należy prowadzić samochodu ze względu na stan dróg, oznakowanie drogowe oraz inne niebezpieczeństwa. W okresie silnych opadów stan dróg oraz mostów ulega pogorszeniu, często uniemożliwiając kontynuowanie podróży. Na całym obszarze Madagaskaru występują punkty kontroli drogowej, gdzie należy zatrzymać się, a w niektórych wypadkach również wylegitymować. Dlatego zawsze posiadać należy ze sobą dokument tożsamości ze zdjęciem.

Klimat:

Na zmienność klimatu na Madagaskarze zasadniczy wpływ mają: rozciągłość południkowa oraz rzeźba terenu, które determinują dużą różnorodność klimatyczną oraz z drugiej strony wyspiarskie położenie, powodujące, że różnice są łagodzone przez Ocean Indyjski i Kanał Mozambicki. W okresie zimowym na półkuli południowej przeważa pasat południowo-wschodni. Latem zaś pobliski Niż Równikowy sprawia, że znaczna część wyspy znajduje się w zasięgu wiatru z północy, zwanego monsunem. Skutkiem takich zmian atmosferycznych jest występowanie na wyspie dwóch wyraźnych pór roku. Są to: pora deszczowa, która trwa od listopada do kwietnia i pora sucha, zaczynająca się w maju i trwająca do końca października.

Latem i wiosną temperatura maksymalna na Madagaskarze wynosi od +27 do +33°C. Najwyższa temperatura panuje na zachodnich nizinach. Temperatura odczuwalna w zależności od ekspozycji terenu może wynosić miejscami nawet +45 do +46 °C. Temperatura w lipcu (zima) nie spada poniżej +20 °C, sięgając na północy nawet do ponad +30 °C. Różnica w warunkach termicznych jest za to widoczna w nocy, letnie noce są cieplejsze, temperatura rzadko spada poniżej +20 °C, utrzymując się przeważnie nieco powyżej tej granicy. Z kolei zimą, temperatura w nocy może spaść nawet poniżej +10 °C, natomiast, na samej północy (bliżej równika) temperatura zimowych nocy dochodzi do +20 °C.

Opady na Madagaskarze są wysokie, nawet porównując z kontynentalną częścią Afryki (np. Mozambikiem, po drugiej stronie kanału). Opady latem są znacznie wyższe niż zimą. Roczna suma opadów waha się od poniżej 400 mm w południowej części zachodniego wybrzeża, do ponad 3000 mm na wschodnim wybrzeżu.

Placówka dyplomatyczna:

Polska nie posiada swojej ambasady na terytorium Madagaskaru.

Obywatele RP podróżujący do tego kraju, podlegają kompetencjom Ambasady w Nairobi (Kenia).

Ambasada RP w Nairobi

Adres: 58 Red Hill Road (off Limuru Road), dzielnica Gigiri, NAIROBI, Kenia

Adres korespondencyjny: P.O. Box 30086, 00100 NAIROBI, Kenya

E-mail:  nairobi.secretary@msz.gov.pl ,  nairobi.amb.wk@msz.gov.pl

Tel.: +254 20 71 20 019; +254 20 71 20 020; +254 20 71 20 021

Dyżurny telefon Ambasady: +254 713 816 166 (czynny poza godzinami urzędowania – w razie nagłych wypadków, wymagających natychmiastowej interwencji Konsula).

MADAGASKAR – Wiza jest wymagana. Można ją otrzymać na lotnisku, po przylocie. Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 6 miesięcy od planowanej daty opuszczenia Madagaskaru.

  • Antananarivo – stolica wyspy
  • Antsirabe – miasto o urokliwej, starej, francuskiej architekturze
  • Ambositra – centrum artystycznego rzemiosła na Madagaskarze
  • Wędrówka po lesie deszczowym Ranomafana
  • Ambalavao – centrum handlu zebu
  • Park Narodowy Isalo – dom lemura katta, sifaki, wielu innych gatunków lemurów, a także kameleonów i innych zwierząt, typowych dla Madagaskaru
  • Kamienne grobowce ludów: Mahafaly i Antandroy
  • Majestatyczne baobaby
Kalkulacja dla grupy min. 14 osób płacących. Kolejność zwiedzania może się zmienić. Program może ulec zmianom z powodu siły wyższej lub w wyniku obustronnego uzgodnienia. Ostateczne ceny biletów lotniczych z dnia wystawienia. Istnieje możliwość wprowadzenia zmian w cenach biletów wstępu i wizy wjazdowej.

Przy wyjazdach na Madagaskar: jest zalecana profilaktyka antymalaryczna, obowiązkowe są szczepienia przeciw żółtej gorączce – wpis o tym fakcie musi być odnotowany w międzynarodowej książeczce szczepień.