MAROKO

11 dni MAROKO
MAROKO

Maroko jest żywą i wielobarwną mozaiką orientalnej kultury. Stanowi połączenie nowoczesności z zabytkowymi pałacami, medynami i meczetami. Kraj o niezwykłej historii, barwnej tradycji i wyśmienitej kuchni. Oferuje wspaniałe szczyty górskie, słoneczne plaże na wybrzeżu Atlantyckim, olśniewającą architekturę i gorące piaski Sahary.

Maroko to także: herbata z miętą, henna, orientalne zapachy, kolory i ornamentacje, biżuteria, muzyka i wielbłądy. Na północy kraju dominuje ludność arabska. Południe to Berberowie – najdawniejsi mieszkańcy Maroka. Kultywują swoje zwyczaje, miejscowe dialekty i odrębną architekturę (kazby, komunalne spichlerze – agadiry, gliniane domy przylegające do zboczy). Berberyjki nie zasłaniają twarzy, a przed złem chronią je amulety i bransolety…

Wylot z Warszawy, przelot do Casablanki, z niezwykłą białą zabudową z lat 30-tych, utrzymaną w stylu Art Deco i innych stylach z tego okresu. Po przylocie przejazd do Rabatu (ok. 110 km), miasta o wielu obliczach. Niegdyś był to stary port rzymski, baza Almohadów w czasie wypraw przeciwko Hiszpanii, piracka przystań, a od 1912r. administracyjna stolica Maroka. Zakwaterowanie. Nocleg w Rabacie.
Trasa: 225km. Zwiedzanie Rabatu: Pałac Królewski z zewnątrz, Mauzoleum króla Mohammeda V, średniowieczna dzielnica Oudaja. Przejazd do Volubilis, najdalej wysuniętej placówki Cesarstwa Rzymskiego (UNESCO). Krótkie zwiedzanie – forum i domy patrycjuszy z doskonale zachowanymi mozaikami, łuk triumfalny, dom Orfeusza, bazylika, termy. W drodze do Fezu postój w Meknes, nazywanym Wersalem Maroka. W 1672r. Mulaj Ismail, jeden z najpotężniejszych sułtanów, wybrał je na swą stolicę i rozpoczął budowę olbrzymiego kompleksu pałacowego, chcąc w ten sposób rywalizować z królem Francji, Ludwikiem XIV. Przejazd na nocleg do Fezu.
Zwiedzanie Fezu, starej stolicy imperium Maurów, która jest intelektualnym centrum Maroka, będąc zarazem jednym z najstarszych miast. Miasto zostało założone przez Mulaja Idrisa I w 789r., a rozbudowywane przez Idrisa II od 809r. W sercu Fezu znajduje się uniwersytet świata - Karaouine – do dziś uważany za jedną z największych szkół koranicznych w świecie arabskim. Zaczniemy od wzgórza, skąd rozpościera się przepiękna panorama tego najbardziej „tajemniczego” miasta Maroka. W labiryntach mediny zobaczymy m. in. mauzoleum założyciela miasta i świętego patrona – Mulaja Idrissa II, meczet Karaouine, uniwersytet teologiczny Madrasa Bou Inania, bramę Bab Boujloud, dzielnicę, w której jeszcze w XIX w. zamieszkiwała społeczność żydowska. Nie zabraknie oczywiście słynnych garbarni, dzielnicy manufaktur ceramiki i zakupów. Nocleg w Fezie.
Trasa: 480 km. Udajemy się w kierunku Erfoud przez Ifrane, Midelt i dolinę Wadi Ziz. Droga wiedzie przez Atlas Średni, dziką krainę gór i płaskowyżów, z potężnymi lasami cedrowymi rosnącymi na wzgórzach, zamieszkałą przez plemię Zayanne. Jest to kraina Berberów – jadąc napotyka się ich niskie, czarne namioty oraz stada kóz i owiec pasących się w dolinach. Przejazd przerywany wieloma postojami na fotografie i odpoczynek. Nocleg w Erfoud.
Fakultatywnie podziwianie wschodu słońca na największych wydmach Maroka (możliwa przejażdżka na wielbłądach). Następnie przejazd do Rissani (kolebki obecnie panującej dynastii Alawitów) – zwiedzanie jednego z ksarów Oueld Abdelhalim. Następnie wyjazd do oazy Tinerhir – żyznej doliny, pełnej gajów palmowych i berberyjskich wiosek, na której końcu znajduje się piękny wąwóz rzeki Todra. Rzeka ta stworzyła wąską i głęboką dolinę o stromych, miejscami pionowych ścianach z czerwonych skał, które sięgają nawet 300 m wysokości. W najwęższym miejscu dolina ma zaledwie 10 m szerokości. Przejazd do Ait Ben Haddou / Ouarzazate. Nocleg w tradycyjnej kazbie.
Wycieczka do Zagory tzw. drogą tysiąca kazb, wzdłuż wijącej się rzeki Draa. Po drodze mijamy liczne oazy, dawne fortyfikacje oraz warownie. Odwiedzimy dawny imponujący ksar Tamnougalt. Dolina Draa jest także największą spuścizną tradycji żydowskiej w Maroku. Zatrzymamy się w jednej z setek oaz w tym regionie. Powrót na nocleg do Ait Ben Haddou.
Trasa: 185 km. Zwiedzanie warowni - kazby Ait Ben Haddou (UNESCO). Przejazd do słynnego Marrakeszu przez majestatyczny Atlas Wysoki, przez przełęcz Tizi n’Tichka (2200 m). Postój i zwiedzanie Telouet - dawnej twierdzy jednego z najbardziej wpływowych władców - paszy Thami El Glaoui. Przejazd do Marrakeszu - miasta, od którego pochodzi nazwa kraju: Maroko. To jedno z najciekawszych miast świata, otoczone aurą tajemniczości, gdzie kultura berberyjska, arabska i afrykańska spotykają się w jednym miejscu, tworząc mieszaninę zadziwiającą kolorytem, dźwiękami, zapachami. Ten niezwykły charakter miasta, podsycany gorącym powietrzem, czerwonymi murami oraz niezliczonymi palmami - przyciąga niezliczone rzesze turystów i stanowi dla większości z nich serce Maroka... Zakwaterowanie. Spacer po mieście z wizytą na słynnym placu Jamaa el-Fna, nazywanym „teatrem na otwartym powietrzu”. Nie ma drugiego takiego miejsca w Afryce Północnej, które miałoby tyle hipnotycznego uroku, pełnego gwaru, barw, dźwięków i zapachów. Wieczorem pojawiają się tutaj tancerze i muzykanci, zaklinacze węży, uliczni sprzedawcy, a środek placu przypomina olbrzymią restaurację na wolnym powietrzu, z dziesiątkami stoisk, serwujących najróżniejsze dania. Nocleg w Marrakeszu.
Trasa: 246 km. Po śniadaniu ruszamy na spacer po uliczkach jednego z najbardziej kolorowych souków w Maroku – na targ w medinie w Marrakeszu. Po drodze odwiedzimy najważniejsze zabytki miasta: meczet Koutoubia, medresa Ben Youssef i Muzeum Marrakeszu. Przed wyjazdem do Agadiru zobaczymy słynne ogrody Majorelle znajdujące się w posiadłości Yves St. Laurenta. Po południu przejazd do Agadiru, nowoczesnego centrum wakacyjnego, położonego na południu Maroka, z pięknymi, piaszczystymi plażami. Można tutaj pływać, żeglować, nurkować, uprawiać surfing lub po prostu leniwie wypoczywać, korzystając ze słońca, które świeci tutaj 300 dni w roku. Wieczorem pobyt urozmaicą liczne bary, kafejki i sklepiki, które ciągną się kilometrami wzdłuż głównych ulic. Nocleg w Agadirze.
Pobyt w Agadirze, wypoczynek, czas wolny.
Trasa: 463 km. Przejazd do słynnej Casablanki. Po drodze pojedziemy do Essaouiry, z arabskiego „pięknie namalowana” (UNESCO), z ciekawą białą zabudową i potężną twierdzą portugalską La Scala. Nocleg w Casablance.
Transfer na lotnisko, przelot do kraju.

Maroko

Stolica: Rabat
Największe miasta: Rabat, Casablanca, Fez, Tanger, Marrakesz, Wadżda
Język urzędowy: arabski
Waluta: dirham marokański (MAD)
Ludność: 33800000 osób
Strefa czasowa: czas polski – 1h
Podział administracyjny: Maroko podzielone jest na 16 regionów.

Informacje praktyczne

Szczepienia
nie ma poważniejszych zagrożeń sanitarno – epidemiologicznych i dlatego szczepienia ochronne nie są wymagane. Zaleca się jednak przed podróżą, aby zaszczepić się przeciw tężcowi i żółtaczce pokarmowej.

Lekarze
opieka medyczna w Maroku utrzymuje się na dobrym poziomie. Publiczne i prywatne ośrodki opieki zdrowotnej są jednak płatne, dlatego na czas trwania podróży zalecane jest posiadanie polisy ubezpieczeniowej, która obejmować powinna koszty leczenia i następstwa nieszczęśliwych wypadków. Cena standardowej wizyty lekarskiej wynosi od 10 do 20 euro.

Apteki
apteki są łatwo dostępne i dobrze zaopatrzone. W większych miastach możemy znaleźć aptekę czynną również w nocy.

Numer pogotowia: w razie potrzeby należy dzwonić pod numer 15

Wymagania wizowe/ przepisy celne
od 1 stycznia 2005 r. obywatele polscy udający się do Maroka w celach turystycznych zwolnieni są z obowiązku wizowego na okres do 90 dni.
Nie ma specjalnych restrykcji celnych ani ograniczeń w przywozie dewiz, należy jednak zadeklarować je przy wjeździe. Obowiązuje surowy zakaz wywożenia waluty marokańskiej poza granicę kraju. Dirham marokański jest poza Marokiem walutą niewymienialną.

Informacje MSZ

Ważne:
Zanim podejmiesz decyzję o wyjeździe, sprawdź aktualne informacje konsularne na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych pod tym linkiem ! Strona MSZ podaje najświeższe doniesienia, ograniczenia bądź zalecenia dla turystów zamierzających udać się w podróż. Jeśli istnieje jakakolwiek sprzeczność pomiędzy danymi publikowanymi na naszym portalu, a informacjami podawanymi przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, proszę przyjąć informację MSZ jako bardziej aktualną.

Porady i zwyczaje

Kuchnia
marokańska kuchnia jest uznawana za jedną z najsmaczniejszych na świecie. Można w niej wyczuć wpływy kuchni arabskiej, afrykańskiej i francuskiej. Dzięki dużej ilości ziół i przypraw dania są niezwykle barwne i aromatyczne. Typowymi potrawami są kuskus, tadżin (duszone mięso z warzywami) i harira (pikantna zupa z soczewicy).

Napoje
narodowym napojem Marokańczyków jest „the a la menthe”, czyli słodka herbata ze świeżą miętą, którą Marokańczycy piją przy każdej okazji. Najlepszym sposobem na ugaszenie pragnienia jest zakup wody mineralnej. Na rynku jest ich kilka rodzajów, w tym Sidi Harazem (niegazowana) i Ulmes (gazowana). W Maroku produkuje się całkiem smaczne wina, którego najbardziej znaną marką jest Vieux Papes.

Pamiątki
dywany, kilimy, wyroby drewniane, metalowe oraz ceramika to wytwory Marokańskich rzemieślników, którymi warto się zainteresować. Rzemieślnicy z As-Sawiry, wytwarzający wyroby z drewna, są jednymi z najbardziej utalentowanych na świecie.

W restauracji
zwyczajowo pozostawia się w restauracjach lub kawiarniach napiwki w wysokości 5-10% rachunku.

Fotografowanie
robienie zdjęć osobom bez ich zgody lub z ukrycia jest niemile widziane. Ponieważ zabronione jest wejście do meczetów dla obcokrajowców nie będących wyznawcami islamu, niedopuszczalne jest fotografowanie wnętrz większości meczetów z progu.

Religia i kultura

Ponad 97% Marokańczyków to muzułmanie, w większości sunnici. Około 1,1% wyznaje chrześcijaństwo.

Święta:

 • 1 stycznia – Nowy Rok
 • 11 stycznia – Manifest Niepodległości
 • 1 maja – Święto Pracy
 • 30 lipca – Święto Tronu
 • 20 sierpnia – Dzień Rewolucji
 • 21 sierpnia – Urodziny króla Mohammeda V i Dzień Młodości
 • 6 listopada – Rocznica Zielonego Marszu
 • 18 listopada – Święto Niepodległości

Islam zabrania picia alkoholu, dlatego można go kupić tylko w supermarketach lub w licencjonowanych punktach sprzedaży w dużych miastach oraz w restauracjach lepszych hoteli. Zbyt swobodne stroje, zwłaszcza kobiet (np. spódnice mini) mogą uchodzić za szokujące (poza  eleganckimi hotelami), dlatego należy się ich wystrzegać, szczególnie podczas podróży na południe kraju i z dala od ośrodków turystycznych.

Warto wiedzieć

Warto wiedzieć

Banki i wymiana pieniędzy
większość banków jest otwarta w godzinach od 9:00 do 14:00. Bankomaty są dostępne we wszystkich większych miastach, a przy wybieraniu z nich pieniędzy zwykle pobierana jest 5% prowizja. W Maroku można korzystać z większości znanych kart kredytowych takich jak Visa czy MasterCard.

Komunikacja

 • Autobusy – w Maroku można rozróżnić dwa rodzaje autobusów: państwowej  firmy CTM, odjeżdżające z reguły z oddzielnych dworców i autobusy firm prywatnych. Autobusy państwowe są nowe, czyste i klimatyzowane, ale droższe od linii prywatnych.
 • Taksówki – występują dwa typy taksówek: Grand Taxi (duże taksówki) i Petit Taxi (małe taksówki). Duże taksówki zabierają do 6 osób, są szybkie i łatwo dostępne. Małe miejskie taksówki poruszają się w obrębie miasta i zabierają maksymalnie trzy osoby.
 • Pociągi – po Maroku najwygodniej poruszać się pociągiem. Kolej jest rozwinięta tylko w zachodniej części kraju, ale za to pociągi jeżdżą szybko i  punktualnie.

Poczta
działa niezbyt szybko, ale za to niezawodnie. Nie ma problemów z jej znalezieniem. Urzędy pocztowe są otwarte w godzinach od 9:00 do 12:00 i od 15:00 do 18:00. Paczka lub list dotrze do Europy po upływie tygodnia.

Placówki dyplomatyczne

Ambasada RP w Rabacie
23, rue Oqbah, Rabat-Agdal
B.P. 425, Maroc
Tel. (00-212) 37 77 11 73, (00-212) 77 17 91, 77 17 94
Fax: (00-212) 37 77 53 20, 77 85 66
e-mail: rabat.amb.sekretariat@msz.gov.pl

MAROKO – Obywatele RP mogą wjeżdżać bez wizy i przebywać na terytorium Maroka do 90 dni. Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 6 miesięcy od planowanej daty opuszczenia Maroka.

 • Casablanca – największe miasto Maroka, z niezwykłą, białą, przedwojenną zabudową
 • Rabat – stolica, w której przeplata się nowoczesność ze średniowieczem
 • Rzymskie miasto Volubilis
 • Meknes – „Wersal Maroka”
 • Tajemnicza medyna w Fezie
 • Przejazd przez Atlas Średni – malowniczą krainę Berberów
 • Wschód słońca na największych wydmach Maroka
 • Ksar Ait Ben Haddou – nocleg w tradycyjnej kazbie
 • Marrakesz – „Czerwone Miasto” urzekające kulturową mieszanką barw, dźwięków i zapachów
 • Relaks w Agadirze
Kalkulacja dla grupy min. 16 osób płacących. Kolejność zwiedzania może się zmienić. Program może ulec zmianom z powodu siły wyższej lub w wyniku obustronnego uzgodnienia. Ostateczna cena biletu lotniczego z dnia wystawienia. Istnieje możliwość wprowadzenia zmian w cenach biletów wstępu.