MEKSYK PÓŁNOCNY: Wieloryby na Półwyspie Baja California i motyle Monarcha

13 dni MEKSYK
MEKSYK PÓŁNOCNY: Wieloryby na Półwyspie Baja California i motyle Monarcha

Dwie wielkie migracje w świecie zwierząt – w ramach jednej wycieczki! Po pierwsze wieloryby, które to na okres zimy przypływają z okolic Alaski do ciepłych wód Zatoki Kalifornijskiej, by wydać na świat potomstwo.

Półwysep Baja California ma do zaoferowania także piękne plaże, co w porówaniu ze słoneczną pogodą, stwarza doskonałe warunki do wypoczynku – i z tych dobrodziejstw oczywiście także skorzystamy. W dalszej części udamy się m.in. do miejsca, skąd pochodzi słynny, meksykański, narodowy trunek – tequila. Główną atrakcją będzie jednak wizyta w stanie Michoacan, gdzie odwiedzimy rezerwat El Rosario. Można w nim podziwiać miliony motyli Monarcha, które każdego roku migrują, na okres zimy, z Kanady właśnie do Meksyku. Motyle upodobały sobie tutejsze lasy mieszane, które stanowią dla nich zimowiska. Na terenie stanu Michoacan zimuje corocznie ok. 14 mln osobników! Ta imponująca liczba sprawia, że lasy, zapełnione motylami, zmieniają barwę z zielonej na pomarańczową. Motyle szczelnie oblepiają pnie i gałęzie drzew, co tworzy niesamowitą scenerię. Przy odrobinie szczęścia można także zaobserwować unoszące się w powietrzu, żywe „dywany”, czy „kurtyny”, złożone z fruwających motyli. Po wiosennym przebudzeniu ze snu zimowego, monarchy odbywają kopulację i rozpoczynają podróż powrotną na północ.

Wylot z Warszawy, przelot do Meksyku. Nocleg w Mexico City.
Wyjazd do Teotihuacan, gdzie na obszarze 21 km² znajdują się pozostałości prekolumbijskiego miasta, składające się z pałaców, świątyń i dziedzińców, nad którymi dominują Piramidy Słońca i Księżyca, połączone szeroką Drogą Zmarłych. Nazwa pochodzi z języka nahuatl i można ją przetłumaczyć jako: miejsce, w którym ludzie stają się bogami. Według legend zostało ono zbudowane przez olbrzymów, zwanych quinametin, którzy mieli żyć przed pojawieniem się ludzi i zostali zniszczeni przez wielką katastrofę. Kolacja pod piramidami. Powrót do Miasta Meksyk, panorama z Wieży Latynoamerykańskiej. Nocleg w Mexico City.
Przelot do La Paz na Półwyspie Baja California, który rozciąga się na długości ok. 1200 km od miasta Tijuana na granicy z USA, aż po Przylądek Św. Łukasza (Cabo San Lucas) na południu. W największym skrócie: miejsce to oferuje meksykańską scenerię "Dzikiego Zachodu", z pustyniami, pięknymi plażami i góskim krajobrazem. Popołudniowy rejs statkiem po Morzu Corteza. Możliwość snorkellingu i obserwacji podwodnego życia. Wody Zatoki Kalifornijskiej oferują bogactwo barwnych ryb, spośród których wiele gatunków to endemity, można tu spotkać także żółwie morskie, czy morświny. Nocleg w rejonie Los Cabos.
Całodniowy rejs statkiem i obserwacja wielorybów, które to przypływają w okresie ziomowym, z okolic Alaski do ciepłych wód Zatoki Kalifornijskiej, by wydać na świat potomstwo. Widok z bliska tych majestatycznych olbrzymów, z pewnością na długo utkwi w pamięci. W ciągu dnia lunch na statku oraz możliwość kąpieli słonecznych na sun decku. Nocleg w rejonie Los Cabos.
Pobyt w formule all inclusive w resorcie w Los Cabos. Relaks na plaży, możliwość korzystania z infrastruktury hotelowej oraz wzięcia udziału w wycieczkach fakultatywnych: m.in. rejs łodzią podczas zachodu słońca, wyprawa na ryby, speed boat. Nocleg w rejonie Los Cabos.
Przelot do Guadalajary i zwiedzanie: Katedra (łącząca różne style architektoniczne), La Minerva, fontanna upamiętniająca założenie miasta, Palacio de Gobierno, Teatro Degollado, kolonialny budynek Instituto Cultural Cabana, park Plaza Tapatia. Jeśli wystarczy czasu, wizyta na indiańskim targu Tlaquepaque. Po południu przejazd do Tequila w stanie Jalisco i wizyta w lokalnej destylarnii słynnego trunku. Zwiedzimy plantację agawy, poznamy proces produkcji, będzie także okazja do degustacji i małych zakupów. Nocleg w Guadalajara.
Przejazd do wioski Indian Angahuan, u podnóża wulkanu Paricutin. Dla chętnych (fakultatywnie) możliwość zorganizowania przejażdżki konno pośród wygasłych i czynnych wulkanów do ruin przykrytego lawą miasteczka San Juan Paricutin. Przejazd do Parku Narodowego Cupatitzio, spacer pośród tropikalnej roślinności. Przejazd do Patzcuaro położonego na wysokości 2170 m n.p.m., nad jeziorem o tej samej nazwie, słynącego z tradycyjnego, indiańskiego rękodzieła. Nocleg w Patzcuaro.
Przejazd do Angangueo i wizyta w rezerwacie motyli El Rosario. Spacerując ścieżkami rezerwatu, po tutejszych wzgórzach, będziemy mieli szansę zostania świadkami niezwykłego spektaklu – zaobserwowania unoszącej się w powietrzu, barwnej "kurtyny", złożonej z motyli Monarcha, które na okres zimy, migrują z Kanady, przez USA, właśnie do stanu Michoacan w Meksyku. El Rosario jest najbardziej popularnym, spośród kilku sanktuariów rezydowania motyli. Dla chętnych (fakultatywnie) przejażdżka konno na terenie rezerwatu. Przejazd do Toluca. Nocleg w Toluca.
Przejazd na teren Parku Narodowego Nevado de Toluca. Podziwiać tu można stratowulkan, będący czwartą najwyższą górą w kraju. Krater ma średnicę 1,5 km, znajdują się w nim dwa jeziora, zwane Słońcem i Księżycem. Podążając szlakiem, zatrzymamy się w kilku panoramicznych punktach, ukazujących "magię" tego miejsca. Lunch w formie pikniku. Nocleg w Toluca.
Przejazd do Teopotzotlan i zwiedzanie Muzeum Wicekrólestwa odnoszącego się do czasów podbojów hiszpańskich kolonizatorów oraz byłego klasztoru Jezuitów. Przejazd do Tula i zwiedzanie starożytnej stolicy Państwa Tolteków. Przejazd do Ixmiquilpan. Nocleg w Ixmiquilpan.
Przejazd w rejon Kanionu Tolantongo. Miejsce to jest piękne i godne odwiedzania tym bardziej, że ruch turystyczny na masową skalę jeszcze tu nie dotarł. Oprócz rzeki, największą atrakcję stanowią wodospady i gorące źródła. Możliwość kąpieli w naturalnych basenach termalnych i hydromasaży gorącymi biczami spadających wodospadów, w otaczającej scenerii górskiego kanionu, zapewni doskonały relaks. Przejazd do Mexico City. Nocleg w Mexico City.
Zwiedzanie Mexico City: Plac Trzech Kultur, Bazylika Matki Boskiej z Guadalupe, gdzie znajduje się cudowny obraz patronki całej Ameryki Łacińskiej, zwanej Gwadelupaną. Czas wolny. Transfer na lotnisko i wylot do Polski.
Dzień 13 Warszawa (-/-/-)

Meksyk

Stolica: Meksyk
Największe miasta: Meksyk, Guadalajara, Acapulco, Tijuana, Monterrey, Cancun
Język urzędowy: hiszpański
Waluta: peso meksykańskie (MXN)
Ludność: 109955400 osób
Strefa czasowa: czas polski -7 do -9h (w zależności od strefy czasowej)
Podział administracyjny: 31 stanów (estado) i 1 okręg federalny.

Informacje praktyczne

Szczepienia
przed przybyciem do Meksyku nie są wymagane żadne obowiązkowe szczepienia. Zalecane jest szczepienie przeciwko następującym chorobom: wirusowe zapalenie wątroby typu A , wirusowe zapalenie wątroby typu B, tężec i błonica.

Lekarze
w miastach oraz w dużych ośrodkach turystycznych opieka medyczna jest ogólnie  dostępna. Niezależnie od rodzaju zawartego ubezpieczenia, wszystkie rachunki za wizyty u  lekarza, bądź pobyt w szpitalu należy opłacać gotówką lub kartą kredytową. Aby uzyskać  zwrot wydatków należy zażądać wystawienia szczegółowego rachunku.

Apteki
dobrze zaopatrzone i powszechnie dostępne, często otwarte do późnych godzin wieczornych.

Numer alarmowy: 066, 060 lub 080

Wymagania wizowe / przepisy celne
obywatele Polski nie mają obowiązku posiadania wizy, przy pobytach nie przekraczających trzech miesięcy w celach turystycznych. Osoby udające się do Meksyku w innych celach muszą posiadać odpowiedniej kategorii wizę, zgodnie z charakterem ich pobytu.

Przykładowo, przewożone towary uznaje się za przeznaczone do użytku osobistego, jeżeli nie przekraczają ustalonych limitów:
rzeczy osobiste w ilościach odpowiednich do czasu podróży:

 • 1 aparat fotograficzny
 • 1 kamera video
 • 12 klisz do aparatu oraz taką samą liczbę kaset video
 • 1 przenośny komputer osobisty
 • 1 telefon komórkowy
 • 1 radio lub radiomagnetofon
 • 5 płyt CD ROM, DVD
 • lekarstwa do użytku osobistego
 • 20 paczek papierosów
 • 25 cygar lub 20 gr tytoniu
 • 3 litry dowolnych napojów alkoholowych na osobę

Należy pamiętać, iż nie wolno wywozić z Meksyku obiektów archeologicznych.

Informacje MSZ

Ważne:
Zanim podejmiesz decyzję o wyjeździe, sprawdź aktualne informacje konsularne na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych pod tym linkiem ! Strona MSZ podaje najświeższe doniesienia, ograniczenia bądź zalecenia dla turystów zamierzających udać się w podróż. Jeśli istnieje jakakolwiek sprzeczność pomiędzy danymi publikowanymi na naszym portalu, a informacjami podawanymi przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, proszę przyjąć informację MSZ jako bardziej aktualną

Porady i zwyczaje

Kuchnia
w Meksyku jest bardzo zróżnicowana. Łączy w sobie elementy kuchni hiszpańskiej i prekolumbijskiej. Oryginalne meksykańskie potrawy są dość ostre. Podstawą meksykańskiej kuchni jest kukurydza, czerwona fasola, suszone mięso, tortilla (płaski placek pszenny lub kukurydziany) i ostra papryka. Do najbardziej popularnych potraw należą – tortilla, burrito, enchilladas, taco, nachos czy salsa. Owoce morza są bardzo popularne, często podawane a la plancha (z rusztu) lub a mojo de ajo (z czosnkiem).

Napoje
w Meksyku pije się wiele różnych napojów alkoholowych i bezalkoholowych. Bardzo popularna jest Tequila – wódka meksykańska, produkowana ze sfermentowanego soku specjalnego gatunku tzw. niebieskiej agawy.

W restauracji
w całym kraju można zjeść smacznie, a w każdym większym mieście jest bardzo duży wybór lokali. Należy pamiętać o drobnych napiwkach (na ogół 10%).

Bezpieczeństwo
nie wolno pić wody bezpośrednio z kranu i raczej unikać picia soków owocowych, koktajli mlecznych oraz innych napojów sprzedawanych na targach, ulicznych i w barach. Wodę butelkowaną należy kupować tylko w supermarketach lub renomowanych sklepach. Napoje gazowane w butelkach, kartonach i puszkach można pić bezpiecznie.

Religia i kultura

Ludność rzymskokatolicka stanowi 90% mieszkańców Meksyku, protestanci około 5% .

Święta:

 • 1 stycznia -Nowy Rok
 • 5 lutego – Dzień Konstytucji
 • 21 marca -urodziny prezydenta Benita Juáreza
 • ruchome Święta Wielkanocne: Wielkanocny Tydzień, Zielony Czwartek, Wielki Piątek
 • 1 maja -Święto Pracy
 • 5 maja -Rocznica bitwy pod Puebla
 • 1 września -Pierwszy Dzień Kongresu
 • 16 września -Dzień Niepodległości
 • 12 października -Święto Kolumba, Odkrycie Ameryki
 • 2 listopada -Święto Zmarłych, Dzień Zaduszny
 • 20 listopada – Rocznica Rewolucji
 • 12 grudnia -Święto Panny Marie z Gwadelupy
 • 24 – 25 grudnia -Wigilia, Boże Narodzenie

Warto wiedzieć

Banki i wymiana pieniędzy
pieniądze możemy wymienić w kantorach i bankach. Kursy wymiany walut mogą się różnić w poszczególnych kantorach. Zdarza się, że wymienić można tylko dolary amerykańskie lub kanadyjskie. Banki w Meksyku otwarte są w godzinach od 9.00 do 17.00 od poniedziałku do piątku. Kantory pracują codziennie w godzinach od 10.00 do 22.00. Na lotniskach kantory czynne są całą dobę.

Komunikacja

 • Autobusy liniowe  – kursują często i dojeżdżają niemal wszędzie.
 • Samolot – we wszystkich większych miastach w Meksyku, a także w wielu mniejszych, znajdują się pasażerskie porty lotnicze, do których latają lokalni tani przewoźnicy.
 • Kolej  – poziom usług bardzo słaby, jest to bardzo tani środek transportu.
 • Taxi – najlepiej korzystać z taksówek zamawianych telefonicznie.

Poczta
oddziały poczty znajdują się we wszystkich miastach w Meksyku. Placówki poczty otwarte są zazwyczaj w godzinach od 9.00 do 15.00.

Placówki dyplomatyczne

Ambasada RP w Meksyku
Calle Cracovia 40, Colonia San Angel
01000 México D.F.
Adres do korespondencji: Apartado Postal 20383
tel. (00-5255) 5481-2050
fax: (00-5255) 5616-0822
e-mail: meksyk.amb.sekretariat@msz.gov.pl
Konsulat Honorowy RP w Cancún
Calle Sierra No. 13, Supermanzana 3 por Av. Bonampak
C.P. 77500 Cancún, Quintana Roo, Mexico
tel. (00-52-998) 193-01-00, 193-01-08
fax: (00-52-998) 884-52-66
e-mail: luism@camarayasociados.com
www.camarayasociados.com
Konsulat Honorowy RP w Guadalajara
Calle Aurelio Ortega No.764, Col. Seattle, C.P. 45150, Guadalajara
Zapopan, Jalisco, México
tel. (00-52-333) 83-60-111
fax: (00-52-333) 83-60-112
e-mail: corporate@gva.com.mx
Konsulat Honorowy RP w Guanajuato
Paseo de la Presa No 39, Col. Centro
C.P. 36000 Guanajuato. Gto., Mexico
tel. (00-52-473) 73-10-852
fax: (00-52-473) 73-10-853
e-mail: hectorwebb@hotmail.com.mx
Konsulat Honorowy RP w Tulancingo
21 de Marzo, 124 Sur, C.P. 43600 Tulancingo, Hidalgo, Mexico
tel. (00-52-555) 254-81-15
fax: (00-52-555) 254-35-65
e-mail: wstebelski1@hotmail.com.mx
Konsulat Honorowy RP w Tijuanie
Paseo Centenario No. 9211 Modulo 6 Local 5
Centro Comercial Pueblo Amigo, Zona Urnbana Rio
Tijuana, Baja California, C.P. 22320
tel. (00-52-664) 607-34-29

MEKSYK – Obywatele RP mogą wjeżdżać bez wizy i przebywać na terytorium Meksyku do 180 dni. Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 6 miesięcy od daty wjazdu do Meksyku.

 • Mexico City – gwarna stolica Meksyku z największą katolicką katedrą obu Ameryk
 • Teotihuacan – miejsce, w którym ludzie stają się bogami
 • Płw Baja California – meksykańska sceneria „Dzikiego Zachodu”
 • Całodniowy rejs po wodach Zatoki Kalifornijskiej i obserwacja majestatycznych wielorybów
 • Relaks na plaży w Los Cabos na Płw Kalifornijskim
 • Tequila w stanie Jalisco – ojczyzna słynnego trunku na bazie agawy
 • Indianie Angahuan – u podnóża wulkanu Paricutin
 • San Juan Paricutin – przykryte lawą miasteczko
 • Sanktuarium motyli monarcha – El Rosario
 • Trekking w Parku Narodowym Wulkanu Nevado de Toluca
 • Kanion Tolantongo – wodospady i gorące źródła, naturalne spa
Kalkulacja dla grupy min. 10 osób płacących. Kolejność zwiedzania może się zmienić. Program może ulec zmianom z powodu siły wyższej lub w wyniku obustronnego uzgodnienia. Ostateczne ceny biletów lotniczych z dnia wystawienia. Istnieje możliwość wprowadzenia zmian w cenach biletów wstępu i opłacie wylotowej.