MEKSYK PÓŁNOCNY

12 dni MEKSYK
MEKSYK PÓŁNOCNY

Meksyk – barwny kraj dla poszukiwaczy lokalnych kultur, przygody i uśmiechu. Meksyk to przede wszystkim ludzie i natura. Wszysycy Meksykanie są pełni życia i uśmiechu oraz są zawsze życzliwi. Meksyk oferuje turystom niemal wszystkie strefy klimatyczno-krajobrazowe: pustynię, góry, morze, ocean, lasy i dżunglę.

W Meksyku, z jednej strony mamy starożytne zabytki, z drugiej – tętniące życiem miasta, sklepy, bary, fiesty i bogate życie nocne. Meksyk to skarby Majów, Indiańskie wioski, kolorowe targi oraz tajemnicze piramidy. Stolicą kraju jest Mexico City, jedna z największych metropolii świata – skarbnica kultury i miejsce wielu kontrastów. Znajdziemy tam zarówno nowoczesne budynki, jak i kolonialne kościoły i zabytkowe świątynie, pałace, jak i slumsy. W trakcie wycieczki spotkamy autentycznych kowbojów i odkryjemy „Dziki Zachód” w Chihuahua, a także będziemy podziwiać jeden z największych cudów przyrody, jakim niewątpliwie jest Miedziny Kanion.

Wylot z Warszawy, przelot do Mexico City. Nocleg w Mexico City.
Spacer do kolonialnej dzielnicy Mexico City – Coyoacan, gdzie zobaczymy m. in. Muzeum Fridy Kahlo, jej dom i najsłynniejsze obrazy. Czas wolny na zakup pamiątek i lokalnego rękodzieła. Obiad. Po południu zwiedzanie jednego z najciekawszych muzeów Ameryki Środkowej, z niezwykle bogatą ekspozycją poświęconą kulturom prehiszpańskim, w tym Majom i Aztekom. Powrót do hotelu. Wieczorem dla chętnych wizyta na Placu Garibaldiego, gdzie muzyczne grupy Mariachis wprowadzą w wyjątkowy nastrój.
Transfer na lotnisko i przelot samolotem do stanu Chihuahua na północy kraju, gdzie poznamy odmienne oblicze Meksyku. Zobaczymy tutejszych kowbojów noszących dumnie swoje kapelusze, nie tylko na rancho. W programie: historyczny szlak Pancho Villi, zwiedzanie jego domu i Muzeum Rewolucji, wytwórni Quinta Gameros i centrum historycznego z katedrą. Wizyta w dawnej siedzibie prezydenta Benito Juareza, pierwszego prezydenta pochodzenia indiańskiego. Obiad. Po południu czas wolny na zakupy - m. in. oryginalnych akcesoriów kowbojskich (buty, spodnie, paski, kapelusze, lassa). Nocleg w Chihuahua.
Przejazd do miasta Cuauhtemoc, gdzie żyje mniejszość wyznaniowa Mennonitów, przybyłych na te tereny z Holandii i Niemiec ok. 1922 roku i nadal nosząca tradycyjne stroje z tamtej epoki. Posmakujemy tu m. in. wyrabianych przez Mennonitów serów. Następnie przejazd do zagłębia jabłkowego, gdzie będzie można spróbować wielu specjałów wyrabianych na bazie jabłek, w tym zupy i dania głównego z ryb lub mięsa, naturalnie z jabłkami. Obiad w restauracji słynącej z wyśmienitych dań jabłkowych. Wieczór spędzimy w hotelu „na rancho”, w malowniczej okolicy, z możliwością smakowania lokalnych win. Nocleg w Creel.
Przejazd przez Zachodnią Sierra Madre na ziemie Indian Tarahumara, jednej z najbardziej niedostępnych i niechętnych do asymilacji grup etnicznych Meksyku. Zaobserwować można, jak wielu przedstawicieli ludu Tarahumara do dzisiaj mieszka w jaskiniach, nosi tradycyjne, niezmienione od wieków stroje i trudni się m. in. wyplataniem z lokalnych traw koszy, dzbanków i innych przedmiotów domowego użytku. Postój przy jeziorze Arareko oraz tajemniczych formacjach skalnych w Dolinie Grzybów i Dolinie Żab, gdzie widać potęgę „Dzikiego Zachodu”. Przy wodospadzie Cusarare - możliwość organizacji pikniku (fakultatywnie ok. 45 USD). Kolacja w hotelu położonym na szczycie zbocza kanionu. Nocleg w Barrancas del Cobre.
Po śniadaniu w restauracji z panoramicznym widokiem na Miedziany Kanion, przejażdżka kolejką linową nad kanionem. Dla chętnych (fakultatywnie ok. 50 USD) zjazd na linie, tzw. „tyrolce”, jedną z najdłuższych tego typu „tras” na świecie, liczącą łącznie ok. 5 kilometrów. Liny zawieszone są na wysokości 450 metrów! To niesamowite przeżycie pozwala podziwiać Kanion „z lotu sokoła”. Następnie ze stacji Barrancas odjazd słynnym pociągiem El Chepe. Pociąg przemierza najbardziej malowniczy odcinek tej wyjątkowej trasy, uznanej za jedną z najpiękniejszych tras kolejowych na świecie. Nic dziwnego, bowiem legendarny El Chepe na długości 661 km przejeżdża przez 87 tuneli, pokonuje 35 mostów, wspinając się na wysokość powyżej 2400 metrów n.p.m. Wieczorem dojazd do El Fuerte. Kolacja. Nocleg w El Fuerte.
Zwiedzanie El Fuerte, założonego w 1564 r. przez Francisco Ibarrę, kolonialnego, pełnego uroku miasta, wpisanego na listę „Pueblos Magicos”, czyli magicznych miejscowości Meksyku. Ponoć właśnie tutaj miał się urodzić Don Alejandro de la Vega, legendarny Zorro. Następnie przejazd na wybrzeże Morza Corteza, do Los Mochis. Spacer po Topolobampo. Po lunchu czas wolny na plaży. Chętni (fakultatywnie ok. 70 USD) mogą się wybrać na wyspę zamieszkaną przez endemiczne gatunki ptaków, zobaczyć delfiny czy odwiedzić przemiłego „El Pechocho”. Wieczorem zaokrętowanie na prom (kabiny 4-os. z łazienkami), którym płyniemy na Półwysep Kalifornijski. Nocleg na promie.
Dopłynięcie promu do Półwyspu Kalifornijskiego. Przejazd do najbardziej znanego kurortu wypoczynkowego Dolnej Kalifornii Południowej. Śniadanie. Czas wolny, wypoczynek na plaży, korzystanie z kąpieli morskich i słonecznych. Kolacja i nocleg w hotelu.
Czas wolny, wypoczynek na plaży. Śniadania i kolacje w hotelu.
Po śniadaniu transfer na lotnisko i przelot do Mexico City. Przerwa tranzytowa. Przelot do Europy (posiłki na pokładach samolotów).
Przylot do Warszawy.

Meksyk

Stolica: Meksyk
Największe miasta: Meksyk, Guadalajara, Acapulco, Tijuana, Monterrey, Cancun
Język urzędowy: hiszpański
Waluta: peso meksykańskie (MXN)
Ludność: 109955400 osób
Strefa czasowa: czas polski -7 do -9h (w zależności od strefy czasowej)
Podział administracyjny: 31 stanów (estado) i 1 okręg federalny.

Informacje praktyczne

Szczepienia
przed przybyciem do Meksyku nie są wymagane żadne obowiązkowe szczepienia. Zalecane jest szczepienie przeciwko następującym chorobom: wirusowe zapalenie wątroby typu A , wirusowe zapalenie wątroby typu B, tężec i błonica.

Lekarze
w miastach oraz w dużych ośrodkach turystycznych opieka medyczna jest ogólnie  dostępna. Niezależnie od rodzaju zawartego ubezpieczenia, wszystkie rachunki za wizyty u  lekarza, bądź pobyt w szpitalu należy opłacać gotówką lub kartą kredytową. Aby uzyskać  zwrot wydatków należy zażądać wystawienia szczegółowego rachunku.

Apteki
dobrze zaopatrzone i powszechnie dostępne, często otwarte do późnych godzin wieczornych.

Numer alarmowy: 066, 060 lub 080

Wymagania wizowe / przepisy celne
obywatele Polski nie mają obowiązku posiadania wizy, przy pobytach nie przekraczających trzech miesięcy w celach turystycznych. Osoby udające się do Meksyku w innych celach muszą posiadać odpowiedniej kategorii wizę, zgodnie z charakterem ich pobytu.

Przykładowo, przewożone towary uznaje się za przeznaczone do użytku osobistego, jeżeli nie przekraczają ustalonych limitów:
rzeczy osobiste w ilościach odpowiednich do czasu podróży:

 • 1 aparat fotograficzny
 • 1 kamera video
 • 12 klisz do aparatu oraz taką samą liczbę kaset video
 • 1 przenośny komputer osobisty
 • 1 telefon komórkowy
 • 1 radio lub radiomagnetofon
 • 5 płyt CD ROM, DVD
 • lekarstwa do użytku osobistego
 • 20 paczek papierosów
 • 25 cygar lub 20 gr tytoniu
 • 3 litry dowolnych napojów alkoholowych na osobę

Należy pamiętać, iż nie wolno wywozić z Meksyku obiektów archeologicznych.

Informacje MSZ

Ważne:
Zanim podejmiesz decyzję o wyjeździe, sprawdź aktualne informacje konsularne na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych pod tym linkiem ! Strona MSZ podaje najświeższe doniesienia, ograniczenia bądź zalecenia dla turystów zamierzających udać się w podróż. Jeśli istnieje jakakolwiek sprzeczność pomiędzy danymi publikowanymi na naszym portalu, a informacjami podawanymi przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, proszę przyjąć informację MSZ jako bardziej aktualną

Porady i zwyczaje

Kuchnia
w Meksyku jest bardzo zróżnicowana. Łączy w sobie elementy kuchni hiszpańskiej i prekolumbijskiej. Oryginalne meksykańskie potrawy są dość ostre. Podstawą meksykańskiej kuchni jest kukurydza, czerwona fasola, suszone mięso, tortilla (płaski placek pszenny lub kukurydziany) i ostra papryka. Do najbardziej popularnych potraw należą – tortilla, burrito, enchilladas, taco, nachos czy salsa. Owoce morza są bardzo popularne, często podawane a la plancha (z rusztu) lub a mojo de ajo (z czosnkiem).

Napoje
w Meksyku pije się wiele różnych napojów alkoholowych i bezalkoholowych. Bardzo popularna jest Tequila – wódka meksykańska, produkowana ze sfermentowanego soku specjalnego gatunku tzw. niebieskiej agawy.

W restauracji
w całym kraju można zjeść smacznie, a w każdym większym mieście jest bardzo duży wybór lokali. Należy pamiętać o drobnych napiwkach (na ogół 10%).

Bezpieczeństwo
nie wolno pić wody bezpośrednio z kranu i raczej unikać picia soków owocowych, koktajli mlecznych oraz innych napojów sprzedawanych na targach, ulicznych i w barach. Wodę butelkowaną należy kupować tylko w supermarketach lub renomowanych sklepach. Napoje gazowane w butelkach, kartonach i puszkach można pić bezpiecznie.

Religia i kultura

Ludność rzymskokatolicka stanowi 90% mieszkańców Meksyku, protestanci około 5% .

Święta:

 • 1 stycznia -Nowy Rok
 • 5 lutego – Dzień Konstytucji
 • 21 marca -urodziny prezydenta Benita Juáreza
 • ruchome Święta Wielkanocne: Wielkanocny Tydzień, Zielony Czwartek, Wielki Piątek
 • 1 maja -Święto Pracy
 • 5 maja -Rocznica bitwy pod Puebla
 • 1 września -Pierwszy Dzień Kongresu
 • 16 września -Dzień Niepodległości
 • 12 października -Święto Kolumba, Odkrycie Ameryki
 • 2 listopada -Święto Zmarłych, Dzień Zaduszny
 • 20 listopada – Rocznica Rewolucji
 • 12 grudnia -Święto Panny Marie z Gwadelupy
 • 24 – 25 grudnia -Wigilia, Boże Narodzenie

Warto wiedzieć

Banki i wymiana pieniędzy
pieniądze możemy wymienić w kantorach i bankach. Kursy wymiany walut mogą się różnić w poszczególnych kantorach. Zdarza się, że wymienić można tylko dolary amerykańskie lub kanadyjskie. Banki w Meksyku otwarte są w godzinach od 9.00 do 17.00 od poniedziałku do piątku. Kantory pracują codziennie w godzinach od 10.00 do 22.00. Na lotniskach kantory czynne są całą dobę.

Komunikacja

 • Autobusy liniowe  – kursują często i dojeżdżają niemal wszędzie.
 • Samolot – we wszystkich większych miastach w Meksyku, a także w wielu mniejszych, znajdują się pasażerskie porty lotnicze, do których latają lokalni tani przewoźnicy.
 • Kolej  – poziom usług bardzo słaby, jest to bardzo tani środek transportu.
 • Taxi – najlepiej korzystać z taksówek zamawianych telefonicznie.

Poczta
oddziały poczty znajdują się we wszystkich miastach w Meksyku. Placówki poczty otwarte są zazwyczaj w godzinach od 9.00 do 15.00.

Placówki dyplomatyczne

Ambasada RP w Meksyku
Calle Cracovia 40, Colonia San Angel
01000 México D.F.
Adres do korespondencji: Apartado Postal 20383
tel. (00-5255) 5481-2050
fax: (00-5255) 5616-0822
e-mail: meksyk.amb.sekretariat@msz.gov.pl
Konsulat Honorowy RP w Cancún
Calle Sierra No. 13, Supermanzana 3 por Av. Bonampak
C.P. 77500 Cancún, Quintana Roo, Mexico
tel. (00-52-998) 193-01-00, 193-01-08
fax: (00-52-998) 884-52-66
e-mail: luism@camarayasociados.com
www.camarayasociados.com
Konsulat Honorowy RP w Guadalajara
Calle Aurelio Ortega No.764, Col. Seattle, C.P. 45150, Guadalajara
Zapopan, Jalisco, México
tel. (00-52-333) 83-60-111
fax: (00-52-333) 83-60-112
e-mail: corporate@gva.com.mx
Konsulat Honorowy RP w Guanajuato
Paseo de la Presa No 39, Col. Centro
C.P. 36000 Guanajuato. Gto., Mexico
tel. (00-52-473) 73-10-852
fax: (00-52-473) 73-10-853
e-mail: hectorwebb@hotmail.com.mx
Konsulat Honorowy RP w Tulancingo
21 de Marzo, 124 Sur, C.P. 43600 Tulancingo, Hidalgo, Mexico
tel. (00-52-555) 254-81-15
fax: (00-52-555) 254-35-65
e-mail: wstebelski1@hotmail.com.mx
Konsulat Honorowy RP w Tijuanie
Paseo Centenario No. 9211 Modulo 6 Local 5
Centro Comercial Pueblo Amigo, Zona Urnbana Rio
Tijuana, Baja California, C.P. 22320
tel. (00-52-664) 607-34-29

MEKSYK – Obywatele RP mogą wjeżdżać bez wizy i przebywać na terytorium Meksyku do 180 dni. Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 6 miesięcy od daty wjazdu do Meksyku.

 • Mexico City – gwarna stolica Meksyku z największą katolicką katedrą obu Ameryk
 • Chihuahua – „Dziki Zachód” i kowboje
 • Cuauhtemoc – mniejszość wyznaniowa Mennonitów
 • Miedziany Kanion i Indianie Tarahumara
 • Przejażdżka słynnym pociągiem El Chepe – jedna z najbardziej malowniczych tras kolejowych na świecie
 • Kolonialne miasto El Fuerte – miejsce narodzin legendarnego Zorro
 • Los Cabos – wypoczynek na Półwyspie Kalifornijskim
Kalkulacja dla grupy min. 12 osób płacących. Kolejność zwiedzania może się zmienić. Program może ulec zmianom z powodu siły wyższej lub w wyniku obustronnego uzgodnienia. Ostateczna cena biletu lotniczego z dnia wystawienia. Istnieje możliwość wprowadzenia zmian w cenach biletów wstępu i opłacie wylotowej.