MEKSYK POŁUDNIOWY

16 dni MEKSYK
MEKSYK POŁUDNIOWY

Meksyk Południowy pozwala odkryć wiele mistycznych miejsc i związanych z nimi tajemnic odnoszących się do wielkich cywilizacji i ich historii. Podróż w tej części świata to także doskonała okazja, by posmakować lokalnej kuchni i poznać fascynujących ludzi.

W różnych miejscach można tam natrafić na pozostałości po prekolumbijskich cywilizacjach, począwszy od wielkich metropolii, a kończąc na najbardziej dzikich terenach puszczy. Półwysep Jukatan, dzięki swojemu zróżnicowaniu, ma do zaoferowania niezliczoną ilość atrakcji: niebiańskie plaże, morskie kąpiele w towarzystwie żółwi i delfinów, piękne rafy koralowe, tajemnicze cenoty… Najsłynniejszą atrakcją turystyczną jest Chichen Itza – czyli prekolumbijskie miasto Majów, jeden z nowych siedmiu cudów świata. Ponadto, na uwagę zasługuje także ośrodek kultury Majów w Palenque, zlokalizowany pośród puszczy, odkryty dopiero w 1784. Wrażenie na każdym wywołuje wizyta w katolickim kościele w San Juan Chamula, który łączy religię chrześcijańską z szamańskimi praktykami miejscowych Indian. Z kolei w Acapulco poznamy śmiałków clavadistas, którzy ze skały La Quebrada wykonują ryzykowne skoki do morza…

Zbiórka w Warszawie, przelot do Meksyku. Transfer do hotelu, zakwaterowanie, nocleg.
Zwiedzanie Miasta Meksyk: Plac Trzech Kultur, Bazylika Matki Boskiej z Guadalupe, gdzie znajduje się cudowny obraz patronki całej Ameryki Łacińskiej, zwanej Gwadelupaną, Teotihuacan, gdzie na obszarze 21 km² znajdują się pozostałości prekolumbijskiego miasta, składające się z pałaców, świątyń i dziedzińców, nad którymi dominują Piramidy Słońca i Księżyca, połączone szeroką Drogą Zmarłych. Nazwa pochodzi z języka nahuatl i można ją przetłumaczyć jako: miejsce, w którym ludzie stają się bogami. Według legend zostało ono zbudowane przez olbrzymów, zwanych quinametin, którzy mieli żyć przed pojawieniem się ludzi i zostali zniszczeni przez wielką katastrofę. Kolacja pod piramidami. Powrót do Miasta Meksyk, panorama z Wieży Latynoamerykańskiej.
Zwiedzanie Mexico City - w programie: Park Chapultepec, gdzie zwiedzimy Muzeum Antropologii i Historii, szczycące się bogatymi zbiorami zabytków kultury Majów, Tolteków i Zapoteków, rezydencja prezydenta, pomnik Kopernika, pomnik Paderewskiego, Muzeum Antropologiczne, Zócalo, Katedra oraz Pałac Prezydencki, Dom-Muzeum Fridy Kahlo. Panoramiczny przejazd przy stadionie piłkarskim Estadio Azteca. Spływ po ogrodach Xochimilco. Przejazd do Taxco. Kolacja i nocleg w byłej kolonialnej misji w Taxco.
Zwiedzanie jaskiń w Parku Narodowym Cacahuamilpa - stworzonych głównie ze skał wapiennych, powstałych najprawdopodobniej w wyniku trzęsienia ziemi jakieś 85-120 mln lat temu, obecnie należących do jednego z największych systemów jaskiń na świecie. Wizyta w Taxco. Przejazd labiryntem górskich uliczek na wzgórze Guadalupe, Kościół św. Pryscylli i św. Sebastiana, punkty widokowe, Zócalo. Obiad. Przejazd do Acapulco. Nocleg.
Śniadanie. Wypoczynek. Wieczorem pokaz skoków ze skały La Quebrada. Od 1934 roku pięć razy dziennie na szczyt La Quebrada wdrapują się śmiałkowie i na oczach setek widzów skaczą w otchłań oceanu. Clavadistas (clavo – gwóźdź) – bo tak ich się nazywa, skaczą do wody z wysokości od 25 do 45 metrów w wąską rozpadlinę pomiędzy ostrymi skałami, w której kłębią się fale oceanu. Przed oddaniem skoku modlą się w małej kapliczce na szczycie urwiska. Większość skoczków pochodzi z rodzin, w których od pokoleń praktykuje się ten sport, dlatego często mówi się na nich wszystkich – Rodzina Quebrada. Kolacja i nocleg.
Wyjazd panoramiczną trasą przez Puerto Marques. Wizyta i obiadokolacja w tropikalnej hacjendzie Korteza - Vista Hermosa. Przejazd przez Cuernavaca do Miasta Meksyk. Nocleg.
Wcześnie rano przejazd przy wulkanach Ixtacihuatl i Popocatepetl do Puebla. Po drodze podziwianie piramidy w Cholula i zwiedzanie w Tonantzintla. Zwiedzanie Puebla, miasta wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO, o bogatej historii, gdzie znajduje się 99 czynnych kościołów i ma się wrażenie, że nie ma ulicy bez kościoła, katedry, klasztoru lub innego obiektu sakralnego: Starówka, Kościół św. Dominika i Kaplica Różańcowa, targ Parian. Obiad w dawnym klasztorze jezuitów. Przejazd do Oaxaca, spacer po Starówce. Nocleg.
Zwiedzanie Monte Alban, najważniejszego miejsca kultowego Zapoteków i Misteków. Następnie - drzewo Arbol de Tule. Wyprawa do wodospadów Hierve el Agua. Wizyta w wytwórni napoju z agawy z robakiem - mezcal. Przejazd do Tehuantepec. Kolacja. Nocleg w Tehuantepec / Salina Cruz.
Przejazd do Parku Narodowego Sumidero. Rejs motorową łodzią po rzece - Kanion Sumidero położony jest w odległości około 40 km od Tuxtla Gutiérrez, stolicy meksykańskiego stanu Chiapas. Skały sięgają wysokości 900 metrów. W tych ogromnych skałach znajdują się liczne jaskinie. Przejazd przez Chiapa de Corzo do San Cristobal de las Casas. Wieczorny spacer po San Cristobal. Nocleg.
Wizyta w San Juan Chamula i Zinacantan. Wizyta w domu Indian Tzotzil. Przystanek i spacer przy malowniczych wodospadach Agua Azul. Przejazd do Palenque. Kolacja i nocleg.
Wczesny wyjazd do starożytnego miasta Majów - Yaxchilan. Przeprawa łodzią po rzece Usumacinta. Yaxchilan jest znane z dużej ilości świetnie zachowanych rzeźb. Wypoczynek i możliwość kąpieli przy wodospadach Golondrinas. Kolacja i nocleg w Palenque.
Zwiedzanie Palenque, ważnego ośrodka kultury Majów, odkrytego w 1784 r. w głębi puszczy, którego największy rozkwit nastąpił w VI-VIII wieku: Świątynia Czaszki, Świątynia Czerwonej Królowej, Świątynia Inskrypcji, Plac Liściastego Krzyża, Pałac, Obserwatorium. Spacer po lesie do tzw. Łaźni Królowej i wizyta w Muzeum. Wyjazd na półwysep Jukatan - spacer po Campeche. Kolacja i nocleg w Campeche / Uxmal
Zwiedzanie Uxmal, jednego z najważniejszych, ceremonialnych ośrodków Majów w Meksyku: Świątynia Wróżbity, Patio Mniszek, Wielka Piramida. Zwiedzanie hacjendy sizalowej: plantacje, proces produkcji, muzeum, dom Majów. Przejazd do Meridy, kolonialnej perły Jukatanu - zwiedzanie: Zócalo, Katedra i Pałac Gubernatora, rynek. Przejazd do Izamal: klasztor Matki Boskiej Jukatańskiej, Muzeum Jana Pawła II. Kolacja i nocleg w pobliżu Chichén Itzá.
Poranne zwiedzanie Chichén Itzá, prekolumbijskiego miasta założonego przez Majów na półwyspie Jukatan około 450r. Nazwa miasta pochodzi od dwóch świętych zbiorników, przy których zostało ono założone (nazwa Chichén Itzá znaczy: Źródła Ludu Itzá). Zbiorniki te, zwane cenote, służyły od V wieku jako miejsce składania ofiar. Zobaczymy m. in.: boisko do gry w pelotę, Ścianę Czaszek, Platformę Orłów i Jaguarów oraz Wenus, Cenote Sagrado, Świątynię Wojowników, Świątynię Kukulkana, Obserwatorium. Przejazd i zakwaterowanie w Cancún lub na Riviera Maya. Nocleg.
Krótki wypoczynek w Cancún lub na Riviera Maya. Obiad lub lunch box. Przejazd na lotnisko. Wylot z Cancún.

Meksyk

Stolica: Meksyk
Największe miasta: Meksyk, Guadalajara, Acapulco, Tijuana, Monterrey, Cancun
Język urzędowy: hiszpański
Waluta: peso meksykańskie (MXN)
Ludność: 109955400 osób
Strefa czasowa: czas polski -7 do -9h (w zależności od strefy czasowej)
Podział administracyjny: 31 stanów (estado) i 1 okręg federalny.

Informacje praktyczne

Szczepienia
przed przybyciem do Meksyku nie są wymagane żadne obowiązkowe szczepienia. Zalecane jest szczepienie przeciwko następującym chorobom: wirusowe zapalenie wątroby typu A , wirusowe zapalenie wątroby typu B, tężec i błonica.

Lekarze
w miastach oraz w dużych ośrodkach turystycznych opieka medyczna jest ogólnie  dostępna. Niezależnie od rodzaju zawartego ubezpieczenia, wszystkie rachunki za wizyty u  lekarza, bądź pobyt w szpitalu należy opłacać gotówką lub kartą kredytową. Aby uzyskać  zwrot wydatków należy zażądać wystawienia szczegółowego rachunku.

Apteki
dobrze zaopatrzone i powszechnie dostępne, często otwarte do późnych godzin wieczornych.

Numer alarmowy: 066, 060 lub 080

Wymagania wizowe / przepisy celne
obywatele Polski nie mają obowiązku posiadania wizy, przy pobytach nie przekraczających trzech miesięcy w celach turystycznych. Osoby udające się do Meksyku w innych celach muszą posiadać odpowiedniej kategorii wizę, zgodnie z charakterem ich pobytu.

Przykładowo, przewożone towary uznaje się za przeznaczone do użytku osobistego, jeżeli nie przekraczają ustalonych limitów:
rzeczy osobiste w ilościach odpowiednich do czasu podróży:

 • 1 aparat fotograficzny
 • 1 kamera video
 • 12 klisz do aparatu oraz taką samą liczbę kaset video
 • 1 przenośny komputer osobisty
 • 1 telefon komórkowy
 • 1 radio lub radiomagnetofon
 • 5 płyt CD ROM, DVD
 • lekarstwa do użytku osobistego
 • 20 paczek papierosów
 • 25 cygar lub 20 gr tytoniu
 • 3 litry dowolnych napojów alkoholowych na osobę

Należy pamiętać, iż nie wolno wywozić z Meksyku obiektów archeologicznych.

Informacje MSZ

Ważne:
Zanim podejmiesz decyzję o wyjeździe, sprawdź aktualne informacje konsularne na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych pod tym linkiem ! Strona MSZ podaje najświeższe doniesienia, ograniczenia bądź zalecenia dla turystów zamierzających udać się w podróż. Jeśli istnieje jakakolwiek sprzeczność pomiędzy danymi publikowanymi na naszym portalu, a informacjami podawanymi przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, proszę przyjąć informację MSZ jako bardziej aktualną

Porady i zwyczaje

Kuchnia
w Meksyku jest bardzo zróżnicowana. Łączy w sobie elementy kuchni hiszpańskiej i prekolumbijskiej. Oryginalne meksykańskie potrawy są dość ostre. Podstawą meksykańskiej kuchni jest kukurydza, czerwona fasola, suszone mięso, tortilla (płaski placek pszenny lub kukurydziany) i ostra papryka. Do najbardziej popularnych potraw należą – tortilla, burrito, enchilladas, taco, nachos czy salsa. Owoce morza są bardzo popularne, często podawane a la plancha (z rusztu) lub a mojo de ajo (z czosnkiem).

Napoje
w Meksyku pije się wiele różnych napojów alkoholowych i bezalkoholowych. Bardzo popularna jest Tequila – wódka meksykańska, produkowana ze sfermentowanego soku specjalnego gatunku tzw. niebieskiej agawy.

W restauracji
w całym kraju można zjeść smacznie, a w każdym większym mieście jest bardzo duży wybór lokali. Należy pamiętać o drobnych napiwkach (na ogół 10%).

Bezpieczeństwo
nie wolno pić wody bezpośrednio z kranu i raczej unikać picia soków owocowych, koktajli mlecznych oraz innych napojów sprzedawanych na targach, ulicznych i w barach. Wodę butelkowaną należy kupować tylko w supermarketach lub renomowanych sklepach. Napoje gazowane w butelkach, kartonach i puszkach można pić bezpiecznie.

Religia i kultura

Ludność rzymskokatolicka stanowi 90% mieszkańców Meksyku, protestanci około 5% .

Święta:

 • 1 stycznia -Nowy Rok
 • 5 lutego – Dzień Konstytucji
 • 21 marca -urodziny prezydenta Benita Juáreza
 • ruchome Święta Wielkanocne: Wielkanocny Tydzień, Zielony Czwartek, Wielki Piątek
 • 1 maja -Święto Pracy
 • 5 maja -Rocznica bitwy pod Puebla
 • 1 września -Pierwszy Dzień Kongresu
 • 16 września -Dzień Niepodległości
 • 12 października -Święto Kolumba, Odkrycie Ameryki
 • 2 listopada -Święto Zmarłych, Dzień Zaduszny
 • 20 listopada – Rocznica Rewolucji
 • 12 grudnia -Święto Panny Marie z Gwadelupy
 • 24 – 25 grudnia -Wigilia, Boże Narodzenie

Warto wiedzieć

Banki i wymiana pieniędzy
pieniądze możemy wymienić w kantorach i bankach. Kursy wymiany walut mogą się różnić w poszczególnych kantorach. Zdarza się, że wymienić można tylko dolary amerykańskie lub kanadyjskie. Banki w Meksyku otwarte są w godzinach od 9.00 do 17.00 od poniedziałku do piątku. Kantory pracują codziennie w godzinach od 10.00 do 22.00. Na lotniskach kantory czynne są całą dobę.

Komunikacja

 • Autobusy liniowe  – kursują często i dojeżdżają niemal wszędzie.
 • Samolot – we wszystkich większych miastach w Meksyku, a także w wielu mniejszych, znajdują się pasażerskie porty lotnicze, do których latają lokalni tani przewoźnicy.
 • Kolej  – poziom usług bardzo słaby, jest to bardzo tani środek transportu.
 • Taxi – najlepiej korzystać z taksówek zamawianych telefonicznie.

Poczta
oddziały poczty znajdują się we wszystkich miastach w Meksyku. Placówki poczty otwarte są zazwyczaj w godzinach od 9.00 do 15.00.

Placówki dyplomatyczne

Ambasada RP w Meksyku
Calle Cracovia 40, Colonia San Angel
01000 México D.F.
Adres do korespondencji: Apartado Postal 20383
tel. (00-5255) 5481-2050
fax: (00-5255) 5616-0822
e-mail: meksyk.amb.sekretariat@msz.gov.pl
Konsulat Honorowy RP w Cancún
Calle Sierra No. 13, Supermanzana 3 por Av. Bonampak
C.P. 77500 Cancún, Quintana Roo, Mexico
tel. (00-52-998) 193-01-00, 193-01-08
fax: (00-52-998) 884-52-66
e-mail: luism@camarayasociados.com
www.camarayasociados.com
Konsulat Honorowy RP w Guadalajara
Calle Aurelio Ortega No.764, Col. Seattle, C.P. 45150, Guadalajara
Zapopan, Jalisco, México
tel. (00-52-333) 83-60-111
fax: (00-52-333) 83-60-112
e-mail: corporate@gva.com.mx
Konsulat Honorowy RP w Guanajuato
Paseo de la Presa No 39, Col. Centro
C.P. 36000 Guanajuato. Gto., Mexico
tel. (00-52-473) 73-10-852
fax: (00-52-473) 73-10-853
e-mail: hectorwebb@hotmail.com.mx
Konsulat Honorowy RP w Tulancingo
21 de Marzo, 124 Sur, C.P. 43600 Tulancingo, Hidalgo, Mexico
tel. (00-52-555) 254-81-15
fax: (00-52-555) 254-35-65
e-mail: wstebelski1@hotmail.com.mx
Konsulat Honorowy RP w Tijuanie
Paseo Centenario No. 9211 Modulo 6 Local 5
Centro Comercial Pueblo Amigo, Zona Urnbana Rio
Tijuana, Baja California, C.P. 22320
tel. (00-52-664) 607-34-29

MEKSYK – Obywatele RP mogą wjeżdżać bez wizy i przebywać na terytorium Meksyku do 180 dni. Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 6 miesięcy od daty wjazdu do Meksyku.

 • Mexico City – gwarna stolica Meksyku z największą katolicką katedrą obu Ameryk
 • Teotihuacan – miejsce, w którym ludzie stają się bogami
 • Rejs tradycyjną łodzią trajinera po ogrodach Xochimilco
 • Jaskinie w Parku Narodowym Cacahuamilpa
 • Acapulco i skoczkowie Quebrada
 • Zwiedzanie wytwórni trunku na bazie agawy, z robakiem – mezcal
 • Nizwykła świątynia w San Juan Chamula
 • Kolonialne miasta: San Cristobal i Merida
 • Religijne centra Majów na Jukatanie: Palenque, Uxmal i Chichen Itza
 • Wspaniałe plaże Cancun
Kalkulacja dla grupy min. 16 osób płacących. Kolejność zwiedzania może się zmienić. Program może ulec zmianom z powodu siły wyższej lub w wyniku obustronnego uzgodnienia. Ostateczna cena biletu lotniczego z dnia wystawienia. Istnieje możliwość wprowadzenia zmian w cenach biletów wstępu i opłaty wylotowej.