PANAMA

9 dni PANAMA
PANAMA

Panama – to państwo położone pomiędzy Oceanem Spokojnym, a Morzem Karaibskim. Pomimo niewielkich rozmiarów, podziwiać tu można wiele pięknych krajobrazów.

Największym miastem jest stolica, Panama City – miasto kontrastów, w którym nowoczesne drapacze chmur przeplatają się ze starą, hiszpańską architekturą kolonialną. Panama znana i kojarzona jest, przede wszystkim, z Kanałem Panamskim. Jest to sztuczny kanał wodny na Przesmyku Panamskim, łączący wody Oceanu Spokojnego z Atlantyckim. Jedna z najważniejszych dróg morskich świata. Zbudowanie Kanału Panamskiego wydatnie skróciło trasę, którą musiały pokonywać wcześniej statki – przykładowo: droga morska z San Francisco do Nowego Jorku uległa skróceniu aż o 14500 km… Panama to także rajskie plaże i rafy koralowe, wspaniała przyroda – w tym: egzotyczne, barwne tukany i kolibry oraz indiańskie wioski, w których do dziś zachowały się tradycyjne rytuały i styl życia.

Wylot z Warszawy, przelot do Panamy.
Zwiedzanie Panama City. Pozostałości dawnej kolonii hiszpańskiej zobaczymy w najstarszej części miasta zwanej Panama Vieja. Następnie przejazd do dzielnicy zwanej Casco Antiquo, gdzie zobaczymy katedrę oraz kościół San José, ze wspaniałym złotym ołtarzem. Przejazd nad Kanał Panamski z widokiem na słynną Punta Paitilla, czyli dzielnicę panamskich elit i zwiedzanie kompleksu muzealno-widokowego Miraflores Locks, poświęconego historii budowy kanału. Nocleg w Panama City.
Przejazd do portu Gamboa, skąd rozpoczniemy przeprawę przez najciekawszą część Kanału Panamskiego. Następnie wycieczka łodzią po Jeziorze Gatun. Z łodzi będzie można obserwować bogatą florę tego regionu. Jezioro i otaczający je las, poza ptakami, są naturalnym siedliskiem dla różnych gatunków małp. Udamy się do Parku Narodowego Soberania - sacer po parku. W parku, ochronie podlega wilgotny las deszczowy a świat roślin i zwierząt jest tu niezwykle bogaty, różnorodny i kolorowy. Żyje tu kilkaset gatunków ptaków, wśród nich wiele gatunków papug oraz tukany. Nocleg w Soberania.
Udamy się na terytorium Indian Embera, którzy zamieszkują mało dostępne tereny w Parku Narodowym Chagres (górny bieg rzeki Chagres). Dopłyniemy łodziami do wioski zbudowanej na palach. Indianie Embera kultywują pradawne tradycje z dala od cywilizacji. Tutejsze kobiety uważane za bardzo ładne - chodzą z odkrytymi piersiami, a ich ciała pokrywają geometryczne tatuaże, mające dwie funkcje: ozdobną oraz odstraszają insekty. Poznamy zwyczaje Indian Embera oraz ich związki z naturą. Nocleg w Soberania.
Wyjazd w kierunku Colon i dalej do San Lorenzo położonego nad Morzem Karaibskim. Zwiedzimy ruiny potężnego fortu (UNESCO), zbudowanego za czasów panowania Hiszpanów. Powrót do Panama City trasą zabytkowej kolei, która wiedzie przez bujne lasy deszczowe Parku Soberania, wzdłuż Kanału Panamskiego. Nocleg w Panama City.
Przejazd na lotnisko w Panama City i przelot do Playon Chico, jedną z wysepek Archipelagu San Blas, gdzie nie będzie komputerów, telefonów, samochodów, gdzie nie będzie nic... Archipelag San Blas to około 365 niewielkich wysepek, których większość jest bezludna (tylko około 50 jest zamieszkałych przez Indian Kuna – rdzenną ludność tych rejonów). Po przylocie przepłynięcie łodziami na wysepkę Yandup Island. Zakwaterowanie w kompleksie składającym się z kilku chatek (część na lądzie, część w morzu - na palach. Lodge zarządzana jest przez Indian Kuna. Po lunchu wycieczka łodzią do jednej z zamieszkałych wysp, gdzie zapoznamy się z obyczajami i sposobem życia całkowicie odizolowanych od cywilizacji Indian Kunas. Nocleg na San Blas.
Dzień spędzimy w niezwykłej scenerii (soczysta zieleń, biały piasek, lazurowe niebo, Indianie w swoich kolorowych stronach....). Tego dnia będziemy eksplorować jedną z wysepek, gdzie spotkamy Indian Kuna a po południu poznamy podwodny świat, który tutaj jest fascynujący. Możliwość nurkowania „snorkeling” z maską i fajką („scuba diving” jest na San Blas zabronione). Nocleg na San Blas.
Po śniadaniu transfer na lotnisko, przelot do Panama City. Przerwa tranzytowa. Odlot do Europy.
Przylot do Warszawy.

Panama

Stolica: Panama
Największe miasta: Panama, San Miguelito, Tocume, David, Colón, Arraiján, La Chorrera
Język urzędowy: hiszpański
Waluta: dolar amerykański (USD)
Ludność: 3293000 osób
Strefa czasowa: czas polski -6h (w zimie), -7h (w lecie)
Podział administracyjny: Panama podzielona jest na 9 prowincji i 3 terytoria rdzennych mieszkańców. Ponadto istnieją 2 comarcas, które mają status równy panamskim gminom.

Informacje praktyczne

Szczepienia
nie występują szczególne zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne, dlatego też nie są wymagane obowiązkowe szczepienia. W niektórych rejonach pojawiają się przypadki malarii i dengi – choroby te przenoszone są przez komary. Niektóre kraje Ameryki Łacińskiej (np. Brazylia) żądają, aby osoby podróżujące z Panamy miały aktualne szczepienie przeciw żółtej febrze.

Lekarze
prywatne usługi medyczne w stolicy utrzymują się na dobrym poziomie. W innych miejscowościach poziom usług medycznych jest niski. Wizyta u lekarza kosztuje od 30 do 100 USD, doba w szpitalu od 100 do 300 USD.

Numer alarmowy: 911

Wymagania wizowe/ przepisy celne
pomiędzy Polską a Panamą obowiązuje umowa o ruchu bezwizowym. Obywatele polscy mający ważne paszporty mogą wjeżdżać oraz przebywać na terytorium Panamy do 90 dni bez wiz. Turysta przyjeżdżający do Panamy ma obowiązek posiadania minimum 500 USD na koszty pobytu (gotówka nie jest konieczna, wystarczy udokumentowany stan konta bankowego i karta kredytowa). Podróżnych opuszczających Panamę samolotem obowiązuje opłata lotniskowa w wysokości do 30 USD od osoby.
Turysta ma prawo wwozu i wywozu do 10 tys. USD w gotówce. Większe kwoty należy zadeklarować w dokumencie odprawy celnej. Należy jednak unikać wwożenia większej ilości gotówki (powyżej 10 tys. USD). Zadeklarowanie takiej kwoty może narazić turystę na niebezpieczeństwo napadu i kradzieży podczas dalszej podróży. Nie podlegają ocleniu wwożone rzeczy osobiste na sumę do 2000 USD.
W ramach tej kwoty turysta ma prawo wwieźć do 400 szt. papierosów, 5 butelek alkoholu oraz jedno urządzenie elektroniczne. W Panamie obowiązuje 5% podatek od usług i towarów przetworzonych, jednak nie jest on zwracany turystom.

Informacje MSZ

Ważne:
Zanim podejmiesz decyzję o wyjeździe, sprawdź aktualne informacje konsularne na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych pod tym linkiem ! Strona MSZ podaje najświeższe doniesienia, ograniczenia bądź zalecenia dla turystów zamierzających udać się w podróż. Jeśli istnieje jakakolwiek sprzeczność pomiędzy danymi publikowanymi na naszym portalu, a informacjami podawanymi przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, proszę przyjąć informację MSZ jako bardziej aktualną.

Porady i zwyczaje

Kuchnia
w Panamie bardzo popularne są skorupiaki i owoce morza, a także surowe ryby marynowane w soku z cytryny. Podstawą głównego dania są smażone banany. Wśród mięs największą popularnością cieszy się drób.

Napoje
charakterystycznym napojem są drinki z jaj żółwi podawane z sosem tabasco (mimo, że są nielegalne to łatwo je dostać).

Pamiątki
powszechnie dostępne są pamiątki wykonane ze skór i pancerzy zagrożonych gatunków zwierząt, ale należy pamiętać, że przywożenie ich do Polski jest zabronione.

Religia i kultura

Największą grupą wyznaniową są katolicy, którzy stanowią około 85% społeczeństwa Panamy. Na drugim miejscu ze względu na ilość wiernych są protestanci około 15% wyznawców.

Święta:

 • 1 stycznia -Nowy Rok
 • luty -karnawał w mieście Panama
 • 1 maja -Święto Pracy
 • 15 sierpnia -Dzień Utworzenia Miasta PanamaCity
 • 3 listopada -Dzień Wyzwolenia spod Władzy Kolumbijskiej
 • 4 listopada -Dzień Flagi
 • 25 grudnia -Boże Narodzenie

Warto wiedzieć

Banki i wymiana pieniędzy
w Panamie istnieje rozbudowany sektor bankowy. Banki pracują od poniedziałku do piątku od godziny 9.00 do 15.00. Nie ma problemu z posługiwaniem się kartami kredytowymi renomowanych banków.

 Komunikacja

 • Autobus: podstawowym środkiem komunikacji w Panamie są kolorowe i hałaśliwe autobusy, cena biletu nie jest zbyt wysoka, a uiszcza się ją u kierowcy.
 • Taxi: taksówki są niedrogie lecz kierowcy nie posługują się licznikami, dlatego cenę za przejazd należy ustalić przed podróżą.

Poczta
urzędy pracują od poniedziałku do piątku od godziny 9.00 do 15.00.

Placówki dyplomatyczne

Brak polskiej palcówki dyplomatycznej. Ambasador RP w Bogocie (Kolumbia) akredytowany jest również w Panamie.

Konsulat RP w Panamie
Calle 12, Plaza Colon 2000, Paseo Gorgas, piso 2, of. No. 49
Colon, Panama
tel.: (00-507) 433-21-86
fax: (00-507) 433-20-24

PANAMA – Obywatele RP mogą wjeżdżać bez wizy i przebywać na terytorium Panamy do 90 dni. Dokumentem podróży jest ważny paszport.

 • Panama City – kontrast nowoczesności i kolonialnej przeszłości w stolicy Panamy
 • Kanał Panamski – jeden z największych „skrótów” świata
 • Rejs po jeziorze Gatun
 • Spacer po P.N. Soberania – niezwykłe bogactwo flory i fauny
 • P.N. Chagres i wioska na palach Indian Embera
 • Ruiny potężnego fortu w San Lorenzo (UNESCO)
 • Przejazd trasą zabytkowej kolei wzdłuż Kanału Panamskiego
 • Archipelag San Blas – z dala od cywilizacji; spotkanie z Indianami Kuna
Kalkulacja dla grupy min. 14 osób płacących. Kolejność zwiedzania może się zmienić. Program może ulec zmianom z powodu siły wyższej lub w wyniku obustronnego uzgodnienia. Ostateczne ceny biletów lotniczych z dnia wystawienia. Istnieje możliwość wprowadzenia zmian w cenach biletów wstępu i opłacie wylotowej.