PERU Z DŻUNGLĄ - BOLIWIA

17 dni PERU - BOLIWIA
PERU Z DŻUNGLĄ - BOLIWIA

Peru to prawdziwa perełka na mapie turystycznych destynacji. Kraj pod wieloma względami niepowtarzalny, fascynuje pełnymi tajemniczości miastami Inków, wspaniałymi krajobrazami, kolonialną architekturą i bogatym dziedzictwem kulturowym.

Wielbiciele przygód znajdą tutaj ślady Indian znad Amazonki, ośnieżone szczyty Andów, barwne, pewruwiańskie targi, piękną Limę, Cuzco – dawną stolicę Państwa Inków, a przede wszystkim Machu Picchu – najbardziej znaną atrakcję turystyczną, najlepiej zachowane miasto Inków, jeden z nowych 7-u cudów świata. Boliwia jest, z kolei, najwyżej położonym i najtrudniej dotępnym państwem Ameryki Południowej. Najbardziej indiańskim, z ciągle żywą tradycją i wierzeniami. To tutaj znajduje się największe solnisko świata, najwyżej położone żeglowne jezioro, najwyżej położone lotnisko, miasto… Wielu podróżników właśnie Boliwię uznaje za najbardziej fascynujący i różnorodny kraj kontynentu.

Zbiórka w Warszawie, przelot do Limy. Wieczorem przylot do Limy, transfer do hotelu, zakwaterowanie. Kolacja z degustacją słynnego peruwiańskiego napoju: „pisco sour”.
Transfer na lotnisko i przelot do Puerto Maldonado. Po przylocie transfer do wioski. Obiad w wiosce społeczności Infierno zamieszkiwanej przez Indian Ese'eja. Następnie krótki rejs do Posada Amazing Lodge. Po dopłynięciu do lodge, zakwaterowanie i wyjście z przewodnikiem do 35-metrowej wieży obserwacyjnej na oglądanie papug.
Pobudka o świcie. Wizyta nad jeziorem Tres Chimbadas i wyprawa kajakiem wokół jeziora. Następnie główna atrakcja, czyli lizawki gliny – nadrzeczne klify z podwyższoną zawartością soli, przyciągające setki jaskrawo zabarwionych papug i ar. Lunch w posadzie. Po południu tour etno-botaniczny.
Przejazd na lotnisko, przelot do Cuzco, stolicy dawnego imperium Inków, położonego na wysokości 3200 m n.p.m. Miasto było religijnym, politycznym i administracyjnym centrum państwa Inków. Cuzco znaczy pępek (świata). Zwiedzanie miasta. Obecnie, na miejscu świątyni Wirakoczy i pałacu Inków, stoi barokowa katedra. Zobaczymy pobliskie ruiny: forteca Sacsayhuaman, Quenco – świątynia adoracji ziemi, Tambomachay – świątynia adoracji wody. Kolacja z pokazem folklorystycznym.
Przejazd do Świętej Doliny Inków malowniczą trasą wzdłuż rzeki Urubamby, możliwość podziwiania tarasów inkaskich. Zatrzymamy się na pełnym folkloru rynku inkaskim w Pisaq (jeśli w danym dniu będzie się odbywał), a także zwiedzimy ruiny Pisaq. W programie również zwiedzanie fortecy Ollantaytambo.
Przejazd pociągiem do Aguas Calientes i dalej minibusem do ruin Machu Picchu. To miejsce oddawania czci Słońcu i tajemniczych obrzędów. Sztuka, z jaką wielkie granitowe bloki zostały spojone bez użycia zaprawy, jest jedną z największych tajemnic tego miasta. Machu Picchu - kompleks pałaców, domów i placów - było jedną z ostatnich twierdz narodu Inków. Machu Picchu leżało opuszczone i nieznane aż do roku 1911, kiedy to zostało odkryte przez amerykańskiego archeologa H. Binghama. Powrót pociągiem do Ollantaytambo i dalej busem do Cuzco.
Wyjazd w kierunku Puno. W czasie przejazdu zwiedzanie Raqchi, kompleksu archeologicznego ze Świątynią Wirakoczy. Postój w Pucara i na przełęczy La Raya (4350 m n.p.m.) - tutaj zaczyna swój bieg rzeka Urubamba, tutaj łączą się Kordyliera Wschodnia i Zachodnia. Wizyta w XVI-wiecznym kościółku w miasteczku Andahuaylillas.
Wyjazd w kierunku Boliwii. Przekroczenie granicy i zmiana czasu na boliwijski. Zwiedzanie ruin Tiahuanaco ze słynną Bramą Słońca, o których mówi się, że są najstarsze na świecie. Przejazd do La Paz, zwiedzanie centrum: Plaza Murillo, pałac Prezydencki, parlament i katedra.
Zwiedzanie Doliny Księżycowej, gdzie będziemy podziwiać labirynty wąwozów i pinakli, powstałe na skutek erozji (widok jak na księżycu). Powrót do La Paz i dalsze zwiedzanie stolicy kraju, założonej w 1548r., położonej w dolinie na wysokości 4000 m n.p.m. Powrót do Puno przez Copacabana, gdzie odwiedzimy Kościół Oazyjny - miejsce kultu i pielgrzymek; zwiedzanie świątyni z czasów inkaskich w Chucuito.
Wycieczka, w czasie której oglądamy jedyne w swoim rodzaju, pływające wyspy Indian Uros, położone na jeziorze Titicaca, gdzie mieszkańcy zachowują zasady organizacyjno-gospodarcze z czasów Inków. Następnie, udamy się w kierunku najgłębszego kanionu świata (3400 m), wyrzeźbionego przez rzekę Rio Majes – Kanionu Colca. Po drodze podziwiać będziemy niezwykłe widoki ośnieżonych szczytów wulkanów.
Wczesna pobudka. Jest to wysiłek, którego nagrodą może być zobaczenie kondora - królewskiego ptaka Andów, w porannym locie przed wyruszeniem na poszukiwanie pokarmu. W tym celu, po śniadaniu wyjedziemy do punktu widokowego Cruz del Condor, skąd możemy również podziwiać surowe piękno doliny jednego z najgłębszych kanionów na świecie. Trasa do kanionu Colca wiedzie na wys. 4800 m n.p.m, Przejazd na drugą stronę wulkanu Misti, gdzie bierze początek rzeka Amazonka. Następnie wyjazd w kierunku Arequipy. Przejazd przez Rezerwat Narodowy Salinas i Aguada Blanca, założony dla ochrony dziko żyjących wikunii. Możliwość zobaczenia alpaków oraz różnych gatunków ptaków. Dalej przejazd przez krater wygasłego wulkanu Chucura.
Zwiedzanie Arequipy – centrum, Stare Miasto, klasztor św. Katarzyny, Plaza de Armas. muzeum Santuarios Andinos, gdzie przechowywane są mumie odkryte w górach. Po południu wyjazd w kierunku Nazca. Nocny przejazd komfortowym sypialnym autobusem.
Rano przyjazd autobusu do Nazca, śniadanie, krótki odpoczynek w hotelu. Dla chętnych przelot (fakultatywnie ok. 120 USD) nad słynnymi liniami Nazca. Z lotu ptaka można podziwiać 36 geoglifów mistycznego pochodzenia, związanych prawdopodobnie z dotychczas utrzymywanym kultem wody jako podstawowego elementu rolniczego, zwłaszcza na terenach pustynnych. Wyjazd w kierunku Paracas. Postój w Mirador, by z punktu widokowego podziwiać linie Nazca.
Dzień wolny na wypoczynek.
Wyjazd w kierunku Limy. Po drodze odwiedzimy wyspy Ballestas (małe Galapagos), gdzie możemy podziwiać pingwiny, mewy i inne lokalne ptactwo oraz lwy morskie i towarzyskie delfiny.
Zwiedzanie Limy: Plaza Mayor, Katedra z grobem F. Pizarro, pałac Prezydenta, pałac arcybiskupi, dworzec Kolei Transandyjskiej, kościół i klasztor Franciszkanów. Pożegnalny obiad. Transfer na lotnisko, odlot do Europy.
Przylot do Warszawy.

Peru

Stolica: Lima
Największe miasta: Lima, Arequipa, Cuzco, Ayacucho, Trujillo, Huaraz, Cajamarca, Iquit
Język urzędowy: hiszpański, keczua
Waluta: sol (PEN)
Ludność: 29181000 osób
Strefa czasowa: czas polski -6h (w zimie), -7h (w lecie)
Podział administracyjny: 25 regionów oraz prowincja Lima.

Informacje praktyczne

Szczepienia
przy wjeździe na terytorium Peru szczepienia ochronne nie są wymagane. Służba zdrowia powiadamia o konieczności takich szczepień, jeśli pojawiają się symptomy epidemii. Zaleca się jednak szczepienia przeciw żółtaczce typu A i B, durowi brzusznemu, tężcowi, żółtej gorączce oraz wściekliźnie (w zależności od charakteru pobytu).

Lekarze
w większych ośrodkach miejskich opieka medyczna jest ogólnie dostępna. Koszt wizyty lekarskiej wynosi od 50 do 100 USD.

Apteki
należy korzystać z dużych markowych aptek, gdyż w małych aptekach zdarzają się przypadki sprzedawania podrobionych leków. W większości nie są wymagane recepty od lekarza, nawet przy zakupie antybiotyków.

Wymagania wizowe/ przepisy celne
przy wjeździe na terytorium Peru obywatele polscy są zwolnieni z obowiązku wizowego, jeśli ich pobyt nie przekroczy 90 dni. Nie wymaga się określonej kwoty pieniędzy na pobyt. Obowiązuje opłata lotniskowa przy wylocie za granicę około 31 USD od osoby, w przypadku przelotów liniami wewnętrznymi około 6 USD.
Należy zwrócić uwagę na przepisy dotyczące wywozu materiału roślinnego i zwierzęcego, których naruszanie podlega surowym karom. Zabronione jest wywożenie dóbr kultury (w szczególności archeologicznych) o znacznej wartości.

Informacje MSZ

Ważne:
Zanim podejmiesz decyzję o wyjeździe, sprawdź aktualne informacje konsularne na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych pod tym linkiem ! Strona MSZ podaje najświeższe doniesienia, ograniczenia bądź zalecenia dla turystów zamierzających udać się w podróż. Jeśli istnieje jakakolwiek sprzeczność pomiędzy danymi publikowanymi na naszym portalu, a informacjami podawanymi przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, proszę przyjąć informację MSZ jako bardziej aktualną.

Porady i zwyczaje

Kuchnia
peruwiańska kuchnia jest niezwykle różnorodna i bogata. Na wybrzeżach królują różne gatunki ryb i owoców morza. Najsłynniejsza potrawa rybna to ceviche – biała ryba w pikantnej marynacie z soku z limonki, cebuli i ostrej papryki. Do  popularnych owoców morza należą kalmary, krewetki i małże. Będąc w okolicach wysp Ballaestas koniecznie należy spróbować chupe de camarones – gęstą potrawkę z krewetek, lub escabeche de pescado – smażoną rybę podawaną na zimno z sosem z cebuli, ostrej papryki i czosnku. Specjałami pustynnymi są dania z kurcząt, kaczek i koźliny. Szczególnie popularne jest tu seco de cabrito czyli pieczone koźlę. Podstawą kuchni górskiej są ziemniaki, podawane z suszonym mięsem z lamy lub suszoną wołowiną.

Napoje
Peruwiańczycy zwykli pić manzanille (rumianek) albo mate de coca czyli herbatę z liści koki które niwelują problemy związane z chorobą wysokościową. Z napoi alkoholowych najpopularniejsze jest piwo.

W restauracji
napiwki w restauracjach dużych miast (szczególnie tych turystycznych) powinny wynosić od 15% do 20% rachunku. W mniejszych miasteczkach kelnerzy oczekują napiwku w wysokości 10% rachunku.

Pamiątki
jako pamiątki z podróży do Peru można przywieźć swetry robione z tradycyjnie przędzonej wełny alpaki, poncho, narzuty, obrusy, makatki, naszyjniki z kamieni lub nasion, kolczyki, wyroby ze srebra i złota, ceramikę oraz obrazy o tematyce andyjskiej.

Religia i kultura

Największą grupą wyznaniową są katolicy, stanowią ok. 94 % ludności.

Święta:

 • 1 stycznia – Nowy Rok
 • marzec/kwiecień – Wielkanoc
 • 29 czerwca – Piotra i Pawła
 • 28 i 29 lipca – Święto Narodowe Peru
 • 30 sierpnia – Dzień św. Róży z Limy
 • 8 października – rocznica bitwy pod Angamos
 • 8 grudnia – Dzień Matki Boskiej Niepokalanej
 • 24 grudnia – Wigilia Bożego Narodzenia
 • 25 grudnia – Boże Narodzenie

Warto wiedzieć

Banki i wymiana pieniędzy
w dużych miastach jest dobrze rozwinięty system bankowy. W większych miastach dostępne się bankomaty. Akceptowane karty kredytowe to Visa, MasterCard, American Express.

Komunikacja

 • Samolot: Peru ma dobrze rozwiniętą sieć lotnisk krajowych i linii lotniczych
 • obsługujących trasy wewnętrzne. Bilety można wykupić poprzez internet, a ceny lotu wewnętrznego wynoszą od 80 do 100 USD. Międzynarodowe porty lotnicze znajdują się w Limie oraz Iquitos.
 • Kolej: sieć kolejowa w Peru jest słabo rozwinięta. Godna polecenia jest podróż pociągiem turystycznym z Cusco w rejon Machu Picchu. Cena biletu w obie strony wynosi około 100 USD.
 • Autobus: najbardziej popularna i sprzyjająca podróży po Peru jest komunikacja autobusowa., która zachęca turystów dobrą jakością pojazdów i niskimi cenami.
 • Taxi: taksówki można zamówić telefonicznie lub zatrzymać na ulicy. Przed rozpoczęciem jazdy należy ustalić cenę za przejazd, można się targować. Podając nazwę ulicy, należy określić dzielnice w jakiej się znajduje (w Limie wiele ulic ma takie same nazwy).

Poczta
usługi pocztowe są drogie, kartka bądź list lotniczy do większości krajów kosztuje 1 USD. Z dużych miast Peru nadane listy docierają do odbiorcy w ciągu jednego do trzech tygodni.

Placówki dyplomatyczne

Ambasada RP w Limie
Avenida Salaverry 1978, Jesus María, Lima 11, Peru
tel. (00-511) 471 39 20, 470 04 24
fax: (00-511) 471 48 13, 471 39 25
e-mail: lima.amb.sekretariat@msz.gov.pl 

Konsulat RP w Callao
Av. San Juan 705 Surco, Lima, Peru
tel. (00-511) 372-13-68, 372-13-69
fax: (00-511) 275-49-68
e-mail: pnawrocki@ditelcorp.com


Boliwia

Stolica: La Paz (siedziba rządu i parlamentu), Sucre (stolica konstytucyjna)
Największe miasta: Santa Cruz, La Paz, Cohabamba, El Alto, Oruro, Sucre, Tarija, Montero, Trinidad
Język urzędowy: hiszpański, ajmara, keczu
Waluta: boliviano (BOB)
Ludność: 9248000 osób
Strefa czasowa: czas polski -5h (w zimie), – 6h (w lecie)
Podział administracyjny: Boliwia podzielona jest na 9 departamentów.

Informacje praktyczne

Szczepienia
nie ma obowiązkowych szczepień, jednak zaleca się wykonanie szczepienia przeciwko żółtej febrze.

Lekarze
zaleca się wykupienie ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia. Opieka medyczna w większych miastach jest ogólnie dostępna, aczkolwiek nie zawsze jest ona na wysokim poziomie. Koszt jednorazowej wizyty lekarskiej wynosi 25 USD. Za jednodniowy pobyt w prywatniej klinice należy zapłacić od 60 do 100 USD.

Numer pogotowia: 118

Wymagania wizowe/ przepisy celne
obywatele polscy zwolnieni są z obowiązku posiadania wizy w przypadku pobytu na terytorium Boliwii do 90 dni. Paszport powinien być ważny co najmniej 6 miesięcy od daty wjazdu. Na obszar państwa bez obowiązku celnego można wwieźć walutę nie przekraczającą 10 tys. USD. Z Boliwii nie wolno wywozić materiałów roślinnych i zwierzęcych. Podczas zakupu pamiątek imitujących wyroby prekolumbijskie należy zachować dowód zakupu, aby okazać go podczas kontroli bagażowej.

Informacje MSZ

Ważne:
Zanim podejmiesz decyzję o wyjeździe, sprawdź aktualne informacje konsularne na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych pod tym linkiem ! Strona MSZ podaje najświeższe doniesienia, ograniczenia bądź zalecenia dla turystów zamierzających udać się w podróż. Jeśli istnieje jakakolwiek sprzeczność pomiędzy danymi publikowanymi na naszym portalu, a informacjami podawanymi przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, proszę przyjąć informację MSZ jako bardziej aktualną.

Porady i zwyczaje

Kuchnia
boliwijska kuchnia jest smaczna i niedroga. Najczęściej można spotkać dania z wołowiną, kurczakiem, rybą i ziemniakami (pod wieloma postaciami). Bardzo popularnym dodatkiem do dań głównych jest juka, która zastępuje ziemniaki. Typowymi boliwijskimi potrawami są: „Chairo” – bulion z baraniny lub jagnięciny z suszonymi warzywami i ziemniakami, „Sajta” – kurczak podawany w ostrym sosie paprykowym. Poza tym Boliwijczycy do nadania specyficznego smaku potraw, dodają boliwijskiego estragonu oraz roślinę quino.

Napoje
w Boliwii popularnym napojem jest „Mate de Coca” – herbata z liściem koki. Alkohole oraz napoje alkoholowe wytwarzane są głównie z kukurydzy. Warto spróbować legendarnego napoju „Chicha” – dawniej wytwarzany był z manioku, który przeżuwały kobiety. Obecnie produkuje się go z kukurydzy.

Pamiątki
warto przywieźć mate de coca, wyroby z wełny alpak (swetry, skarpety, czapki i szaliki).

Fotografowanie
Boliwijczycy nie lubią być fotografowanymi, często są agresywni i niebezpieczni. W takiej sytuacji sprzęt może ulec zniszczeniu.

Bezpieczeństwo
ze względu na niestabilną sytuację społeczną, należy zachować ostrożność podróżując po terytorium Boliwii.

Religia i kultura

Większość Boliwijczyków wyznaje religię katolicką, która jest oficjalną religią państwową. Innymi wyznaniami są: protestantyzm i bahaizm.

Święta

 • 1 stycznia – Nowy Rok
 • 24 stycznia – Alasitas (Święto Obfitości)
 • pierwszy tydzień lutego – Fiesta de la Virgen de Candelaria – Święto Matki Boskiej Gromnicznej
 • luty/marzec –  karnawał (święto ruchome)
 • marzec / kwiecień – uroczystości Semana Santa – Wielki Tydzień (święto ruchome)
 • maj / czerwiec – Corpus Christi – Boże Ciało (święto ruchome)
 • 31 lipca – Fiesta del Santo Patrono de Moxos (święto Patrona Moxos,)
 • 15–18 sierpnia – Fiesta de la Virgen de Urcupińa (święto Wniebowzięcia NMP)
 • sierpień – Chu’tillos w Potosi
 • 1 i 2 listopada – Wszystkich Świętych i Zaduszki
 • 25 grudnia – Boże Narodzenie

Warto wiedzieć

Banki i wymiana pieniędzy
banki czynne są w godzinach od 8.30 do 16.30. Można się tu posługiwać kartami kredytowymi Visa, Mastercard i American Express. Pieniądze można wymienić w bankach.

Komunikacja

 • Autobus – jest praktycznie jedynym pewnym środkiem lokomocji w Boliwii. Polecanymi przewoźnikami są Trans Copacabana i Bolivar. Większość dróg w Boliwii jest w złym stanie, dodatkowo nie posiadają asfaltu, dlatego podróże bywają uciążliwe. Bilety najlepiej kupić dzień wcześniej, ponieważ chętnych na kurs jest z reguły więcej niż miejsc w pojeździe.
 • Samochód – w miejscach trudno dostępnych jedyną możliwością poruszania się jest z samochód z napędem na 4 koła. Istnieje możliwość wynajęcia samochodu, należy pamiętać o zabraniu ze sobą zapasu paliwa.
 • Taxi – jest stosunkowo niedrogim środkiem transportu. W celu zachowania bezpieczeństwa najlepiej zamawiać taksówkę dla większej ilości osób. Taksówki nie posiadają taksometrów, dlatego cenę najlepiej uzgodnić przed rozpoczęciem kursu.
 • Samolot – najszybszy i niedrogi środek transportu. W porze deszczowej samolot jest głównym sposobem dotarcia w podmokłe miejsca, głównie w północnej i wschodniej części kraju. Boliwijskie linie lotnicze mają dobre połączenia międzymiastowe.

Placówki dyplomatyczne

Brak polskiej placówki dyplomatycznej. Ambasador RP w Limie (Peru) akredytowany jest również w Republice Boliwii.

Konsulat RP w La Paz
Calle Potosi 1321, La Paz, Bolivia
tel.: (00-59-12) 233-90-63, (00-593) 70-16-00-55
fax: (00-59-12) 233-90-63
e-mail:
esthersalzmann@yahoo.com

PERU – Obywatele RP mogą wjeżdżać bez wizy i przebywać na terytorium Peru do 180 dni. Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 6 miesięcy od daty wjazdu do Peru.

BOLIWIA – Obywatele RP mogą wjeżdżać bez wizy i przebywać na terytorium Boliwii do 90 dni. Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 6 miesięcy od daty wjazdu do Boliwii.

 • Lima – stolica Peru
 • Peruwiańska dżungla (selva) i ściana papug
 • Cuzco – stolica dawnego Imperium Inków
 • Święta Dolina Inków i pełen folkloru rynek w Pisaq
 • Machu Picchu
 • Ruiny Tiwanaku ze słynną Bramą Słońca
 • La Paz – najwyżej położona stolica na świecie
 • Dolina Księżycowa – labirynt wąwozów i pinakli
 • Jezioro Titicaca i pływające wyspy Indian Uros
 • Płaskowyż Nazca i Kanion Colca
 • Alpaki, wikunie i królewski ptak Andów – kondor
 • Źródło Amazonki
 • Wyspy Ballestas – „Małe Galapgos”
Kalkulacja dla grupy min. 12 osób płacących. Kolejność zwiedzania może się zmienić. Program może ulec zmianom z powodu siły wyższej lub w wyniku obustronnego uzgodnienia. Ostateczne ceny biletów lotniczych z dnia wystawienia. Istnieje możliwość wprowadzenia zmian w cenach biletów wstępu.