REPUBLIKA POŁUDNIOWEJ AFRYKI

13 dni RPA
REPUBLIKA POŁUDNIOWEJ AFRYKI

RPA – to marzenie każdego podróżnika, jeden z najciekawszych i najbardziej różnorodnych krajów na świecie. Łączy w sobie zapierające dech krajobrazy, dziką przyrodę, spokojne plaże i atrakcje miejskich metropolii.

To tutaj wciąż jeszcze można natrafić na ślady „gorączki złota” lub wytropić „wielką piątkę”, spojrzeć przez „okno Boga” na majestat Gór Smoczych i podziwiać spotkanie dwóch oceanów na Przylądku Dobrej Nadziei. RPA to tak naprawdę kwintesencja wyobrażeń o Afryce – akacje, zebry, żyrafy, hipopotamy, fynbos – czyli „cudowny busz” i niesamowite widoki. RPA to umiarkowany klimat, sieć autostrad, świetnie zaopatrzone sklepy, doskonała baza turystyczna i możliwość dotknięcia prawdziwej Afryki. Jest to także kraj kontrastów, gdzie bogate dzielnice sąsiadują ze slumsami na przedmieściach. O atrakcyjności turystycznej decydują: wysokie góry otaczające Lesotho, piękne plaże nad Oceanami, pustynia Kalahari i parki narodowe z dzikimi zwierzętami.

Zbiórka w Warszawie, przelot do Johannesburga. Transfer do hotelu, zakwaterowanie.
Po śniadaniu zwiedzanie Johannesburga: historyczne centrum z najstarszymi budynkami miasta, skansen Gold Reef City, zjazd do najwydajniejszej na świecie kopalni złota, mennica z historyczną prasą Paula Krugera. Przejazd do Soweto - unikalna ulica w Orlando West, gdzie obok siebie znajdują się domy aż dwóch laureatów nagrody Nobla: Nelsona Mandeli i biskupa Desmonda Tutu. Przejazd do Sandton, wizyta w ekskluzywnym centrum handlowym. Nocleg.
Po śniadaniu przejazd do Pretorii i zwiedzanie historycznego centrum miasta: Dom i Muzeum Krugera, Budynki Opery i Teatru, Church Square, Pałac Sprawiedliwości, Ratusz oraz Budynki Unii, położone na wzgórzu i otoczone przepięknymi ogrodami. Wizyta w kopalni diamentów. Przejazd do tradycyjnej wioski Zulusów, Basotho, Xhosa i Pedi – Lesedi. Poznanie rytuałów, tradycji i kultury tych plemion. W pierwszej połowie XIX wieku Zulusi utworzyli, pod dowództwem Czaki, silne wodzowskie państwo i dobrze zorganizowane siły zbrojne, zaopatrzone nawet w broń palną. Odrzucili ultimatum brytyjskie o rozwiązanie swej armii i prowadzili przez kilkadziesiąt lat walkę przeciw Burom i Brytyjczykom, wypierającym ich z siedzib ich zamieszkania. Swą determinację Zulusi opłacili dziesiątkami tysięcy ofiar. W 1879 roku zostali podbici przez Brytyjczyków. Stanowią najliczniejszą grupę etniczną w RPA. Kolacja. Powrót do Johannesburga, nocleg.
Po śniadaniu przejazd do prywatnego rezerwatu z lwami. Następnie przejazd przez Hartbeespoort w kierunku Sun City, miejsca rozrywki i hazardu, wybudowanego wśród wzgórz Parku Narodowego Pilanesberg, znanego jako “Afrykańskie Las Vegas”. Zwiedzanie kompleksu, spacer po Lost City. Powrót do Johannesburga. Nocleg.
Po wczesnym śniadaniu wyjazd w kierunku Parku Krugera do malowniczych Gór Smoczych, trasą widokową o nazwie „Panoramic Route”. Przystanek w Pilgrim's Rest, gdzie odkryte były pierwsze złoża złota w RPA. Zatrzymamy się przy tzw. Oknie Boga, które zawdzięcza swoją nazwę wspaniałym widokom na rozciągającą się poniżej równinę. Przystanek przy wodospadach Lisbona i Berlin. Przejazd wzdłuż kanionu rzeki Blyde, podziwianie trzech przedziwnie okrągłych gór - Three Rondavels. Nocleg w lodge w Hazyview.
Całodniowe safari w poszukiwaniu słynnej „Wielkiej Piątki” w Parku Krugera, który jest największym w Afryce naturalnym rezerwatem zwierząt, o powierzchni przekraczającej 2 mln hektarów. Żyje tu prawie 150 gatunków ssaków i ponad 500 gatunków ptaków. Jest największym rezerwatem narodowym kraju i obfituje w największe na świecie bogactwo gatunków dzikich zwierząt i roślin. Południowy rejon jest częścią pierwotnego Rezerwatu Sabie. Nosorożec biały, likaon i lampart - są ściśle związane z tym regionem. Akacje zapewniają schronienie i pożywienie dla większych roślinożerców – żyraf, słoni, za to Krokodyla Rzeka daje ochłodzenie i wodę. Liczne wypoczynkowe obozowiska zapewniają temu rejonowi największą popularność. Centralny region składa się z rozległych, trawiastych równin, które są przerywane przez bujną roślinność ciągnącą się wzdłuż rzek Olifant i Letaba. Charakterystyczne akacje uwydatniają rozległy krajobraz, a drzewa marula zapewniają pożywienie dla wielu roślinożerców – żyraf, słoni i pawianów. Wzdłuż malowniczych rzek można obserwować niesamowite hipopotamy lub krokodyle, które leniwie leżą na mieliznach. Północny region jest odwiedzany tylko przez najbardziej wytrwałych podróżników. Obfite populacje ptaków dają wiele sposobności do ich oglądania. Na drzewach królują przeróżne gatunki małp. Ekosystem przy rzekach Shingwedzi i Mphongolo zapewnia schronienie i pożywienie dla hipopotamów, ptaków i lampartów. Nocleg w lodge w Hazyview.
Po śniadaniu przejazd przez ostatnie na świecie absolutystyczne Królestwo Swazilandu. Obecnym królem Suazi jest Mswati III (od 25 kwietnia 1986 r.). Suazi oferuje dużą różnorodność krajobrazów - od gór wzdłuż granicy z Mozambikiem, przez sawanny na wschodzie, po lasy deszczowe na północnym zachodzie. Główną rzeką płynącą przez ten kraj jest Lusutfu. Stolica państwa, Mbabane, jest drugim co do wielkości miastem Suazi. Podróżując przez ten kraj zaobserwujemy ogromne bogactwo naturalnej flory, a także wielkie plantacje trzciny cukrowej. Nocleg w St. Lucia.
Wcześnie rano wyruszamy na safari w rezerwacie Hluhluwe. Rezerwat ten uważany jest za największe skupisko nosorożców na świecie. Po południu wracamy do miejscowości St. Lucia, położonej w centrum rozlewisk zaliczanych przez UNESCO do światowego dziedzictwa przyrody. Rejs statkiem o zachodzie słońca po wodach St. Lucii. Nocleg w lodge w St. Lucia.
Po śniadaniu przejazd do Durbanu i spacer słynną „złotą milą” oraz wizyta w centrum miasta z historycznymi budynkami ratusza, poczty, sądu i teatru. Wizyta w parku wodnym uShaka (m.in. akwarium i delfinarium) – jednym z pięciu największych pod względem wielkości i zasobności tego typu obiektów na świecie. Durban jest dużym ośrodkiem turystycznym, co zawdzięcza subtropikalnemu klimatowi oraz licznym plażom. Transfer na lotnisko i przelot do Kapsztadu. Nocleg w lodge w Kapsztadzie.
Po śniadaniu wycieczka wzdłuż najpiękniejszych plaż atlantyckich, od Clifton Beach i Camps Bay do Hout Bay, skąd płyniemy statkiem na wyspę fok, Duiker Island. Następnie przejazd jedną z najpiękniejszych tras widokowych – Chapman's Peak. Wizyta w Rezerwacie Przylądka Dobrej Nadziei, gdzie będziemy podziwiać specyficzną nadmorską florę. Powrót wzdłuż wschodniego wybrzeża Przylądka, wokół Zatoki Fałszywej. Odwiedzimy plażę Boulders, zamieszkałą przez kilka tysięcy afrykańskich pingwinów. Nocleg w lodge w Kapsztadzie.
Po śniadaniu wyjazd do Stellenbosch, znanego z europejskiej architektury, dębowych alei, centrum zagłębia winnego Afryki. Wizyta na farmie winnej, połączona z degustacją win. Powrót i zwiedzanie centrum Kapsztadu z zamkiem, budynkami parlamentu, starymi ogrodami Kompanii Indyjskiej oraz bajecznie kolorową dzielnicą malajską. Panorama miasta ze Wzgórza Sygnałowego. Nocleg w lodge w Kapsztadzie.
Po śniadaniu wjazd kolejką linową na Górę Stołową (zależne od pogody) i podziwianie panoramy miasta oraz zatoki portowej ze słynną wyspą – więzieniem Robben Island, wybrzeżem Atlantyku oraz Przylądkiem Dobrej Nadziei. Czas wolny na zakupy i spacer wzdłuż Waterfront. Przejazd na lotnisko, odlot do kraju.
Przylot do Warszawy.

Republika Południowej Afryki (RPA)

Stolica: Pretoria
Największe miasta: Johannesburg, Pretoria, Durban, Port Elizabeth, Kapsztad
Język urzędowy: angielski, afrikaans, ndebele, xhosa, zulu, sepedi, sesotho, setswana, swati, tshivenda, xitsonga
Waluta: rand ( ZAR )
Ludność: 48783000 osób
Strefa czasowa: czas polski w lecie, + 1h (w zimie)
Podział administracyjny: RPA podzielona jest na 9 prowincji.

Informacje praktyczne

Szczepienia
nie ma wymaganych szczepień. Zaleca się wykonanie profilaktycznych szczepień przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, błonicy, tężcowi i polio.

Lekarze
przed przylotem do RPA należy wykupić ubezpieczenie komunikacyjne. Honorowane są ubezpieczenia znanych międzynarodowych firm. Dostęp do opieki medycznej na terytorium Republiki Południowej Afryki jest dobry, chociaż w rejonach słabiej rozwiniętych poziom opieki zdrowotnej jest na niższym poziomie. Cena wizyty lekarskiej wynosi około 250 ZAR. Dzienny koszt pobytu w szpitalu bez specjalistycznych zabiegów wynosi od 1000 do 2000 ZAR.

Numer pogotowia: 10177

Wymagania wizowe/ przepisy celne
obywatele polscy posiadający paszporty mogą wjeżdżać na terytorium RPA bez wizy, jak również przebywać na obszarze państwa nieprzerwanie do 30 dni. Podczas przekraczania granicy należy okazać bilet powrotny, potwierdzenie rezerwacji   zakwaterowania. Istotne jest aby okres ważności paszportu był dłuższy od okresu ważności wizy o co najmniej 6 miesięcy. W paszporcie musi znajdować się przynajmniej jedna pusta strona przeznaczona na wizy, w innym przypadku podróżujący nie otrzyma pozwolenia na wjazd do RPA. Do Republiki Południowej Afryki nie można wwozić żywności oraz więcej niż 1 litr alkoholu. Całkowicie zabroniony jest wywóz kości słoniowej, skór i innych części zwierząt. Zakazane jest posiadanie nieoszlifowanych diamentów. Posiadanie i przewożenie narkotyków jest karalne.

Informacje MSZ

Ważne:
Zanim podejmiesz decyzję o wyjeździe, sprawdź aktualne informacje konsularne na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych pod tym linkiem ! Strona MSZ podaje najświeższe doniesienia, ograniczenia bądź zalecenia dla turystów zamierzających udać się w podróż. Jeśli istnieje jakakolwiek sprzeczność pomiędzy danymi publikowanymi na naszym portalu, a informacjami podawanymi przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, proszę przyjąć informację MSZ jako bardziej aktualną.

Porady i zwyczaje

Kuchnia
południowoafrykańska kuchnia charakteryzuje się ogromną różnorodnością. Obok dań typowych dla tego regionu czyli afrykańskich i europejskich da się zauważyć potrawy kuchni malajskiej i indyjskiej. W kuchni południowoafrykańskiej dużą rolę odgrywają przyprawy, głównie szafran, anyż, goździki, cynamon, curry, kolendra i miąższ tamaryndowca. Spacerując ulicami większych miast da się zauważyć wiele lokali, w których serwowane są owoce morza, kebab, amerykańskie sławne hod dogi, potrawy kuchni francuskiej i potrawy afrykańskie. Składnikiem wielu potraw jest ryż. Tradycyjnymi potrawami, które można skosztować w RPA są np.: „breyani” – ryż zapiekany z soczewicą kurczakiem i jagnięciną, przyprawiony sporą ilością suszonej kolendry, popularne „braai” – owoce morza z rusztu, „ sosatie” – niewielkie kawałki mięsa pieczone na krótkim ruszcie, „bobotie” – pieczony klops z dodatkiem curry i słodko kwaśnego lub pikantnego sosu, „atjar” – sałatka z marynowanych warzyw i owoców przyprawiona czosnkiem, curry i cebulą, „bunny chow” – połówka bochenka chleba wypełniona nadzieniem z curry. Warto spróbować przeróżnych gulaszy mięsno-warzywnych, gotowanych w kociołkach, przepysznych kiełbasek grillowych oraz „ vetkoek” – kulek z ciasta, nadziewanych farszem mięsnym i smażonych w głębokim tłuszczu.

Napoje
RPA uchodzi za kraj wina. Znanymi światowymi markami są: Paul Sauer, Glen Carlou Grand Classique, Glen Carlou Syrah, Merlot, Knorhoek Pinotage. Warto spróbować tradycyjnego koktajlu „Moyo Muddle” – czysta wódka z miodem i wisienką maraschino. W Republice Południowej Afryki popularnością cieszą się brandy oraz „witblitz” – lokalny bimber pędzony z owoców. Oczywiście smakosze piwa będą mieli okazję spróbować SABMillera.

Karnawał
w dzień Nowego Roku w Kapsztadzie organizowany jest Karnawał na miarę Karnawału w Rio de Janerio. Jest to dzień upamiętniający zakończenie niewolnictwa. Drużyny prześcigają się w coraz to wymyślniejszych strojach. Karnawał rozpoczyna wielka parada ulicami miasta, której celem jest stadion Green Point. W paradzie udział biorą muzycy grający na banjo, tancerze, śpiewacy oraz przebierańcy z pomalowanymi twarzami. Karnawał przyciąga coraz większą liczbę turystów, którzy pragną uczestniczyć w festiwalu „radości życia”.

Zululand trwałość tradycji
to region, w którym zachowały się tradycyjne obrzędy, dzięki którym Afrykanie wyrażają swoją odrębność. Najbardziej znamy zuluskim obyczajem jest „festiwal tańca trzciny”. Dziewczyny ubrane są w tradycyjne stroje z odsłoniętymi piersiami, w ręku trzymają trzciny, w rytm muzyki przechodzą koło króla Zulusów. Dawniej podczas festiwalu władcy wybierali nową żonę. Kolejnym obrzędem jest uroczystość wywoływania deszczu, który odbywa się w listopadzie we wsi Khetlhakone, na północy RPA. Poza tym nadal kultywowane są obrzędy inicjacyjne, głównie dotyczą niezamężnych dziewczyn (nie są dostępne dla turystów).

Pamiątki
warto przywieźć ze sobą ręcznie robione drewniane figurki, przedmioty z kamienia, plecionki z traw, ozdoby plemienne, przedmioty uszyte z delikatnej strusiej skóry. Aby móc przewieźć ozdoby z kości słoniowej, z zębów rekina, hipopotama, wyroby z jeżozwierza , skóry słonia, lamparta czy zebry należy mieć pozwolenie CITES (międzynarodowa konwencja kontrolująca handel dzikimi, zagrożonymi gatunkami roślin i zwierząt).

Bezpieczeństwo
należy uważać w okolicach slumsów, ponieważ w tych rejonach często dochodzi do popełnienia przestępstw. O ile to możliwe należy zachować szczególną ostrożność w miejscach publicznych, na lotniskach, dworcach, a także w taksówkach. Najlepiej podróżować w większych zorganizowanych grupach.

Religia i kultura

W Republice Południowej Afryki 68% mieszkańców wyznaje religię chrześcijańską, 28% stanowią animiści. Praktykowana jest także wiara hinduska oraz muzułmańska.

Święta:

 • 1 stycznia – Nowy Rok
 • 21 marca – Dzień Praw Człowieka
 • marzec / kwiecień – Wielkanoc, Wielki Piątek, Niedziela i Poniedziałek (święta ruchome)
 • 27 kwietnia – Dzień Wolności
 • 1 maja – Święto Pracy
 • 16 czerwca – Dzień Młodzieży
 • 9 sierpnia – Dzień Kobiet
 • 24 września – Dzień Tradycji
 • 16 grudnia – Dzień Pojednania
 • 25 i 26 grudnia – Boże Narodzenie

Warto wiedzieć

Banki i wymiana pieniędzy
walutę można wymienić w bankach i niektórych hotelach. Akceptowane są międzynarodowe karty kredytowe: American Express, Diners Club, Master Card i Visa.

Komunikacja

 • Komunikacja miejska – jedynym środkiem transportu są busy. Jednak podróżowanie busem nie jest bezpiecznie, ponieważ z tego środka transportu nie korzysta żaden biały człowiek.
 • Samochód – jest to najlepszy sposób poruszania się po RPA. Samochód można wynająć w znanych międzynarodowych firmach np.: AVIS i BUDGET. Samochód można wypożyczyć również w lokalnych wypożyczalniach np.: Panther i Alisa. Opłata jednodniowa wynosi 150 randów. Aby móc prowadzić samochód należy mieć międzynarodowe prawo jazdy.
 • Autobus – linia Greyhannd oferuje sprzedaż biletów okresowych „pass”. Tańszą opcją jest Baz Bus obsługujący linię via Durban Gorden Route de Cape Town. Dostępne jest również połączenie intercity express, obsługiwane przez Translux. Przewoźnikiem międzynarodowym jest Transtate Service, dzięki któremu bez problemu można dostać się do Lesotho, Suazi i Bostwany. Chcąc jechać do Nambii najlepiej skorzystać z usług firmy autobusowej Intecape Mainliner.
 • Kolej – południowoafrykańska kolej posiada trzy klasy. Aby podróżować 1 i 2 klasą z miejscami sypialnymi trzeba zarezerwować bilety znacznie wcześniej. Pociąg Blue Trein kursuje na trasie Johannesburg – Cape Town (Kapsztad).

Placówki dyplomatyczne

Ambasada RP w Pretorii
14 Amos Street, Colbyn 0083, Pretoria
Tel. (00-27) 12 4302631, +27 12 4302632
Tel. dyżurny (00-27) 12 4302621,
Fax. (00-27) 12 4302608
e-mail (Ambasada): e20@mweb.co.za
e-mail (Wydział Konsularny): konsulat@mweb.co.za
Strona internetowa: www.poland.co.zaKonsul honorowy RP w Durbanie
3 Chase Place, P.O.Box 1351, Westville 3630, Durban
Tel. (00-27) 31 2669792/3/4
Fax: (00-27) 31 2669055
Tel: (00-27) 826532522
e-mail: kesh@wozani.za.net

Republika Południowej Afryki (RPA) – Obywatele RP mogą wjeżdżać bez wizy i przebywać na terytorium RPA do 30 dni. Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 3 miesiące od daty upływu ważności wizy.

 • Johannesburg – najwydajniejsza na świecie kopalnia złota
 • Pretoria – kopalnia diamentów i tradycyjna wioska Zulusów
 • Sun City – „Afrykańskie Las Vegas”
 • Przejazd malowniczą trasą „Panorama Route”
 • Safari w Parku Narodowym Krugera – największy obszar chroniony w Afryce
 • Suazi – ostanie absolutystyczne królestwo
 • Hluhluwe – największe skupisko nosorożców na świecie
 • Durban – „złota mila” i park wodny uShaka
 • Kapsztad i Góra Stołowa
 • Przylądek Dobrej Nadziei i pingwiny na Boulders Beach
 • Stellenbosch – holenderska architektura i zagłębie winiarskie
Kalkulacja dla grupy min. 15 osób płacących. Kolejność zwiedzania może się zmienić. Program może ulec zmianom z powodu siły wyższej lub w wyniku obustronnego uzgodnienia. Ostateczne ceny biletów lotniczych z dnia wystawienia. Istnieje możliwość wprowadzenia zmian w cenach biletów wstępu.