TAJLANDIA – Loy Krathong

15 dni TAJLANDIA
TAJLANDIA – Loy Krathong

Loy Krathong – to święto obchodzone w czasie pełni księżyca w dwunastym miesiącu tradycyjnego kalendarza tajskiego (zazwyczaj wypada w listopadzie). Początki tego święta nikną w mrokach dziejów, ale ze źródeł historycznych wiadomo, że obchodzono je już w XIII w. pierwszym królestwie Tajów – Sukhothai.

Święto wypada pod sam koniec pory deszczowej, kiedy rzeki są wezbrane, a pola ryżowe zalane wodą. Puszczanie „krathongów” („krathong” to po tajsku „mała łódeczka”) było formą podziękowania i złożenia ofiary bogini rzek i jezior za obfite opady i za możliwość rozpoczęcia siewu ryżu. „Krathongi” są wykonane z ozdobionego kwiatami kawałka pnia bananowca. Wśród kwiatów umieszczona jest mała świeca i kadzidełka. Do środka Tajowie często wkładają drobne monety. Dzisiaj Loy Krathong to również święto bardzo romantyczne: zakochane pary wybierają się razem nad rzekę i puszczaja na wodę dwie łódeczki. Jeśli fale rzeki zabiorą je razem – miłość będzie trwać długo; jeśli krathongi odpłyną w rożnych kierunkach – nie wróży to dobrze zakochanej parze.

Zbiórka na lotnisku w Warszawie. Wylot do Tajlandii.
Przylot do Bangkoku w godzinach porannych. Po powitaniu na lotnisku przejazd do hotelu. Zkwaterowanie i czas wolny na odpoczynek. Opcjonalnie (płatne dodatkowo ok. 50 USD/osoba): kolacja na łodzi połączona z dwugodzinnym rejsem po rzece Chaophraya oraz wizyta na ulicy globtroterów Khao San Road.
Zwiedzanie Bangkoku, w programie: Świątyna Leżącego Buddy (znajduje się w niej największy w Bangkoku posąg Buddy o długości 46 m); Świątynia Szmaragdowego Buddy (najważniejsze sanktuarium religijne kraju; Pałac Królewski (historyczna siedziba królów Tajlandii) oraz wycieczka po kanałach Bangkoku w dzielnicy Thonburi (w czasie wycieczki można zobaczyć m.in. wiele malowniczych drewnianych domów zbudowanych na palach). Po południu powrót do hotelu; czas wolny na zakupy lub na relaks przy basenie.
Po wykwaterowaniu z hotelu wyjedziemy do miejscowości Damnoensaduak, w której znajduje się słynny pływający targ. Następnie wsiądziemy do łodzi, którymi dopłyniemy na ten egzotyczny rynek. Można tu kupić owoce tropikalne, pamiątki, lokalne wyroby, a nawet zupę gotowaną bezpośrednio na łodzi. Wyjazd do miejscowości Kanchanaburi, położonej ok. 30 km od granicy z Birmą. Czas wolny na zdjęcia na słynnym moście na rzece Kwai. Następnie przejazd w kierunku granicy z Birmą do hotelu River Kwai Jungle Rafts. Hotel składa się z domków krytych strzechą, zbudowanych na tratwach na rzece Kwai. Wieczorem kolacja; czas wolny.
Po wczesnym śniadaniu w otoczeniu tropikalnej roślinności i budzącej się do życia natury, wykwaterowanie z hotelu. Powrót łodziami motorowymi do przystani. Następnie przejedziemy do parku narodowego Erawan, gdzie podczas swobodnego trekkingu podziwiać będziemy piękną, tropikalną roślinność. Dla chętnych możliwość kąpieli w krystalicznie czystych wodach malowniczego wodospadu, zaliczanego do najpiękniejszych wodospadów Tajlandii. Przejazd do jaskinii Tam Krase, w której znajduje się posąg Buddy. Tuż obok przebiega malowniczo położony most, powstały w czasie wojny. Po południu przejazd do starożytnej stolicy Tajlandii – miejscowości Ayutthaya (stolica w latach 1351 – 1767). Zakwaterowanie w hotelu; nocleg.
Po śniadaniu zwiedzanie zabytków Ayutthayi. Miasto zostało doszczętnie zniszczone przez wojska birmańskie w 1767 roku, jednak do dzisiaj zachowały się tam ruiny dziesiątek wspaniałych świątyń, które są niemym świadectwem chlubnej przeszłości miasta. W połowie XVIII w. w Ayutthayi mieszkało ponad 200 tys. ludzi i w tym okresie było to jedno z najwspanialszych miast na świecie. Przejazd do miejscowości Bang Pa-in. Znajduje się tu letnia rezydencji królów Tajlandii. Rezydencja powstała w połowie XVII w., ale obecny kształt przybrała w drugiej połowie XIX w., w okresie panowania królów: Ramy IV i Ramy V. Wśród imponujących budowli zespołu pałacowego na szczególną uwagę zasługuje "Pałac Niebiańskiego Światła" (budowla w chińskim stylu wzniesiona w 1889 r.); "Boska Siedziba Wolności Osobistej" (pawilion zbudowany na środku małego jeziora, w typowym tajskim stylu) oraz „Wieża Strażnika Mądrości” (wieża obserwacyjna wybudowana przez króla Ramę V). Po południu transfer na lotnisko w Bangkoku. Przelot do miasta Chiang Mai – stolicy północnej Tajlandii.
Rano zwiedzanie najpiękniejszej świątyni północnej Tajlandii, celu pielgrzymek buddystów z całego kraju – Wat Phra That Doi Suthep. Świątynia położona jest na szczycie wzgórza (ok. 1200 m n.p.m), skąd roztacza się piękny widok na Chiang Mai i okolicę. Następnie przejazd do miejscowości Mae Tang, położonej ok. 50 km na północ od Chiang Mai. Godzinny spływ na tratwach bambusowych po malowniczej rzece Mae Tang. W dalszej części dnia - udział w święcie Loy Krathong w Chiang Mai.
Po śniadaniu przejazd do miejscowości Thatorn, na granicy z Birmą. Wizyta w wiosce Thatai, która zamieszkana jest przez mniejszość Lahu, trudniącą się rolnictwem. Następnie, godzinny spływ łodziami motorowymi rzeką Kok, wśród przepięknych krajobrazów prowincji tajskiej. Wizyta w wiosce mniejszości etnicznej Karen. Fakultatywnie (za dodatkową opłatą na miejscu ok. 30 USD/osoba): godzinny trekking po dżungli na słoniach. Wizyta w wiosce plemienia Akha, które słynie z przepięknych strojów ludowych. Przejazd pick-upami do Chiang Rai. Po drodze spotkanie z plemieniem „kobiet z długimi szyjami”, Karen Padaung. Kobiety tego plemienia, jako ochronę przed złymi duchami, zakładają obręcze na szyje, przez co wyglądają one na nienaturalnie długie. Zakwaterowanie w hotelu w Chiang Rai - stolicy najbardziej wysuniętej na północ prowincji Tajlandii. Wieczorem można się wybrać na spacer po miejscowym targu nocnym. Zakwaterowanie w hotelu, nocleg.
Przejazd do miasteczka Mae Sai – najbardziej na północ wysuniętego miejsca Tajlandii. Czas wolny na zakupy na miejscowym rynku. Chętni będą mogli przekroczyć granicę z Birmą i zwiedzić birmańskie miasto Tachilek (płatne dodatkowo: 50 USD/os). Następnie wycieczka do słynnego „Złotego Trójkąta” – miejsca, w którym spotykają się granice Birmy, Laosu i Tajlandii. Zwiedzanie Muzeum Opium. Wycieczka łodzią motorową po rzece Mekong z godzinnym pobytem na terytorium Laosu. Pod wieczór powrót do hotelu.
Po śniadaniu przejazd na lotnisko w Chiang Rai. Przelot do Bangkoku, następnie transfer do Hua Hin – urokliwej, nadmorskiej miejscowości, położonej na zachodnim wybrzeżu Zatoki Tajlandzkiej.
Wypoczynek w Hua Hin. Możliwość korzystania z infrastruktury hotelowej, plażowania, uprawiania sportów wodnych, a także korzystania z miejscowej oferty wycieczek fakultatywnych. Codzienne śniadania w hotelu.
Po śniadaniu przejazd do Bangkoku. Zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny na zakupy lub samodzielne odkrywanie uroków stolicy Tajlandii.
Wczesne śniadanie w hotelu, następnie transfer na lotnisko w Bangkoku. Wylot do Polski.

Tajlandia

Stolica: Bangkok
Największe miasta: Bangkok, Ajuttia, Phitsanulok, Nakhon Ratczasima, Thon Buri
Język urzędowy: tajski
Waluta: baht (THB)
Ludność: 65493000 osób
Strefa czasowa: czas polski + 6h
Podział administracyjny: administracyjnie kraj dzieli się na 6 regionów: centralny, zachodni, wschodni, północny, północno – wschodni, południowy oraz na 76 prowincji tzw. czangwadów.

Informacje praktyczne

Szczepienia
w Tajlandii nie są wymagane specjalne szczepienia. Obecnie nie występują tam szczególne zagrożenia sanitarno – epidemiologiczne. Należy jednak przestrzegać zaostrzonych zasad higieny, niezbędnych w krajach tropikalnych.

Malaria: ryzyko zachorowania nie dotyczy miast oraz głównych miejscowości turystycznych. Należy pamiętać, iż woda z sieci wodociągowej jest niezdatna do picia.

Lekarze
nie ma żadnego problemu z dostępem do opieki medycznej. W Tajlandii są  uznawane polisy tych polskich towarzystw ubezpieczeniowych, które zawarły umowy z  firmami zachodnimi, posiadającymi swoich przedstawicieli w Tajlandii. Standard higieny i opieki zdrowotnej jest dobry, lekarze porozumiewają się w języku angielskim.

Apteki
apteki w Tajlandii są czynne codziennie w godzinach od 8:30 do 20:00. Są one względnie tanie i dobrze zaopatrzone zarówno w miejscowe, jak i zagraniczne lekarstwa. We wszystkich aptekach pracują doskonale wykształceni farmaceuci, z którymi można porozumieć się w języku angielskim.

Numer pogotowia: w razie potrzeby należy dzwonić pod numer 1669

Wymagania wizowe/ przepisy celne
dla obywateli polskich udających się do Tajlandii istnieje obowiązek wizowy. Można otrzymać wizę tranzytową do 30 dni, wizę turystyczną do 60 dni, wizę dla nie emigrantów do 90 dni, zależnie od celu pobytu. Przy wjeździe bezwzględnie wymagany jest co najmniej 6-miesięczny okres ważności paszportu (liczony od daty planowanego opuszczenia Tajlandii).
Nie ma ograniczeń dotyczących wwozu pieniędzy. Restrykcje celne, które odbiegają od powszechnie obowiązujących standardów dotyczą zakazu wywozu statuetek i wizerunków Buddy.

Informacje MSZ

Ważne:
Zanim podejmiesz decyzję o wyjeździe, sprawdź aktualne informacje konsularne na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych pod tym linkiem ! Strona MSZ podaje najświeższe doniesienia, ograniczenia bądź zalecenia dla turystów zamierzających udać się w podróż. Jeśli istnieje jakakolwiek sprzeczność pomiędzy danymi publikowanymi na naszym portalu, a informacjami podawanymi przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, proszę przyjąć informację MSZ jako bardziej aktualną.

Porady i zwyczaje

Kuchnia
kuchnia tajlandzka posiada wiele elementów kuchni chińskiej i hinduskiej. Składają się na nią dziczyzna, ryby, owoce morza, warzywa i owoce oraz mnóstwo przypraw. Ryż jest głównym pożywieniem w Tajlandii. Kuchnia tajlandzka jest bardzo pikantna i ostra w smaku. Najpopularniejszymi daniami są: sałatki, zupy i dania z ryżem.

Napoje
spośród napojów warto polecić w upalne dni schłodzone orzechy kokosowe, oraz napoje wyrabiane z mleka sojowego. W Tajlandii dostępne są piwa większości europejskich marek.

Pamiątki
piękną biżuterię, antyki, jedwab oraz rzeźby wykonane ze szlachetnych gatunków drewna można w niskiej cenie nabyć na targach. Innymi godnymi uwagi pamiątkami są posążki słoni a także kotów, przedstawionych w różnych pozycjach i rozmiarach. Należy wiedzieć że z Tajlandii nie wolno wywozić posążków większych niż 20 cm.

W restauracji
jedzenie jest bardzo różnorodne i stosunkowo niedrogie. W dobrym tonie jest pozostawienie napiwku w wysokości 5-10% wartości rachunku. W pubach i restauracjach obowiązuje całkowity zakaz palenia.

Fotografowanie
zwykle zezwala się na robienie zdjęć w świątyniach, oprócz świątyni Szmaragdowego Buddy, gdzie obowiązuje całkowity zakaz fotografowania.

Obyczaje
Tajowie darzą rodzinę królewską wielkim szacunkiem. Okazywanie braku szacunku dla majestatu króla Tajlandii i dworu królewskiego (np. publiczne zniszczenie banknotu z wizerunkiem władcy), oraz dla miejsc kultu religijnego (poprzez nieodpowiedni strój – odkryte ramiona, szorty, klapki), może powodować sytuacje konfliktowe. W takich sytuacjach nie należy podnosić głosu, a raczej uśmiechem starać się załagodzić sytuację.
Każdy posąg Buddy uważany jest za święty i niedopuszczalne są zachowania typu: wspinanie się na posąg w celu zrobienia zdjęcia.
Należy uważać przy przechodzeniu przez jezdnię, a w szczególności zwracać uwagę na motocyklistów.
Za zaśmiecanie Bangkoku – także za palenie w znacznej odległości od popielniczki, grożą wysokie mandaty.
Głowa to najświętsza część ciała. Należy unikać dotykania głowy Taja (nawet małych dzieci).
Religia buddyjska w głównej mierze decyduje o pogodnym usposobieniu i uczynności Tajów. Chociaż językiem narodowym w Tajlandii jest tajski, to w niektórych turystycznych miejscowościach bez problemów można porozumieć się po angielsku lub niemiecku.

Warto wiedzieć

Banki i wymiana pieniędzy
banki w Tajlandii są czynne od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:30 do 15:30, zaś największe z nich w rejonach turystycznych pracują w godzinach od 7:00 do 21:00 przez cały tydzień. Walutę w Tajlandii można wymienić w bankach i oficjalnych kantorach.

Komunikacja

 • Autobus – Tajlandia posiada rozbudowaną sieć połączeń autobusowych.Pomiędzy Pattayą, Bangkokiem i Cha Am codziennie kursują klimatyzowane  autobusy.
 • Taksówki – są najpopularniejszym środkiem komunikacji wśród turystów. Najlepiej korzystać z taksówek Meter Taxi, które są wyposażone w taksometry, dzięki czemu nie ma potrzeby negocjowania ceny przejazdu.
 • Pociągi – Tajlandia posiada sprawny system komunikacji kolejowej, a bilety nie są drogie. Przy dłuższych podróżach najlepiej skorzystać z  klimatyzowanych pociągów sypialnych. Warto wiedzieć, że między Bangkokiem a Singapurem kursuje Orient Express.

Poczta
główny urząd pocztowy w Bangkoku jest otwarty od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 20:00, soboty i niedziele od 8:00 do 13:00. W święta poczta jest nieczynna. Karty pocztowe i znaczki sprzedawane są w większości hoteli.

Placówki dyplomatyczne

Ambasada RP w Bangkoku
100/81-82, Vongvanij Building B, 25th Floor
Rama 9 Road, Huaykwang District, Bangkok 10310
tel. (00-662) 645 03 67, 645 03 68, 645 03 69
fax: (00-662) 645 03 65
bangkok.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.bangkok.polemb.net
Konsulat honorowy RP w Patong
Avantika Boutique Hotel
4/1 Thaweewong Road, Patong, Kathu
Phuket 83150
tel. (00-7629) 280 15
fax: (00-7629) 280 89
Anuwat@mec.co.th
Konsulat honorowy RP w Phuket
Avantika Boutique Hotel
4/1 Thaweewong Road, Patong, Kathu
Phuket 83150, Tajlandia
tel. (00-667) 629-28-01-5
fax: (00-667) 629-28-08-9
anuwat@mec.co.th

TAJLANDIA – Obywatele RP mogą wjeżdżać bez wizy i przebywać na terytorium Tajlandii do 30 dni. Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 6 miesięcy od daty wjazdu do Tajlandii.

 • Bangkok – Szmaragdowy Budda, Pałac Królewski i rejs po kanałach w dzielnicy Thonburi
 • Wizyta na pływającym targu w Damnoensaduak
 • Most na rzece Kwai i nocleg w hotelu na rzecznych tratwach
 • Ayutthaya – starożytna stolica Tajlandii
 • Spływ na tratwach bambusowych po rzece Mae Tang
 • Udział w festiwalu Loy Krathong w Chiang Mai
 • Spotkanie z plemieniem „kobiet z długimi szyjami” – Karen Padaung
 • Mae Sai – najbardziej wysunięte na północ miejsce w Tajlandii, „Złoty Trójkąt” i Muzeum Opium
 • Wypoczynek w Hua Hin – nadmorska miejscowość na zachodnim wybrzeżu Zatoki Tajlandzkiej
Kalkulacja dla grupy min. 12 osób płacących. Kolejność zwiedzania może się zmienić. Program może ulec zmianom z powodu siły wyższej lub w wyniku obustronnego uzgodnienia. Ostateczne ceny biletów lotniczych z dnia wystawienia. Istnieje możliwość wprowadzenia zmian w cenach biletów wstępu i wiz wjazdowych.