TAJWAN – HONGKONG – MAKAU

14 dni TAJWAN
TAJWAN – HONGKONG – MAKAU

Tajwan – to wyspa i zarazem zbuntowana prowincja Chin. Prowincja droższa, ale demokratyczna. Jej dawna nazwa to Formosa – czyli „piękna wyspa”. Tajwan to miejsce pełne malowniczych, górskich krajobrazów, gorących źródeł, barwnych świątyń i licznych nocnych marketów.

Hongkong i Makau – to miasta-państwa; metropolie o światowym znaczeniu, zaliczane do najbogatszych na świecie. Obydwa stanowią Specjalne Regiony Administracyjne Chińskiej Republiki Ludowej, choć jeszcze do niedawna pozostawały w rękach Europejczyków. W Hongkongu, którego nazwa oznacza „port o korzennym zapachu”, wciąż daje się odczuć, nietypowy w sercu Azji, angielski klimat. Jego mieszkańcy to tradycjonaliści, którzy wciąż praktykują feng shui, taoizm i buddyzm. Natomiast, Makau, zwane często „Monte Carlo Orientu”, jest przede wszystkim wielkim ośrodkiem hazardu. Jakkolwiek, za dnia, historyczne centrum przypomina senne portugalskie miasteczko, z wąskimi uliczkami, małymi domami i barokowymi kościołami.

Zbiórka w Warszawie, przelot do Taipei.
Przylot do Taipei, przejazd do hotelu, odpoczynek. Krótki spacer po stolicy Tajwanu, której atrakcją są liczne świątynie, nocne markety, muzea, parki. W programie: najsłynniejszy wieżowiec świata - Taipei 101, Świątynia Lungshan oraz nocny targ Hwa Hsi. Nocleg w hotelu w Taipei.
Przejazd do Yilan tunelem Hsuhshan. Zwiedzanie Świątyni Golden Matsu. Czas wolny, a dla chętnych - rejs dla podziwiania waleni (fakultatywnie). Następnie przejazd do Hualien. Nocleg w obrębie Wąwozu Taroko.
Przejazd do Hualien, a następnie do Parku Narodowego Taroko. Spacer i sposobność podziwiania wspaniałych, zapierających dech widoków skalistych, górskich wąwozów - z wodospadami, jaskiniami i klifami. Wizyta w Świątyni Changchun (Wiecznej Wiosny). Powrót do Taipei. Nocleg w hotelu w Taipei.
Przejazd do Parku Narodowego Yehliu, gdzie można podziwiać różnorodność formacji skalnych, które przybrały unikalne kształty na skutek procesu erozji. Powrót do Taipei i dalsze zwiedzanie stolicy. W programie: Świątynia Martyrs, Memoriał Chiang Kai Shek, Muzeum Pałac Narodowy oraz nocny targ Shihlin. Nocleg w hotelu w Taipei.
Przejazd nad Jezioro Sun Moon. Rejs dookoła Wyspy Lalu, zwiedzanie Świątyni Wen Wu oraz Pagody Tse-En i Świątyni Świętego Mnicha. Nocleg w hotelu w okolicy Jeziora Sun Moon.
Przejazd do Tainan, miasta świątyń, których jest tu ponad 200. Jedne - tętniące życiem i zatłoczone, inne - uśpione, jakby zapomniane. Dominują buddyjskie, ale są też taoistyczne i konfucjańskie. Przed niektórymi stoją stragany, na których można kupić składane w ofierze owoce, kadzidełka czy tzw. Pieniądze Duchów, następnie spalane... Wycieczka po mieście – zobaczymy najważniejsze atrakcje, jak: Złoty Zamek Yi Tzai, Muzeum-Świątynię Koxinga oraz Kompleks Klasztorny Fo Guang Shan w Kaohsiung. Po zakończeniu programu - przejazd do Kenting. Zakwaterowanie. Nocleg w hotelu w Kenting.
Czas wolny na odpoczynek i rekreację. Nocleg w hotelu w Kenting.
Transfer na lotnisko, przelot do Hong Kongu, metropolii będącej jeszcze kilka lat temu kolonią brytyjską, miejsca legendarnego dziś cudu gospodarczego i zarazem skansenu starego chińskiego folkloru. Transfer do hotelu, odpoczynek. Wieczorem krótka wycieczka do Alei Gwiazd. Kolacja w lokalnej restauracji. Nocleg w Hong Kongu.
Zwiedzanie Hong Kongu. W programie: Chuk Lam Sim Yuen, Świątynia w Lam Tsuen i Złota Plaża. Odkryjemy bajecznie kolorowe, tętniące życiem i folklorem uliczki miasta, półwysep Kowloon od strony wody. Wizyta w Zatoce Repulse oraz w wiosce rybackiej Aberdeen. W programie również: Chi Lin Nunnery i Kompleks Ogrodów Nan Lian, Kowloon Walled City Park, Ulica Tung Choi oraz Ptasi Ogród . Kolacja w lokalnej restauracji. Nocleg w Hong Kongu.
Dalsze zwiedzanie Hong Kongu. W programie: Plac Golden Bauhinia, słynne drapacze chmur z punktu widokowego na szczycie Victorii, skąd rozpościera się wspaniały widok na miasto i zatokę, Plaża Repulse; zatrzymamy się również na słynnym Stanley Market. Po południu czas wolny na indywidualną eksplorację miasta. Kolacja w lokalnej restauracji. Nocleg w Hong Kongu.
Transfer do przystani promowej, następnie rejs szybkim promem do Makau, niewielkiej enklawy na terytorium Chin, przy ujściu rzeki Czu-ciang do Morza Południowochińskiego. Makau przez prawie 450 lat znajdowało się pod zarządem Portugalii i ciągle stanowi doskonałą mieszankę kultury Wschodu i Zachodu. Zwiedzanie Makau. W programie: Świątynia Bogini Mórz, Świątynia Królowej Niebios A-Ma, Plac Senatu, Nabrzeże Rybaków, Fort Monte, gdzie znajdziemy XVII-wieczną rustykalną kapliczkę i najstarszą latarnię morską na chińskim wybrzeżu, Muzeum Grand Prix, Macau Tower. Kolacja w lokalnej restauracji. Nocleg w Makau.
Dalsze zwiedzanie Makau - ruiny St. Paul's, Świątynia Na Tcha, Kościół St. Lawrence, Forteca Guia. Powrót promem do Hong Kongu. Czas wolny na ostatnie zakupy. Kolacja w lokalnej restauracji. Następnie transfer na lotnisko, odlot do kraju.
Przylot do Warszawy.

Chiny

Stolica: Pekin
Język urzędowy: chiński
Waluta: yuan (CNY)
Ludność: 1330044605 osób
Strefa czasowa: czas polski + 7h (w zimie), + 6h (w lecie)
Podział administracyjny: Chiny podzielone są na 22 prowincje, 5 regionów autonomicznych, 4 miasta wydzielone oraz 2 specjalne regiony administracyjne.

Informacje praktyczne

Szczepienia
przy wjeździe do Chin nie ma wymaganych szczepień. Zaleca się wykonanie profilaktycznych szczepień przeciw: wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, błonicy, tężcowi, polio, durowi brzusznemu, wściekliźnie, japońskiemu zapaleniu mózgu.

Lekarze
w Chinach ubezpieczenie zdrowotne oraz NW, nie jest wymagane. Podróżujący samolotami dobrowolnie mogą wykupić na lotnisku ubezpieczenie w cenie 20 CNY. Za każdą usługę medyczną podróżujący musi zapłacić. Należy poprosić o szczegółowy rachunek, ponieważ na jego podstawie można starać się o zwrot kosztów leczenia. W Chinach opieka medyczna jest ogólnie dostępna. W większych miastach działają szpitale wszystkich specjalizacji. Koszt wizyty lekarskiej wynosi od 20 do 100 USD. Doba w szpitalu (bez zabiegów, badań i leków ) kosztuje od 60 do 200 USD. Przed przyjazdem do Chin warto jest zaopatrzyć się w podstawowe leki krajowe, ponieważ Chiny słyną z różnorodnych specyfików leczniczych (brak polskich odpowiedników farmakologicznych).

Numer ogólny alarmowy: 110

Wymagania wizowe/ przepisy celne
obywatele polscy muszą mieć ważną wizę pobytową lub tranzytową. Wyjazd z terytorium Chin kontynentalnych do Specjalnej Strefy Administracyjnej Hongkongu lub Makao, traktowany jest jako opuszczenie granic Chin i automatycznie anuluje ważność posiadanej wizy jednokrotnej. Planując taką podróż należy w chińskich urzędach konsularnych ubiegać się o wizę wielokrotną. Pobyt na terytorium Chin bez posiadania ważnej wizy podlega karze grzywny w wysokości 500 CNY za każdy dzień pobytu. Paszport powinien być jeszcze ważny co najmniej 6 miesięcy po utracie ważności wizy. Turysta powinien posiadać przy sobie bilet powrotny, gdyż urzędnik konsularny może zażądać okazania biletu. Przedłużenie ważności wizy trwa zazwyczaj 5 dni roboczych. Na teren Chin bez konieczności uiszczania opłat celnych można wwieźć dewizy pieniężne nie przekraczające równowartości 5000 USD. W deklaracji celnej należy dokładnie wpisać wartościowsze przedmioty (aparat fotograficzny, kamera  wideo, laptop itp.), ponieważ służby celne mają obowiązek skontrolowania bagażu. Na teren Chin nie można wwozić: narkotyków, przedmiotów ostrych, broni palnej, waluty chińskiej, materiałów o tematyce pornograficznej, żywności oraz roślin. Nie można wywozić dzieł sztuki, wyrobów z kamieni szlachetnych, rzadkich publikacji. Z Chin można wywieźć 1 litr alkoholu.

Informacje MSZ

Ważne:
Zanim podejmiesz decyzję o wyjeździe, sprawdź aktualne informacje konsularne na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych pod tym linkiem ! Strona MSZ podaje najświeższe doniesienia, ograniczenia bądź zalecenia dla turystów zamierzających udać się w podróż. Jeśli istnieje jakakolwiek sprzeczność pomiędzy danymi publikowanymi na naszym portalu, a informacjami podawanymi przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, proszę przyjąć informację MSZ jako bardziej aktualną.

Porady i zwyczaje

Kuchnia
chińska kuchnia to ogromny wybór różnorodnych potraw. Na powstanie tradycyjnej kuchni, ogromny wpływ miały warunki naturalne. Częste klęski żywiołowe i nie urodzaje spowodowały, że ludzie musieli nauczyć się oszczędzania. Powstawały coraz to nowsze, skromniejsze, a przy tym szybsze do przyrządzenia potrawy. Społeczeństwo chińskie przywiązuje ogromną wagę do tego co je. Podstawowym produktem jest ryż, mięso, ryby, soja oraz warzywa. Spośród mięs Chińczycy najczęściej spożywają drób oraz wieprzowinę. W wielu regionach prawdziwym przysmakiem są: rosół z psa, borsuka, potrawy z żółwi i węży. Słynną, tradycyjną potrawą chińską jest kaczka po pekińsku. Przyrządzenie jej zajmuje aż 60 dni. W potrawach chińskich ważną rolę odgrywają korzenie lotosu, tofu, wodorosty, grzyby, oraz różnorodne przyprawy (głównie imbir). Chiny słyną również z potraw na bazie ryb oraz owoców morza. Warto spróbować pysznych węgorzy, soczystego karpia, krewetek oraz kraba. Oczywiście będąc w tym kraju nie można zapomnieć o sajgonkach, pierożkach oraz tropikalnych owocach (papaja, guawa).

Napoje
w Chinach narodowym napojem jest herbata, którą podaje się do każdego posiłku.   Często Chińczycy dodają do herbaty suszone owoce, zioła i płatki kwiatów. Parzenie herbaty jest rytuałem, tradycją przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Do posiłków podaje się również wino ryżowe.

Pamiątki
sklepy czynne są w godzinach od 8.00 do 21.00. Podróżując po Chinach wielokrotnie można natknąć się na targi, na których za niewielkie pieniądze można kupić np. ceramikę, biżuterię, wyroby z jedwabiu oraz kaligrafię. Należy uważać, ponieważ wielu handlarzy sprzedaje tanie podróbki markowych produktów.

Przy stole
jedząc pałeczkami w towarzystwie Chińczyków należy pamiętać, aby podczas rozmowy czy sięgania po inne danie, nie trzymać pałeczek w ręku.

Powitanie
nie należy pierwszemu wyciągać ręki na przywitanie, lepiej zaczekać na gest ze strony Chińczyka. Wielokrotnie przywitanie to tylko skinienie głowy, lub lekki pokłon. Podczas przywitania w złym tonie jest patrzeć w oczy, należy spuścić wzrok.

Religia i kultura

W Chinach głównymi wyznaniami są : taoizm, buddyzm i konfucjonizm.

Święta:

 • 1 stycznia – Nowy Rok
 • styczeń / luty – Chiński Nowy Rok
 • marzec / kwiecień – Święto Zmarłych
 • 1 maja – Święto Pracy
 • wrzesień / październik – Święto Festiwalu Smoczych Łodzi
 • wrzesień / październik – Święto Środka Jesieni lub Ciastek Księżycowych
 • 1 października – Utworzenie Chińskiej Republiki Ludowej

Warto wiedzieć

Banki i wymiana pieniędzy
banki czynne są od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 17.00. Walutę można wymienić na przejściach granicznych, lotniskach międzynarodowych, w hotelach i w niektórych oddziałach Banku Chińskiego. Pieniądze można bez problemu pobrać w bankomatach posługując się kartą Visa lub Maestro. Karty kredytowe zazwyczaj są akceptowane. Karty płatnicze przyjmowane są jedynie w hotelach, co najmniej średniej klasy, oraz w większych sklepach w dużych miastach.

Komunikacja

 • Metro – Pekin posiada bardzo dobrze rozwiniętą sieć metra. Jest najszybszym środkiem transportu, ułatwia poruszanie się po centrum miasta. Metro kursuje w godzinach od 5.00 do 23.00, cena biletu wynosi 3 CNY. Metra z reguły są bardzo zatłoczone, dlatego należy uważać i bacznie pilnować rzeczy osobistych.
 • Samolot – dobrze rozwinięta sieć połączeń międzymiastowych. Zazwyczaj w ciągu dnia na jednej trasie odbywa się kilka przelotów. Głównym przewoźnikiem lotniczym jest Air China.
 • Autobus – bardzo dobrze rozwinięta miejska komunikacja autobusowa. Autobusy kursują od godziny 5.00 do 23.00.
 • Taxi – jest ogólnodostępnym środkiem transportu. Taksówki przeważnie są w kolorze czerwonym. Cena za km. jazdy wynosi około 1,2 CNY + 10 CNY za pierwsze 5 km. Taryfa nocna, która obowiązuje od godziny 23.00 do 6.00 jest wyższa o 20%.Przy dłuższej trasie warto targować cenę przejazdu.
 • Pociąg – jest idealnym środkiem komunikacji w Chinach, szczególnie na trasach długodystansowych. Połączenia kolejowe we wschodnich Chinach są dobrze rozwinięte. Na zachodzie kraju pociągi kursują na dwóch trasach (od Lhasy i pod granicę z Kazachstanem przez Urumczi).
 • Samochód – podróżujący, którzy posiadają wizę turystyczna (L) nie mogą samodzielnie prowadzić samochodu. Międzynarodowe prawo jazdy nie jest tu uznawane.
 • Riksza – przed skorzystaniem z usług rikszarza należy ustalić cenę przejazdu, zazwyczaj to od turysty zależy ile zapłaci, przeważnie cena wynosi od 30 do 50 CNY.

Poczta
urzędy pocztowe czynne są od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 17.00. Przesyłki expresowe można wysłać w urzędach pocztowych lub skorzystać z usług firm kurierskich. Czas dostarczenia poczty od 7 do 10 dni roboczych.

TAJWAN – Obywatele RP mogą wjeżdżać bez wizy i przebywać na terytorium Tajwanu do 90 dni. Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 6 miesięcy od daty wjazdu na Tajwan.

HONGKONG – Obywatele RP mogą wjeżdżać bez wizy i przebywać na terytorium Hongkongu do 90 dni. Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 1 miesiąc od planowanej daty opuszczenia Hongkongu.

MAKAU – Obywatele RP mogą wjeżdżać bez wizy i przebywać na terytorium Makau do 90 dni. Dokumentem podróży jest paszport. Nie została określona wymagana długość jego ważności przy wjeździe na terytorium Makau.

 • Tajpej – stolica Tajwanu i górujący nad nią wieżowiec Taipei 101
 • Barwne świątynie i nocne markety
 • Jaskinie, wodospady i wiszące mosty w Parku Narodowym Taroko
 • Erozyjne formacje skalne o unikalnych kształtach – Park Narodowy Yehliu
 • Jezioro Sun Moon – plemię Thao i wyspa Lalu
 • Wypoczynek w Kenting
 • Hongkong – nowoczesna metropolia ze śladami przeszłości kolonialnej
 • Makau – muzeum Grand Prix i światowa stolica kasyn i hazardu
Kalkulacja dla grupy min. 15 osób płacących. Kolejność zwiedzania może się zmienić. Program może ulec zmianom z powodu siły wyższej lub w wyniku obustronnego uzgodnienia. Ostateczna cena biletu lotniczego z dnia wystawienia. Istnieje możliwość wprowadzenia zmian w cenach biletów wstępu.