TANZANIA - ZANZIBAR

12 dni TANZANIA - ZANZIBAR
TANZANIA - ZANZIBAR

Tanzania to miejsce, gdzie spotkać można słynną „Wielką Piątkę”: słonia, nosorożca, bawoła, lwa i lamparta. Osobliwością archeologiczną jest wąwóz Olduvai, gdzie odnaleziono najstarsze ślady bytności praczłowieka. Tanzanię zamieszkują plemiona Bantu, ale nie brak też barwnych Masajów, obrazujących nasze wyobrażenia o egzotycznej Afryce.

W Tanzanii czeka nas niezapomniane safari na bezkresnych Równinach Serengeti, czy w kraterze Ngorongoro, którego panorama po prostu zachwyca. Wypoczynek proponujemy na pobliskiej, niezwykle barwnej wyspie Zanzibar, której dzieje przypominają „Baśnie tysiąca i jednej nocy”. Niegdyś przybywali tu odkrywcy, handlarze i poszukiwacze przygód. W różnych okresach dziejów bywali tu Asyryjczycy, Egipcjanie, Hindusi i Persowie, Portugalczycy, Arabowie, Holendrzy i Anglicy. Wszyscy z nich pozostawili po sobie, zachowane do dziś, ślady swojej bytności. Nic dziwnego, że to właśnie na tej wyspie magia kontynentu afrykańskiego objawia się w sposób szczególny. Wizytówką Zanzibaru jest niewiarygodnie turkusowy Ocean Indyjski oraz bieluteńki piasek koralowych plaż, Zanzibar jest kolonialną mieszanką stylów i kultur, w krajobrazie Wyspy, charakterystyczne są tradycyjne łodzie dhow.

Wylot z Warszawy, przelot do Tanzanii.
Po przylocie, przejazd do Parku Narodowego Manyara. Jest to niewielki park, usytuowany wzdłuż zachodniego brzegu jeziora Manyara, między jeziorem a zboczami Rowu Afrykańskiego, jedynej struktury geologicznej kuli ziemskiej, tak bardzo wyraźnie zaznaczonej na jej powierzchni. Struktura ta rozciąga się na przestrzeni ponad 6000 km: od południowej Turcji, aż po rzekę Zambezi - na południu wschodniej części Afryki.
Przejazd do Parku Narodowego Serengeti, położonego w centralnej części równiny Serengeti, należącego do największych i najbardziej znanych obszarów chronionych na świecie. Jego powierzchnia wynosi 14 763 km². Ochroną rezerwatową został objęty w 1929 roku. Park został wpisany na listę UNESCO. Po lunchu, popołudniowe safari w Parku Narodowym Serengeti, obejmującym płaską równinę, porośniętą trawiastą sawanną, z pojedynczymi skalistymi wzgórzami i kępami drzew akacjowych. Słynie z migrujących sezonowo (w porze suchej, od października do maja) wielomilionowych stad kopytnych: antylop, zebr, gazeli Thomsona i Granta, bawołów. W parku żyją również żyrafy, słonie, nosorożce, a z drapieżników: krokodyle, lwy, lamparty, gepardy, hieny, likaony, szakale, pytony.
Bladym świtem lot balonem nad Serengeti (fakultatywnie - koszt ok. 550 USD/os. - UWAGA: konieczna deklaracja i opłata przed wyjazdem). Pobyt w Parku Narodowym Serengeti. Poranne oraz popołudniowe safari w parku.
Przejazd do Parku Narodowego Ngorongoro. Ngorongoro to nie tylko słynny krater, w którym w sposób naturalny, niczym na dawnych obrazach świata przedbiblijnego, żyją tysiące zwierząt niemal wszystkich gatunków zamieszkujących Afrykę Wschodnią. Obszar Chroniony Ngorongoro, utworzony wokół krateru, obejmuje ziemie zamieszkane przez Masajów, nieco odmiennych od tych z Masai Mara, wąwóz Olduvai, gdzie znaleziono najstarsze ślady praczłowieka, a także szereg pięknych wulkanów przekraczających 3000 m wysokości. Ngorongoro zyskał sławę już na początku XX w. Z racji faktu przynależności ówczesnej Tanganiki do Niemiec, przyjeżdżali tu głównie badacze i osadnicy z tego właśnie kraju. Na dnie krateru została nawet założona niemiecka farma, a jej ślady można zobaczyć do dziś.
Wczesne śniadanie i bezpośredni przejazd do Parku Tarangire. Lunch w formie pikniku - podczas safari. Park Narodowy Tarangire położony jest w północnej części Tanzanii. Park został utworzony w 1970 roku, na powierzchni 2600 km². Nazwa parku pochodzi od rzeki Tarangire, która przez niego przepływa.
Po wczesnym śniadaniu udamy się na całodniowe safari po Parku. Lunch w formie pikniku - na łonie natury. Przejazd do hotelu w Arusha.
Przejazd do Arusha, przelot na Zanzibar. Po przylocie transfer do hotelu, zakwaterowanie.
Pobyt w hotelu na Zanzibarze; barwne dzieje tej tropikalnej, koralowej wyspy, przypominają “Baśnie z tysiąca i jednej nocy”. Niegdyś wabiły tu odkrywców, handlarzy i poszukiwaczy przygód. Bywali tu w różnych okresach dziejów Asyryjczycy, Egipcjanie, Hindusi i Persowie, Portugalczycy, Arabowie, Holendrzy i Anglicy. Niemal wszyscy pozostawili na wyspie, zachowane do dziś, ślady swojej bytności.
Po śniadaniu przygotowanie do wyjazdu. Opuszczenie pokojów o godz. 10:00. Transfer na lotnisko w Zanzibarze, przelot do Europy.
Przylot do Warszawy.

Tanzania-Zanzibar

Stolica: Zanzibar (Stone Town)
Największe miasta: Zanzibar, Mkokotoni, Matemwe
Język urzędowy: suahili
Waluta: szyling tanzański (TSH)
Ludność: 1070000 osób
Strefa czasowa: czas polski +2h (w zimie) i +1h (w lecie)
Podział administracyjny: Zanzibar jest wyspą należącą do Tanzanii (podmiot federacji) i podzielony jest na 3 regiony: Zanzibar Północny, Centralny/Południowy, Miejski/Zachodni. Wraz z dwiema większymi wyspami: Pembą i Mafią oraz pięćdziesięcioma mniejszymi, tworzy Archipelag Zanzibaru.

Informacje praktyczne

Szczepienia
wymagane jest szczepienie przeciwko żółtej febrze. Zaleca się szczepienie przeciw żółtaczce, a także profilaktykę antymalaryczną. Woda wodociągowa na Zanzibarze jest bezpieczna dla zdrowia, ponieważ dowozi się ją ze źródeł głębinowych w środku wyspy.

Lekarze
zagraniczne ubezpieczenia zdrowotne nie są honorowane. Koszty leczenia są pokrywane przez pacjenta. Zalecane jest posiadanie polisy ubezpieczeniowej w celu późniejszego dochodzenia zwrotu poniesionych wydatków na leczenie.

Numer pogotowia: brak pogotowia ratunkowego. W nagłych przypadkach do oddalonego terenu, można wezwać bardzo kosztowne pogotowie lotnicze z Nairobi.

Wymagania wizowe/ przepisy celne
przy wjeździe na terytorium Zanzibaru wymagana jest wiza turystyczna, którą otrzymamy na lotnisku zaraz po przylocie. Koszt wizy wynosi około 75 dolarów. Paszport musi posiadać ważność przez co najmniej 3 miesiące od chwili przekroczenia granicy. Warunkiem wjazdu do Zanzibaru jest posiadanie biletu powrotnego.
Zabroniony jest wywóz i wwóz waluty tanzańskiej oraz wywóz korala, kości słoniowej, muszli oraz skór dzikich zwierząt.

Informacje MSZ

Ważne:
Zanim podejmiesz decyzję o wyjeździe, sprawdź aktualne informacje konsularne na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych pod tym linkiem ! Strona MSZ podaje najświeższe doniesienia, ograniczenia bądź zalecenia dla turystów zamierzających udać się w podróż. Jeśli istnieje jakakolwiek sprzeczność pomiędzy danymi publikowanymi na naszym portalu, a informacjami podawanymi przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, proszę przyjąć informację MSZ jako bardziej aktualną.

Porady i zwyczaje

Kuchnia
kuchnia zanzibarska specjalizuje się w przygotowywaniu owoców morza i ryb, które można zamówić je wszędzie i są zawsze świeże. Zanzibar zwany wyspą przypraw obfituje w ich niezliczoną ilość, które są częstym dodatkiem do potraw.

Napoje
najlepszym sposobem na ugaszenie pragnienia, jest zakupienie na miejscowym straganie madafu (sok z kokosów), który dodatkowo leczy zmęczenie i pomaga w trawieniu. Równie smaczny jest sok z trzciny cukrowej z dodatkiem imbiru. Warto również zamawiać soki świeżo wyciskane z owoców.

Pamiątki
w stolicy Zanzibaru warto kupić starocie, obrusy, obrazy, przyprawy oraz etniczną biżuterię.

Fotografowanie
należy uważać, gdyż filmowanie i robienie zdjęć miejscowej ludności może wywołać ich zdecydowany sprzeciw.

Obyczaje
od turystów oczekuje się poszanowania miejscowej kultury (niedopuszczalne są szorty, minispódniczki, przezroczyste sukienki, stroje plażowe poza plażą, opalanie topless na plaży).

Religia i kultura

Większość społeczeństwa Zanzibaru stanowią muzułmanie (około 99%).

Święta:

 • 1 stycznia – Nowy Rok
 • 12 stycznia –  Uroczystość Upamiętnienia Rewolucji Zanzibaru
 • 10 marca – Urodziny Proroka – Eid-Milad Nnabi
 • 7 kwietnia – Dzień Bohaterów
 • 1 lipca – Dzień Świąteczny
 • koniec września – Ramadan (muzułmański miesiąc postu)
 • koniec listopada – Eid-ul-Adha
 • 9 grudnia – Dzień Niepodległości

Warto wiedzieć

Banki i wymiana pieniędzy
na Zanzibarze dostępnych jest kilka bankomatów, wszystkie w stolicy Zanzibar. Istnieje też kilka punktów, gdzie można pobrać pieniądze z kart kredytowych (np. w Mtoni Marine Center). W większości banków i kantorów można wymienić czeki podróżne.

Komunikacja

 • Autobusy – brak regularnych połączeń autobusowych ze Stone Town.Niektóre hotele organizują transport busami dla swoich gości.
 • Taksówki – zaleca się korzystanie tylko z taksówek z licencją państwową (oznaczone napisem TAXI).
 • Samoloty – jedyne lotnisko na wyspie znajduje się w stolicy Zanzibar. Lotnisko oferuje codzienne loty do Kilimanjaro, Nairobi, Mombasa, Arusha, i Dar es Salaamby. Dostępne są również połączenia do Johannesburga i Entebbe, a także czarterowe loty do Europy.
 • Daladala – oryginalny środek transportu publicznego. Są to niewielkie, proste, otwarte furgonetki z zamontowanymi z tyłu drewnianymi ławkami. Obsługują wszystkie ważniejsze trasy. Są punktualne, niedrogie i kursują zazwyczaj co godzinę. W razie potrzeby zatrzymują się na żądanie w dowolnym miejscu.

Placówki dyplomatyczne

Terytorium Tanzanii i Zanzibaru znajduje się pod jurysdykcją Ambasady RP w Nairobi w Kenii.

Ambasada RP w Nairobi (Kenia)
Kabarnet Rd.
00100 Nairobi, P.O. Box 30086
Telefon: (00-254 20) 38 72 811, 38 72 812
fax: (00-254 20) 38 72 814, 38 74 572
E-mail: nairobi.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.nairobi.polemb.net

TANZANIA – Wiza jest wymagana. Można ją uzyskać na przejściach granicznych oraz na lotnisku, po przylocie. Możliwe jest także dopełnienie procedury wizowej przed podróżą, w Ambasadzie Tanzanii w Berlinie. Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 6 miesięcy od planowanej daty opuszczenia Tanzanii.

 • Manyara – raj dla hipopotamów, najurokliwsze jezioro Afryki
 • Bezkresne Równiny Serengeti – królestwo dzikich zwierząt
 • Safari i obserwacje: słoni, żyraf, antylop, zebr, lwów i gepardów
 • Malownicza panorama krateru Ngorongoro
 • Masajowie i wąwóz Olduvai, gdzie znaleziono najstarsze ślady praczłowieka
 • Wypoczynek na barwnej, egzotycznej wyspie – Zanzibar
Kalkulacja dla grupy min. 8 osób płacących. Kolejność zwiedzania może się zmienić. Program może ulec zmianom z powodu siły wyższej lub w wyniku obustronnego uzgodnienia. Ostateczne ceny biletów lotniczych z dnia wystawienia. Istnieje możliwość wprowadzenia zmian w cenach biletów wstępu, wizy wjazdowej, opłaty wylotowej.