TYBET - YUNNAN

14 dni TYBET - YUNNAN
TYBET - YUNNAN

Tybet jest jednym z najciekawszych, najbardziej tajemniczych i najtrudniej dostępnych krajów w Azji. Przez wieki skutecznie unikał zbyt bliskich kontaktów ze światem zewnętrzny, przez co wytworzył wyjątkową i oryginalną kulturę, którą można podziwiać do dziś, choć możliwe, że to już jedna z ostanich szans.

Tybet nie jest niepodległym państwem. W 1949 został siłą włączony do Chin i od tego czasu stanowi Tybetański Region Autonomiczny, znajdujący się pod brutalną okupacją. Kraj ten jest niepowtarzalnie piękny, oferuje krajobazy wysokich szczytów Himalajów, spotkania z buddyjskimi mnichami i wszechobecność modlitewnych młynków i flag. Religia jest w Tybecie nadrzędną wartością i uwidacznia się to na każdym kroku. Ludzie żyją tu spokojnie, są niezwykle przyjacielscy i zdają się współistnieć z religią. W całym kraju panuje trudny do opisania mistycyzm… Niniejszą propozycję wyjazdu do Tybetu połączyliśmy ze zwiedzaniem chińskiej prowincji Yunnan. Będzie okazja m.in. by odwiedzić Instytut Pandy Wielkiej w Chengdu, skosztować wyśmienitej kuchni syczuańskiej i poznać mniejszość narodową Naxi.

Zbiórka w Warszawie, przelot do Chengdu.
Przylot do Chengdu, stolicy prowincji Syczuan, z pięknymi świątyniami, rozległymi parkami i ogromnymi centrami handlowymi. Trudno mu równać się z Pekinem czy Szanghajem, ale ma do zaoferowania wiele atrakcji. To urocze miejsce z niepowtarzalnym klimatem oraz wspaniałą kuchnią syczuańską. Chengdu to jedno z większych miast w Chinach - słynie ze znanego w całym kraju Instytutu Pandy Wielkiej, która jest symbolem tego kraju. Przejazd do hotelu, zakwaterowanie. Spacer z pilotem i degustacja herbaty w jednej z herbaciarni. Kolacja powitalna w stylu syczuańskim.
Przejazd do Leshan i rejs łodzią po rzece Min. Zobaczymy wykuty w skale, największy na świecie Wielki Posąg Buddy, mierzący 71 m. Powstał w czasie panowania dynastii Tang (VII-IX w. n.e.). Posąg ten został wykuty w zboczu klifu, u zbiegu rzek Minjiang, Dadu i Qingyi. Jest to największy wykuty posąg Buddy na świecie. Teren Góry Emei wraz z posągiem Buddy - został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Przejazd w góry Emei, następnie kolejką linową dojedziemy do najsłynniejszej świątyni - Wannian. Kolacja i nocleg w niezwykłym gościńcu w Wannian.
Wczesnym rankiem oglądanie porannych obrządków w świątyni Wannian. Po śniadaniu zjazd kolejką, a następnie przejazd do Chengdu. Odwiedzimy Panda Research Centre - ośrodek, gdzie naukowcy starają się ratować wymierający gatunek pandy wielkiej i małej (czerwonej). Wszystkie alejki dla zwiedzających obrośnięte są bambusowymi tunelami, które dodatkowo zatrzymują wilgoć. Trasa prowadzi alejkami instytutu do najciekawszych miejsc. Zwiedzający zobaczą więc dorosłe pandy podczas ich śniadania, pandzie przedszkole... Nocleg w Chengdu.
Transfer na lotnisko w Chengdu i przelot do Lhasy, leżącej na wysokości 3683 m n.p.m., która przez całe wieki była polityczną i duchową stolicą Tybetu, sercem i duszą Kraju Na Dachu Świata, siedzibą Dalaj Lamów, celem niezliczonych pielgrzymek, a do dziś jest miastem jednego z największych cudów świata. Transfer do hotelu, zakwaterowanie, aklimatyzacja. Spacer z pilotem i pierwsze smakowanie atmosfery tego niezwykłego miejsca. Nocleg w Lhasie.
Po śniadaniu zwiedzanie Pałacu Norbulingka, pełniącego funkcję letniego pałacu. Następnie zobaczymy inny ważny zabytek Lhasy - świątynię Jokhang, jedno z najświętszych miejsc kultu w Tybecie. Została ona zbudowana 1300 lat temu dla upamiętnienia małżeństwa króla Songstena Gampo z chińską księżniczką Tang-Wen Cheng. Tam znajduje się złoty posąg Buddy Shakyamuni, którego wykonanie przypisuje się samemu Buddzie. Przejazd do klasztoru Sera, który obok klasztoru Drepung, stanowi jeden z dwóch największych klasztorów Lhasy, szkoły Gelugpa. Został on ufundowany w 1419 roku przez ucznia Tsongkhapy. W czasach jego świetności mieszkało tam ok. 5 tys. mnichów, a dziś mieszka ich kilkuset. Klasztor Sera znany jest z debat mnichów, które odbywają się każdego dnia w południe na klasztornym dziedzińcu. Nocleg w Lhasie.
Zwiedzanie najsłynniejszego zabytku Lhasy - jednego z cudów architektonicznych świata i głównej atrakcji Lhasy - Pałacu Potala, zbudowanego w XVII wieku przez V Dalaj Lamę, pełniącego funkcję siedziby rządu tybetańskiego i zimowej rezydencji Dalaj Lamów. Monumentalna budowla Pałacu Potala zawieszona jest na zboczu Góry Czerwonej, ma 13 pięter, ok. 1000 pokojów, niezliczoną ilość kaplic. Tam również mieszczą się grobowce ośmiu Dalaj Lamów. Następnie wyjazd do Doliny Chaerba – spacer w niezwykłej scenerii. Kolacja w stylu tybetańskim (gorący garnek). Nocleg w Lhasie.
Wyjazd nad leżące na wysokości 4700 m n.p.m. jezioro Yamdrok. To, trzecie co do wielkości jezioro Tybetu, otoczone jest wspaniałym krajobrazem. Przejazd przez Przełęcz Kangbala do Gyangtze, historycznego miasta, będącego jedną z dawnych stolic. Zobaczymy Klasztor Palkhor, gdzie uwagę zwraca wielopoziomowa stupa Kumbum (stupa Dziesięciu Tysięcy Buddów). Wybudowany w 1417 roku klasztor, powstał jako zespół ok. 15 świątyń, reprezentujących różne gałęzie buddyzmu tybetańskiego (Gelugpa, Sakyapa i Kadampa).
Przejazd do Lhasy. Po drodze wizyta w tradycyjnym domu tybetańskim. Po przyjeździe do Lhasy czas wolny na zakupy oraz indywidualną eksplorację miasta. Nocleg w Lhasie.
Przejazd na lotnisko i przelot do Zhongdian - to serce legendarnej krainy Shangri-La, opisanej kiedyś, gdzieś..., fantastycznie bajkowej krainy, którą potem starano się odszukać w realnym świecie i natrafiono właśnie na ten rejon. Po przylocie wizyta nad Jeziorem Bapa. Przyjazd do Zhongdian i zwiedzanie klasztoru Songzalin i starego miasta.
Przejazd do Lijiang, miasteczka leżącego u stóp Himalajów, któremu kolorytu dodaje mieszkająca tam mniejszość narodowa Naxi. Po drodze będziemy podziwiać przepiękną scenerię pól ryżowych. Po przyjeździe do Lijiang zwiedzanie Starego Miasta, z niezwykle malowniczym labiryntem wąskich uliczek i zabudową, będącą jednym z najwspanialszych przykładów tradycyjnej architektury chińskiej. Wizyta w Pałacu Mu, dawnej siedzibie królów ludu Naxi.
Zwiedzimy Muzeum Naxi oraz poznamy tradycje ludu Naxi, odwiedzając lokalną wioskę. Po południu czas wolny. Wczesna kolacja, transfer na lotnisko, przelot do Chengdu.
Przejazd na lotnisko, odprawa bagażowa i paszportowa, przelot do Europy.
Przylot do Warszawy.

Chiny

Stolica: Pekin
Język urzędowy: chiński
Waluta: yuan (CNY)
Ludność: 1330044605 osób
Strefa czasowa: czas polski + 7h (w zimie), + 6h (w lecie)
Podział administracyjny: Chiny podzielone są na 22 prowincje, 5 regionów autonomicznych, 4 miasta wydzielone oraz 2 specjalne regiony administracyjne.

Informacje praktyczne

Szczepienia
przy wjeździe do Chin nie ma wymaganych szczepień. Zaleca się wykonanie profilaktycznych szczepień przeciw: wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, błonicy, tężcowi, polio, durowi brzusznemu, wściekliźnie, japońskiemu zapaleniu mózgu.

Lekarze
w Chinach ubezpieczenie zdrowotne oraz NW, nie jest wymagane. Podróżujący samolotami dobrowolnie mogą wykupić na lotnisku ubezpieczenie w cenie 20 CNY. Za każdą usługę medyczną podróżujący musi zapłacić. Należy poprosić o szczegółowy rachunek, ponieważ na jego podstawie można starać się o zwrot kosztów leczenia. W Chinach opieka medyczna jest ogólnie dostępna. W większych miastach działają szpitale wszystkich specjalizacji. Koszt wizyty lekarskiej wynosi od 20 do 100 USD. Doba w szpitalu (bez zabiegów, badań i leków ) kosztuje od 60 do 200 USD. Przed przyjazdem do Chin warto jest zaopatrzyć się w podstawowe leki krajowe, ponieważ Chiny słyną z różnorodnych specyfików leczniczych (brak polskich odpowiedników farmakologicznych).

Numer ogólny alarmowy: 110

Wymagania wizowe/ przepisy celne
obywatele polscy muszą mieć ważną wizę pobytową lub tranzytową. Wyjazd z terytorium Chin kontynentalnych do Specjalnej Strefy Administracyjnej Hongkongu lub Makao, traktowany jest jako opuszczenie granic Chin i automatycznie anuluje ważność posiadanej wizy jednokrotnej. Planując taką podróż należy w chińskich urzędach konsularnych ubiegać się o wizę wielokrotną. Pobyt na terytorium Chin bez posiadania ważnej wizy podlega karze grzywny w wysokości 500 CNY za każdy dzień pobytu. Paszport powinien być jeszcze ważny co najmniej 6 miesięcy po utracie ważności wizy. Turysta powinien posiadać przy sobie bilet powrotny, gdyż urzędnik konsularny może zażądać okazania biletu. Przedłużenie ważności wizy trwa zazwyczaj 5 dni roboczych. Na teren Chin bez konieczności uiszczania opłat celnych można wwieźć dewizy pieniężne nie przekraczające równowartości 5000 USD. W deklaracji celnej należy dokładnie wpisać wartościowsze przedmioty (aparat fotograficzny, kamera  wideo, laptop itp.), ponieważ służby celne mają obowiązek skontrolowania bagażu. Na teren Chin nie można wwozić: narkotyków, przedmiotów ostrych, broni palnej, waluty chińskiej, materiałów o tematyce pornograficznej, żywności oraz roślin. Nie można wywozić dzieł sztuki, wyrobów z kamieni szlachetnych, rzadkich publikacji. Z Chin można wywieźć 1 litr alkoholu.

Informacje MSZ

Ważne:
Zanim podejmiesz decyzję o wyjeździe, sprawdź aktualne informacje konsularne na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych pod tym linkiem ! Strona MSZ podaje najświeższe doniesienia, ograniczenia bądź zalecenia dla turystów zamierzających udać się w podróż. Jeśli istnieje jakakolwiek sprzeczność pomiędzy danymi publikowanymi na naszym portalu, a informacjami podawanymi przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, proszę przyjąć informację MSZ jako bardziej aktualną.

Porady i zwyczaje

Kuchnia
chińska kuchnia to ogromny wybór różnorodnych potraw. Na powstanie tradycyjnej kuchni, ogromny wpływ miały warunki naturalne. Częste klęski żywiołowe i nie urodzaje spowodowały, że ludzie musieli nauczyć się oszczędzania. Powstawały coraz to nowsze, skromniejsze, a przy tym szybsze do przyrządzenia potrawy. Społeczeństwo chińskie przywiązuje ogromną wagę do tego co je. Podstawowym produktem jest ryż, mięso, ryby, soja oraz warzywa. Spośród mięs Chińczycy najczęściej spożywają drób oraz wieprzowinę. W wielu regionach prawdziwym przysmakiem są: rosół z psa, borsuka, potrawy z żółwi i węży. Słynną, tradycyjną potrawą chińską jest kaczka po pekińsku. Przyrządzenie jej zajmuje aż 60 dni. W potrawach chińskich ważną rolę odgrywają korzenie lotosu, tofu, wodorosty, grzyby, oraz różnorodne przyprawy (głównie imbir). Chiny słyną również z potraw na bazie ryb oraz owoców morza. Warto spróbować pysznych węgorzy, soczystego karpia, krewetek oraz kraba. Oczywiście będąc w tym kraju nie można zapomnieć o sajgonkach, pierożkach oraz tropikalnych owocach (papaja, guawa).

Napoje
w Chinach narodowym napojem jest herbata, którą podaje się do każdego posiłku.   Często Chińczycy dodają do herbaty suszone owoce, zioła i płatki kwiatów. Parzenie herbaty jest rytuałem, tradycją przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Do posiłków podaje się również wino ryżowe.

Pamiątki
sklepy czynne są w godzinach od 8.00 do 21.00. Podróżując po Chinach wielokrotnie można natknąć się na targi, na których za niewielkie pieniądze można kupić np. ceramikę, biżuterię, wyroby z jedwabiu oraz kaligrafię. Należy uważać, ponieważ wielu handlarzy sprzedaje tanie podróbki markowych produktów.

Przy stole
jedząc pałeczkami w towarzystwie Chińczyków należy pamiętać, aby podczas rozmowy czy sięgania po inne danie, nie trzymać pałeczek w ręku.

Powitanie
nie należy pierwszemu wyciągać ręki na przywitanie, lepiej zaczekać na gest ze strony Chińczyka. Wielokrotnie przywitanie to tylko skinienie głowy, lub lekki pokłon. Podczas przywitania w złym tonie jest patrzeć w oczy, należy spuścić wzrok.

Religia i kultura

W Chinach głównymi wyznaniami są : taoizm, buddyzm i konfucjonizm.

Święta:

 • 1 stycznia – Nowy Rok
 • styczeń / luty – Chiński Nowy Rok
 • marzec / kwiecień – Święto Zmarłych
 • 1 maja – Święto Pracy
 • wrzesień / październik – Święto Festiwalu Smoczych Łodzi
 • wrzesień / październik – Święto Środka Jesieni lub Ciastek Księżycowych
 • 1 października – Utworzenie Chińskiej Republiki Ludowej

Warto wiedzieć

Banki i wymiana pieniędzy
banki czynne są od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 17.00. Walutę można wymienić na przejściach granicznych, lotniskach międzynarodowych, w hotelach i w niektórych oddziałach Banku Chińskiego. Pieniądze można bez problemu pobrać w bankomatach posługując się kartą Visa lub Maestro. Karty kredytowe zazwyczaj są akceptowane. Karty płatnicze przyjmowane są jedynie w hotelach, co najmniej średniej klasy, oraz w większych sklepach w dużych miastach.

Komunikacja

 • Metro – Pekin posiada bardzo dobrze rozwiniętą sieć metra. Jest najszybszym środkiem transportu, ułatwia poruszanie się po centrum miasta. Metro kursuje w godzinach od 5.00 do 23.00, cena biletu wynosi 3 CNY. Metra z reguły są bardzo zatłoczone, dlatego należy uważać i bacznie pilnować rzeczy osobistych.
 • Samolot – dobrze rozwinięta sieć połączeń międzymiastowych. Zazwyczaj w ciągu dnia na jednej trasie odbywa się kilka przelotów. Głównym przewoźnikiem lotniczym jest Air China.
 • Autobus – bardzo dobrze rozwinięta miejska komunikacja autobusowa. Autobusy kursują od godziny 5.00 do 23.00.
 • Taxi – jest ogólnodostępnym środkiem transportu. Taksówki przeważnie są w kolorze czerwonym. Cena za km. jazdy wynosi około 1,2 CNY + 10 CNY za pierwsze 5 km. Taryfa nocna, która obowiązuje od godziny 23.00 do 6.00 jest wyższa o 20%.Przy dłuższej trasie warto targować cenę przejazdu.
 • Pociąg – jest idealnym środkiem komunikacji w Chinach, szczególnie na trasach długodystansowych. Połączenia kolejowe we wschodnich Chinach są dobrze rozwinięte. Na zachodzie kraju pociągi kursują na dwóch trasach (od Lhasy i pod granicę z Kazachstanem przez Urumczi).
 • Samochód – podróżujący, którzy posiadają wizę turystyczna (L) nie mogą samodzielnie prowadzić samochodu. Międzynarodowe prawo jazdy nie jest tu uznawane.
 • Riksza – przed skorzystaniem z usług rikszarza należy ustalić cenę przejazdu, zazwyczaj to od turysty zależy ile zapłaci, przeważnie cena wynosi od 30 do 50 CNY.

Poczta
urzędy pocztowe czynne są od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 17.00. Przesyłki expresowe można wysłać w urzędach pocztowych lub skorzystać z usług firm kurierskich. Czas dostarczenia poczty od 7 do 10 dni roboczych.

CHINY – Wiza jest wymagana. Formalności należy dopełnić przed wyjazdem, w Ambasadzie Chińskiej Republiki Ludowej w Warszawie. Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 6 miesięcy od daty upływu ważności wizy.

 • Chengdu – Instytut Pandy Wielkiej i wspaniała kuchnia syczuańska
 • Wielki Posąg Buddy w Leshan
 • Lhasa – duchowa i polityczna stolica Tybetu
 • Debata mnichów w klasztorze Sera
 • Pałac Potala – siedziba rządu tybetańskiego i zimowa rezydencja Dalaj Lamów, jeden z cudów architektonicznych świata
 • Jezioro Yamdrok – wspaniały krajobraz okolicy
 • Wizyta w tradycyjnym domu tybetańskim
 • Lijiang – mniejszość narodowa Naxi
Kalkulacja dla grupy min. 16 osób płacących. Kolejność zwiedzania może się zmienić. Program może ulec zmianom z powodu siły wyższej lub w wyniku obustronnego uzgodnienia. Ostateczne ceny biletów lotniczych z dnia wystawienia. Istnieje możliwość wprowadzenia zmian w cenach biletów wstępu i wizy wjazdowej.