USA: Wschodnie Wybrzeże z Nowym Orleanem i Florydą - wyprawa

10 dni USA
USA: Wschodnie Wybrzeże z Nowym Orleanem i Florydą - wyprawa

Stany Zjednoczone – są krajem wszelkich narodowości, ras i stylów życia, są także krajem pełnym szokujących zasad i przeciwieństw. Z takich oto materii utkany jest wyjątkowy sposób życia Amerykanów, niektórzy go nie znoszą, inni przeciwnie podziwiają.

Podróżowanie po Stanach Zjednoczonych jest bardzo ciekawe, a turyści przyjeżdżają tutaj przede wszystkim z dwóch podstawowych powodów: aby zobaczyć amerykańskie metropolie i przepiękną przyrodę.

Wschodnie wybrzeże USA to przede wszystkim metropolie. Na czele z tą największą – tzw. „Wielkim Jabłkiem (ang. „Big Apple”) – czyli Nowym Jorkiem. Każdy z nas, zapewne, myśląc o tym mieście, ma w głowie obraz Statuy Wolności, Central Parku, Empire State Building, Brooklyn Bridge i żółtych taksówek, mknących po tętniących życiem arteriach. Pora spełnić wielkomiejskie sny i zawitać tam osobiście! Wschód USA to także podróż w czasie i nie lada gratka dla miłośników historii. W hrabstwie Lancaster na ulicach zaobserwujemy charakterystyczne powozwy, prowadzone przez Amiszów, żyjących w odizolowanych wspólnotach, zgodnie z tradycją i swoim niepisanym zbiorem norm i zasad. Nie akceptują nowoczesnej techniki, nie korzystają z elektryczności, samochodów, telewizji… Nie posyłają dzieci do szkół publiczcnych i praktycznie wszyscy zajmują się wyłącznie rolnictwem i rzemiosłami z nim powiązanymi.

Wylot z Warszawy, przelot do Nowego Jorku. Wieczorem (w zależności od godziny przylotu) spacer przez Manhattan na Times Square.
Zwiedzanie Nowego Yorku: Central Park, Piąta Aleja, przy której znajdują się najsłynniejsze budynki Nowego Jorku: Trump Tower – zamek z atrium na dachu i znanymi domami mody, ścianami wyłożonymi polerowanym marmurem i wysokim na 4 piętra wodospadem, katedra Św. Patryka - największa świątynia Nowego Jorku, Olympic Tower, gdzie mieszkała m.in. Jackie Onassis, Rockefeler Center – centrum handlowe zbudowane w latach 40 tych, będące do dzisiaj jednym z najdoskonalszych rozwiązań urbanistycznych. Nie ominiemy również Broadwayu. Dla chętnych – fakultatywnie - spektakl w jednym z teatrów na Broadwayu ok. 100 USD.
Dalsze zwiedzanie Nowego Jorku: most Brookliński, Ground Zero, gdzie 11 września 2002r. dwa samoloty rozbiły się o bliźniacze wieże World Trade Center, Freedom Tower, Wall Street, Statua Wolności, China Town, Greenwich Village. Dla chętnych – fakultatywnie - wjazd na legendarny Empire State Building ok. 35 USD.
Wizyta w West Point, słynnej Akademii Wojskowej Stanów Zjednoczonych, pięknie położonej nad rzeką Hudson, znajdującej się w byłym forcie US Army. Miejsce na konstrukcję fortu zostało wybrane przez G. Washingtona, a fortyfikacje zostały zaprojektowane przez Tadeusza Kościuszkę w 1778. Washington uważał, że West Point był najważniejszą pozycją obronną na całym kontynencie północnoamerykańskim. Następnie udamy się w kierunku Bethel – spojrzenie na miejscowość, w której odbył się w 1969r. Legendarny festiwal Woodstock.
Przejazd do Niagary, gdzie będziemy podziwiać wspaniały wodospad z punktów widokowych. Z Prospect Point Observation Tower rozciąga się najpiękniejszy widok na wodospady po stronie amerykańskiej. Największą jednak atrakcją jest rejs statkiem pod największy z wodospadów Horse Shoe. Spacer na wyspę zwaną Kozią, gdzie czekają kolejne atrakcje: zjazd do położonej u podnóża wodospadu tzw. Groty Wiatrów, spacer do punktów widokowych na wyspę Luna Island i wyspy Trzech Sióstr. Dla chętnych spacer na stronę kanadyjską wodospadu (konieczny paszport biometryczny). Następnie przejazd przez Allegheny - niewysokie, urokliwe pasmo górskie, do punktu widokowego na jeden z najwyższych historycznych wiaduktów kolejowych w USA.
Zwiedzanie Waszyngtonu, miasta założonego w 1790r. jako stolica USA, budowanego wg planów P.Ch. L’Enfanta. Silnie ufortyfikowany, podczas wojny secesyjnej był kilkakrotnie szturmowany przez konfederatów. To ważny ośrodek kulturalno-naukowy - siedziba 7 uniwersytetów, m.in.: Georgetown University (założonego w 1789r.), George Washington University (1821r.), Howard University (1867r.), oraz wielu instytutów i towarzystw naukowych o znaczeniu ogólnokrajowym. W Waszyngtonie znajduje się jedna z największych na świecie bibliotek - Biblioteka Kongresu (założona w 1800r., licząca ok. 90 mln woluminów). Spacer obok pomników wojny w Wietnamie i Korei do Pomnika Lincolna. Zobaczymy Biały Dom (z zewnątrz) – od 1800r. oficjalną rezydencję i miejsce pracy prezydentów Stanów Zjednoczonych. Połowę dnia poświęcimy na zwiedzanie bezpłatnych muzeów Instytutu Smithsona – Historii Naturalnej, Indian Północnoamerykańskich oraz Lotnictwa i Kosmosu.
Wizyta na polach najkrwawszej bitwy wojny secesyjnej, stoczonej w dniach 1−3 lipca 1863 roku. Następnie udamy się do hrabstwa Lancaster nazywanego krainą Amiszów, chrześcijańskiej wspólnoty protestanckiej wywodzącej się ze Szwajcarii, konserwatywnego odłamu mennonitów. Założycielem ich Kościoła był Jakub Amman, który w 1693r. doprowadził do secesji swoich zwolenników ze wspólnoty szwajcarskich mennonitów żyjących na emigracji w Alzacji. Powodem separacji od pozostałych mennonitów nie były kwestie wiary, a obyczajowości – rygorystyczne przestrzeganie odrzucenia ochrzczonych odstępców. Po śmierci swego kodyfikatora spora część współbraci emigrowała do Ameryki. Na drogach hrabstwa spotkamy w charakterystycznych powozach wielu wciąż tradycyjnie żyjących Amiszów.
Wizyta w Filadelfii, będącej ośrodkiem handlowym, edukacyjnym i kulturowym. Filadelfia była niegdyś drugim po Londynie miastem w Imperium Brytyjskim i centrum geograficzno-politycznym pierwotnych trzynastu kolonii. Duży wkład w rozwój miasta miała działalność Benjamina Franklina. Powstało tu wiele idei związanych z rewolucją i niepodległością Stanów Zjednoczonych. Było to również największe miasto USA i jego pierwsza stolica, aż do utworzenia Waszyngtonu. Zobaczymy Park Niepodległości z budynkiem Independence Hall, gdzie przygotowano i podpisano Deklarację Niepodległości. Tutaj do dzisiaj wisi słynny Dzwon Wolności. Wizyta na Elfrath's Alley – najstarszej ulicy w USA. Wieczór w Atlantic City, nazywanym Las Vegas wschodniego wybrzeża.
Czas wolny na zakupy lub indywidualną eksplorację miasta. Przejazd na lotnisko, odlot do Europy.
Przylot do Warszawy.

Stany Zjednoczone Ameryki(USA)

Stolica: Waszyngton
Największe miasta: Nowy Jork, Los Angeles, Chicago, San Francisco, Filadelfia, Detroit, Boston, Dallas, Houston
Język urzędowy: angielski, hiszpański
Waluta: dolar (USD)
Ludność: 306609000 osób
Strefa czasowa: czas polski od -6 do -12h (w zależności od strefy czasowej)
Podział administracyjny: 50 stanów i dodatkowo 1 okręg (okręg stołeczny – dystrykt Kolumbii). Wszystkie stany USA (za wyjątkiem Alaski i Luizjany) dzielą się na hrabstwa – jest ich 3048.

Informacje praktyczne

Szczepienia
nie są wymagane żadne szczepienia od osób przyjeżdżających z Polski. Zalecane szczepienia: błonica, tężec, polio.

Lekarze
nie ma obowiązku posiadania ubezpieczenia osobowego. Jest ono jednak wskazane, gdyż opieka medyczna (choć ogólnie dostępna i znajdująca się na wysokim poziomie) jest  bardzo droga. Zwykła wizyta u lekarza ogólnego kosztuje od 50 do ponad 100 dolarów, a doba w szpitalu od 500 do kilku tysięcy dolarów (nie wliczając zabiegów).

Numer pogotowia: w razie potrzeby należy dzwonić pod numer 911

Wymagania wizowe/ przepisy celne
dla obywateli Polski wymagana jest wiza wjazdowa, wydawana przez konsula Stanów Zjednoczonych. Ale nawet posiadanie wizy nie gwarantuje wjazdu do Stanów Zjednoczonych – ostateczną decyzję podejmuje urzędnik kontroli granicznej i może zdarzyć się, że obywatel polski nie zostanie wpuszczony na terytorium Stanów Zjednoczonych, pomimo posiadania ważnej wizy. Przeważnie  powodem nieudzielenia prawa wjazdu bywa naruszenie przepisów imigracyjnych podczas poprzednich pobytów lub stwierdzenie, że rzeczywisty cel wjazdu jest różny od celu deklarowanego podczas ubiegania się o wizę.
Wszyscy przyjeżdżający do Stanów Zjednoczonych są zobowiązani do wypełnienia deklaracji celnej. Przepisy amerykańskie zezwalają na przewożenie przez granicę do 10 000 dolarów bez obowiązku zgłoszenia tej kwoty. Zakazane jest posiadanie jakiejkolwiek ilości narkotyków oraz przewożenie żywności, roślin itp.

Informacje MSZ

Ważne:
Zanim podejmiesz decyzję o wyjeździe, sprawdź aktualne informacje konsularne na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych pod tym linkiem ! Strona MSZ podaje najświeższe doniesienia, ograniczenia bądź zalecenia dla turystów zamierzających udać się w podróż. Jeśli istnieje jakakolwiek sprzeczność pomiędzy danymi publikowanymi na naszym portalu, a informacjami podawanymi przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, proszę przyjąć informację MSZ jako bardziej aktualną.

Religia i kultura

Wyznania w Stanach Zjednoczonych przedstawiają się w następujący sposób: protestanci 52%, katolicy 24%, mormoni 2%, żydzi 1%, muzułmanie 1%, bezwyznaniowcy 10%, inni 10%.

Święta:

 • 1 stycznia – Nowy Rok
 • 3 poniedziałek stycznia – Urodziny Martina Luthera Kinga
 • 3 poniedziałek lutego – Dzień Prezydenta
 • 4 lipca – Dzień Niepodległości
 • 1  poniedziałek września – Święto Pracy
 • 2 poniedziałek października –  Dzień Kolumba
 • 11 listopada – Dzień Weteranów
 • Ostatni czwartek listopada – Święto Dziękczynienia
 • 25 grudnia – Boże Narodzenie

Warto wiedzieć

Banki i wymiana pieniędzy
powszechnym środkiem płatniczym w Stanach Zjednoczonych są karty kredytowe, dlatego przed wyjazdem do USA zalecane jest wyrobienie takiej karty. Najbardziej popularne i szeroko dostępne są karty: MasterCard, American Express, Visa i Discover. Sieć bankomatów jest ogólnie dostępna i nie ma problemów z podjęciem gotówki. W przypadku przewożenia większych sum najlepiej posługiwać się czekami podróżnymi, gdyż w razie ich utraty uzyskuje się duplikaty.

Komunikacja

 • Pociągi – komunikacja kolejowa jest znakomicie rozwinięta, zarówno na poziomie międzymiastowym jak i miejskim.
 • Samochody – Stany Zjednoczone mają bardzo dobrze rozbudowaną sieć dróg ekspresowych i autostrad, dzięki którym można w łatwy sposób  przemieszczać się po całym terytorium.
 • Samoloty – dzięki dużej konkurencji na rynku amerykańskich przewoźników lotniczych, ceny biletów są stosunkowo niskie.

Poczta
urzędy pocztowe są czynne od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 17:00 i w soboty od 9:00 do 12:00. Skrzynki pocztowe są w kolorze niebieskim.

Placówki dyplomatyczne

Ambasada RP w Waszyngtonie
2640 16th Street, N.W. Washington, D.C. 20009
Telefon: (00-1202) 234 3800
fax: (00-1202) 328 6271
E-mail: waszyngton.amb.sekretariat@msz.gov.pl
Wydział Konsularny w Waszyngtonie
2224 Wyoming Ave., N.W., Washington, D.C. 20008-3992
Telefon: (00-1202) 234 38 00
fax: (00-1202) 328 21 52
Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku
233 Madison Avenue, New York, NY 10016
Telefon: (001-646) 237 2100
fax: (001-646) 237 2105
Stałe Przedstawicielstwo RP przy ONZ w Nowym Jorku
9 East 66th Street, New York, NY 10065
Telefon: (00-1212) 744 2506
fax: (00-1212) 517 6771
Konsulat Generalny RP w Chicago
820 N. Orleans St., Suite 335, Chicago, IL 60610
Telefon: (00-1312) 337 81 66
fax: (00-1312) 337 78 41
Konsulat Generalny RP w Los Angeles
12400 Wilshire Blvd., Suite 555, Los Angeles, CA 90025
Telefon: (00-1310) 442 8500
fax: (00-1310) 442 8515
Konsulat Honorowy RP w Anchorage
7550 Old Steward Highway, Suite 101
Anchorage, AK 99518
Telefon: (001-907) 344-47-22, 522-40-77
fax: (001-907) 344-75-25
Konsulat Honorowy RP w Belmont
Taube Philanthropies1050
Ralston Avenue
Belmont, CA 94002, USA
Telefon: (001-650) 802-16-26
fax: (001-650) 591-45-77
Konsulat Honorowy RP w Bostonie
22 Pratt Court, Cohasset
Massachusetts 02025, USA
Telefon: (00-17-81) 383-83-84
fax: (00-17-81) 383-83-84
Konsulat Honorowy RP w Denver
1916 Andrew Alden Street
Longmont, CO 80504
Telefon: (001-303) 485-84-05
fax: (001-303) 485-84-05
Konsulat RP w Honolulu
2825 South King St., suite 2701 Honolulu, HI 96826, USA
Telefon: (001-808) 955-4567
fax: (001-808) 942-57-26
Konsulat RP w Houston
35 Harbor View Drive, Sugar Land, TX 77479, USA
Telefon: (001-281) 565-04-99
fax: (001-281) 565-15-07
Konsulat Honorowy RP w Miami
1440 79th Street Causeway, Suite 117, Miami FL 33141, USA
Telefon: (00-1305) 866-00-77, 864-23-49
fax: (00-1305) 865-51-50
Konsulat Honorowy RP w Nassau
#9 Devonshire Drive, Coral Harbour
Nassau, Bahamas, USA
Telefon: (00-12-42) 328-72-38
fax: (00-12-42) 326-24-91
Konsulat Honorowy RP w Oxfordzie
Miami University, School of Engineering and Aplied Science
Benton Hall 106
Oxford, Ohio 45056
Telefon: (00-1513) 529-03-85
fax: (00-1513) 529-07-99
Konsulat RP w Pittsburghu
5853 Douglas Street, Pittsburgh, PA 15217
Telefon: (00-14-12) 396-62-34
fax: (00-14-12) 396-47-64
Konsulat RP w Raleigh
705 Barbour Drive
Raleigh, NC 27695, USA
Telefon: (00-19-19) 233-52-00, 637-70-69
Konsulat Honorowy RP w Saint Louis
121 S. Meramec, Suite 1140, St. Louis, Missouri 63105, USA
Telefon: (00-1314) 821-61-30
fax: (00-1314) 965-37-28
Konsulat Honorowy RP w San Francisco
Humboldt Bank Building
785 Market Street, 15th Floor
San Francisco, CA 94103, USA
Telefon: (001-415) 777-44-45
fax: (001-415) 778-81-23
Konsulat Honorowy RP w San Juan, Puerto Rico
Konsulat RP w San Juan, Puerto Rico
771 1-st Street, Suite 411, San Juan, PR 00920-1613
Telefon: (001-787) 781-32-54, 775-95-70
fax: (001-787) 775-95-30

USA – Wiza jest wymagana. Formalności należy dopełnić przed podróżą, w Ambasadzie USA w Warszawie. Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 6 miesięcy od planowanej daty opuszczenia terytorium Stanów Zjednoczonych. Uwaga: uzyskanie wizy nie daje automatycznej gwarancji wjazdu do USA, ostateczną decyzję podejmuje urzędnik imigracyjny w punkcie kontroli granicznej.

 • Kosmopolityczny Nowy Jork – „Wielkie Jabłko”
 • Central Park, Rockefeler Center, Broadway, Most Brookliński i Statua Wolności
 • West Point – Akademia Wojskowa z fortyfikacjami zaprojektowanymi przez T. Kościuszkę
 • Wodospad Niagara – ściana wody, rejs statkiem do „Końskiej Podkowy”
 • Waszyngton – stolica z Białym Domem
 • Hrabstwo Lancaster – kraina Amiszów
 • Filadelfia – miejsce podpisania Deklaracji Niepodległości
Kolejność zwiedzania może się zmienić. Program może ulec zmianom z powodu siły wyższej lub w wyniku obustronnego uzgodnienia. Ostateczna cena biletu lotniczego z dnia wystawienia. Istnieje możliwość wprowadzenia zmian w cenach biletów wstępu. W przypadku nie otrzymania wizy, otrzymania wizy i rezygnacji z wyjazdu – potrącenie wg Warunków Uczestnictwa. Paszport powinien być ważny co najmniej 6 miesięcy od daty powrotu i posiadać min. 2 strony wolne.