Walentynki - NORWEGIA - W poszukiwaniu zorzy polarnej

6 dni NORWEGIA
Walentynki w Norwegii - W poszukiwaniu zorzy polarnej

Wyrusz w niezapomnianą wyprawę do krainy fiordów i zorzy polarnej! Spotkaj się oko w oko z wielorybami – największymi ssakami świata. Wypłyń w wielką przygodę – rejs statkiem do miejscowości Kirkenes i spędź magiczne walentynki w lodowym hotelu.

Odwiedź Przylądek Północny i wybierz się na safari w zaprzęgach psów husky. Weź udział w łowieniu ryb wprost z przerębla, usiądź za sterami skutera śnieżnego i spróbuj dogonić zorzę.

 

Tromso – Kirkenes: rejs statkiem Nordlys

Nordlys to ogromny statek pasażerski, który może zabrać na pokład aż 691 pasażerów. Okręt został nazwany na cześć zjawiska naturalnego na tych wodach, widzianego każdego roku w okresie od października do marca. Northern Lights (Zorza Polarna) to pojęcie „Nordlys” w języku norweskim. Nie tylko nazwa statku, ale też jego wnętrze nawiązuje do tego niepowtarzalnego zjawiska.

Wszystkie kajuty na statku wyposażone są w radio, telefon, biurko i produkty do kąpieli. Restauracja statku Nordlys szczyci się autentycznymi norweskimi specjałami i międzynarodową kuchnią, oferuje obfite śniadania w formie bufetu i 3-daniowe obiadokolacje. Na statku znajduje się też czynna przez całą dobę kawiarnia Aurora Cafe, która oferuje zimne i gorące posiłki oraz napoje.  Do dyspozycji gości statku sauna, pokój gier, salon zabaw dla dzieci, sklep, pralnia oraz centrum fitness.

 

Bajkowa noc walentynkowa – Kirkenes Snow Hotel

Obiekt Kirkenes Snowhotel usytuowany jest na dalekiej północy Norwegii, 10 km od miasta Kirkenes oraz 500 metrów od fiordu Bøkfjorden, i oferuje zakwaterowanie w niezwykłych lodowych apartamentach. Na miejscu znajduje się sauna i restauracja. Goście mogą także korzystać z bezpłatnego WiFi. Zimą na terenie obiektu działa ponadto bar lodowy.

Śnieżne apartamenty urządzone są w arktycznym stylu. Ich wnętrza zdobią skomplikowane lodowe rzeźby. W apartamentach znajdują się termalne narzuty oraz ciepłe śpiwory. Apartamenty tego typu dostępne są tylko zimą. Wspólne łazienki mieszczą się w pobliskim budynku.

Prawdziwa przygoda dopiero się zaczyna!

 

Zbiórka uczestników na lotnisku w Warszawie, odprawa bagażowa. Przelot do Norwegii. Po przelocie do Tromso transfer do hotelu, nocleg.
Po śniadaniu wyruszymy w rejs na wielorybie foto safari (cena rejsu – ok. 1485 NOK / os.). Będzie to niezwykła okazja by zobaczyć największe ssaki świata w ich naturalnym środowisku. Następnie czas na wielką przygodę – rejs statkiem do miejscowości Kirkenes. Zakwaterowanie na statku. Po kolacji, daleko, na głębokiej wodzie, gdzie światła miejskie nie zakłócają spektakli odgrywanych przez zorzę polarną, czeka nas pierwsze polowanie na to niepowtarzalne zjawisko.
Rejs statkiem do miejscowości Honningsvag na wyspie Mageroya. Krótka wizyta w Honningsvag, najdalej na północ położonym mieście w Norwegii. Następnie udamy się na przylądek Północny (cena wycieczki – ok. 170 EUR / os.). Nordkapp to cel wielu podróżników. Przylądek zawdzięcza swoją nazwę angielskiemu odkrywcy - Richardowi Chancellor, który w 1553 roku przepłynął obok niego podczas swoich poszukiwań morskiej drogi z Europy do Azji. Oprócz atrakcji typowo estetycznych (piękne widoki!), na Przylądku Północnym będziemy podziwiać także słynny globus z 1978 roku. Powrót na statek i dalszy rejs w kierunku Kirkenes. Po kolacji kolejna możliwość „upolowania” zorzy polarnej.
Tego dnia dopłyniemy do portu w Kirkenes – miasta położonego dalej na wschód niż Stambuł czy Sankt Petersburg. Przejazd do magicznego lodowego hotelu. Śnieżne apartamenty urządzone są w arktycznym stylu. Ich wnętrza zdobią skomplikowane lodowe rzeźby. W apartamentach znajdują się termalne narzuty oraz ciepłe śpiwory. Następnie wybierzemy się na safari w zaprzęgach psów husky. Przejazd kilkukilometrową, malowniczą trasą przez las (płatne dodatkowo – ok. 1950 NOK / os.). Wieczorem czeka nas walentynkowa kolacja w przepięknej restauracji lodowego hotelu. Nocleg w ciepłych śpiworach i skórach renifera.
Po śniadaniu przejazd do hotelu w miejscowości Kirkenes, zakwaterowanie. Następnie weźmiemy udział w łowieniu ryb wprost z przerębla (płatne dodatkowo – ok. 1500 NOK / os.). Wraz z wykfalifikowanym rybakiem wejdziemy na zamarznięty fiord i wywiercimy dziurę w grubym lodzie. Jeśli nam się uda, będziemy mogli zabrać ze sobą ryby na kolacje! Wieczorem kolejna wyprawa w poszukiwaniu zorzy polarnej: przejazd dwuosobowymi skuterami śnieżnymi trasą liczącą ok. 10 km, pod opieką miejscowych przewodników (cena wyprawy – ok. 2150 NOK / os.).
Po śniadaniu transfer na lotnisko i przelot do Warszawy.

Norwegia

Stolica: Oslo
Największe miasta: Oslo, Bergen, Trondheim, Stavanger, Kristiansand
Język urzędowy: norweski
Waluta: korona norweska (NOK)
Ludność: 5 214 900 osób
Strefa czasowa: polski (w zimie) i + 1h (w lecie)
Podział administracyjny: Norwegia podzielona jest na 5 regionów (landsdeler) i 19 okręgów (norw. fylker), które dalej dzielą się na 433 gminy.

Przepisy wjazdowe:
Obywatele RP korzystają z prawa do swobodnego przepływu ludności w ramach UE/EOG. Dokumentem podróży jest ważny paszport lub dowód osobisty.

Przepisy celne:

W ramach limitu do wartości 6000 koron norweskich można wwieźć do Norwegii bez cła i podatku akcyzowego następujące towary:

Napoje spirytusowe: powyżej 22% alkoholu, do 60% włącznie (1 litr)

Wino: powyżej 2,5% alkoholu, do 22% włącznie (1,5 litra)

Piwo: powyżej 2,5% (również mocne piwo) lub gotowe drinki/cydr powyżej 2,5% alkoholu, do 4,7% włącznie (2 litry)

Wyroby tytoniowe: 200 sztuk papierosów lub 250 gramów innych wyrobów tytoniowych oraz 200 sztuk bibułek papierosowych.

Religia i obyczaje:

Około 73% populacji norweskiej to luteranie, należący do Kościoła Norweskiego. Do innych wspólnot religijnych należy tutaj około 10% ludności, a 17% mieszkańców Norwegii nie deklaruje przynależności do żadnej religii. Największymi mniejszościami religijnymi w Norwegii są: muzułmanie, katolicy i zielonoświątkowcy. Co ciekawe, zaledwie 10% populacji norweskiej należącej do Kościoła Norweskiego uczęszcza do świątyń.

Opieka zdrowotna:

W Norwegii nie ma zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych. Bieżące informacje nt. potencjalnych zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych, podaje norweski Urząd ds. Zdrowia Publicznego. Nie ma obowiązku szczepień przed przyjazdem. Obywatele polscy objęci systemem ubezpieczenia (NFZ) w kraju mają zagwarantowany dostęp do pomocy medycznej w nagłych przypadkach na terenie Norwegii na takich samych zasadach jak osoby objęte norweskim systemem ubezpieczenia zdrowotnego po okazaniu Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), wydawanej przez Narodowy Fundusz Zdrowia NFZ w Polsce. Uzyskanie porady medycznej w publicznej służbie zdrowia wymaga opłacenia tzw. udziału własnego (opłata zryczałtowana nie podlegająca refundacji). Dotyczy to również osób objętych norweskim systemem ubezpieczenia zdrowotnego. Leczenie stomatologiczne jest pełnopłatne. Dzieci do lat siedmiu otrzymują wszystkie świadczenia medyczne bezpłatnie. Koszty leczenia w Norwegii są bardzo wysokie. Osoba nie objęta systemem ubezpieczenia zdrowotnego w Polsce powinna koniecznie wykupić przed przyjazdem do Norwegii indywidualną polisę ubezpieczeniową, obejmującą przynajmniej koszty leczenia i następstw nieszczęśliwych wypadków, a także pokrycie kosztów transportu medycznego. Więcej informacji nt. norweskiego systemu zdrowia, w tym adresów placówek medycznych, dostępnych jest na stronie Norweskiej Administracji ds. Zdrowia HELFO.

Bezpieczeństwo:

Norwegia jest krajem względnie bezpiecznym, przy czym nie można wykluczyć wystąpienia aktu terrorystycznego w tym kraju. Sytuację bezpieczeństwa na bieżąco monitoruje norweska Służba Bezpieczeństwa Policji (PST), publikująca na swej stronie informacje ws. aktualnego poziomu zagrożeń (http://www.pst.no/). Osobom wyjeżdżającym do Norwegii rekomenduje się każdorazowe zapoznanie się z informacjami dot. bezpieczeństwa, publikowanymi przez PST i Ministerstwo Sprawiedliwości i Bezpieczeństwa Publicznego Norwegii (https://www.regjeringen.no/en/dep/jd/id463/). W sytuacji podniesienia poziomu zagrożeń terrorystycznych przez władze norweskie, obywatelom polskim przebywającym w Norwegii zaleca się unikanie zgromadzeń publicznych oraz bezwzględne stosowanie się do zaleceń władz norweskich odnośnie bezpieczeństwa. W sytuacji zaobserwowania dziwnie zachowujących się osób lub podejrzanych przedmiotów bez opieki należy skontaktować się z policją norweską /alarmowy numer telefonu 112, bezpośredni 02800/. Sugeruje się także, by osoby wyjeżdżające do Norwegii zarejestrowały swoją podróż w systemie Odyseusz – https://odyseusz.msz.gov.pl/.

Komunikacja:

Podczas podróży po Norwegii pamiętać należy o surowości klimatu i dużych odległościach między miejscowościami, szczególnie w północnej części Norwegii. Sieć dróg jest dobrze rozwinięta, a główne trasy dobrze oznakowane. Jeśli chodzi o bilety kolejowe to są one w Norwegii bardzo drogie. Ma jednak to znaczący wpływ na wysoką jakość i standard wagonów. W pociągach nie ma podziału na pierwszą i drugą klasę. Wszystkie norweskie autobusy są najwyższej klasy, posiadają Wi-Fi i toaletę. Ze względu na duże odległości między miastami na północy Norwegii, warto skorzystać z krajowych połączeń lotniczych.

Klimat:

Prąd Północnoatlantycki oraz Prąd Norweski znacząco wpływają na klimat Norwegii. Podnoszą temperaturę oraz przynoszą łagodne, świeże powietrze, dzięki czemu tutejszy klimat jest bardziej umiarkowany niż to ma zazwyczaj miejsce na tej szerokości geograficznej. Średnia temperatura w styczniu w Tromso to -1℃, a w Kirkenes -8℃.

Placówka dyplomatyczna:

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Królestwie Norwegii
Chargé d’ affaires a.i.: Marian Siemakowicz
Norwegia, Oslo, Olav Kyrres plass 1, 0244
Tel.: +47 24 11 08 50 Tel. dyżurny: +47 913 377 57 Faks: +47 22 44 48 39
oslo.info@msz.gov.pl
www.oslo.msz.gov.pl
Telefon dyżurny, w sprawach alarmowych, po godzinach pracy placówki: +47 913 377 57

NORWEGIA – Obywatele RP korzystają z prawa do swobodnego przepływu ludności w ramach UE/EOG. Dokumentem podróży jest ważny paszport lub dowód osobisty.

  • 5 niezwykłych szans by upolować zorzę polarną!
  • Tromso – rejs na wielorybie foto safari
  • Wycieczka na malowniczy Przylądek Północny (Nordkapp)
  • Honningsvag – najdalej na północ położone miasto w Norwegii
  • Bajkowe walentynki w magicznym lodowym hotelu
  • Safari w zaprzęgach psów husky
  • Wyprawa skuterami śnieżnymi w poszukiwaniu zorzy polarnej
Ze względu na ograniczoną ilość miejsc w lodowym hotelu - termin zgłoszeń do 31.10.2018r.

Kalkulacja dla grupy 08 osób płacących. Kolejność zwiedzania może się zmienić. Program może ulec zmianom z powodu siły wyższej lub w wyniku obustronnego uzgodnienia. Ostateczna cena biletów lotniczych z dnia wystawienia. Istnieje możliwość wprowadzenia zmian w cenach biletów wstępu.