WIETNAM DLA KONESERÓW

17 dni WIETNAM
WIETNAM DLA KONESERÓW

Wietnam to kraj pełen egzotyki i typowej dla tej części świata dezorganizacji. Tu cały czas wszystko jest do zrobienia na później i zawsze jest inaczej, niż powinno być. Wietnam to kraj pełen kontrastów – mocno zaludnione delty i pas wzdłuż wybrzeża kontrastuje z obszarami górskimi, gdzie można poczuć się jak na odludziu. Sajgon (miasto Ho Chi Minh) jest pełen energii, kolorów, gwaru i zabawy.

Z kolei stolica, Hanoi, jest miastem o dość prowincjonalnym charakterze. Jakkolwiek, większość Wietnamczyków i tak mieszka na wsi – i to właśnie tam odnaleźć można prawdziwy urok tego kraju. Wietnam to destynacja, w której każdy odnajdzie coś dla siebie: można tu przeżyć przygodę w kolonialnym stylu, wypocząć na plaży, czy wybrać się pieszo w góry. Warto również odwiedzić lokalne restauracje i spróbować regionalnych potraw. Wśród pięknych wspomnień z podróży, na długo, z pewnością, pozostanie w pamięci zatoka Ha Long – jeden z cudów natury – oferująca niezykły krajobraz, złożony z niemal 2 tysięcy wapiennych ostańców. Program dla koneserów wzbogaciliśmy o wizytę w górskim rejonie Sapa, gdzie czas zatrzymał się wiele lat temu i gdzie doskonale widać wspomniane wcześniej kontrasty. Spotkamy tam lokalne mniejszości etniczne i będziemy podziwiać wspaniałe krajobrazy rozległych tarasów ryżowych. Na koniec podróży będzie także okazja, by zrelaksować się i odpocząć na pięknej plaży, na wyspie Phu Quoc.

Spotkanie z pilotem w Warszawie, przelot do Hanoi.
Przylot do Hanoi i przejazd na śniadanie. Następnie przejazd rikszami rowerowymi po Starym Hanoi. Przejażdżkę zakończymy nad jeziorem Hoan Kiem, które jest sercem starego miasta. Wizyta w Muzeum Etnologicznym z kolekcją dzieł sztuki i przedmiotami codziennego użytku, przedstawiającymi różnorodność kultury. Dalsze zwiedzanie Hanoi, z powstaniem którego związanych jest wiele legend. Zobaczymy Kompleks Ho Chi Minha, wzniesiony w latach 1973-75, wbrew testamentowi przywódcy, w którym żądał kremacji. Zobaczymy One Pillar Pagoda, a następnie Świątynię Literatury, którą na cześć Konfucjusza, wzniósł w 1070 roku cesarz Ly Thanh Tong. Przed kolacją – przedstawienie wodne kukiełek.
Przejazd ok. 30 min. do wioski Van Giang; podglądanie codziennego życia mieszkańców, pokaz gotowania, a następnie lunch z rodziną wietnamską w ich domu. Powrót do Hanoi, krótki czas wolny. Transfer na dworzec kolejowy – nocny przejazd pociągiem do Lao Cai.
Przyjazd pociągu do Lao Cai, następnie ok. 90-minutowy przejazd do Sapa. Po śniadaniu spacer po Sapa, niedużym miasteczku, położonym wysoko w górach, popularnym ze względu na wspaniałe widoki, piękną scenerię, tarasy ryżowe. W okolicach Sapa żyje kilka różnych mniejszości etnicznych - plemion górskich np. Dao, Hmong. Po południu piesza wycieczka (ok. 3-4 godziny) do plemiennych wiosek Cat Cat, położonych na wzgórzach i zamieszkanych przez mniejszość etniczną Hmong.
Odwiedzimy lokalny targ w Sapa, gdzie w jednym miejscu, w jednym czasie, będziemy mieli „przegląd plemienny”. W górach północnego Wietnamu mieszka kilkanaście tych „mniejszości”. Sapa to m. in. Czarni Hmongowie, Czerwoni Dzao, Thaiowie, czy Daiowie. Wszyscy w charakterystycznych dla siebie, natychmiast rozpoznawalnych, strojach. Piesza wycieczka (ok. 3-4 godziny) do plemiennych wiosek Lao Chai oraz Tavan. Odwiedzimy również domy mieszkańców Hmong i Dzay. Powrót do Lao Cai, transfer na dworzec kolejowy – nocny przejazd pociągiem do Hanoi.
Po przyjeździe do Hanoi - śniadanie. Następnie wyjazd nad zatokę Ha Long (UNESCO). Będą Państwo mieć możliwość podziwiania wysp o różnych kształtach, połyskujących na tle szmaragdowego morza, niczym lśniące w słońcu klejnoty. Podziwianie rozrzuconych po zatoce 5 000 wysp i wysepek. Podróż po zatoce Ha Long zaczyna się około południa, na wyspie Tuan Chau, na progu najbardziej fascynujących cudów Wietnamu. Gdy statek ustawi żagle, zostaną Państwo powitani przez załogę Paradise i menedżera rejsu, który będzie dążył przez cały pobyt do zapewnienia Państwu najwyższych standardów obsługi, dla czystej przyjemności i komfortu na pokładzie, wśród luksusowych udogodnień, w pięknym otoczeniu.
Z rana, chętni mogą uczestniczyć w demonstracji Tai Chi na słonecznym pokładzie, o brzasku słońca. Rozpoczynamy dzień ciesząc się rajskimi delicjami kolorowego śniadania w formie bufetu. Kontynuujemy rejs pośród 2 000 wysepek, odwiedzając kilka z najważniejszych. Rajski rejs zakończy się na wyspie Tuan Chau. Następnie przejazd do Hanoi. Wieczorem transfer na dworzec kolejowy – nocny przejazd pociągiem do Hue.
Po przyjeździe - przejazd na śniadanie, a następnie rejs łodzią po Rzece Perfumowej, podczas którego mijać będziemy wioski znane z rękodzieła (kolonialne kapelusze i odlewy z brązu). Zatrzymamy się przy siedmiopiętrowej Pagodzie Thien Mu, uważanej za Pagodę Królewską Dynastii Nguyen. Zwiedzimy kompleks składający się z 40 budowli (pałace, świątynie, pawilony) cesarza Minh Mang (1791-1841). Dalej - zwiedzanie Hue, które leży nad rzeką Huong, zwaną też „Aromatyczną Rzeką”, w prowincji Binh Tri Thien. Zobaczymy cesarską Cytadelę oraz Zakazane Miasto, które wzniósł Cesarz Gia Long. Miało ono pełnić rolę jego prywatnej rezydencji; było otoczone wysokim murem obronnym oraz fosą. Zobaczymy również imponujące grobowce króla Khai Dinh.
Udajemy się w kierunku Hoi An (UNESCO). Po drodze, w Da Nang, wizyta w Muzeum Czampy, gdzie w jasnych, przestronnych salach mieści się najpiękniejsza na świecie kolekcja misternych piaskowcowych rzeźb, statuetek tańczących kobiet i bogiń czczonych przez Czamów. Wizyta na chińskiej plaży oraz w wiosce Ngu Hanh Son. Po przyjeździe do Hoi An - piesza wycieczka po mieście, uznawanym za jedno z najpiękniejszych wietnamskich miasteczek. Zobaczymy m. in. Chua Ong Pagoda, Ky Tam, japoński Covered Bridge.
Przejazd do Da Nang i następnie przelot do Ho Chi Minh. Po przylocie - zwiedzanie miasta, gdzie w 1679 r., w małej rybackiej osadzie, w bagnistej kambodżańskiej prowincji Prey Nokor, pozwolono osiedlić się uchodźcom chińskim, zwolennikom upadłej w 1644 r. dynastii Ming. Miasto charakteryzuje niezwykle ciekawa i zróżnicowana architektura. Zwiedzanie pagody Thien Hau, poświęconej chińskiej bogini morza; następnie China Town oraz wizyta na lokalnym targu Binh Tay.
Zwiedzanie Sajgonu: m. in. Ho Chi Minh Hall, neoromańska katedra Notre Dame - rzymsko-katolicki kościół katedralny, będący największą i najbardziej okazałą świątynią w mieście, wzniesioną w latach 1877-1883, Muzeum Wojny. Po południu zwiedzanie systemu podziemnych tuneli Cu Chi. Dzięki nim żołnierze Vietcongu opanowali wielkie tereny wiejskie 30 km od Sajgonu. Tunele ciągnęły się aż po granicę z Kambodżą. W samym Cu Chi było ponad 200 km tuneli. Tunele w czasie wojny były wykorzystywane przez komunistycznych partyzantów walczących przeciw Amerykanom i wojskom południowego Wietnamu.
Przejazd do Delty Mekongu, regionu w południowym Wietnamie. Mekong tworzy tutaj labirynt odnóg, kanałów i jezior, oplatających małe skrawki lądu, formując wyspy, na których żyją ludzie zajmujący się głównie rybołówstwem i uprawą ryżu. Życie tutaj związane jest bezpośrednio z wodą. Domy, szkoły, urzędy, świątynie - stoją na brzegu lub często pływają na powierzchni wody; bazary organizowane są na środku rzeki, a sprzedaż odbywa się prosto z łodzi. Jest to jeden z najbardziej malowniczych i fotogenicznych rejonów Azji. Rejs statkiem po rzece Mekong. W drodze powrotnej do Sajgonu - przejazd do Long An, gdzie zwiedzimy świątynię Vinh Trang.
Transfer na lotnisko, przelot na wyspę Phu Quoc. Po przylocie transfer do hotelu, zakwaterowanie i czas wolny.
Wypoczynek – czas wolny.
Wypoczynek – czas wolny.
Przed południem czas wolny (opuszczenie pok. do godz. 11:00). Po południu transfer na lotnisko, przelot do Ho Chi Minh.
Transfer na lotnisko. Przelot do Warszawy.

Wietnam

Stolica: Hanoi
Największe miasta: Ho Chi Minh (wcześniej Sajgon), Hai Phong, Da Nang, Nha Trang, Quy Nh?n, Hue
Język urzędowy: wietnamski
Waluta: dong (VND)
Ludność: 86117000 osób
Strefa czasowa: czas polski +6h (w zimie), +5h (w lecie)
Podział administracyjny: Wietnam dzieli się na 58 prowincji, które podzielone są na dystrykty, miasta prowincjonalne oraz miasta. W Wietnamie istnieje 5 kontrolowanych, centralnie wydzielonych miast o statusie równym prowincji.

Informacje praktyczne

Szczepienia
osobom udającym się do Wietnamu, zaleca się szczepienia przeciwko żółtaczce typu A i B, durowi brzusznemu, boreliozie, dendze i tężcowi.

Lekarze
poziom opieki medycznej w Wietnamie jest stosunkowo niski. Na terenie dużych miast znajdują się prywatne kliniki medyczne, w których poziom usług jest  zdecydowanie wyższy, lecz koszty usług bardzo wysokie. Zaleca się wykupienie dodatkowego ubezpieczenia, które pokryje ewentualne koszty leczenia.

Apteki
leki w aptekach dostępne są bez recepty. Niestety w wietnamskich aptekach rzadko są zatrudnieni farmaceuci, a osoby sprzedające leki nie posiadają żadnej wiedzy medycznej. Podawane przez nich informacje są często mylące lub nieprawdziwe.

Numer pogotowia: 05

Wymagania wizowe/ przepisy celne
obywatele polscy zamierzający odwiedzić Wietnam obowiązani są do posiadania ważnego dokumentu podróży oraz wizy uprawniającej do wjazdu. Wizy wydawane są w zależności od celu podróży z okresem ważności do 12 miesięcy. O wizę należy ubiegać się w urzędach konsularnych Wietnamu. Możliwe jest otrzymanie jej na granicy państwa po uprzednim uzyskaniu promesy, oferują ją biura podróży i agencje turystyczne.
Nie podlegają ocleniu rzeczy przeznaczone do użytku osobistego. Przedmioty o większej wartości, a także gotówkę powyżej 3000 USD należy zgłosić w deklaracji celnej. Istnieje też specyficzna kontrola obejmująca przywożone i wywożone kasety wideo, płyty CD, a także książki i czasopisma. Nie wywołane w Wietnamie klisze fotograficzne mogą być zakwestionowane przy wyjeździe. Przy przekraczaniu granicy Wietnamu trzeba wypełnić druk deklaracji celnej, którego kopię należy okazać podczas wyjazdu.

Porady i zwyczaje

Kuchnia
wietnamską kuchnię charakteryzują niezwykłe smaki i estetyka podania. Główne składniki wykorzystywane w kuchni to ryż oraz makaron. Potrawy są najczęściej gotowane na parze lub duszone. Popularnym dodatkiem do dań jest sos rybny. Najpopularniejszymi zupami są bambusowa oraz „pho” (z makaronem ryżowym). Słynne sajgonki nie są podobne do tych serwowanych w Polsce, są dużo mniejsze. Jako deser podawane są suszone owoce oraz miąższ kokosu.

Napoje
napojem, który pijają wszyscy Wietnamczycy, jest zielona herbata jaśminowa. Godny polecenia jest również sok z trzciny cukrowej z dodatkiem limonki lub ananasa. Pyszna wietnamska kawa jest bardzo mocna i bardzo słodka, parzona jest w metalowych sitkach nakładanych na szklankę.

Pamiątki
z Wietnamu jako pamiątkę warto przywieźć lampiony oraz klapki. W całym kraju w sklepach można kupić metalowe figurki, fajki do opium, kapelusze, abażury, wyroby z jedwabiu. Zabrania się wywożenia z kraju kości słoniowej.

Fotografowanie
wielu Wietnamczyków nie lubi być fotografowanych. Przed fotografowaniem osób należy zapytać o zgodę.

Obyczaje
wszędzie należy się targować.
Zaleca się ściąganie obuwia, wchodząc do świątyń lub domów prywatnych.
Kobiety palące papierosy nie są mile widziane.

Religia i kultura

Dominująca grupa wyznaniową są buddyści (około 65%).

Święta:

 • 1 stycznia – Nowy Rok
 • styczeń/luty – Nowy Rok Księżycowy – Tet Nguyen Dan (4 dni świąteczne)
 • 30 kwietnia – Dzień Wyzwolenia Sajgonu
 • 1 maja – Święto Pracy
 • 2 września – Święto Państwowe Socjalistycznej Republiki Wietnamu

Warto wiedzieć

Banki i wymiana pieniędzy
euro lub dolary można wymienić w większości sklepów z wyrobami jubilerskimi lub w hotelach. Sieć kantorów w dużych miastach jest dość dobrze rozwinięta, niestety w mniejszych miejscowościach kantory to wielka rzadkość.

Komunikacja

 • Autobus – bardzo popularny środek transportu. Poza autobusami kursują również minibusy na trasach mniej uczęszczanych. W każdym autobusie znajduje się człowiek odpowiedzialny za pilnowanie porządku, do jego obowiązków należy również sprzedaż i kontrola biletów.
 • Samochód – władze wietnamskie nie uznają polskiego prawa jazdy.
 • Pociąg – kolej łączy największe miasta w kraju. Podróż pociągiem jest niestety bardzo wolna a standard podróży niski.
 • Motocykl – można wynająć motocykl z kierowcą. Jest to bardzo praktyczny sposób poruszania się po miastach, ze względu na duży ruch uliczny. Cenę zawsze należy uzgodnić przed jazdą.

Poczta
w Wietnamie urzędy pocztowe działają bardzo sprawnie. Wysłane do Polski pocztówki dochodzą w ciągu tygodnia.

Placówki dyplomatyczne

Ambasada RP w Hanoi
3 Chua Mot Cot, Hanoi,
Wietnam
tel: (00844) 38 45 20 27, 38 45 20 28
fax: (0084 4) 382 369 14

e-mail:
hanoi.amb.sekretariat@msz.gov.pl

WIETNAM – Wiza jest wymagana. Formalności należy dopełnić przed podróżą, w Ambasadzie Wietnamu w Warszawie. Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 6 miesięcy od planowanej daty opuszczenia Wietnamu.

 • Hanoi – stolica Wietnamu
 • Sapa – górskie plemiona i malownicze krajobrazy
 • Zatoka Ha Long – cud przyrody
 • Hue – rezydencja cesarska
 • Hoi An – piękna architektura i relaks na plaży
 • Ruin Świątyni My Son
 • Ho Chi Minh – dawny Sajgon i tunele partyzanckie Cu Chi
 • Rejs statkiem po Rzece Perfumowej oraz w Delcie Mekongu
 • Relaks na wyspie Phu Quoc
Kalkulacja dla grupy min. 10 osób płacących. Kolejność zwiedzania może się zmienić. Program może ulec zmianom z powodu siły wyższej lub w wyniku obustronnego uzgodnienia. Ostateczne ceny biletów lotniczych z dnia wystawienia. Istnieje możliwość wprowadzenia zmian w cenach biletów wstępu i wizy wjazdowej.