WIETNAM – LAOS – KAMBODŻA

17 dni WIETNAM
WIETNAM – LAOS – KAMBODŻA

Wietnam to kraj pełen egzotyki i typowej dla tej części świata dezorganizacji. Kraj pełen kontrastów – mocno zaludnione delty i pas wzdłuż wybrzeża kontrastują z obszarami górskimi, gdzie można poczuć się jak na odludziu. Sajgon (miasto Ho Chi Minh) jest pełen energii, kolorów, gwaru i zabawy.

Z kolei stolica, Hanoi, jest miastem o dość prowincjonalnym charakterze. Jakkolwiek, większość Wietnamczyków i tak mieszka na wsi – i to właśnie tam odnaleźć można prawdziwy urok tego kraju.
Laos – to kraj o opinii dzikiego i niepoznanego. Jego krajobraz to w większości góry i dziewicza dżungla, na co nakłada się przecinająca sieć rzek – głównie Mekongu i jego dopływów. Laos należy do najsłabiej rozwiniętych i najbiedniejszych krajów Azji. Większość ludności żyje w wioskach i zajmuje się uprawą ryżu. W Laosie żyje ponad 100 różnych grup etnicznych, posiadających własną kulturę, tradycje, zwyczaje i język. Dominującą religią jest buddyzm.
Kambodża – to bieda i trudna codzienność – ofiary min przeciwpiechotnych, rozgrabione zabytki i koszmarne pamiątki po Czerwonych Khmerach. W tym smutnym otoczceniu – normalnie płynie życie i zachwyca niesamowita architektura. Khmerowie mają wspaniałą kulturę – w dżungli czekają na nas porośnięte lianami świątynie, na jeziorze Tonle Sap – wioski na palach, a w miastach – salony tajskiego masażu i rozliczne, barwne bazary, na których kupić można niemal wszystko…

Spotkanie z pilotem w Warszawie, przelot do Hanoi.
Przylot do Hanoi, transfer do hotelu, zakwaterowanie, odpoczynek po podróży.
Przejazd nad zatokę Ha Long – cud przyrody, wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Będą Państwo mieli możliwość podziwiania rozrzuconych po zatoce 5 000 wysp i wysepek o różnych kształtach, połyskujących na tle szmaragdowego morza niczym lśniące w słońcu klejnoty. Po przyjeździe zaokrętowanie na łódź spacerową. Rejs po zatoce. Nocleg na statku.
Wczesne śniadanie i wycieczka z przewodnikiem, pływanie i nurkowanie na plaży, w dziewiczym miejscu z turkusową wodą. Odkrywanie piękna okolicznych wysepek, wizyta w malowniczej wiosce rybackiej i na lagunie (możliwy rejs kajakami - cudownym i niezwykłym tunelem pod górami krasowymi – w zależności od czasu). Nocleg na statku.
Po śniadaniu rejs przez zatokę, wizyta w wiosce rybackiej. Rejs do portu, a następnie transfer z Ha Long do Hanoi. Zakwaterowanie w hotelu, czas wolny. Po kolacji przedstawienie teatru kukiełek wodnych.
Po śniadaniu zwiedzanie Hanoi, nazywanego „miastem na zakręcie rzeki”, które oczarowuje jeziorami i parkami, dachami z czerwonej dachówki i ścianami w kolorze ochry: Mauzoleum Ho Chi Minha, dom HCM na palach, Świątynia Literatury, którą na cześć Konfucjusza wzniósł w 1070 roku cesarz Ly Thanh Tong. Po południu wizyta nad jeziorem Hoan Kiem, które jest sercem starego miasta oraz zwiedzanie świątyni Ngoc Son (Świątynia Góry Jadeitowej) na jeziorze. Zwiedzimy również Stare Hanoi i targ Dong Xuan (przejazd rikszami).
Przelot do Ho Chi Minh i zwiedzanie miasta. Zobaczymy m. in. HCM Hall, neoromańską katedrę Notre Dame, China Town oraz pagodę Thien Hau, poświęconą chińskiej bogini morza oraz Muzeum Wojny. Po południu zwiedzanie systemu podziemnych tuneli Cu Chi. Dzięki nim żołnierze Wietkongu opanowali wielkie tereny wiejskie 30 km od Sajgonu. Tunele ciągnęły się aż po granicę z Kambodżą.
Po śniadaniu przejazd do miasta My Tho w prowincji Tien Giang, jednej z 11 prowincji w delcie Mekongu. Rejs statkiem po rzece Mekong. Zwiedzanie farmy pszczelarskiej i zakładu produkującego cukierki kokosowe. Przejazd do Long An Twon, gdzie zwiedzimy Cao Dai Temple. Powrót do Ho Chi Minh.
Przelot do Vientiane, stolicy Laosu. Starożytne Vang Chang było od końca XII w. pod panowaniem Khmerów z Angkor. Pod koniec XIII w. włączone do tajskiego królestwa Sukhothai, od połowy XIV w. znalazło się w granicach laotańskiego królestwa Lang Chang. Zobaczymy narodowy symbol - Pha That Luang, świątynie i, pochodzące z czasów francuskich, centrum miasta.
Przelot do Luang Prabang i zwiedzanie najważniejszych świątyń: wzgórze Phousi, Wat Mai oraz Wat Aham. Następnie wyprawa łodzią po rzece Mekong, nazywanej życiodajną rzeką Indochin, która jest najdłuższą rzeką na Półwyspie Indochińskim, czwartą w Azji i dziewiątą na świecie, a której źródła znajdują się w górach Tangla na Wyżynie Tybetańskiej.
Zwiedzanie Luang Prabang - dawnej stolicy królestwa i najciekawszego miasta kraju. Luang Prabang otaczają malownicze góry, a nad miastem dominuje wzgórze Phousi, z którego roztacza się piękny widok na dawną stolicę i dolinę Mekongu. Wzgórze Phousi położone jest na południowym krańcu półwyspu utworzonego przez rzeki Mekong i Nam Khan. W programie m. in. Muzeum Narodowe, główny rynek, stare miasto.
Zwiedzanie Angkor Wat - największej, najważniejszej i najbardziej znanej świątyni buddyjskiej w monumentalnym kompleksie Angkor. To dzieło Suryavarmana II (1115-1150r.). Jest to najlepiej zachowany przykład architektury Khmerów i leży 1,3 km na południe od miasta królewskiego Angkor Thom. Słowo Angkor to miejscowa forma słowa nokor, które pochodzi od sanskryckiego słowa nagara, oznaczającego miasto. Wat to słowo oznaczające świątynię we wszystkich krajach Indochin. Słowa Angkor i Wat razem - oznaczają "Miejska Świątynia". Jego piękno i rozległość są tak wielkie, że wielu uważa go za jeden z siedmiu cudów świata (średniowiecznego). Angkor Wat został zbudowany jako świątynia hinduistyczna, potem zaadaptowany przez buddystów - przez wstawienie nielicznych figur i symboliki buddyjskiej do ruin świątyń. Zobaczymy Południową Bramę Angkor Thom (Starożytnego Miasta Angkor) oraz świątynię Bayon, należącą do najpiękniejszych świątyń kompleksu Angkor. Potężne kamienne twarze Bayonu należą do najbardziej znanych dzieł klasycznej sztuki i architektury khmerskiej. W świątyni jest 37 wież i niemal wszystkie zostały ozdobione wielkimi twarzami, spoglądającymi w cztery strony świata. Naukowcy debatują nad tym, czyje to są twarze. Niektórzy twierdzą, że jest to twarz Lokesvary (współczującego mnicha; buddyzm Mahajana), zaś inni, że jest to połączenie twarzy Buddy i króla Jayavarmana VII; Baksei Chamkrong & Baphuon.
Przejazd do Phnom Penh (ok. 5 godzin), stolicy kraju, położonej w południowo-zachodniej jego części, przy ujściu rzeki Tonle Sap do Mekongu. Wg legendy, w 1370r. bogata dama imieniem Yu Penh, która miała pałac nad brzegiem Mekongu zauważyła w rzece przepływający ogromny pień koki. Postanowiła go wyłowić i wspólnymi siłami, wraz z sąsiadami wyciągnęła ten pień drzewa z rzeki. Okazało się, że w środku znajdują się cztery brązowe statuetki Buddy i jedna kamienna figurka bogini (Prah Noreay). Po przyjeździe zakwaterowanie w hotelu. Następnie zwiedzanie Phnom Penh: Pagoda Ounalom, Wat Phnom – symbol stolicy Kambodży, dzielnica kolonialna, most Chroy Changva.
Zwiedzanie Phnom Penh - Pałac Królewski, Srebrna Pagoda (z posadzką wyłożoną ponad tysiącem srebrnych płytek), Muzeum Raung Damrei, Muzeum Sztuk Pięknych. Transfer na lotnisko, odlot do kraju.
Przylot do Warszawy.

Wietnam

Stolica: Hanoi
Największe miasta: Ho Chi Minh (wcześniej Sajgon), Hai Phong, Da Nang, Nha Trang, Quy Nh?n, Hue
Język urzędowy: wietnamski
Waluta: dong (VND)
Ludność: 86117000 osób
Strefa czasowa: czas polski +6h (w zimie), +5h (w lecie)
Podział administracyjny: Wietnam dzieli się na 58 prowincji, które podzielone są na dystrykty, miasta prowincjonalne oraz miasta. W Wietnamie istnieje 5 kontrolowanych, centralnie wydzielonych miast o statusie równym prowincji.

Informacje praktyczne

Szczepienia
osobom udającym się do Wietnamu, zaleca się szczepienia przeciwko żółtaczce typu A i B, durowi brzusznemu, boreliozie, dendze i tężcowi.

Lekarze
poziom opieki medycznej w Wietnamie jest stosunkowo niski. Na terenie dużych miast znajdują się prywatne kliniki medyczne, w których poziom usług jest  zdecydowanie wyższy, lecz koszty usług bardzo wysokie. Zaleca się wykupienie dodatkowego ubezpieczenia, które pokryje ewentualne koszty leczenia.

Apteki
leki w aptekach dostępne są bez recepty. Niestety w wietnamskich aptekach rzadko są zatrudnieni farmaceuci, a osoby sprzedające leki nie posiadają żadnej wiedzy medycznej. Podawane przez nich informacje są często mylące lub nieprawdziwe.

Numer pogotowia: 05

Wymagania wizowe/ przepisy celne
obywatele polscy zamierzający odwiedzić Wietnam obowiązani są do posiadania ważnego dokumentu podróży oraz wizy uprawniającej do wjazdu. Wizy wydawane są w zależności od celu podróży z okresem ważności do 12 miesięcy. O wizę należy ubiegać się w urzędach konsularnych Wietnamu. Możliwe jest otrzymanie jej na granicy państwa po uprzednim uzyskaniu promesy, oferują ją biura podróży i agencje turystyczne.
Nie podlegają ocleniu rzeczy przeznaczone do użytku osobistego. Przedmioty o większej wartości, a także gotówkę powyżej 3000 USD należy zgłosić w deklaracji celnej. Istnieje też specyficzna kontrola obejmująca przywożone i wywożone kasety wideo, płyty CD, a także książki i czasopisma. Nie wywołane w Wietnamie klisze fotograficzne mogą być zakwestionowane przy wyjeździe. Przy przekraczaniu granicy Wietnamu trzeba wypełnić druk deklaracji celnej, którego kopię należy okazać podczas wyjazdu.

Porady i zwyczaje

Kuchnia
wietnamską kuchnię charakteryzują niezwykłe smaki i estetyka podania. Główne składniki wykorzystywane w kuchni to ryż oraz makaron. Potrawy są najczęściej gotowane na parze lub duszone. Popularnym dodatkiem do dań jest sos rybny. Najpopularniejszymi zupami są bambusowa oraz „pho” (z makaronem ryżowym). Słynne sajgonki nie są podobne do tych serwowanych w Polsce, są dużo mniejsze. Jako deser podawane są suszone owoce oraz miąższ kokosu.

Napoje
napojem, który pijają wszyscy Wietnamczycy, jest zielona herbata jaśminowa. Godny polecenia jest również sok z trzciny cukrowej z dodatkiem limonki lub ananasa. Pyszna wietnamska kawa jest bardzo mocna i bardzo słodka, parzona jest w metalowych sitkach nakładanych na szklankę.

Pamiątki
z Wietnamu jako pamiątkę warto przywieźć lampiony oraz klapki. W całym kraju w sklepach można kupić metalowe figurki, fajki do opium, kapelusze, abażury, wyroby z jedwabiu. Zabrania się wywożenia z kraju kości słoniowej.

Fotografowanie
wielu Wietnamczyków nie lubi być fotografowanych. Przed fotografowaniem osób należy zapytać o zgodę.

Obyczaje
wszędzie należy się targować.
Zaleca się ściąganie obuwia, wchodząc do świątyń lub domów prywatnych.
Kobiety palące papierosy nie są mile widziane.

Religia i kultura

Dominująca grupa wyznaniową są buddyści (około 65%).

Święta:

 • 1 stycznia – Nowy Rok
 • styczeń/luty – Nowy Rok Księżycowy – Tet Nguyen Dan (4 dni świąteczne)
 • 30 kwietnia – Dzień Wyzwolenia Sajgonu
 • 1 maja – Święto Pracy
 • 2 września – Święto Państwowe Socjalistycznej Republiki Wietnamu

Warto wiedzieć

Banki i wymiana pieniędzy
euro lub dolary można wymienić w większości sklepów z wyrobami jubilerskimi lub w hotelach. Sieć kantorów w dużych miastach jest dość dobrze rozwinięta, niestety w mniejszych miejscowościach kantory to wielka rzadkość.

Komunikacja

 • Autobus – bardzo popularny środek transportu. Poza autobusami kursują również minibusy na trasach mniej uczęszczanych. W każdym autobusie znajduje się człowiek odpowiedzialny za pilnowanie porządku, do jego obowiązków należy również sprzedaż i kontrola biletów.
 • Samochód – władze wietnamskie nie uznają polskiego prawa jazdy.
 • Pociąg – kolej łączy największe miasta w kraju. Podróż pociągiem jest niestety bardzo wolna a standard podróży niski.
 • Motocykl – można wynająć motocykl z kierowcą. Jest to bardzo praktyczny sposób poruszania się po miastach, ze względu na duży ruch uliczny. Cenę zawsze należy uzgodnić przed jazdą.

Poczta
w Wietnamie urzędy pocztowe działają bardzo sprawnie. Wysłane do Polski pocztówki dochodzą w ciągu tygodnia.

Placówki dyplomatyczne

Ambasada RP w Hanoi
3 Chua Mot Cot, Hanoi,
Wietnam
tel: (00844) 38 45 20 27, 38 45 20 28
fax: (0084 4) 382 369 14

e-mail:
hanoi.amb.sekretariat@msz.gov.pl


Laos

Stolica: Wientian
Największe miasta: Wientian, Sawannakhet, Pakse, Luang Prabang
Język urzędowy: laotański
Waluta: kip (LAK)
Ludność: 6521998 osób
Strefa czasowa: czas polski + 6h (w zimie) i + 5h (w lecie)
Podział administracyjny: Laos dzieli się na 16 prowincji, 1 miasto wydzielone i 1 strefę specjalną.

Informacje praktyczne

Szczepienia
nie ma obowiązku okazania na granicy świadectw szczepień. Należy jednak zapoznać się z aktualnymi komunikatami wydawanymi przez Światową Organizację Zdrowia WHO. Zaleca się szczepienia przeciw grypie, wściekliźnie i zapaleniu wątroby. Zalecana jest również profilaktyka przeciwmalaryczna.

Lekarze
nie są uznawane polisy polskich towarzystw ubezpieczeniowych. Przed wyjazdem do Laosu należy sprawdzić, który międzynarodowy ubezpieczyciel ma podpisaną umowę z miejscowym monopolistą Assurances Generales du Laos. Poziom opieki zdrowotnej w Laosie jest niski. Uzyskanie porady lekarskiej lub szybkiej pomocy medycznej poza większymi miastami jest praktycznie niemożliwe.

Apteki
podstawowe leki dostępne są tylko w większych miejscowościach.

Numer pogotowia: w razie potrzeby należy dzwonić pod numer 195

Wymagania wizowe/ przepisy celne
polscy obywatele objęci są obowiązkiem wizowym. Miesięczną wizę uzyskać można w ambasadzie Laosu, a także na niektórych przejściach granicznych. Obowiązuje opłata lotniskowa przy wylocie w wysokości 10 USD. Na trasach krajowych opłata lotniskowa przy wylocie wynosi 10 000 LAK.
Przepisy celne nie odbiegają od powszechnie przyjętych standardów. Należy deklarować wwóz oraz wywóz kwot pieniężnych wyższych niż 2000 USD. Wywóz dzieł sztuki jest zabroniony (zwłaszcza starych figurek Buddy).

Informacje MSZ

Ważne:
Zanim podejmiesz decyzję o wyjeździe, sprawdź aktualne informacje konsularne na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych pod tym linkiem ! Strona MSZ podaje najświeższe doniesienia, ograniczenia bądź zalecenia dla turystów zamierzających udać się w podróż. Jeśli istnieje jakakolwiek sprzeczność pomiędzy danymi publikowanymi na naszym portalu, a informacjami podawanymi przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, proszę przyjąć informację MSZ jako bardziej aktualną.

Porady i zwyczaje

Kuchnia
laotańska kuchnia jest bardzo pikantna i opiera się głównie na ryżu, makaronie (sojowym, maniokowym, ryżowym) oraz sałatkach warzywnych. Jada się również znaczne ilości ryb, drobiu i mięsa wieprzowego. Do potraw używa się rozmaitych warzyw oraz smacznych i różnorodnych owoców (np. kokosa, którego mleko łagodzi podniebienie po ostrych daniach laotańskich).

Napoje
bardzo popularnym napojem jest produkowane w Laosie piwo Lao Beer.

Pamiątki
będąc w Laosie warto zwrócić uwagę na wyroby miejscowego rzemiosła czyli na złotą i srebrną biżuterię. Można również zakupić w przystępnych cenach niektóre kamienie jubilerskie np. szafiry.

Obyczaje
w Laosie należy przestrzegać określonych zasad i norm moralnych. Każdy posąg Buddy uznawany jest za święty, dlatego nie wolno wspinać się na posągi lub w jakikolwiek inny sposób okazywać braku szacunku. Wchodząc do świątyń należy zakryć nogi i ramiona. Źle widziane jest publiczne okazywanie uczuć. Nie wolno dotykać głowy Laotańczyka, ponieważ jest ona najważniejszą częścią ciała. Skierowanie stopy w kierunku innej osoby jest uznawane za niegrzeczne, a skierowanie stopy w kierunku wizerunku Buddy albo Króla jest zabronione.

Religia i kultura

Większość mieszkańców Laosu wyznaje buddyzm (około 60%). Animiści stanowią około 33 % społeczeństwa, chrześcijanie około 2 %, a bezwyznaniowcy około 4%. Inne religie to około 1 %.

Święta:

 • 1 stycznia – Nowy Rok
 • pełnia księżyca w kwietniu – laotański Nowy Rok (Pimai Lao)
 • lipiec/wrzesień – buddyjski Wielki Post (Boun Khao Phansaa)
 • lato/jesień – Regaty Smoczych Łodzi (Bun Song Hua)
 • pełnia księżyca w listopadzie –festiwal That Luang w Wientianie
 • listopad/grudzień – Nowy Rok Hmongów
 • 2 grudnia – Święto Narodowe

Warto wiedzieć

Banki i wymiana pieniędzy
banki otwarte są zazwyczaj od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:30 do 16:30, z przerwą obiadową od godziny 12:00 do 14:00. Wymiany pieniędzy należy dokonywać w bankach lub kantorach. Bankomaty znajdują się tylko w kilku miejscach w stolicy kraju. Karty płatnicze uznawane są wyłącznie przez większe hotele oraz niektóre restauracje.

Komunikacja

 • Samolot – wygodny, lecz raczej drogi środek transportu po kraju.
 • Autobus – podróżowanie autobusem, choć stosunkowo tanie, jest raczej uciążliwe ze względu na brak ustalonych tras, nieregularne przejazdy.
 • Tuk-tuk – czyli riksze motocyklowe, będące podstawowym środkiem transportu w większych miejscowościach.
 • Samochody – ze względu na fatalny stan dróg w Laosie, nie poleca się podróżowania tym środkiem transportu.

Poczta
urzędy pocztowe otwarte są przeważnie od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:30 do 16:30. Poczta główna w Vientianie otwarta jest również w soboty w godzinach od 8:00 do 12:00.

Placówki dyplomatyczne

Terytorium Laosu znajduje się pod jurysdykcją Ambasady RP w Bangkoku w Królestwie Tajlandii.

Ambasada RP w Bangkoku
100/81-82, Vongvanij Building B, 25th Floor
Rama 9 Road, Huaykwang District, Bangkok 10310
tel. (00-662) 645 03 67, 645 03 68, 645 03 69
fax: (00-662) 645 03 65
bangkok.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.bangkok.polemb.net


Kambodża

Stolica: Phnom Penh
Największe miasta: Phnom Penh, Battambang, Kampong Czam, Pursat, Kompong Som, Kampot
Język urzędowy: khmerski
Waluta: riel (KHR)
Ludność: 14017000 osób
Strefa czasowa: czas polski + 6h (w zimie) i + 5h (w lecie)
Podział administracyjny: Kambodża dzieli się na 20 prowincji, 4 miasta wydzielone oraz 10 wysp.

Informacje MSZ

Ważne:
Zanim podejmiesz decyzję o wyjeździe, sprawdź aktualne informacje konsularne na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych pod tym linkiem ! Strona MSZ podaje najświeższe doniesienia, ograniczenia bądź zalecenia dla turystów zamierzających udać się w podróż. Jeśli istnieje jakakolwiek sprzeczność pomiędzy danymi publikowanymi na naszym portalu, a informacjami podawanymi przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, proszę przyjąć informację MSZ jako bardziej aktualną.

Informacje praktyczne

Szczepienia
szczepienia profilaktyczne nie są wymagane. Istnieje za to ryzyko zarażenia się amebą oraz dengą. Nie zaleca się również picia wody z otwartych zbiorników, źródeł, studni, a także nie przegotowanej wody z sieci wodociągowej. Zalecane jest częste mycie rąk.

Lekarze
na terenie Królestwa Kambodży nie ma państwowego systemu ubezpieczeń zdrowotnych. Opieka lekarska jest płatna i dostępna głównie w miastach. Koszt wizyty u lekarza lub stomatologa wynosi od 15 do 40 dolarów. Doba w miejscowym szpitalu (opłata za łóżko) wynosi około 70 dolarów.

Apteki
w stolicy Phnom Penh apteki są ogólnie dostępne. Farmaceuci posługują się  językiem angielskim.

Numer pogotowia: w razie potrzeby należy dzwonić pod numer 119

Wymagania wizowe/ przepisy celne
polskich obywateli obowiązują wizy pobytowe, które można otrzymać na przejściu granicznym (na okres 30 dni) po wypełnieniu kwestionariusza i załączeniu dwóch zdjęć. O wizy można się ubiegać przez internet, a także w kambodżańskich przedstawicielstwach dyplomatyczno – konsularnych. Przy wjeździe na teren Kambodży wymagany jest co najmniej czteromiesięczny okres ważności paszportu. Przy wylocie obowiązuje opłata lotniskowa w wysokości 25 dolarów (dzieci do lat 2 są zwolnione z opłaty, od 3 do 12 lat – 13 dolarów). Opłata nie jest pobierana podczas wyjazdu drogowymi przejściami granicznymi.
Nie ma żadnych ograniczeń przy wwozie dewiz. Wywóz dewiz – maksymalnie do 10 000 dolarów, po udokumentowaniu źródła ich pochodzenia. Brak możliwości uzyskania zwrotu podatku VAT od zakupionych towarów.

Porady i zwyczaje

Kuchnia
w kambodżańskich potrawach można wyczuć wpływy kuchni tajlandzkiej i wietnamskiej. Podstawą wyżywienia jest ryż, który najczęściej gotowany jest na parze i podawany w formie sypkiej. Z wietnamskiej kuchni zapożyczono makarony sojowe i maniokowe oraz wiele sałatek z warzyw surowych i kiszonych. Za obowiązkowy składnik posiłków w Kambodży uchodzi zupa (np. bambusowa z makaronem ryżowym, zupa z tofu, ślimaków lub bulion mięsny). Na wybrzeżu w regionach południowo – zachodnich spożywa się sporo owoców morza i ryb. Jako urozmaicenie posiłków stosuje się kokosy, które są nie tylko składnikiem deserów, ale również wielu innych dań.

Pamiątki
ciekawymi pamiątkami, które można kupić w całym kraju są: metalowe figurki, wyroby z jedwabiu, fajki do opium lub kapelusze.

Obyczaje
Khmerzy przestrzegają zwyczaju nie podawania rąk kobietom. Należy również unikać dotykania głowy (zwłaszcza dziecka), ponieważ gest ten jest uznawany jako obraźliwy i uwłaczający godności człowieka. Przed wejściem do świątyń należy zdjąć buty.

Religia i kultura

W Kambodży religią dominującą jest buddyzm, wyznaje go około 80% społeczności. Muzułmanie stanowią 2% społeczeństwa, a ateiści 17%.

Święta: 

 • 1 stycznia- Nowy Rok
 • 7 stycznia – Dzień Zwycięstwa nad Reżimem Ludobójstwa
 • 2 lutego – święto buddyjskie Meaka Bochea
 • 8 marca – Międzynarodowy Dzień Kobiet
 • 14 – 17 kwietnia – khmerski Nowy Rok
 • 1 maja – Święto Pracy
 • 5 – 7 maja – Ceremonia Orki Królewskiej
 • 13 – 16 maja – Urodziny Króla Norodoma Sihamoniego
 • 18 czerwca – Urodziny Królowej Matki
 • 24 września – Dzień Konstytucji
 • 10 – 12 października – Pchum Ben (Święto Zmarłych)
 • 29 października – Dzień Koronacji
 • 31 października – Urodziny Króla Norodoma Sihanouka
 • 9 listopada – Dzień Niepodległości
 • 23 – 26 listopada – Festiwal Wody
 • 10 grudnia – Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka

Warto wiedzieć

Banki i wymiana pieniędzy
banki czynne są od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 12:00 i od 14:00 do 17:00. Karty kredytowe są akceptowane przez większe hotele, sklepy i restauracje. Jest możliwy również szybki transfer gotówki np. poprzez Western Union.

Komunikacja

 • Pociągi – istnieją tylko dwie linie kolejowe łączące stolicę Phnom Penh z Bangkokiem (Tajlandia) oraz z jedynym portem Kompong Som.
 • Tuk-tuk, moto-baja, riksza, taxi – bardzo popularne i stosunkowo tanie środki miejscowego transportu. Zaleca się korzystanie z tych środków lokomocji, ze względu na brak komunikacji miejskiej (autobusów, tramwajów, metra).
 • Samoloty – istnieje tylko jedno połączenie lotnicze – pomiędzy Phnom Penh i Siem Reap (bilet kosztuje około 60 dolarów w jedną stronę).

Poczta
urzędy otwarte są od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 11:00 oraz od 14:00 do 17:00.

Placówki dyplomatyczne

W Kambodży nie ma polskiej placówki dyplomatycznej. Królestwo Kambodży podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Bangkoku w Tajlandii.
Ambasada RP w Bangkoku
100/81-82, Vongvanij Building B, 25th Floor
Rama 9 Road, Huaykwang District, Bangkok 10310, Thailand
Telefon: (00-662) 645 03 67 do 9
fax: (00-662) 645 03 65
polemb@loxinfo.co.th
consul@polemb.or.th
www.polemb.or.th

WIETNAM – Wiza jest wymagana. Formalności należy dopełnić przed podróżą, w Ambasadzie Wietnamu w Warszawie. Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 6 miesięcy od planowanej daty opuszczenia Wietnamu.

LAOS – Wiza jest wymagana. Można ją otrzymać na lotnisku, po przylocie, a także w licznych punktach kontroli granicznej. Formalności można również dokonać przed podróżą, w Ambasadzie Laosu w Berlinie. Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 6 miesięcy od daty wjazdu do Laosu.

KAMBODŻA – Wiza jest wymagana. Można ją uzyskać na przejściach granicznych oraz na lotnisku, po przylocie. Procedurę wizową można także dopełnić przed podróżą, w formie elektronicznej – e-visa (www.evisa.gov.kh). Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 6 miesięcy od daty wjazdu do Kambodży.

 • Hanoi – gwarna stolica Wietnamu
 • Zatoka Ha Long – cud przyrody
 • Ho Chi Minh – dawny Sajgon i tunele partyzanckie Cu Chi
 • Rejs statkiem po Mekongu
 • Wientian – złota świątynia Pha That Luang
 • Luang Prabang i wzgórze Phousi
 • Angkor – dawne królestwo Khmerów (UNESCO)
 • Phnom Penh – tajemnicza stolica Kambodży
Kalkulacja dla grupy min. 14 osób płacących. Kolejność zwiedzania może się zmienić. Program może ulec zmianom z powodu siły wyższej lub w wyniku obustronnego uzgodnienia. Ostateczne ceny biletów lotniczych z dnia wystawienia. Istnieje możliwość wprowadzenia zmian w cenach biletów wstępu i wiz wjazdowych.