WIETNAM

12 dni WIETNAM
WIETNAM

Wietnam to kraj pełen egzotyki i typowej dla tej części świata dezorganizacji. Tu cały czas wszystko jest do zrobienia na później i zawsze jest inaczej, niż powinno być. Wietnam to kraj pełen kontrastów – mocno zaludnione delty i pas wzdłuż wybrzeża kontrastuje z obszarami górskimi, gdzie można poczuć się jak na odludziu.

Sajgon (miasto Ho Chi Minh) jest pełen energii, kolorów, gwaru i zabawy. Z kolei stolica, Hanoi, jest miastem o dość prowincjonalnym charakterze. Jakkolwiek, większość Wietnamczyków i tak mieszka na wsi – i to właśnie tam odnaleźć można prawdziwy urok tego kraju. Wietnam to destynacja, w której każdy odnajdzie coś dla siebie: można tu przeżyć przygodę w kolonialnym stylu, wypocząć na plaży, czy wybrać się pieszo w góry. Warto również odwiedzić lokalne restauracje i spróbować regionalnych potraw. Wśród pięknych wspomnień z podróży, na długo, z pewnością, pozostanie w pamięci zatoka Ha Long – jeden z cudów natury – oferująca niezykły krajobraz, złożony z niemal 2 tysięci wapiennych ostańców.

Spotkanie z pilotem w Warszawie, przelot do Hanoi.
Przylot do Hanoi, transfer do hotelu, zakwaterowanie, odpoczynek po podróży.
Przejazd nad zatokę Ha Long – cud przyrody, wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Będą Państwo mieli możliwość podziwiania rozrzuconych po zatoce 5 000 wysp i wysepek o różnych kształtach, połyskujących na tle szmaragdowego morza niczym lśniące w słońcu klejnoty. Po przyjeździe zaokrętowanie na łódź spacerową. Rejs po zatoce. Nocleg na statku.
Wczesne śniadanie i wycieczka z przewodnikiem, pływanie i nurkowanie na plaży, w dziewiczym miejscu z turkusową wodą. Odkrywanie piękna okolicznych wysepek, wizyta w malowniczej wiosce rybackiej i na lagunie (możliwy rejs kajakami - cudownym i niezwykłym tunelem pod górami krasowymi – w zależności od czasu). Ha Long Bay, czyli Zatoka Lądującego Smoka, jest jednym z najsłynniejszych i najczęściej odwiedzanych przez turystów miejsc w Wietnamie. Przepiękna i jedyna w swoim rodzaju zatoka - ma 120 kilometrów linii brzegowej, jej powierzchnia wynosi około 1553 kilometrów kwadratowych. Na jej obszarze znajduje się 1969 wapiennych, monolitycznych wysepek o przeróżnych kształtach i rozmiarach. Porośnięte są one gęstą, tropikalną roślinnością, a wewnątrz wielu z nich znajdują się wapienne jeziora. Nocleg na statku.
Po śniadaniu rejs przez zatokę, wizyta w wiosce rybackiej. Rejs do portu, a następnie transfer z Ha Long do Hanoi. Zakwaterowanie w hotelu, czas wolny. Po kolacji przedstawienie teatru wodnych kukiełek.
Po śniadaniu zwiedzanie Hanoi, nazywanego „miastem na zakręcie rzeki”, które oczarowuje jeziorami i parkami, dachami z czerwonej dachówki i ścianami w kolorze ochry: Mauzoleum Ho Chi Minha, dom HCM na palach, Świątynia Literatury, którą na cześć Konfucjusza wzniósł w 1070 roku cesarz Ly Thanh Tong. Po południu wizyta nad jeziorem Hoan Kiem, które jest sercem starego miasta oraz zwiedzanie świątyni Ngoc Son (Świątynia Góry Jadeitowej) na jeziorze. Zwiedzimy również Stare Hanoi i targ Dong Xuan (przejazd rikszami). Z powstaniem Hanoi związanych jest wiele legend. Jedna z nich głosi, że kiedy król Lý Thái Tổ szukał urodzajnej doliny na swoją siedzibę, ujrzał nagle wzlatującego z mgieł Rzeki Czerwonej ku niebu złotego smoka. Dlatego nazwał swoją nową rezydencję „Thăng Long”. W ciągu wieków historii, Hanoi było wielokrotnie zdobywane przez najeźdźców, traciło swoją stołeczną rangę i kilkakrotnie zmieniało nazwę. Za panowania dynastii Ho (1400-1407) nosiło nazwę Đông Đô (wschodnia stolica), po zajęciu przez chińską dynastię Ming miasto nazywało się Đông Quan (wschodnia brama), natomiast królowie Le przemianowali ją w 1430 roku na Đông Kinh (wschodnia stolica). Nocny przejazd pociągiem do Hue.
Wcześnie rano przyjazd pociągu do Hue, śniadanie. Rejs po Rzece Perfumowej. Zatrzymamy się przy siedmiopiętrowej Pagodzie Thien Mu, uważanej za Pagodę Królewską Dynastii Nguyen, gdzie przechowywany jest stary Austin, którym w roku 1963 czcigodny Thich Quang Duc udał się do Sajgonu, by dokonać samospalenia. Następnie zwiedzanie cytadeli, mauzoleum królów Tu Duc i Khai Dinh. Wizyta na targu Dong Ba.
Po śniadaniu przejazd przez góry Hai Van w kierunku Hoi An, starożytnego miasta – wpisanego na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Relaks na plaży Lang Co. Krótkie zwiedzanie My Son, starożytnego, religijnego centrum ludu Cham. Po przyjeździe do Hoi An zwiedzanie jednego z najpiękniejszych wietnamskich miasteczek, będącego wielką atrakcją turystyczną. Historyczne stare miasto jest plątaniną uliczek z mnóstwem pięknej, chińskiej architektury.
Przejazd do Da Nang i przelot do Ho Chi Minh. Zwiedzanie pagody Thien Hau, poświęconej chińskiej bogini morza, China Town oraz wizyta na lokalnym targu Binh Tay. Po południu czas wolny.
Zobaczymy m. in. HCM Hall, neoromańską katedrę Notre Dame oraz Muzeum Wojny. Po południu zwiedzanie systemu podziemnych tuneli Cu Chi. Dzięki nim żołnierze Wietkongu opanowali wielkie tereny wiejskie 30 km od Ho Chi Minh. Tunele ciągnęły się aż po granicę z Kambodżą. W samym Cu Chi było ponad 200 km tuneli.
Po śniadaniu przejazd do miasta My Tho w prowincji Tien Giang, jednej z 11 prowincji w delcie Mekongu. Rejs statkiem po rzece Mekong. Mekong tworzy tutaj labirynt odnóg, kanałów i jezior, oplatających małe skrawki lądu i wyspy, na których żyją ludzie zajmujący się głównie rybołówstwem i uprawą ryżu. Życie tutaj związane jest bezpośrednio z wodą. Domy, szkoły, urzędy, świątynie - stoją na brzegu lub często pływają na powierzchni wody; bazary organizowane są na środku rzeki, a sprzedaż odbywa się prosto z łodzi. Zwiedzanie farmy pszczelarskiej i zakładu produkującego cukierki kokosowe. Przejazd do Long An Twon, gdzie zwiedzimy Vinh Trang Temple. Powrót do Ho Chi Minh. Transfer na lotnisko, odlot do Europy.
Przylot do Warszawy.

Wietnam

Stolica: Hanoi
Największe miasta: Ho Chi Minh (wcześniej Sajgon), Hai Phong, Da Nang, Nha Trang, Quy Nh?n, Hue
Język urzędowy: wietnamski
Waluta: dong (VND)
Ludność: 86117000 osób
Strefa czasowa: czas polski +6h (w zimie), +5h (w lecie)
Podział administracyjny: Wietnam dzieli się na 58 prowincji, które podzielone są na dystrykty, miasta prowincjonalne oraz miasta. W Wietnamie istnieje 5 kontrolowanych, centralnie wydzielonych miast o statusie równym prowincji.

Informacje praktyczne

Szczepienia
osobom udającym się do Wietnamu, zaleca się szczepienia przeciwko żółtaczce typu A i B, durowi brzusznemu, boreliozie, dendze i tężcowi.

Lekarze
poziom opieki medycznej w Wietnamie jest stosunkowo niski. Na terenie dużych miast znajdują się prywatne kliniki medyczne, w których poziom usług jest  zdecydowanie wyższy, lecz koszty usług bardzo wysokie. Zaleca się wykupienie dodatkowego ubezpieczenia, które pokryje ewentualne koszty leczenia.

Apteki
leki w aptekach dostępne są bez recepty. Niestety w wietnamskich aptekach rzadko są zatrudnieni farmaceuci, a osoby sprzedające leki nie posiadają żadnej wiedzy medycznej. Podawane przez nich informacje są często mylące lub nieprawdziwe.

Numer pogotowia: 05

Wymagania wizowe/ przepisy celne
obywatele polscy zamierzający odwiedzić Wietnam obowiązani są do posiadania ważnego dokumentu podróży oraz wizy uprawniającej do wjazdu. Wizy wydawane są w zależności od celu podróży z okresem ważności do 12 miesięcy. O wizę należy ubiegać się w urzędach konsularnych Wietnamu. Możliwe jest otrzymanie jej na granicy państwa po uprzednim uzyskaniu promesy, oferują ją biura podróży i agencje turystyczne.
Nie podlegają ocleniu rzeczy przeznaczone do użytku osobistego. Przedmioty o większej wartości, a także gotówkę powyżej 3000 USD należy zgłosić w deklaracji celnej. Istnieje też specyficzna kontrola obejmująca przywożone i wywożone kasety wideo, płyty CD, a także książki i czasopisma. Nie wywołane w Wietnamie klisze fotograficzne mogą być zakwestionowane przy wyjeździe. Przy przekraczaniu granicy Wietnamu trzeba wypełnić druk deklaracji celnej, którego kopię należy okazać podczas wyjazdu.

Porady i zwyczaje

Kuchnia
wietnamską kuchnię charakteryzują niezwykłe smaki i estetyka podania. Główne składniki wykorzystywane w kuchni to ryż oraz makaron. Potrawy są najczęściej gotowane na parze lub duszone. Popularnym dodatkiem do dań jest sos rybny. Najpopularniejszymi zupami są bambusowa oraz „pho” (z makaronem ryżowym). Słynne sajgonki nie są podobne do tych serwowanych w Polsce, są dużo mniejsze. Jako deser podawane są suszone owoce oraz miąższ kokosu.

Napoje
napojem, który pijają wszyscy Wietnamczycy, jest zielona herbata jaśminowa. Godny polecenia jest również sok z trzciny cukrowej z dodatkiem limonki lub ananasa. Pyszna wietnamska kawa jest bardzo mocna i bardzo słodka, parzona jest w metalowych sitkach nakładanych na szklankę.

Pamiątki
z Wietnamu jako pamiątkę warto przywieźć lampiony oraz klapki. W całym kraju w sklepach można kupić metalowe figurki, fajki do opium, kapelusze, abażury, wyroby z jedwabiu. Zabrania się wywożenia z kraju kości słoniowej.

Fotografowanie
wielu Wietnamczyków nie lubi być fotografowanych. Przed fotografowaniem osób należy zapytać o zgodę.

Obyczaje
wszędzie należy się targować.
Zaleca się ściąganie obuwia, wchodząc do świątyń lub domów prywatnych.
Kobiety palące papierosy nie są mile widziane.

Religia i kultura

Dominująca grupa wyznaniową są buddyści (około 65%).

Święta:

 • 1 stycznia – Nowy Rok
 • styczeń/luty – Nowy Rok Księżycowy – Tet Nguyen Dan (4 dni świąteczne)
 • 30 kwietnia – Dzień Wyzwolenia Sajgonu
 • 1 maja – Święto Pracy
 • 2 września – Święto Państwowe Socjalistycznej Republiki Wietnamu

Warto wiedzieć

Banki i wymiana pieniędzy
euro lub dolary można wymienić w większości sklepów z wyrobami jubilerskimi lub w hotelach. Sieć kantorów w dużych miastach jest dość dobrze rozwinięta, niestety w mniejszych miejscowościach kantory to wielka rzadkość.

Komunikacja

 • Autobus – bardzo popularny środek transportu. Poza autobusami kursują również minibusy na trasach mniej uczęszczanych. W każdym autobusie znajduje się człowiek odpowiedzialny za pilnowanie porządku, do jego obowiązków należy również sprzedaż i kontrola biletów.
 • Samochód – władze wietnamskie nie uznają polskiego prawa jazdy.
 • Pociąg – kolej łączy największe miasta w kraju. Podróż pociągiem jest niestety bardzo wolna a standard podróży niski.
 • Motocykl – można wynająć motocykl z kierowcą. Jest to bardzo praktyczny sposób poruszania się po miastach, ze względu na duży ruch uliczny. Cenę zawsze należy uzgodnić przed jazdą.

Poczta
w Wietnamie urzędy pocztowe działają bardzo sprawnie. Wysłane do Polski pocztówki dochodzą w ciągu tygodnia.

Placówki dyplomatyczne

Ambasada RP w Hanoi
3 Chua Mot Cot, Hanoi,
Wietnam
tel: (00844) 38 45 20 27, 38 45 20 28
fax: (0084 4) 382 369 14

e-mail:
hanoi.amb.sekretariat@msz.gov.pl

WIETNAM – Wiza jest wymagana. Formalności należy dopełnić przed podróżą, w Ambasadzie Wietnamu w Warszawie. Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 6 miesięcy od planowanej daty opuszczenia Wietnamu.

 • Hanoi – stolica Wietnamu
 • Zatoka Ha Long – cud przyrody
 • Hue – rezydencja cesarska
 • Hoi An – piękna architektura i relaks na plaży
 • Ruin Świątyni My Son
 • Ho Chi Minh – dawny Sajgon i tunele partyzanckie Cu Chi
 • Rejs statkiem po Rzece Perfumowej oraz w Delcie Mekongu
Kalkulacja dla grupy min. 14 osób płacących. Kolejność zwiedzania może się zmienić. Program może ulec zmianom z powodu siły wyższej lub w wyniku obustronnego uzgodnienia. Ostateczne ceny biletów lotniczych z dnia wystawienia. Istnieje możliwość wprowadzenia zmian w cenach biletów wstępu.