17 dni ANTARKTYDA z ARGENTYNĄ
ANTARKTYDA z ARGENTYNĄ: wyprawa na biały kontynent + wieloryby na Półwyspie Valdes

Wycieczka Antarktyda

Rejs na Antarktydę – pingwiny Antarktyda

Antarktyda: To do tej pory w gruncie rzeczy niezbadany kontynent. Jest to jedyny kontynent, który jest stuprocentową anekumeną, czyli obszarem nie zamieszkanym przez człowieka. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że Antarktyda jest prawie dwa razy większa od Australii! Około 98% Antarktydy pokrywa polarna czapa lodowa o średniej grubości 1,9 km. Kontynent ten zachwyca każdego, a jego fauna i flora jest iście niepowtarzalna. Podczas wyprawy spotkamy na swojej drodze wieloryby, wiele gatunków pingwinów, fok oraz ptaków. Niezmierzona Antarktyda to miejsce dla prawdziwych podróżników.

Półwysep Valdes: położony w argentyńskiej Patagonii, Półwysep Valdes, jest miejscem niezwykłym! U jego nasady znajdują się dwie zatoki, które bardzo upodobały sobie wieloryby biskajskie południowe. To dla nich naturalne środowisko, w którym poddają się amorom oraz wydają na świat, a  następnie wychowują swoje potomstwo. Nigdzie indziej na świecie nie można z tak bliska podziwiać, tak wielu, tych olbrzymich, majestatycznych ssaków. A sama obserwacja jest tym łatwiejsza i spektakularna, gdyż gatunek ten, wynurza się na powierzchnię w celu nabrania powietrza średnio co 10 minut. Jest przy tym ciekawski i chętnie eksponuje nad powierzchnią wody swe imponujące płetwy ogonowe. To trzeba zobaczyć!

Zapraszamy na Nasze wycieczki na Antarktydę!

Wylot z Warszawy, przelot do Buenos Aires.
Przylot do Buenos Aires, transfer do hotelu, odpoczynek. Spacer z przewodnikiem po najpiękniejszych miejscach Buenos Aires. Nocleg w Buenos.
Wcześnie rano transfer na lotnisko i przelot do Trelew. Po przylocie przejazd do Punta Tombo. Podczas tej wycieczki zawitamy do największej w Ameryce Południowej kolonii pingwinów Magellana. Będzie okazja do obserwowania wspólnego życia nie tylko pingwinów, ale także mew, wydrzyków, petreli i kormoranów. Następnie przejazd do Puerto Madryn. Nocleg w Puerto Madryn.
Wyruszymy na zwiedzanie Półwyspu Valdes (UNESCO) – najsłynniejszego półwyspu argentyńskiego wybrzeża. Na Półwyspie żyje wiele gatunków zwierząt: słonie morskie, pingwiny Magellana, guanako, lwy morskie, mary patagońskie, etc. Jednak rejon dwóch zatok wcinających się w półwysep, upodobały sobie w sposób szczególny, wieloryby. W programie wycieczki: Istmo Ameghino – małe muzeum poświęcone dzikiej przyrodzie półwyspu, Puerto Piramides – mała wioska, skąd wypłyniemy w rejs statkiem na obserwację wielorybów, orek oraz szarych delfinów. Udamy się także na Playa Doradilla, a także odwiedzimy kilka pozostałych punktów panoramicznych, skąd można obserwować wieloryby eksponujące swe ogromne płetwy ogonowe ponad powierzchnią wody, a także kolonie słoni morskich, lwów morskich oraz pingwinów Magellana. Nocleg w Puerto Madryn.
Przelot do Ushuaia. Po przylocie - transfer do hotelu, zakwaterowanie. Czas wolny, nocleg w Ushuaia.
Po śniadaniu dla chętnych możliwość skorzystania z fakultatywnej wycieczki do Parku Narodowego Ziemi Ognistej. Park ten zajmuje powierzchnię 63 tys. hektarów i jest położony wzdłuż granicy z Chile. Następnie, po południu czeka nas rozpoczęcie upragnionego rejsu ku Antarktydzie. Przejazd do portu, skąd wypłyniemy do odległej i nieznanej krainy śniegu i lodu. Zakwaterowanie na statku, rejs wzdłuż słynnego kanału Beagle i malowniczego przejścia Mackinlay Pass.
Rejs w kierunku sławnej Ciśniny Drake’a. Położona między Ziemią Ognistą, a zachodnią Antarktydą cieśnina, łączy Ocean Atlantycki z Oceanem Spokojnym. Została nazwana na cześć słynnego badacza, Francisca Drake, który wypłynął na te wody w 1578 roku. Drake Passage oznacza również północną granicę dla wielu ptaków morskich Antarktyki. Podczas całej żeglugi wyspecjalizowani wykładowcy będą pomagać w identyfikacji niesamowitej różnorodności ptaków morskich, fok, wielorybów i fok. Oficerowie statku będą uczyć nas także podczas całego rejsu nawigacji na statku. Po drodze pierwsze obserwacje wielorybów.
Dalszy rejs w kierunku niezbadanej Antarktydy. Tego dnia dotrzemy do Szetlandów Południowych - grupy dwudziestu wysp i wysepek, które po raz pierwszy zostały odkryte w lutym 1819 roku przez kapitana Williama Smith. To właśnie tutaj, przy odrobinie szczęścia, podczas zejścia na ląd czeka nas pierwsze spotkanie z uroczymi pingwinami i fokami, w tym z krabojadem foczym, weddelką antarktyczną, pingwinem arktycznym oraz pingwinem białookim.
Kontynuacja rejsu po mroźnej Antarktydzie. Po drodze wyspa King George – największa wyspa na Szetlandach Południowych, na której będziemy mogli spotkać pingwiny Adélie i Chinstrap, Mewy Kelp, kormorany błękitnookie, rybitwy antarktyczne oraz petrele olbrzymie. Następnie postój na wyspie Livingstone, która jest najlepszym miejsce do obserwacji pingwinów arktycznych oraz pingwinów białobrewich. Dalsza żegluga przez wąskie cieśniny na obszarze Szetlandów południowych. Po drodze wyspa Decepcion, gdzie znajduje się licząca ponad 10 tysięcy osobników kolonia pingwinów. Co ciekawe, wyspa Decepcion jest tak naprawdę zalanym przez morze kraterem wulkanu, znajdują się tutaj liczne gorące źródła. Dla chętnych możliwość kąpieli w gorących źródłach geotermalnych w bajecznej scenerii gór lodowych. Następnie przepłyniemy wzdłuż lodowych ścian bajkowej cieśniny Gerlache oraz pokonamy wąski kanał Lemaire, który został okrzyknięty jednym z najbardziej malowniczych miejsc na całym świecie. Jego wysokie, pionowe klify zachwycą z pewnością każdego. Tutaj czeka nas nutka zgrozy i niepewności, ponieważ będziemy towarzyszyło nam złudzenie, że przez ów kanał nie da się w ogóle przepłynąć. Następnie ekspedycja zatoki Paradise Bay, która słynie z ogromnej liczby gór lodowych. Następnie malowniczym fiordem Antarctic Sound dopłyniemy do wymarzonego Półwyspu Antarktycznego.
Rejs powrotny w kierunku Cieśniny Drakea i dalej w kierunku stałego lądu. Ostanie chwile na obcowanie z niepowtarzalną fauną i florą Antarktydy, podziwianie jej majestatycznych krajobrazów oraz wypatrywanie gór lodowych, ptaków, fok, pingwinów i wielorybów.
Wcześnie rano, po śniadaniu przypłynięcie do Ushuaia, wykwaterowanie ze statku, przelot do Buenos Aires. Czas wolny na samodzielną eksplorację miasta, zakup pamiątek i odpoczynek nocleg.
Transfer na lotnisko i przelot do Polski.
Przylot do Warszawy.

Argentyna

Stolica: Buenos Aires
Największe miasta: Buenos Aires, Córdoba, Rosario, Mendoza, La Plata
Język urzędowy: hiszpański
Waluta: peso argentyńskie (ARS)
Ludność: 40677000 osób
Strefa czasowa: czas polski – 4h (w zimie) i – 5h (w lecie)
Podział administracyjny : Argentyna podzielona jest na dystrykt federalny Buenos Aires) oraz 23 prowincje – podmioty federacji.

Informacje praktyczne:

Szczepienia
zaświadczenia o szczepieniach nie są wymagane. Nie występują zagrożenia sanitarno – epidemiologiczne (niemniej jednak przed wyjazdem zalecane jest zasięgnięcie informacji w stacji epidemiologicznej).

Lekarze
istnieje łatwy dostęp do opieki medycznej. Średni koszt wizyty prywatnej wynosi około 40 dolarów. Ubezpieczenia osobowe nie są wymagane, lecz ze względu na wysokie koszty ewentualnego leczenia są one zalecane. W Argentynie są uznawane polisy tych polskich towarzystw ubezpieczeniowych, które zawarły umowy z firmami zachodnimi, posiadającymi swoich przedstawicieli w Argentynie.

Numer pogotowia
w razie potrzeby należy dzwonić pod numer 107

Informacje MSZ

Ważne:
Zanim podejmiesz decyzję o wyjeździe, sprawdź aktualne informacje konsularne na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych pod tym linkiem ! Strona MSZ podaje najświeższe doniesienia, ograniczenia bądź zalecenia dla turystów zamierzających udać się w podróż. Jeśli istnieje jakakolwiek sprzeczność pomiędzy danymi publikowanymi na naszym portalu, a informacjami podawanymi przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, proszę przyjąć informację MSZ jako bardziej aktualną.

Warto wiedzieć

Banki i wymiana pieniędzy
banki czynne są zazwyczaj od poniedziałku do piątku w godzinach od 10:00 do 15:00. Najpopularniejszymi kartami kredytowymi są VISA, American Express i MasterCard. Ze względu na trudności ekonomiczne niektóre restauracje i sklepy preferują płacenie tylko gotówką. Poza stolicą Buenos Aires mogą występować trudności przy płaceniu czekami podróżnymi.

Komunikacja

 • Autobusy – sieć komunikacji autobusowej jest dobrze rozwinięta, a firmy przewozowe oferują wysoki standard przejazdu na trasach dalekobieżnych./li>
 • Pociągi – w Argentynie większość kursów została zawieszona. Pociągi kursują jedynie z Buenos Aires do Mar del Plata i do nadmorskich kurortów, a także z Viedmy do Bariloche w prowincji Río Negro. W prowincji Tucumán pociągi kursują do Rosario, Santiago del Estero i San Miguel de Tucumán. W prowincji Chubut, pomiędzy Esquel a El Maitén, kursuje słynna kolejka wąskotorowa.
 • Taksówki – w stolicy zaopatrzone są w elektroniczne taksometry i oferują swoje usługi po niezbyt wysokich cenach. W zwyczaju jest, aby zostawiać taksówkarzom drobne napiwki. Istnieje również radio – taxi (Remises), które jest znacznie tańsze od normalnych taksówek, ale bez taksometrów, dlatego cenę należy ustalić przed podróżą.

Poczta
w Buenos Aires urzędy pracują zazwyczaj od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 17:00, a na prowincjach od 9:00 do 20:00 lub do 21:00.

Porady i zwyczaje

Kuchnia
Argentyńczycy uwielbiają mięso. Jedną z tradycyjnych potraw kuchni argentyńskiej jest parillada (wołowina pieczona na grillu). W Argentynie widać wpływy kuchni włoskiej, szczególnie w restauracjach, w których możemy zamówić spaghetti, ravioli lub lazanię. Warto polecić steki z polędwicy i innych mięs.

Napoje
najpopularniejszym napojem w Argentynie jest świeży sok owocowy (z pomarańczy, grapefruita, ananasa), ewentualnie napoje mleczne z dodatkiem bananów lub brzoskwiń. Warto spróbować również pobudzającą, ziołową herbatę – mate. Spośród alkoholi warto polecić lokalne specjały: ginebra bols i cańa (alkohol z trzciny cukrowej). Argentyńskie wina, chociaż nie są tak słynne jak chilijskie, są równie wyśmienite. Najbardziej znane marki to: Orfila, Suter, Santa Ana i San Felipe.

Pamiątki
w Argentynie, która słynie z produkcji wyrobów skórzanych, warto kupić buty. Na oryginalny upominek najlepiej wybrać przybory do parzenia mate. Niepowtarzalne wyroby rzemiosła argentyńskiego można kupić na ferias (targi wyrobów lokalnych artystów), które odbywają się w całym kraju.

W restauracji
obiady w restauracjach podawane są przeważnie od godziny 12:30, a kolacje od godziny 20:30. Napiwki zwyczajowo wynoszą 10% wartości rachunku.

Obyczaje
w Argentynie na powitanie, zarówno mężczyźni jak i kobiety, całują się w policzki (za wyjątkiem bardziej oficjalnych relacji, kiedy wymienia się tylko uścisk dłoni). W czasie rozmowy Argentyńczycy często dotykają się, gdyż dystans fizyczny pomiędzy mieszkańcami jest dużo mniejszy niż w Europie, dlatego mogą się poczuć niezręcznie, gdy turysta zza granicy odrzuca ich próbę kontaktu. Na porządku dziennym jest głośne komentowanie przez mężczyzn urody przechodzącej obok kobiety.

Religia i kultura

Oficjalną i dominującą religią w Argentynie jest katolicyzm (90% mieszkańców). Wśród innych religii, wyznawanych w Argentynie, wyróżnić należy protestantyzm, judaizm, islam i prawosławie.

Święta:

 • 1 stycznia – Nowy Rok
 • marzec/kwiecień – Wielkanoc
 • 2 kwietnia * – Święto Kombatanta oraz poległych w walce o Malwiny (Falklandy)
 • 1 maja – Święto Pracy
 • 25 maja – Rocznica powstania pierwszego rządu narodowego
 • 3 poniedziałek czerwca – Święto Flagi Narodowej
 • 9 lipca – Święto Niepodległości
 • 3 poniedziałek sierpnia – Rocznica śmierci generała José de San Martína
 • 12 pażdziernika – Święto Rasy (Święto odkrycia Ameryki)
 • 8 grudnia – Święto Niepokalanego Poczęcia NMP
 • 25 grudnia – Boże Narodzenie

* Jeśli wypada we wtorek lub środę, przenosi się na poprzedzający poniedziałek, a jeśli wypada w czwartek lub piątek, obchodzone jest w kolejny poniedziałek

Placówki dyplomatyczne

Ambasada RP
c. Marques de Aguado 2870
1425 Buenos Aires
Telefon: (00-5411) 4802 96 81, 4802 96 82
fax: (00-5411) 4802 96 83
e-mail: buenosaires.amb.sekretariat@msz.gov.pl 
strona internetowa: www.buenosaires.polemb.net

Konsulat Honorowy RP w Oberá
c. Ucrania 734, 3360 Obera, prov. Misiones
Telefon: (00-54 3755) 402 507
fax: (00-54 3755) 403 733
e-mail: consulplobe@yahoo.com.ar

Konsulat Honorowy RP w Mar del Plata
C. Rivadavia 2333, p. 9, dto. 931, cuerpo C
7600 Mar del Plata, prov. Buenos Aires, Argentyna
Telefon: (00-54-223) 491-52-94
fax: (00-54-223) 491-52-94
e-mail: consulmdq@yahoo.com.ar

Konsulat Honorowy w Rosario
prov. Santa Fe, Argentyna
Telefon: (00-54-341) 425-19-64
fax: (00-54-341) 432-55-55
e-mail: bmoszoro@fibertel.com.ar

ARGENTYNA – Obywatele RP mogą wjeżdżać bez wizy i przebywać na terytorium Argentyny do 90 dni. Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 3 miesiące od daty wjazdu do Argentyny.

 • Luanda – stolica Angolii, najdroższe miasto świata
 • Plaża Santiago i wraki statków w zatoce
 • Lubango – główne miasto Południa, mix kolonialnego stylu i afrykańskiej kultury
 • Fascynujące zwyczaje plemion Muila, Nguendelengo, Mucuba
 • Mucawana – plemię niewzruszone na zmiany zachodzące na świecie
 • Plemię Himba – ikona Afryki, jedno z najczęściej fotografowanych plemion
 • Mutua – mieszkańcy buszu, których egzystencja zależy od zbiorów miodu i owoców
 • Plemię Mugambue – niezwykła różnorodność kulturowa Południowej Angolii
 • Cahama – krajobraz czołgów porzuconych w czasie wieloletniej i wyniszczającej wojny domowej
Kalkulacja dla grupy min. 08 osób płacących. Kolejność zwiedzania może się zmienić. Program może ulec zmianom z powodu siły wyższej lub w wyniku obustronnego uzgodnienia. Realizacja programu uzależniona jest w dużej mierze od warunków atmosferycznych. Ostateczną decyzję o przebiegu rejsu podejmuje kapitan statku w zależności od panujących warunków pogodowych, mając na uwadze bezpieczeństwo pasażerów. Dostępność i ceny kabin potwierdzamy po dokonaniu wstępnej rezerwacji. Cena podana w USD zależy od wyboru kabiny na statku.