Wycieczki do Armenii
Armenia - wycieczka
ARMENIA wycieczka
Armenia jest jedynym na Kaukazie państwem bez dostępu do morza oraz drugim najgęściej zaludnionym państwem spośród byłych republik radzieckich. Jest krajem o bogatych tradycjach i historii sięgającej starożytnego Urartu. Od prawie dwóch tysięcy lat kultura Armenii opiera się na chrześcijaństwie. Mało kto wie, że to właśnie władcy ormiańscy jako pierwsi w świecie uznali chrześcijaństwo za oficjalną religię swego państwa, co miało miejsce już w 301 roku. Dość wcześnie, bo już w piątym wieku, kościół ormiański stworzył odrębną, autokefaliczną strukturę. W zamierzchłej przeszłości granice Armenii opierały się zarówno o wybrzeże Morza Czarnego, jak i Morza Kaspijskiego a ormiańskie państwo obejmowało np. większość ziem dzisiejszej Turcji oraz północne prowincje współczesnego Iranu.
Armenia to również wspaniała kuchnia. To niezwykły świat różnych smaków i zapachów, przypraw i warzyw, które rosną tylko na ormiańskiej ziemi. Ormiańska kuchnia jest formą sztuki, to zdrowe posiłki, przemawiające do wszystkich zmysłów…Podczas podróż poznamy regionalne i tradycyjne domowe armeńskie specjały, soczyste mięsa i przepyszne dania rybne oraz niesamowite desery. Armenia wycieczka czeka!
Program
Dzień 1 Warszawa – Erywań (-/-/-)
Wylot z Warszawy, przelot do Erywania.
Dzień 2 Erywań (S/-/K)
Po przylocie do Armenii transfer do hotelu. Nocleg w Erywaniu w hotelu Ani Central Inn (lub podobnym).
Po późnym śniadaniu zwiedzanie Erywania, różowej stolicy Armenii, nazywanej tak, ponieważ większość budynków ma tu różowy odcień. To jest najbardziej charakterystyczna cecha pejzażu Erywania. Zobaczymy pomnik i muzeum ludobójstwa w 1915r. – jeden z najbardziej imponujących zabytków w Erywaniu. Następnie kompleks Cascade z parkiem rzeźb, budynek Opery, postmodernistyczna Aleja Północna, Plac Republiki. Odwiedzimy również NOY ARARAT Brandy Wine Factory. Brandy NOY są bezpośrednim spadkobiercą brandy Shustov’s. Od 2002 ten szlachetny trunek odzyskał poczucie własnej dostojności, narodowej dumy, tradycji i piękna. Podczas wycieczki goście zwiedzą oddział destylarni, bednarstwa, muzeum, winną piwnicę, gdzie skosztują win. Wycieczka zakończy się degustacją. Kolacja. Nocleg w Erywaniu w hotelu Ani Central Inn (lub podobnym).
Dzień 3 Khor Virap – Noravank – winnica „Old Bridge” – Tatev – Goris (S/-/K)
Przejazd w rejon Araratu. Wizyta w klasztorze Khor Virap, usytuowanym w dolinie Ararat, naprzeciw góry Ararat, gdzie wg Biblii Noe zarzucił kotwicę swojej Arki i skąd otwiera się także cudowny widok na jej dwa błyszczące wierzchołki. Klasztor ten, będąc jednym ze świętych miejsc świata chrześcijańskiego, ma bardzo bogatą historię powiązaną ze św. Grzegorzem, który jako pierwszy przedstawił Armenii religię chrześcijańską. Następnie wizyta w Noravank, które w XII wieku było centrum religijno-kulturowym. Jadąc w kierunku Goris, przystanek w rodzinne winnicy „Old Bridge”, która słynie z pysznych, wysokiej jakości czerwonych win. Dalej przejazd do jednego z najbardziej spektakularnych i imponujących miejsc w Armenii, do klasztoru Tatev (IX w.) Wjazd kolejką linową z wioski Halidzor do wspaniałego kompleksu Tatev. Kolejka „Wings of Tatev” jest wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa jako najdłuższa na świecie dwutorowa kolejka. Przejazd do Goris, zakwaterowanie. Weźmiemy udział w przygotowaniu dania tolma. Kolacja. Nocleg w Goris w hotelu Mina (lub podobnym).
Dzień 4 Karahuń – Przełęcz Selim – Jezioro Sevan – Sevanavank – Dilijan (S/-/K)
Przejazd do prowincji Sjunik gdzie zobaczymy Karahuń (armeńskie Stonehenge), największą megalityczną strukturę w Armenii, szacunkowo datowaną na III – II tysiąclecie przed naszą erą, ale pewne fragmenty mogą być jeszcze starsze. Przejazd w kierunku Jeziora Sevan, jednego z największych, górskich, słodkowodnych jezior Eurazji, zajmujące prawie 10% powierzchni Armenii. Droga poprowadzi przez przełęcz Vardenyats (2410 metrów n.p.m.). Krótki postój przy karawanseraju Orbeliana, będącym najlepiej zachowanym przykładem świeckiej architektury ormiańskiej z czasów średniowiecza. Wizyta w klasztorze Sevan na półwyspie, z którego roztacza się przepiękny widok na jezioro. Nocleg w Dilijan w hotelu BW Dilijan Paradise (lub podobnym).
Dzień 5 Sanahin – Haghpat – Erywań (S/L/-)
Tego dnia zobaczymy klasztory: Haghpat i Sanahin, wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Architektoniczny kompleks w Sanahin i Haghapt należy do wybitnych dzieł architektury ormiańskiej. Klasztory znajdują się w północnej Armenii. Sanahin, założony w 966 roku, w średniowieczu był ośrodkiem edukacyjnym, a jeden z piękniejszych klasztorów Haghpat, założony później w 976 roku, był ważnym miejscem literackim. W ciągu dnia lunch. Przejazd do Erywania. Nocleg w Erywaniu w hotelu Ani Central Inn (lub podobnym).
Dzień 6 Geghard – Garni – Erywań (S/-/K)
Po śniadaniu udamy się do niezwykłego kompleksu klasztornego, częściowo umieszczonego w jaskiniach – Geghard (lista UNESCO), wg legendy przechowywano tu włócznię, która przebiła serce Jezusa. Najstarszy kościół w kompleksie pochodzi z VII w. Przejazd do wioski Garni, gdzie zwiedzimy świątynię Garni Pagan zbudowaną w I wieku n.e. i prawdopodobnie finansowaną przez cesarza Nerona, poświęconą bogu słońca Heliosowi, której dach podpierają 24 kolumny. Następnie udział w pieczeniu lavash – tradycyjnego chleba. Kuchnia ormiańska bez lavash po prostu nie istnieje. Nie bez powodu wyrażenia oznaczające jeść, obiad, śniadanie, zjeść kolację – w Armenii są zastąpione jednym – „jeść chleb”. Przygotowanie, forma i znaczenie tradycyjnego ormiańskiego chleba lavash wpisane zostały na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO. Po południu, samochodami terenowymi 4×4 udamy się do wąwozu, wzdłuż którego wznoszą się doskonale zachowane klify z bazaltowych kolumn, nazywane często „symfonią kamieni”. Nocleg w Erywaniu w hotelu Ani Central Inn (lub podobnym).
Dzień 7 Etchmiadzin – Zvartnots – Erywań (S/-/K)
Po śniadaniu wyruszamy w podróż do krainy starożytnych skarbów historii chrześcijańskiej – Etchmiadzin. To religijna stolica Kościoła Ormiańskiego i siedziba Najwyższego Patriarchy i Katolikosa Wszystkich Ormian. Katedra zbudowana w 303 r jest arcydziełem ormiańskiej architektury klasycznej i uważaną za jeden z pierwszych na świecie kościołów chrześcijańskich (zwiedzanie wewnątrz niedostępne z uwagi na renowację). W drodze do Erywania zwiedzanie wspaniałych ruin Zvartnots z katedrą z VII w., która ukaże unikalność armeńskiej architektury kościelnej. Przejazd do winnicy Maran na degustację wina, gdzie spróbujemy win gronowych oraz półsłodkiego wina z granatu. W drodze do Erewania zatrzymamy się na popularnym targu owocowym „Shouka”, gdzie można będzie kupić tradycyjne słodycze i suszone owoce. Nocleg w Erywaniu w hotelu Ani Central Inn (lub podobnym).
Dzień 8 Erywań – Warszawa (-/-/-)
W nocy transfer na lotnisko w Erywaniu, przelot do kraju.
Informacje
Armenia
Stolica: Erywań
Największe miasta: Erywań, Giumri, Wanadzor, Wagharszapat, Abowian, Kapan, Hrazdan
Język urzędowy: ormiański
Waluta: dram (AMD)
Ludność: 3.060.600 osób
Strefa czasowa: czas polski +3h (w zimie) i +2h (w lecie)
Podział administracyjny: Kraj podzielony jest na 10 prowincji (marzer) i jedno miasto wydzielone (Erywań).
Przepisy wjazdowe:
Obywatele RP mogą wjeżdżać bez wizy i przebywać na terytorium Armenii do 180 dni. Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 6 miesięcy od daty wjazdu do Armenii.
Przepisy celne i prawne:
Nie ma specjalnych regulacji prawnych dotyczących wwozu i wywozu pieniędzy, a przepisy celne nie odbiegają od powszechnie przyjętych standardów. Natomiast warto mieć na uwadze, że wszelki przemyt, tudzież posiadanie oraz sprzedaż nawet najmniejszej ilości narkotyków lub środków psychotropowych są surowo karane, a ormiańskie areszty znane są z rygorystycznych warunków (podobnie jak w innych państwach Kaukazu).
Religia i obyczaje:
Armenia przyjęła chrześcijaństwo jako pierwsze państwo na świecie na początku IV wieku. Większość Ormian (ponad 95%) należy do Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego, na którego czele stoi katolikos z siedzibą w Eczmiadzynie. Około 4% populacji należy do kościoła ormiańsko-katolickiego. Oddzielną grupę religijną stanowią Jezydzi.
Kulturowo Armenia zbliżona jest do krajów śródziemnomorskich/bliwkowschodnich. Nie obowiązują tu szczególne normy ubioru – zwłaszcza w odniesieniu do kobiet. Mężczyźni tradycyjnie noszą się na ciemno, ubierają długie spodnie (publicznie nie pokazują się w krótkich spodenkach, choć taka odzież nikogo nie razi) oraz noszą krótko przystrzyżone fryzury. Należy pamiętać, że – co do zasady – wchodząc do kościoła, kobieta powinna mieć przykryte ramiona (głowa może pozostawać odkryta), a mężczyzna nosić spodnie z długimi nogawkami.
Opieka zdrowotna:
Nie są wymagane okresowe szczepienia. Publiczna służba zdrowia jest na bardzo niskim poziomie (szczególnie na prowincji). Opieka medyczna dla turystów jest odpłatna. Wizyta u lekarza kosztuje od 15 do 35 USD, w zależności od zakresu udzielonych usług medycznych. W aptekach nie obowiązują recepty (nawet na antybiotyki), nie ma zniżek na leki.
Zaleca się ścisłe przestrzeganie zasad higieny ze względu na duże zagrożenie żółtaczką oraz chorobami pasożytniczymi, szczególnie na obszarach wiejskich. Należy pić wodę przegotowaną lub dostarczaną w fabrycznych pojemnikach oraz myć warzywa i owoce przed spożyciem. Na obszarach górskich często można spotkać silnie uczulający i drażniący barszcz Sosnowskiego.
Komunikacja:
Nie zaleca się podróżowania po terytorium tzw. Republiki Górskiego Karabachu – z uwagi na jej nieuregulowany status międzynarodowy i toczące się w tym rejonie konflikty.
Podróżować po kraju można praktycznie bez ograniczeń. Nie zawsze jest to jednak łatwe. Wielu miejscowych kierowców nie przestrzega przepisów ruchu drogowego, w tym zasady pierwszeństwa pieszych na przejściu. Główne drogi utrzymane są w stosunkowo dobrym stanie, jednak podróżując po drogach lokalnych, należy liczyć się z ich złym stanem technicznym oraz brakiem oznakowania. Stosunkowo często zdarza się, że kierujący nie sygnalizują swoich zamiarów (przy skrętach, zmianie pasa ruchu itd.). Należy zachować szczególnie wzmożoną czujność w miastach (gwałtowne manewry innych uczestników, wtargnięcia pieszych na jezdnię itd.).
Liczni przewoźnicy prywatni oferują tanie połączenia międzymiastowe mikrobusami (tzw. marszrutkami), które odjeżdżają z kilku dworców autobusowych, zlokalizowanych w różnych częściach miasta (np. transport do Gruzji – dworzec centralny „Kilikia”; nad jez. Sewan – „Dworzec Północny”, do Garni/Geghard – dworzec przy ul. Gaji, do Giumri oraz na południe kraju – parking przed dworcem kolejowym). Należy jednak mieć na względzie, że pojazdy te są często przepełnione, a ich stan techniczny może budzić zastrzeżenia.
Klimat:
Armenia położona jest w strefie klimatu podzwrotnikowego suchego o kontynentalnej odmianie. Opady w ciągu roku, pomimo znacznych wysokości nad poziomem morza, są niewielkie. Rocznie spada od 200 do 500 mm, głównie w okresie wiosennym. Cechą klimatu Armenii jest duże usłonecznienie i niskie zachmurzenie; dni bezchmurnych lub o małym zachmurzeniu jest w skali roku około 220.
Temperatury w Armenii cechują się dużą skrajnością. Latem na obszarze Kotliny Ararackiej występują upały, oscylujące na poziomie 32°C. Inne obszary, poza masywami górskimi, także są dosyć ciepłe w okresie letnim; średnie temperatury wahają się tam od 24 do 26°C. W górach, natomiast, latem jest chłodniej – średnio od 18 do 20°C, a z kolei w najwyższych partiach temperatura nawet w ciągu dnia nie przekracza 15°C.
Placówka dyplomatyczna:
Ambasada RP w Erywaniu
Adres: Hanrapetutian 44a, 0010 Yerevan, Armenia
Tel.: +374 10 54 24 91
Terminy i ceny
oferta dostępna na indywidualne zamówienie dla grupy 8-12 osób
Cena obejmuje
- przelot na trasie Warszawa/Erywań/Warszawa
- 6 noclegów: 4 noclegi w hotelu 4* w Erywaniu, 1 nocleg w 3* w Goris, 1 nocleg w hotelu 3*+ w Dilijan
- wczesne zakwaterowanie w Erywaniu w dniu przylotu
- wyżywienie wg programu (S-śniadanie x 6, L-obiad x 1, K-kolacja x 5)
- transfery i przejazdy klimatyzowanym busem podczas zwiedzania
- wycieczki i atrakcje zgodnie z programem
- degustację wina w winiarni Old Bridge (3 rodzaje wina czerwonego i 1 rodzaj wina białego),
- degustacja win w winnicy Maran (4 rodzaje win gronowych i 1 rodzaj półsłodkiego wina z granatu)
- auta terenowe 4x4 do wąwozu
- butelka wody niegazowanej (0,3 l.) na osobę na dzień (od drugiego dnia do siódmego dnia)
- bilety wstępu do zwiedzanych obiektów: Matenadaran w Erywaniu - repozytorium dawnych rękopisów ormiańskich, świątynia Garni, muzeum Echmiatsin, katedra Zvartnots, kolejka linowa w Tatev
- degustacje w NOY ARARAT: dwa rodzaje ormiańskiej brandy i jeden rodzaj ormiańskiego wina
- ceremonię pieczenia lavash
- pilota/tłumacza z j. polskim podczas realizacji programu (pilot czeka na grupę na lotnisku w Erywaniu w dniu przylotu, pozostaje z Podróżnymi przez cały czas pobytu, rozstaje się z grupą na lotnisku w Erywaniu w dniu wylotu)
- lokalne podatki i opłaty rządowe
- ubezpieczenie KL 200 000 EUR (w tym choroby przewlekłe), NNW 100 000 zł i bagaż 1 000 zł
Cena nie obejmuje
- innych posiłków oraz napojów do obiadów i kolacji
- napiwków i wydatków osobistych
- opłat za filmowanie i fotografowanie
- składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny – 13 zł
- składki na Turystyczny Fundusz Pomocowy – 13 zł/os.
- ewentualnej dopłaty do pokoju 1-osobowego – 155 USD /os
Wizy
ARMENIA – Obywatele RP mogą wjeżdżać bez wizy i przebywać na terytorium Armenii do 180 dni. Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 6 miesięcy od daty wjazdu do Armenii.
Atrakcje
- Tajemnicze monastyry, skalne miasta i misternie rzeźbione chaczkary
- Erywań – stolica Armenii, wizyta w wytwórni armeńskiej brandy
- Pogańska świątynia boga słońca, Heliosa – w Garni
- Eczmiadzyn – religijna stolica Kościoła Ormiańskiego
- Klasztor Khor Virap – usytuowany w dolinie, naprzeciw góry Ararat, gdzie biblijny Noe zarzucił kotwicę swojej Arki
- Jezioro Sevan – szmaragd Armenii, jedno z największych, górskich, słodkowodnych jezior Eurazji
- Klasztory Haghpat i Sanahin (UNESCO)
- Klasztor Tatev oraz przejazd najdłuższą na świecie kolejką linową, ̨̨wpisaną jest do Księgi Rekordów Guinnessa
- Udział w ceremonii pieczenia lavash – tradycyjnego chleba
- Uczestnictwo w przygotowaniu potrawy tolma