13 dni PORTUGALIA
AZORY i MADERA - wycieczka objazdowa

AZORY i MADERA - wycieczka

Perły Atlantyku

 AZORY i MADERA – wycieczka objazdowa

Azory – odkryj aż cztery niepowtarzalne i wyjątkowe wyspy należące do archipelagu Azorów. Po pierwsze czeka na Ciebie wyspa São Miguel i wizyta na plantacji ananasów, po drogie wyspa Pico – to właśnie tutaj znajduje się najwyższy szczyt Portugalii (2351 m n.p.m). Na naszej trasie nie mogło też zabraknąć Wyspy Faial z najbardziej na zachód wysuniętym punktem Europy oraz Wyspa São Jorge i wizyty na plantacji kawy. Azory i Madera – wycieczka objazdowa czeka!

Madera – wycieczka na wyspę wiecznej wiosny

Madera to portugalska wyspa na Oceanie Atlantyckim, położona w odległości ok. 500 km od wybrzeży Afryki i ok. 1000 km od kontynentu europejskiego. Określana jest mianem „perły Atlantyku” lub, z uwagi na swój łagodny klimat – „wyspą wiecznej wiosny”. W istocie, lato jest tutaj ciepłe i słoneczne (jednak bez upałów), zima natomiast – łagodna i deszczowa, na ogół, z dość przyjemnymi temperaturami. Różnice termiczne pomiędzy latem a zimą wynoszą zaledwie 6 – 8ºC. Taki klimat sprzyja rozwojowi zachwycającej szaty roślinnej. Ponadto wyspa urzeka wszechobecnymi, kolorowymi kwiatami, wzgórzami porośniętymi bujną zielenią, malowniczymi urwiskami i wodospadami.

Bezcennym skarbem Madery są z pewnością, stanowiące relikt trzeciorzędowy, wilgotne, bujne lasy wawrzynowe (zwane Laurissilvą). Madera jest również znakomitym miejscem dla miłośników wędrówek. Znana jest z systemu kanałów, którymi dostarczana jest woda z gór, do odległych zakątków wyspy – są to tzw. lewady. System lewad, wraz z trasami trekkingowymi, umożliwia swobodne spacery na znacznych wysokościach, bez konieczności pokonywania dużych deniwelacji terenu.

Wylot z Warszawy, przelot do Ponta Delgada na wyspie São Miguel, na Azorach. Transfer do hotelu i nocleg.
Całodzienny objazd zachodniej części wyspy. Na początku zobaczymy bajkowe laguny Empadadas i Canario oraz znany ze wszystkich pocztówek na wyspie punk widokowy Miradouro da Grota do Inferno. Następnie odwiedzimy naturalne baseny w Ponta da Ferraria. Przejazd północny wybrzeżem wyspy, gdzie czekają nas zapierające dech w piersiach widoki i liczne punkty widokowe (Miradouro da Ponta do Escalvado, Miradouro do Porto das Capelas, Miradouro das Pedras Negras, Miradouro do Navio). Na koniec dnia spacer po rezerwacie Pinhal da Paz oraz wizyta na plantacji ananasów.
Całodzienny objazd wschodniej części wyspy. Na początku zobaczymy Lagoa do Fogo – jezioro kalderowe znajdujące się w centralnej części wyspy. Następnie wizyta przy jeziorze Furnas oraz przy źródłach termalnych Caldeiras Vulcânicas. Po południu przejazd do bajkowo położonej latarni morskiej Arnel oraz do Parku Ribeira Dos Caldeirões. Na koniec dnia wizyta na plantacji herbaty niedaleko Sao Bras oraz przy wodospadzie Salto do Cabrito.
Przelot na Pico. Wyspa Pico jest jedną z pięciu wysp Centralnej Grupy Archipelagu Azorów. To właśnie tutaj znajduje się najwyższy szczyt Portugalii, zaliczany do Korony Europy (2351 m n.p.m). Wizyta w bazaltowej winnicy Moinho Do Frade, która jest ewenementem na skalę światową. Następnie odwiedzimy liczącą ponad 5 km długości jaskinię wulkaniczną Gruta das Torres. Przejazd do hotelu i nocleg.
Kolejny dzień na wyspie Pico. Wizyta w Muzeum Przemysłu Wielorybniczego Museu da Industria Baleeira oraz w naturalnych basenach w Prainha. Następnie zobaczymy bajkową lagunę Lagoa do Caiado. Po południu przejazd na wulkan Caldeira oraz wizyta przy latarni w Ponta da Ilha. Na koniec dnia wizyta na licznych punktach widokowych w okolicy Lajes Do Pico.
Rejs na kolejną wyspę Azorów – Faial i zwiedzanie wyspy. Wizyta na bajkowym punkcie widokowym Monte da Guia. Następnie odwiedzimy Capelo – najbardziej na zachód wysunięty punkt Europy. Po południu wizyta na bajkowym wulkanie Caldeira. Następnie przejazd na punkt widokowy przy latarni Farol da Ribeirinha. Na koniec dnia spacer po Horta. Zobaczymy zabytkowy kościół Holy Savior oraz działającą nieprzerwanie od 1918 roku kultową tawernę Café Sport. Rejs na Pico i nocleg.
Rejs na czwartą wyspę Azorów - São Jorge, która zachwyca swoim charakterystycznym, podłużnym kształtem. Całodzienny objazd wyspy. Wizyta na licznych punktach widokowych (Miradouro da Fajã do Ouvidor, Miradouro da Fajã dos Cubres, Lagoa da Fajã de Santo Cristo) oraz w rezerwacie przyrody Fajã da Penedia. Po południu odwiedzimy plantację kawy w Fajã dos Vimes. Na koniec dnia zobaczymy formację skalną Arco Natural de Velas oraz przespacerujemy się malowniczymi uliczkami Vales.
Przelot na powrotny na São Miguel. Transfer do hotelu w Ponta Delgada. Dla chętnych rejs w poszukiwaniu wielorybów i delfinów (ok. 35 EUR/os). Po południu piesze zwiedzanie Ponta Delgada – stolicy autonomii Azorów oraz wizyta w ogrodzie botanicznym Jardim António Borges.
Przelot na Maderę. Zwiedzanie Funchal - stolicy wyspy. Spacer rozpocznie się od Mercado dos Lavradores – najsłynniejszego targu Madery, gdzie można nie tylko zobaczyć lokalne produkty, kwiaty, ale również pokosztować słynnych krzyżówek różnych owoców np. banana z ananasem. Dalej droga poprowadzi uliczkami starego miasta: kaplica Capela do Corpo Santo, katedra Se, plac miejski z Pałacem Biskupim i fontanną, Pomnik João Gonçalves Zarco, pomnik Jana Pawła II, popiersie Józefa Piłsudskiego, Parlament, kościół Jezuitów, ulica Santa Maria - Monte. Następnie wizyta w jednej z winiarni, gdzie będzie możliwość poznania produkcji znanego wina – Madera. Przejazd do hotelu i nocleg.
Przejazd na przylądek Cabo Girao z platformą widokową usytuowaną na jednym z najwyższych klifów Europy – Girao. Odwiedzimy tradycyjną wioskę Ribeira Brava otoczoną plantacją bananów oraz przełęcz Encumeada będącą jednym z najlepszych i najpopularniejszych punktów widokowych na wyspie. Przystanek w Sao Vincente, urokliwym miasteczku z biało-czerwonymi fasadami domów. Wizyta w jaskiniach Sao Vincente oraz Centrum Wulkanologicznym. Przejazd do Seixal, miejscowości o urzekającej czarnej plaży i dalej do Porto Moniz z naturalnymi basenami stworzonymi przez skały.
Najpierw udamy się do Pico do Arieiro – widok na trzeci co do wysokości szczyt na Maderze. Kolejnym pięknym zakątkiem będzie Ribeiro Frio – gęsto zalesiony, naturalny park z niewielkim ogrodem botanicznym oraz hodowlą pstrągów. Następnie spacer po lewadzie dos Balcoes, system kanałów irygacyjnych, które przebiegają przez lasy wawrzynowe (UNESCO) oraz wrzosowe. Levada dos Balcoes to łatwa trasa (ok. 3 km - sugerujemy zabrać buty trekkingowe i kurtkę nieprzemakalną). Dalej przejazd do Santana, miejscowości znanej ze skansenu trójkątnych domów krytych strzechą. Przejazd starą drogą w kierunku Faial na Półwysep Św. Wawrzyńca, najbardziej na wschód wysunięty fragment wyspy. To miejsce niezwykłych widoków: wysokie klify, głębokie rozpadliny schodzące pionowo do morza. Następnym punktem będzie Pico do Facho z pięknymi widokami, na którym niegdyś rozpalano ogień, aby ostrzec ludzi przed piratami. W drodze powrotnej do Funchal wizyta na punkcie widokowym Cristo Rei.
Pobyt w hotelu, czas wolny, korzystanie z kąpieli morskich i słonecznych. Dla chętnych rejs w poszukiwaniu delfinów (ok. 30 EUR/os)
Transfer na lotnisko, przelot do Warszawy.
  • Wyspa São Miguel i wizyta na plantacji ananasów
  • Wyspa Pico – to właśnie tutaj znajduje się najwyższy szczyt Portugalii (2351 m n.p.m)
  • Wyspa Faial I najbardziej na zachód wysunięty punkt Europy
  • Wyspa São Jorge i wizyta na plantacji kawy
  • Funchal – stolica wyspy, rodzinne miasto Cristiano Ronaldo
  • Przylądek Cabo Girao z platformą widokową na jdnym z najwyższych klifów Europy
  • Santana – skansen zabytkowych, trójkątnych domów, krytych strzechą
  • Lewady w lasach wawrzynowych Laurissilva (UNESCO)
  • Seixal – miejscowość o urzekającej czarnej plaży
  • Porto Moniz – naturalne baseny utworzone przez skały      

 

UWAGA - Kalkulacja dla grupy min. 08 osób płacących. Kolejność zwiedzania może się zmienić. Program może ulec zmianom z powodu siły wyższej lub w wyniku obustronnego uzgodnienia. Ostateczna cena biletu lotniczego z dnia wystawienia. Istnieje możliwość wprowadzenia zmian w cenach biletów wstępu.