11 dni ROSJA
ROSJA: Rejs po Jeziorze Bajkał

ROSJA: Rejs po Jeziorze Bajkał

Odwiedź najpiękniejsze zatoki i wyspy, do których można dotrzeć tylko drogą wodną!

Rejs po Jeziorze Bajkał – niezwykła wycieczka

Odwiedź najpiękniejsze zatoki i wyspy, do których można dotrzeć tylko drogą wodną!

Rosja – największy kraj na świecie, zajmujący znaczną część dwóch kontynentów, europejskiego i azjatyckiego, wzbudza w obcokrajowcach antagonistyczne uczucia: podziwu lub obawy. Co najważniejsze, nie daje się poznać inaczej niż od środka, czyli Stamtąd. Kto próbuje zrozumieć Rosję z oddalenia, czysto teoretycznie, jest skazany na niepowodzenie, stereotypy i sztampę. To tak, jakby poznawać towar z opisu na metce. Jak pisał K.I.Gałczyński „Wszędzie tam, gdzie brzoza i muzyka w kołach jadącego na jarmark wożą: „Aj dierbień, dierbień kaługa” śpiewa wóz i w słońce jedzie… gdzie wiewiórki są królewny, a królowie – niedźwiedzie; gdzie kobiety noszą pierś wysoko, a w oczach zmrużonych całą słodycz świata, gdzie na wędrowca czeka wieczorem herbata i mały dom, i sen, i brzęk talerza, i głupie, rzeźbione drzwi, dla biedaków otwarte na ścieżaj – wszędzie tam, choćby to było na końcu świata, jest Rosja”. Zimowe wycieczki nad Bajkał to idealna okazja aby poznać prawdziwe oblicze Rosji. Bajkał wycieczka czeka!

Bajkał – jezioro w Azji, położone na Syberii. Jest to najgłębsze na świecie, a ponadto – pod względem powierzchni – drugie jezioro w Azji (po Morzu Kaspijskim). Długość Bajkału wynosi 664,6 km., maksymalna szerokość 88,6 km. a powierzchnia wynosi 31471 km2. Nie ma jednak jeziora które dorównałoby mu w objętości wód. Szacuje się że w Bajkale znajduje się ok. 23 000 km3 wody (to tyle co w Morzu Bałtyckim). Stanowi to około 20% zasobów słodkiej wody pitnej, zgromadzonych w jeziorach na Ziemi.

Unikatowy świat zwierząt Bajkału

Występuje tu ponad 1000 gatunków roślin, z czego 35% to endemity. Wiele gatunków zwierząt – 80% z nich nie występuje w żadnym innym miejscu na Ziemi. Ważną cechą odróżniającą Bajkał od innych wielkich jezior jest pokrywa lodowa skuwająca co roku całą jego powierzchnię. Tworzą ją fragmenty cienkiego i gładkiego lodu, grubszych pokładów lodu warstwicowego, a także torosów. W XVII wieku kupieckie karawany zdążały tędy do Chin, wioząc – syberyjskie futra, tędy też wracały z chińskim jedwabiem i herbatą.

STATEK IMPERIA

Imperia to wygodny, kameralny, trzypokładowy statek wysokiej klasy.  Jeśli marzysz o ekscytującej, bezpiecznej i wygodnej podróży, statek motorowy „Imperia” jest dokładnie tym, czego potrzebujesz. Na pokładzie tego statku znajduje się wszystko, co pozwala poczuć prawdziwy smak podróży klasy premium.

Na pokładzie statku do dyspozycji gości: restauracja, dwa bary, kawiarnia, sauna, basen, sklep z pamiątkami.

Wszystkie kabiny na statku wyposażone są w łazienkę z prysznicem i WC, szafę, stolik nocny, lampkę nocną, telewizor, telefon, gniazdko 220 V i grzejnik. W kabinach nie ma lodówek ani klimatyzacji.

Więcej zdjęć z naszej wycieczki do Rosji znajdą Państwo w naszej fotorelacji. Zapraszamy!

 

Zbiórka uczestników na lotnisku Okęcie w Warszawie, odprawa bagażowa i paszportowa, odlot samolotem rejsowym do Irkucka.
Przylot do Irkucka, przejazd do hotelu, zakwaterowanie, czas wolny na odpoczynek po podróży. Dla chętnych zwiedzanie Irkucka z pilotem grupy. Irkuck jest jednym z największych i najstarszych miast Syberii, miasto zostało założone w 1685 roku podczas wyprawy kozackiej. Oficjalnym założycielem został Iwan Pochabow, dowódca oddziału kozaków. Nazwę miastu nadano od niewielkiej rzeki Irkut wpadającej w tych okolicach do Angary. Zobaczymy kościół polski, muzeum dekabrystów, muzeum przyrodnicze. Nocleg w hotelu w Irkucku.
Po śniadaniu wykwaterowanie z hotelu, spotkanie z przewodnikiem i przejazd do miasta Listvyanka. Następnie odwiedzimy Muzeum Bajkału, które powstało 1928r., gdzie znajdziemy unikatowe wystawy opowiadające o historii jeziora, jego florze i faunie, strukturze geologicznej, klimacie i tektonice regionu nad Bajkałem. Można tu również zobaczyć wypchane ptaki i zwierzęta, kolekcję minerałów, ryby bajkalskie oraz mikroorganizmy zamieszkujące jezioro. Przejazd do przystani portowej, zaokrętowanie na statku. Spotkanie z załogą i zapoznanie się z przepisami bezpieczeństwa. Powitalny obiad na statku i rejs w kierunku bajkowej wyspy Ogoi. Kolacja i nocleg na statku.
Śniadanie na statku. Następnie wizyta na wyspie Ogoi i wycieczka do malowniczo położonej buddyjskiej stupy. Obiad na statku i dalszy rejs w kierunku Chużyr na wyspie Olkhon. Powierzchnia Olkhon wynosi 742 km², maksymalna długość 71 km, szerokość 12 km. Wyspa od lądu oddzielona jest płytką i dość szeroką cieśniną, zwaną Małe Morze, która jest najcieplejszym akwenem Bajkału. Na krańca wyspy znajduje się najgłębsze miejsce Bajkału (1637 m). Wyspę budują skały górnego archaiku, w tym marmry, granitognejsy i migmatyty. Południową część wyspy i prawie całe zachodnie przybrzeże zajmują stepy, resztę wyspy porastają lasy typu tajgi (głównie sosna i modrzew). Olchon ma najmniejszą ilość opadów w rejonie Bajkału (poniżej 200 mm rocznie). Na wyspie są trzy zamieszkane wsie, z których największa Chużir jest centrum rejonu. Wycieczka do tzw. świętej skały Szamana. Dalszy rejs, kolacja i nocleg na statku.
Po śniadaniu udamy się na wyspę Bolszaja Uszkania, gdzie odwiedzimy tutejszy rezerwat przyrody - jedyne miejsce na świecie w którym znajduje się legowisko nerpy (foki słodkowodnej). Następnie wizyta w Zabajkalskim Parku Narodowym. Powrót na statek i obiad. Po południu zejście na ląd i możliwość kąpieli w jeziorze Bajkał. Kolacja i nocleg na statku.
Po śniadaniu wyokrętowanie ze statku i trekking malowniczą ścieżką do jeziora Frolikha (długość trasy - 7 km, trudność trasy – łatwa). Lunch w formie pikniku nad jeziorem. Następnie powrót na statek i rejs do wioski Davsha położonej w samym sercu Rezerwatu Przyrody Barguzinsky. Wieczorem czas wolny, korzystanie z infrastruktury proponowanej na statku (basen, sauna), odpoczynek, podziwianie krajobrazów mijanych podczas rejsu. Kolacja i nocleg na statku.
Po śniadaniu wizyta w muzeum przyrody w miejscowości Davsha. Lunch w formie pikniku, następnie trekking z Davsha do ujścia rzeki South Birakan pod przewodnictwem przedstawiciela Rezerwatu Przyrody Barguzinsky (długość trasy - 2 km, trudność trasy – łatwa). Powrót na statek i rejs do Uzury na wyspie Olkhon. Kolacja i nocleg na statku.
Po śniadaniu wycieczka terenowymi samochodami rosyjskiej marki UAZ na półwysep Khoboy. Pojedziemy do skalistych Przylądków Sahan Huszyn „Trzej Bracia” oraz Choboj. Przeglądające się w wodach Bajkału skały o nazwie Trzej Bracia to wedle legendy zaklęci w skały synowie szamana. Z najdalej wysuniętej na północ części wyspy przylądka Chaboj, widać doskonale półwysep Święty Nos oraz wyspy Uszkanie, znane z bajkalskich fok. Miejsce to, jak wiele podobnych w Burjacji upodobał sobie szaman. Ostry klif przylądka, stromo opada, ku wodom Małego Morza. Obiad w formie pikniku. Powrót na statek i dalszy rejs w kierunku zatoki Peschanaya. Kolacja i nocleg na statku.
Po śniadaniu wycieczka do zatoki Babushka. Obiad na statku, a następnie kąpiel w rosyjskiej Bani. Powrót na statek. Wieczorem uroczysta kolacja pożegnalna tzw. kolacja kapitana.
Po śniadaniu wykwaterowanie ze statku w Listvyanka i przejazd do Irkucka. Zakwaterowanie w hotelu w Irkucku i nocleg.
Wykwaterowanie z hotelu, przejazd na lotnisko w Irkucku, odprawa bagażowa i paszportowa, przelot do Warszawy.

Rosja

Stolica: Moskwa
Największe miasta: Moskwa, Saint Petersburg, Samara, Nowosybirsk, Jekaterinburg, Czelabińsk, Kazań
Język urzędowy: rosyjski
Waluta: 1 rubel = 100 kopiejek
Ludność: 140702094 osób
Strefa czasowa: czas polski +1 do +11h (w zależności od strefy czasowej)
Podział administracyjny: 21 republik, 6 krajów, 49 obwodów, 1 obwód autonomiczny, 10 autonomicznych okręgów, 2 miasta o znaczeniu federalnym (Moskwa i Sankt Petersburg), 7 okręgów federalnych.
Informacje praktyczne

Informacje praktyczne

Szczepienia
występuje tu zagrożenie zarażenia się gruźlicą. Zalecane są szczepienia przeciw tężcowi, gruźlicy, dyfterytowi, żółtaczce typu A i B oraz szczepienie przeciw kleszczom.

Lekarze
zaleca się wykupienie oddzielnego ubezpieczenia zdrowotnego, pomimo tego, iż między Polską a Rosją obowiązuje umowa gwarantująca wzajemną bezpłatną pomoc medyczną w razie nagłych wypadków. W przypadku dłuższego leczenia i skomplikowanych zabiegów medycznych należy jednak liczyć się z koniecznością pokrycia ich kosztów oraz zakupu drogich lekarstw.

Apteki
są bardzo dobrze zaopatrzone a w miastach  jest ich wystarczająco dużo. Znajdują się w nich podobne lekarstwa jak w Polsce.

Numer alarmowy: 112

Bez opłat celnych można wywozić

 • 2l alkoholu
 • 200 sztuk papierosów
 • 50 sztuk cygar
 • 250 g kawioru

Informacje MSZ

Ważne:

Zanim podejmiesz decyzję o wyjeździe, sprawdź aktualne informacje konsularne na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych pod tym linkiem ! Strona MSZ podaje najświeższe doniesienia, ograniczenia bądź zalecenia dla turystów zamierzających udać się w podróż. Jeśli istnieje jakakolwiek sprzeczność pomiędzy danymi publikowanymi na naszym portalu, a informacjami podawanymi przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, proszę przyjąć informację MSZ jako bardziej aktualną.

Warto wiedzieć

Banki i wymiana pieniędzy
bankomaty przyjmują karty płatnicze światowych sieci. Pieniądze można wymieniać bez ograniczeń w bankach i kantorach. Przy wymianie waluty (dolarów, euro) należy okazać paszport, złotówki nie są wymieniane. Należy wystrzegać się wymiany poza kantorami i bankami, gdyż można otrzymać fałszywe banknoty. Posługiwanie się kartami kredytowymi możliwe jest jedynie w największych sieciach handlowych w głównych miastach.

Komunikacja

 • Autobus – jest bardzo dogodnym sposobem poruszania się między małymi miejscowościami. W niektórych regionach, autobus może być jedyną dostępną formą transportu.
 • Pociąg – podróżowanie pociągiem jest tanie i stosunkowo wygodne, niestety zazwyczaj trwa bardzo długo. Kolej rosyjska działa według czasu moskiewskiego, który stosowany jest w rozkładach jazdy (wskazują go zegary na dworcach). Wyjątek stanowią pociągi podmiejskie kursujące zgodnie z czasem lokalnym.

Poczta
placówki pocztowe czynne są na ogół od poniedziałku do piątku od godziny 9:00 – 19:00, w sobotę do godziny15:00.

Porady i zwyczaje

Kuchnia
ze względu na wielki obszar państwa istnieje duże zróżnicowanie kuchni w poszczególnych regionach. W tradycyjnej kuchni rosyjskiej spożywa się dużo potraw mącznych. Popularne są pierogi z farszem, kołduny, bliny, kulebiak faszerowany najczęściej grzybami, i podawany do zup. Najpopularniejsze zupy rosyjskie to: rosół, chłodnik, kapuśniak, barszcz i zupa rybna. Wymieniając potrawy rosyjskiej kuchni nie można zapomnieć o kawiorze. Wśród ryb popularny jest łosoś, jesiotr, okoń i szczupak.

Napoje
w Rosji bardzo popularnym napojem jest kwas i liczne gatunki piwa oraz wódek. Warto zwrócić też uwagę na świeże soki z owoców sprzedawane w sklepach. Rosjanie szczególne właściwości przypisują żurawinie. Przebywając w Rosji koniecznie należy spróbować soku lub musu żurawinowego albo nalewki żurawinowej.

W restauracji 
do rosyjskiej restauracji lepiej ubrać się wizytowo. Karty płatnicze przyjmowane są jedynie w dużych i drogich lokalach. Nie ma miejsc wydzielonych dla palaczy, palenie w trakcie posiłku jest dozwolone. Napiwki bardzo rzadko są wliczane do rachunków, na ogół w eleganckich
restauracjach pozostawia się napiwek w wysokości około 15% rachunku, w barach i kawiarniach przyjęte jest pozostawianie drobnych sum.

Fotografowanie
w muzeach robienie zdjęć jest zazwyczaj zakazane, albo wymaga wykupu specjalnego zezwolenia. To samo dotyczy niektórych muzeów pod gołym niebem: Kremla, klasztorów, itp., jednak tu kontrola jest mniej ścisła.

Religia i kultura

Większość wierzących Rosjan należy do Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (około 65%). Katolicy to głównie unici z Ukrainy, Niemcy i Polacy. Muzułmanie stanowią około 7,5% ludności. Dużą grupę stanowią ateiści i obojętni wobec wiary.

Święta:

 • 1–5 stycznia – Nowy Rok
 • 7 stycznia – Boże Narodzenie (prawosławne)
 • 23 lutego – Dzień Obrońcy Ojczyzny
 • 8 marca – Dzień Kobiet
 • 1 maja – Święto Pracy i Wiosny
 • 9 maja – Dzień Zwycięstwa
 • 12 czerwca – Święto Niepodległości
 • 4 listopada – Dzień Jedności Narodowej

Placówki dyplomatyczne

Ambasada RP w Moskwie
ul. Klimaszkina 4, 123557 Moskwa
tel. (00-7495) 231 15 00 (całodobowy)
fax: (00-7495) 231 15 15
e-mail: moskwa.amb.sekretariat@msz.gov.pl
Konsulat Generalny RP w Sankt Petersburgu
ul. 5-ta Sowietskaja 12
191036 Sankt Petersburg
tel. (00-7812) 336 31 40 do 2
fax: (00-7812) 274 43 18
Strona internetowa: www.petersburgkg.polemb.net
e-mail: 
sanktpetersburg.kg.sekretariat@msz.gov.pl
Konsulat Generalny RP w Kaliningradzie
Federacja Rosyjska, 236000 Kaliningrad, Kasztanowa Aleja 51
adres korespondencyjny z Polski:
Konsulat Generalny RP
14-500 Braniewo
ul. Hozjusza 1
skr. poczt. 20
tel. (0-07 4012) 976 400, 976 406, 976 407, 976 440
fax: (0-07 4012) 976 443
e-mail: kaliningrad.kg.sekretariat@msz.gov.pl
e-mail Wydziału Wizowego KG: visa@kaliningrad.polemb.net
www.kaliningradkg.polemb.net
Konsulat Generalny RP w Irkucku
ul. Suche-Batora 18
664003 Irkuck
tel. (00-73952) 28 80 10
tel. dyżurny: (007 9148) 95 53 11, 95 50 53
fax: (00-73952) 28 80 12
e-mail: irkuck.kg.sekretariat@msz.gov.pl

ROSJA – Wiza jest wymagana. Formalności należy dopełnić przed podróżą. Należy w tym celu zarejestrować się i wypełnić formularz aplikacyjny w formie elektronicznej (http://visa.kdmid.ru), a następnie dostarczyć komplet dokumentów do Rosyjskiego Centrum Wizowego. Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 6 miesięcy od planowanej daty opuszczenia Federacji Rosyjskiej.

Kalkulacja dla grupy min. 08 osób płacących. Kolejność zwiedzania może się zmienić. Program może ulec zmianom z powodu siły wyższej lub w wyniku obustronnego uzgodnienia. Ostateczne ceny biletów lotniczych z dnia wystawienia. Istnieje możliwość wprowadzenia zmian w cenach biletów wstępu