7 dni ROSJA
ROSJA: Bajkał – zimowa przygoda

Bajkał – zimowa przygoda

Rosja zimową porą

Zimowe wycieczki nad Bajkał

Rosja – największy kraj na świecie, zajmujący znaczną część dwóch kontynentów, europejskiego i azjatyckiego, wzbudza w obcokrajowcach antagonistyczne uczucia: podziwu lub obawy. Co najważniejsze, nie daje się poznać inaczej niż od środka, czyli Stamtąd. Kto próbuje zrozumieć Rosję z oddalenia, czysto teoretycznie, jest skazany na niepowodzenie, stereotypy i sztampę. To tak, jakby poznawać towar z opisu na metce. Jak pisał K.I.Gałczyński „Wszędzie tam, gdzie brzoza i muzyka w kołach jadącego na jarmark wożą: „Aj dierbień, dierbień kaługa” śpiewa wóz i w słońce jedzie… gdzie wiewiórki są królewny, a królowie – niedźwiedzie; gdzie kobiety noszą pierś wysoko, a w oczach zmrużonych całą słodycz świata, gdzie na wędrowca czeka wieczorem herbata i mały dom, i sen, i brzęk talerza, i głupie, rzeźbione drzwi, dla biedaków otwarte na ścieżaj – wszędzie tam, choćby to było na końcu świata, jest Rosja”. Zimowe wycieczki nad Bajkał to idealna okazja aby poznać prawdziwe oblicze Rosji.

Bajkał – jezioro w Azji, położone na Syberii. Jest to najgłębsze na świecie, a ponadto – pod względem powierzchni – drugie jezioro w Azji (po Morzu Kaspijskim). Długość Bajkału wynosi 664,6 km., maksymalna szerokość 88,6 km. a powierzchnia wynosi 31471 km2. Nie ma jednak jeziora które dorównałoby mu w objętości wód. Szacuje się że w Bajkale znajduje się ok. 23 000 km3 wody (to tyle co w Morzu Bałtyckim). Stanowi to około 20% zasobów słodkiej wody pitnej, zgromadzonych w jeziorach na Ziemi.

Unikatowy świat zwierząt Bajkału

Występuje tu ponad 1000 gatunków roślin, z czego 35% to endemity. Wiele gatunków zwierząt – 80% z nich nie występuje w żadnym innym miejscu na Ziemi. Ważną cechą odróżniającą Bajkał od innych wielkich jezior jest pokrywa lodowa skuwająca co roku całą jego powierzchnię. Tworzą ją fragmenty cienkiego i gładkiego lodu, grubszych pokładów lodu warstwicowego, a także torosów. W XVII wieku kupieckie karawany zdążały tędy do Chin, wioząc – syberyjskie futra, tędy też wracały z chińskim jedwabiem i herbatą.

 

Więcej zdjęć z naszej wycieczki do Rosji znajdą Państwo w naszej fotorelacji. Zapraszamy!

Zbiórka uczestników na lotnisku Okęcie w Warszawie, odprawa bagażowa i paszportowa, odlot samolotem rejsowym do Irkucka.
Przylot do Irkucka, przejazd do hotelu, zakwaterowanie, czas wolny na odpoczynek po podróży. Następnie zwiedzanie miasta. Irkuck jest jednym z największych i najstarszych miast Syberii, miasto zostało założone w 1685 roku podczas wyprawy kozackiej. Oficjalnym założycielem został Iwan Pochabow, dowódca oddziału kozaków. Nazwę miastu nadano od niewielkiej rzeki Irkut wpadającej w tych okolicach do Angary. Zobaczymy kościół polski, klasztor Znameński, główne ulice Irkucka, gmach teatru i bajkową drewnianą zabudowę miasta. Obiad w lokalnej restauracji i degustacji potraw kuchni syberyjskiej. Następnie wizyta w muzeum dekabrystów. Nocleg w hotelu w Irkucku.
Po śniadaniu przejazd do wsi Listvyanka. Po drodze wizyta w skansenie "Talcy" - muzeum architektoniczno-etnograficznym. Przyjazd do miejscowości Listvyanka, wizyta w punkcie widokowym, skąd rozpościera się przepiękny widok na symbol Bajkału - Słynną Skałę Szamana. Następnie obiad w lokalnej restauracji i degustacja potraw bazujących na rybach, które zamieszkują jezioro Bajkał. Wycieczka do muzeum Bajkału, gdzie znajdziemy unikatowe wystawy opowiadające o historii jeziora, jego florze i faunie, strukturze geologicznej, klimacie i tektonice regionu nad Bajkałem. Następnie wjazd wyciągiem krzesełkowym na punkt, skąd rozpościera się piękny widok na południową część jeziora Bajkał i źródło rzeki Angara. Zwiedzanie wsi Krestovka z wizytą w kościele św. Mikołaja. Transfer do hotelu i nocleg. Wieczorem dla chętnych kąpiel w ruskiej bali.
Po śniadaniu przejazd na molo i niezapomniana podróż poduszkowcem po zamarzniętej tafli lodowej jeziora Bajkał. Następnie wycieczka słynną koleją Circum-Baikal. Podczas wycieczki czeka nas kilka przystanków: zwiedzanie tuneli, galerii i bajkowo położonych mostów. Po obiedzie powrót poduszkowcem do Listvyanki, przejazd do hotelu i nocleg.
Po śniadaniu wybierzemy się na safari w zaprzęgach psów husky. Przejazd 10-kilometrową, malowniczą trasą przez las. Lunch w malowniczej zimowej scenerii. Powrót do hotelu. Po południu czas wolny – fakultatywnie możliwość jazdy na łyżwach po zamarzniętej tafli jeziora Bajkał lub przejażdżki na skuterach śnieżnych.
Po śniadaniu przejazd z miejscowości Listvyanka do Irkucka. Po drodze zatrzymamy się w malowniczym miejscu nad brzegiem rzeki Angara, gdzie czeka nas wycieczka przez las rosyjską trojką, czyli trójkonnym zaprzęgiem. Po obiedzie przyjazd do Irkucka. Zakwaterowanie w hotelu i nocleg.
Wykwaterowanie z hotelu, przejazd na lotnisko w Irkucku, odprawa bagażowa i paszportowa, przelot do Warszawy.

Rosja

Stolica: Moskwa
Największe miasta: Moskwa, Saint Petersburg, Samara, Nowosybirsk, Jekaterinburg, Czelabińsk, Kazań
Język urzędowy: rosyjski
Waluta: 1 rubel = 100 kopiejek
Ludność: 140702094 osób
Strefa czasowa: czas polski +1 do +11h (w zależności od strefy czasowej)
Podział administracyjny: 21 republik, 6 krajów, 49 obwodów, 1 obwód autonomiczny, 10 autonomicznych okręgów, 2 miasta o znaczeniu federalnym (Moskwa i Sankt Petersburg), 7 okręgów federalnych.
Informacje praktyczne

Informacje praktyczne

Szczepienia
występuje tu zagrożenie zarażenia się gruźlicą. Zalecane są szczepienia przeciw tężcowi, gruźlicy, dyfterytowi, żółtaczce typu A i B oraz szczepienie przeciw kleszczom.

Lekarze
zaleca się wykupienie oddzielnego ubezpieczenia zdrowotnego, pomimo tego, iż między Polską a Rosją obowiązuje umowa gwarantująca wzajemną bezpłatną pomoc medyczną w razie nagłych wypadków. W przypadku dłuższego leczenia i skomplikowanych zabiegów medycznych należy jednak liczyć się z koniecznością pokrycia ich kosztów oraz zakupu drogich lekarstw.

Apteki
są bardzo dobrze zaopatrzone a w miastach  jest ich wystarczająco dużo. Znajdują się w nich podobne lekarstwa jak w Polsce.

Numer alarmowy: 112

Bez opłat celnych można wywozić

 • 2l alkoholu
 • 200 sztuk papierosów
 • 50 sztuk cygar
 • 250 g kawioru

Informacje MSZ

Ważne:

Zanim podejmiesz decyzję o wyjeździe, sprawdź aktualne informacje konsularne na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych pod tym linkiem ! Strona MSZ podaje najświeższe doniesienia, ograniczenia bądź zalecenia dla turystów zamierzających udać się w podróż. Jeśli istnieje jakakolwiek sprzeczność pomiędzy danymi publikowanymi na naszym portalu, a informacjami podawanymi przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, proszę przyjąć informację MSZ jako bardziej aktualną.

Warto wiedzieć

Banki i wymiana pieniędzy
bankomaty przyjmują karty płatnicze światowych sieci. Pieniądze można wymieniać bez ograniczeń w bankach i kantorach. Przy wymianie waluty (dolarów, euro) należy okazać paszport, złotówki nie są wymieniane. Należy wystrzegać się wymiany poza kantorami i bankami, gdyż można otrzymać fałszywe banknoty. Posługiwanie się kartami kredytowymi możliwe jest jedynie w największych sieciach handlowych w głównych miastach.

Komunikacja

 • Autobus – jest bardzo dogodnym sposobem poruszania się między małymi miejscowościami. W niektórych regionach, autobus może być jedyną dostępną formą transportu.
 • Pociąg – podróżowanie pociągiem jest tanie i stosunkowo wygodne, niestety zazwyczaj trwa bardzo długo. Kolej rosyjska działa według czasu moskiewskiego, który stosowany jest w rozkładach jazdy (wskazują go zegary na dworcach). Wyjątek stanowią pociągi podmiejskie kursujące zgodnie z czasem lokalnym.

Poczta
placówki pocztowe czynne są na ogół od poniedziałku do piątku od godziny 9:00 – 19:00, w sobotę do godziny15:00.

Porady i zwyczaje

Kuchnia
ze względu na wielki obszar państwa istnieje duże zróżnicowanie kuchni w poszczególnych regionach. W tradycyjnej kuchni rosyjskiej spożywa się dużo potraw mącznych. Popularne są pierogi z farszem, kołduny, bliny, kulebiak faszerowany najczęściej grzybami, i podawany do zup. Najpopularniejsze zupy rosyjskie to: rosół, chłodnik, kapuśniak, barszcz i zupa rybna. Wymieniając potrawy rosyjskiej kuchni nie można zapomnieć o kawiorze. Wśród ryb popularny jest łosoś, jesiotr, okoń i szczupak.

Napoje
w Rosji bardzo popularnym napojem jest kwas i liczne gatunki piwa oraz wódek. Warto zwrócić też uwagę na świeże soki z owoców sprzedawane w sklepach. Rosjanie szczególne właściwości przypisują żurawinie. Przebywając w Rosji koniecznie należy spróbować soku lub musu żurawinowego albo nalewki żurawinowej.

W restauracji 
do rosyjskiej restauracji lepiej ubrać się wizytowo. Karty płatnicze przyjmowane są jedynie w dużych i drogich lokalach. Nie ma miejsc wydzielonych dla palaczy, palenie w trakcie posiłku jest dozwolone. Napiwki bardzo rzadko są wliczane do rachunków, na ogół w eleganckich
restauracjach pozostawia się napiwek w wysokości około 15% rachunku, w barach i kawiarniach przyjęte jest pozostawianie drobnych sum.

Fotografowanie
w muzeach robienie zdjęć jest zazwyczaj zakazane, albo wymaga wykupu specjalnego zezwolenia. To samo dotyczy niektórych muzeów pod gołym niebem: Kremla, klasztorów, itp., jednak tu kontrola jest mniej ścisła.

Religia i kultura

Większość wierzących Rosjan należy do Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (około 65%). Katolicy to głównie unici z Ukrainy, Niemcy i Polacy. Muzułmanie stanowią około 7,5% ludności. Dużą grupę stanowią ateiści i obojętni wobec wiary.

Święta:

 • 1–5 stycznia – Nowy Rok
 • 7 stycznia – Boże Narodzenie (prawosławne)
 • 23 lutego – Dzień Obrońcy Ojczyzny
 • 8 marca – Dzień Kobiet
 • 1 maja – Święto Pracy i Wiosny
 • 9 maja – Dzień Zwycięstwa
 • 12 czerwca – Święto Niepodległości
 • 4 listopada – Dzień Jedności Narodowej

Placówki dyplomatyczne

Ambasada RP w Moskwie
ul. Klimaszkina 4, 123557 Moskwa
tel. (00-7495) 231 15 00 (całodobowy)
fax: (00-7495) 231 15 15
e-mail: moskwa.amb.sekretariat@msz.gov.pl
Konsulat Generalny RP w Sankt Petersburgu
ul. 5-ta Sowietskaja 12
191036 Sankt Petersburg
tel. (00-7812) 336 31 40 do 2
fax: (00-7812) 274 43 18
Strona internetowa: www.petersburgkg.polemb.net
e-mail: 
sanktpetersburg.kg.sekretariat@msz.gov.pl
Konsulat Generalny RP w Kaliningradzie
Federacja Rosyjska, 236000 Kaliningrad, Kasztanowa Aleja 51
adres korespondencyjny z Polski:
Konsulat Generalny RP
14-500 Braniewo
ul. Hozjusza 1
skr. poczt. 20
tel. (0-07 4012) 976 400, 976 406, 976 407, 976 440
fax: (0-07 4012) 976 443
e-mail: kaliningrad.kg.sekretariat@msz.gov.pl
e-mail Wydziału Wizowego KG: visa@kaliningrad.polemb.net
www.kaliningradkg.polemb.net
Konsulat Generalny RP w Irkucku
ul. Suche-Batora 18
664003 Irkuck
tel. (00-73952) 28 80 10
tel. dyżurny: (007 9148) 95 53 11, 95 50 53
fax: (00-73952) 28 80 12
e-mail: irkuck.kg.sekretariat@msz.gov.pl

ROSJA – Wiza jest wymagana. Formalności należy dopełnić przed podróżą. Należy w tym celu zarejestrować się i wypełnić formularz aplikacyjny w formie elektronicznej (http://visa.kdmid.ru), a następnie dostarczyć komplet dokumentów do Rosyjskiego Centrum Wizowego. Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 6 miesięcy od planowanej daty opuszczenia Federacji Rosyjskiej.

 

 • Irkuck – jedno z największych i najstarszych miast Syberii
 • safari w zaprzęgach psów husky
 • niezapomniana podróż poduszkowcem po zamarzniętej tafli lodowej jeziora Bajkał
 • wycieczka przez las rosyjską trojką
Kalkulacja dla grupy min. 08 osób płacących. Kolejność zwiedzania może się zmienić. Program może ulec zmianom z powodu siły wyższej lub w wyniku obustronnego uzgodnienia. Ostateczne ceny biletów lotniczych z dnia wystawienia. Istnieje możliwość wprowadzenia zmian w cenach biletów wstępu