Zimowe wycieczki nad Bajkał

Rosja – największy kraj na świecie, zajmujący znaczną część dwóch kontynentów, europejskiego i azjatyckiego, wzbudza w obcokrajowcach antagonistyczne uczucia: podziwu lub obawy. Co najważniejsze, nie daje się poznać inaczej niż od środka, czyli Stamtąd. Kto próbuje zrozumieć Rosję z oddalenia, czysto teoretycznie, jest skazany na niepowodzenie, stereotypy i sztampę. To tak, jakby poznawać towar z opisu na metce. Jak pisał K.I.Gałczyński „Wszędzie tam, gdzie brzoza i muzyka w kołach jadącego na jarmark wożą: „Aj dierbień, dierbień kaługa” śpiewa wóz i w słońce jedzie… gdzie wiewiórki są królewny, a królowie – niedźwiedzie; gdzie kobiety noszą pierś wysoko, a w oczach zmrużonych całą słodycz świata, gdzie na wędrowca czeka wieczorem herbata i mały dom, i sen, i brzęk talerza, i głupie, rzeźbione drzwi, dla biedaków otwarte na ścieżaj – wszędzie tam, choćby to było na końcu świata, jest Rosja”. Zimowe wycieczki nad Bajkał to idealna okazja aby poznać prawdziwe oblicze Rosji.

Bajkał – jezioro w Azji, położone na Syberii. Jest to najgłębsze na świecie, a ponadto – pod względem powierzchni – drugie jezioro w Azji (po Morzu Kaspijskim). Długość Bajkału wynosi 664,6 km., maksymalna szerokość 88,6 km. a powierzchnia wynosi 31471 km2. Nie ma jednak jeziora które dorównałoby mu w objętości wód. Szacuje się że w Bajkale znajduje się ok. 23 000 km3 wody (to tyle co w Morzu Bałtyckim). Stanowi to około 20% zasobów słodkiej wody pitnej, zgromadzonych w jeziorach na Ziemi.

Unikatowy świat zwierząt Bajkału

Występuje tu ponad 1000 gatunków roślin, z czego 35% to endemity. Wiele gatunków zwierząt – 80% z nich nie występuje w żadnym innym miejscu na Ziemi. Ważną cechą odróżniającą Bajkał od innych wielkich jezior jest pokrywa lodowa skuwająca co roku całą jego powierzchnię. Tworzą ją fragmenty cienkiego i gładkiego lodu, grubszych pokładów lodu warstwicowego, a także torosów. W XVII wieku kupieckie karawany zdążały tędy do Chin, wioząc – syberyjskie futra, tędy też wracały z chińskim jedwabiem i herbatą.

 

Więcej zdjęć z naszej wycieczki do Rosji znajdą Państwo w naszej fotorelacji. Zapraszamy!