fbpx
google maps

Borneo – raj dla każdego, kto kocha zwierzęta i przygody.

   Nasza wycieczka do Malezji czeka na Ciebie! Szczegóły tutaj.

Borneo ma jedne z najbogatszych gatunkowo równikowych lasów deszczowych, łatwo dostępne z większych miast takich jak Kuching czy Kota Kinabalu. Można tu poczuć przygodę w powietrzu i spotkać endemiczne gatunki zwierząt. Trzecia co do wielkości wyspa na świecie to wirtualny raj dla każdego, kto kocha rośliny, dzikie zwierzęta i przygody.

Wyspa Borneo jest podzielona między Malezję, Indonezję i mały, niezależny naród – Sułtanat Brunei. Indonezyjska część Borneo, znana jako Kalimantan, obejmuje około 73% wyspy, podczas gdy malezyjskie Borneo zajmuje resztę wzdłuż północnego skraju, wraz z maleńkimi Brunei. Malezyjskie Borneo ma dwa stany, Sarawak i Sabah, które są oddzielone przez Brunei.

Borneo to jedno z dwóch miejsc na Ziemi (drugie to Sumatra), gdzie zagrożone orangutany można wciąż spotkać na wolności. Orangutany należą do najmądrzejszych naczelnych – wytwarzają lekarstwa, narzędzia rzemieślnicze, a nawet wymieniają się prezentami. Niestety, z powodu utraty siedlisk spowodowanej przez ogromne plantacje oleju palmowego, liczba tych pięknych zwierząt maleje. Jednym z najpopularniejszych miejsc gdzie można spotkać przedstawicieli tego zagrożonego gatunku jest Centrum Rehabilitacji Orangutanów w Sepilok. Alternatywnie – można spróbować prawdziwego orangutanowego spotkania na wolności, organizując rejs rzeczny wzdłuż Kinabatangan.

Lodże wzdłuż maleńkiej, jednościeżkowej wioski Sukau oferują zakwaterowanie i przewodników, którzy zabierają ludzi na wyprawę błotnistą rzeką w małej łódce. Spokojna wycieczka łodzią pozwala odwiedzającym zbliżyć się na niewielką odległość do zagrożonych gatunków, takich jak lemury, orangutany, pytony, krokodyle, a przede wszystkim, jeśli mamy mnóstwo szczęścia – zobaczyć pigmejskie słonie z Borneo.

Niedaleko, w centrum lasów namorzynowych Semawang w Labuk Bay znajduje się sanktuarium innych, być może znacznie ciekawszych naczelnych – nosaczy sundajskich. Ta prywatna posiadłość położona na terenie plantacji palmy olejowej daje możliwość obserwowania tych niezwykłych zwierząt z najbliższej możliwej odległości. Małpy jeśli tylko mają ochotę mogą wskoczyć nam na głowę a my jako ich goście – musimy sie na to zgodzić. Podczas karmienia na specjalnie przygotowane platformy z lasu wychodzą dzisiątki tych zwierząt dając niezapomniany, gwarny spektakl.

Nie wszystkie naturalne atrakcje Borneo znajdują się na lądzie. Sabah oferuje jedne z najlepszych na świecie miejsc do nurkowania. Nurkowanie w Sipadan jest tak znane, że obrońcy przyrody wydają tylko 120 zezwoleń dziennie, aby zachować delikatne rafy. Można tam zobaczyć żółwie morskie, rekiny wielorybie, rekiny młoty, skrzydlice, płaszczki, manty, papugoryby oraz niezliczone gatunki korali.

Nie obędzie się tutaj bez ciekawostek dla miłośników wysokich gór. Wysoka na 4095 metrów góra Kinabalu w Sabah jest najwyższą górą w Malezji, trzecim najwyższym szczytem w Azji Południowo-Wschodniej i jednym z najwyższych szczytów w regionie, na które można wspinać się bez sprzętu technicznego. Dotarcie na szczyt Mount Kinabalu wymaga jedynie wytrzymałości i serca. Około 40 000 ludzi rocznie przychodzi, aby spróbować wyczerpującego, dwudniowego wejścia. Wielu nie dociera na szczyt.

Oprócz imponującej góry, Park Narodowy Kinabalu o powierzchni 300 kilometrów kwadratowych ma zadziwiającą liczbę flory i fauny. To dom dla około 4500 gatunków roślin z zakwitającym jedynie na kilka dni, największym kwiatem Świata – Raflezją Arnolda. Mieszka tutaj również ponad 320 gatunków ptaków, dziesiątki gadów i płazów i ponad 100 gatunków ssaków.

Kolejnym fantastycznym parkiem pełnym niezliczonych szlaków i dzikich gatunków jest położony niedaleko Kuching park narodowy Bako. Słynie on z zagrożonych wyginięciem langurów, lutungów, nosaczy, lotokotów, kanczyli, kukangów, wyraków, łaskunów, pangolinów, świń brodatych i dzisiątek innych trudnych do wymówienia gatunków.

To tutaj mieszkali dawni łowcy głów Dajakowie, których pozostałości można zobaczyć w Muzeum Etnograficznym. Wspaniałym miejscem do poznania kultury dawnych plemion zamieszkujacych Borneo jest Wioska Kulturowa Sarawak – niedaleko plaży Damai. Spędzić można tu cały dzień wędrując przez historię Sarawaku i odwiedzając długie domy plemienia Iban, Bidayuh i Orang Ulu. Można również podziwiać wysokie domy Melanau, domy chińskich farmerów oraz nowoczesne domy malajskie.

Po zwiedzaniu wioski czeka nas jeszcze pokaz tańców oraz dawnych metod polowania z użyciem dmuchawki (czyli sumpitanu) oraz obfity w lokalne smakołyki poczęstunek.

Po tak intensywnych przeżyciach należy się odpoczynek. Na szczęście w niedalekiej odległości znajduje się jedna z najpiękniejszych malezyjskich plaży – Damai. To idealne miejsce dla osób spragnionych gorącej wody i wspaniałych widoków, a dla tych którzy chcą nadal aktywnie wypełnić dni czekają: nurkowania, snorkeling, wycieczki w poszukiwaniu delfinów oraz trekingi po dżungli.

Tekst i zdjęcie: Dariusz Wiejaczka