18 dni BRAZYLIA
BRAZYLIA z Amazonią i Pantanalem - z wizytą w ARGENTYNIE i PARAGWAJU

Wycieczki do Brazylii: Amazonia i Pantanal

Brazylia, Argentyna i Paragwaj - wycieczka

Brazylia to kraj słońca, niezwykłej przyrody oraz szczęśliwych, radosnych i pogodnych ludzi. Brazylia to Amazonia, Indianie, karnawał w Rio de Janeiro, czarny Salvador, capoeira, samba, piękne kobiety i życie w spowolnionym tempie.

Choć tak naprawdę, głównym powodem, przemawiającym za podróżą do Brazylii, jest przyroda. Gdzie nie spojrzeć – dookoła las deszczowy… mnóstwo parków i natury. Z pewnością wyjątkową atrakcję pod tym względem stanowią imponujące wodospady Iguazu.

Zapraszamy na Nasze wycieczki do Brazylii!

Zbiórka w Warszawie, przelot do Salvador de Bahia.
Przylot do Salvador de Bahia, miasta zbudowanego przez Portugalczyków w XVI i XVII wieku na wzór Lizbony, które było pierwszą stolicą Brazylii i gdzie wciąż żywe są tradycje dawnych czasów. Przejazd do hotelu, zakwaterowanie, odpoczynek po podróży.
Zwiedzanie jednego z najbardziej fascynujących miast Brazylii, Salvador de Bahia, to stolica kultury brazylijskich, mieszanka wpływów kulturowych afrykańskich, europejskich i tradycji prekolumbijskich. Historyczne dzielnice miasta z piękną kolonialną architekturą stanowią o niepowtarzalnym jego uroku. Zobaczymy Fort Barra z latarnią morską, Plac Cmapo Grande, pomnik niepodległości, Pałac Rio Branco, barokowa katedrę - Catedral Basilica de Sao Salvador, słynny kościół Nosso Senhor do Bonfim nazywany kościołem cudów i uzdrowień, z pięknymi freskami na drewnianym sklepieniu, kościół Franciszkanów, wzgórze Serrat. Wieczorem czas wolny.
Przedpołudnie poświęcony na dalsze zwiedzanie miasta oraz bliższego poznania fascynującej kultury brazylijskiej. Zobaczymy Dolne Miasto z jego barokową zabudową kolonialną oraz panoramę na Zatokę Wszystkich Świętych. Popołudniu czas na plażowanie i relaks nad oceanem.
Wczesny transfer na lotnisko w Salvador de Bahia, przelot do Manaus - stolicy Amazonii, powstałej w okresie boomu kauczukowego. Po przylocie przejazd do hotelu, następnie spacer z pilotem po centrum miasta – m. in. katedra, Teatro Amazonas, Opera Colon, Palacio Rio Negro, targ miejski, relaks w jeden z kafejek nad największą rzeką świata. Nocleg w Manaus.
Przejazd busem z Manaus, następnie rejs łodzią motorową po Amazonce, w głąb dżungli do miejsca gdzie spotykają się rzeki Solimos i Rio Negro – tu czeka nas jeden z największych spektakli natury, spotkanie dwóch potężnych rzek które różnią się nie tylko barwą ale także temperaturą wody. W godzinach południowych zakwaterowanie w lodży. Po lunchu rejs lodzą motorową po okolicy położonej na terenie rezerwatu chroniącego zalewowe lasy Igapo. Po kolacji nocne safari w poszukiwaniu kajmanów i innych zwierzą aktywnych nocą. Nocleg w dżungli.
O wschodzie słońca rejs połączony z obserwacją ptaków i innych mniejszych oraz większych mieszkańców Amazonii. Powrót na śniadanie, następnie trekking po lesie amazońskim i bliskie spotkanie z potęgą i pięknem kruchego bogactwa lasów Amazonii. Powrót na lunch. Dalej kolejna wycieczka - tym razem spróbujemy połowów piranii. Nocleg w dżungli.
Powrót do Manaus, przejazd na lotnisko. Przelot z przesiadką do Cuiabá, miasta będącego „bramą” do jednego z najbogatszych przyrodniczo obszarów na świecie. Po przylocie transfer do hotelu, nocleg w Cuiba.
Rozpoczynamy przygodę w Pantanal. To unikalne miejsce w skali kontynentu, jedne z największych obszarów podmokłych naszej planecie. To obszar ponad 230.tys.km2, posiadający zróżnicowane siedliska od lasów tropikalnych wiecznie zielonych w części północnej po lasy okresowo suche, sawanny i tereny trawiaste. Ogromne bogactwo fauny związane jest z sezonowością klimatu (pora sucha i deszczowa) jaki i różnorodnością flory. Największym bogactwem fauny Pantanalu są ptaki- jest tu 700 gatunków płatków. Przejazd w głąb jednego z największych terenów zalewowych w Ameryce Południowej. Podczas przejazdu postoje w najciekawszych i najbardziej spektakularnych miejscach Pantanalu. Po dotarciu do ecologdge zakwaterowanie. W tym niezwykłym miejscu czekają nas wycieczki piesze, wycieczki łodziami motorowym. Jednym z najważniejszych punktów tego dnie będzie spektakularny zachód słońca. Nocleg w Pantanal.
Pantanal to ptasi raj a o wschodzie słońca najłatwiej spotkać i usłyszeć skrzydlatych mieszkańców tego unikalnego miejsca na Ziemi. Wycieczka o wschodzie słońca. Po śniadaniu safari przyrodniczo- fotograficzne. Powrót na lunch. Następnie rejs po labiryncie zalewowych terenów Pantanalu i kolejna okazja podziwiania spektakularnego zachodu słońca. Nocleg w Pantanal.
Wcześnie rano wyruszymy w rejs podczas którego będziemy mieli okazje do spotkania z małymi I dużymi mieszkańcami Pantanalu. Po lunchu powrót do Cuiaba, czas wolny. Nocleg w Cuiba.
Przejazd na lotnisko w Cuiba, przelot z przesiadką do Foz do Iguazu przy granicy z Argentyną i Paragwajem, gdzie znajdują się najpiękniejsze wodospady świata, które zaczęły formować się ok. 200 mln lat temu, podczas rozdzielenia kontynentów Ameryki Południowej i Afryki. Wodospad tworzy rzeka Iguaçu, która spada z wysokości 80 m i tworzy 275 oddzielnych, mniejszych wodospadów. Po przylocie przejazd do hotelu, następnie udamy się na miejsce gdzie w malowniczej scenerii Rio Iguazú I Rio Parana stykają się granice trzech państw: Argentyny, Brazylii i Paragwaju. Wieczorem, możliwość nocnej wycieczki do Parku Narodowego Iguazú, gdzie w świetle księżyca można podziwiać jedne z cudów natury. Nocleg w Foz do Iguazú.
Wycieczka do Parku Nordowego Iguazú po stronie argentyńskiej, gdzie znajduje się 19 większych katarakt. Przekroczymy granicę Argentyny I Brazylii, by podziwiać z bliska jeden z najwspanialszych spektakli natury nie tylko z lądu ale i z wody. Przez cały dzień będziemy mogli do woli cieszyć się widokiem Wodospadów Iguazú po stronie argentyńskiej. Po południu powrót do Foz do Iguazu Iguazú. Dla chętnych (fakultatywnie ok.60 USD) rejs lodzą motorową wprost do jednego z najbardziej spektakularnych miejsc czyli do Gardzieli Diabła – Garganta del Diablo. Wieczorem, dla chętnych (fakultatywnie ok.80 USD) tradycyjna kolacja z wieczorem folklorystycznym – Fiesta brazilera. Nocleg w Foz do Iguazu.
Wycieczka do Asuncion – stolicy Paragwaju, jednej z najstarszych hiszpańskich osad w Ameryce Południowej, najstarszej osady położonej na wschód od Andów, nazywanej często "matką miast", ponieważ stąd wyruszały ekspedycje kolonialne, które zakładały nowe miasta na podbijanych terenach. Podczas zwiedzania zobaczymy m.in. Palacio de Gobierno, Panteon de los Heroes, Catedra Metropolitana, Teatro Municipal oraz Casa de la Independiencia. Przejazd do San Bernardino i relaks nad Jeziorem Ypacarai. Powrót na nocleg do Foz de Iguaçu
Przed południem udamy się do Parku Narodowego Foz de Iguaçu po stronie brazylijskiej. Zobaczymy również Park Ptaków. Dla chętnych (fakultatywnie ok.110 USD ) możliwość przelotu helikopterem nad wodospadami Iguazú. Po południu transfer na lotnisko w Foz, przelot do Rio de Janeiro. Po przylocie przejazd do hotelu. Nocleg w Rio de Janeiro.
Zwiedzanie miasta pełnego kontrastów, które z jednej strony może zaliczać się do najnowocześniejszych metropolii świata, z drugiej - znajdują się w nim dzielnice biedy. Stojąca na szczycie 710-metrowego, granitowego wzniesienia statua Chrystusa Zbawiciela jest symbolem miasta i gościnności Brazylijczyków, witając przybyszy otwartymi ramionami. W programie: wjazd kolejką linową na słynny szczyt ‘’Głowa Cukru’’, podziwianie olśniewającej panoramy Rio. Wjazd na szczyt Corcovado ze statuą Chrystusa. Spacer wzdłuż słynnych plaż: Sao Conrado, Leblon, Ipanema i Copacabana. Wieczorem możliwość zakosztowania nocnego życia w dzielnicy Lapa, słynnej z klubów samby.
Po śniadaniu dalsze zwiedzanie centrum Rio. W programie m.in. katedra São Sebãstio, dzielnica Santa Teresa, która uważana była za dzielnicę ekskluzywną, zamieszkiwaną przede wszystkim przez elity i artystów, dzielnica Lapa, nazywana Motmartre Ameryki Południowej. Czas na ostanie zakupy. Wieczorem transfer na lotnisko, wylot do Europy.
Przylot do Warszawy.

Brazylia

Stolica: Brasilia
Największe miasta: Sao Paulo, Rio de Janeiro, Belo Horizonte, Porto Alegre
Język urzędowy: portugalski
Waluta: real brazylijski (BRL)
Ludność: 196343000 osób
Strefa czasowa: czas polski -3 do -6h (w zależności od strefy czasowej)
Podział administracyjny: Brazylia dzieli się na 26 stanów i 1 dystrykt federalny.

Informacje praktyczne

Szczepienia
wszystkim osobom udającym się do Brazylii, zaleca się szczepienia przeciw żółtej febrze, jak również dokonywanie szczepień zgodnie z aktualnymi zaleceniami polskich służb sanitarnych.

Lekarze
szpitale i przychodnie publiczne są bezpłatne, ale świadczone w nich usługi są często na niskim poziomie. Koszt wizyty u lekarza ogólnego wynosi od 50 do 70 USD, wizyta u specjalisty może być droższa.

Apteki
przy kupnie większości lekarstw w brazylijskich aptekach, nie jest wymagana recepta od lekarza. Należy pamiętać, że nie zawsze polska nazwa leku odpowiada nazwie brazylijskiej.

Numer pogotowia: w razie potrzeby należy dzwonić pod numer 192

Wymagania wizowe/ przepisy celne
Polscy obywatele przybywający do Brazylii jako turyści na okres do 90 dni są zwolnieni z obowiązku wizowego.
Można wwozić i wywozić walutę do 4000 USD. Przy wyższej kwocie wymagana jest deklaracja celna. Można bezcłowo wwozić upominki do łącznej wartości 500 USD. Wymagane jest zgłoszenie wwozu telefonu komórkowego lub innego wartościowego sprzętu elektronicznego, który będzie używany na terenie Brazylii.

Informajce MSZ

Ważne:
Zanim podejmiesz decyzję o wyjeździe, sprawdź aktualne informacje konsularne na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych pod tym linkiem ! Strona MSZ podaje najświeższe doniesienia, ograniczenia bądź zalecenia dla turystów zamierzających udać się w podróż. Jeśli istnieje jakakolwiek sprzeczność pomiędzy danymi publikowanymi na naszym portalu, a informacjami podawanymi przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, proszę przyjąć informację MSZ jako bardziej aktualną.

Porady i zwyczaje

Kuchnia
brazylijska kuchnia to przede wszystkim obfitość podawanych posiłków. Dominują w niej ryby, soczyste steki, różnorodne warzywa i owoce, a także ryż i fasola. W Brazylii głównym sposobem przygotowywania posiłków jest grillowanie. Grilluje się praktycznie wszystko, od mięs po owoce.

Napoje
najczęściej pitym napojem w Brazylii jest rum, wytwarzany z trzciny cukrowej. W Brazylii produkowanych jest wiele rodzajów piwa. Jednym z najpopularniejszych jest piwo Antarctica. Jednak za swój symbol narodowy Brazylijczycy uważają piwo Chopp. W Brazylii pija się również napoje bezalkoholowe np. ipanemę czyli najlepszą kawę jaką Brazylia ma do zaoferowania.

Pamiątki
instrumenty, wyroby lokalnych rzemieślników,  i dzieła sztuki są uznawane za najlepsze pamiątki z Brazylii. Przy wywożeniu z Brazylii pamiątek wykonanych z piór ptaków, kości, skór i innych surowców zwierzęcych, należy posiadać odpowiednie zaświadczenia i rachunki.

W restauracji
karty kredytowe są uznawane w większości restauracji.

Fotografowanie
należy zwracać uwagę na zakazy fotografowania. Fotografowanie Brazylijczyków nie przysparza na ogół większych kłopotów, gdyż są zazwyczaj dość przyjaźnie nastawieni do turystów.

Religia i kultura

W Brazylii dominuje religia katolicka, którą wyznaje około 68% Brazylijczyków. Liczbę protestantów szacuje się na około 20%. Niewierzący stanowią około 9% społeczeństwa. Spirytualiści, animiści, buddyści i szintoiści to mniejszość stanowiąca pozostały 1 %.

Święta:

 • 1 stycznia – Nowy Rok
 • 25 marca – Wielki Piątek
 • 21 kwietnia – Święto Tiradentesa
 • 1 maja – Święto Pracy
 • 7 września – Dzień Niepodległości
 • 12 października – Święto Matki Boskiej Objawionej (patronki Brazylii)
 • 2 listopada – Zaduszki
 • 15 listopada – Dzień Proklamacji Republiki
 • 25 grudnia – Boże Narodzenie

Najsłynniejszym festiwalem Brazylii, znanym na całym świecie jest odbywający się przed Wielkim Postem karnawał w Rio de Janeiro. Narodowym tańcem jest samba przywieziona przez niewolników z Angoli. Jest to jeden z najhuczniej obchodzonych karnawałów na całym świecie, trwa przez 5 dni, rozpoczynając się w ostatni piątek przed „środą popielcową”. Największą atrakcją są taneczne defilady 12 szkół samby na słynnym sambodromie. Parady te odbywają się z reguły od niedzieli do wtorku.

Warto wiedzieć

Banki i wymiana pieniędzy
banki są czynne w godzinach od 11:00 do 16:00. Pieniądze lub czeki podróżne wystawione w dolarach amerykańskich można wymieniać w banku lub w punkcie wymiany walut. W całej Brazylii odczuwalny jest brak kantorów. Pieniądze można wypłacać z bankomatów, które są dostępne w większości miast. Najbardziej rozpowszechnionymi kartami płatniczymi są Visa, MasterCard i American Express.

Komunikacja

 • Autobusy – sieć autobusowa pomiędzy stanami jest dobrze rozwinięta, a ich koszt jest względnie niski. Zdarzają się jednak napady rabunkowe na autobusy, szczególnie podczas kursów nocnych.
 • Samoloty – są podstawowym środkiem transportu ze względu na olbrzymie odległości. Połączenia lotnicze są bardzo dobrze rozbudowane, ale opłaty za bilety są wyższe niż w Europie.
 • Taksówki – w Brazylii nie są drogie, a korzystanie z nich pozwala uniknąć dłuższych niebezpiecznych wędrówek. Taryfy są dosyć niskie, należy jednak uważać, gdyż kierowcy mają różne sposoby, aby podwyższyć opłatę.
 • Pociągi – w Brazylii nie ma zbyt wielu linii kolejowych i ich liczba wciąż się zmniejsza. Pozostała jednak trasa łącząca miasta Kurytyba i Paranagua, wzdłuż której rozciągają się niezapomniane widoki.

Poczta
otwarta jest w godzinach od 8:00 do 12:00 i od 14:00 do 18:00.

Placówki dyplomatyczne

Ambasada RP
Avenida das Naçoes, Lote 33
70.423-900 Brasilia – D.F. Caixa Postal 07/0263
tel. (0-05561) 3443-34-38, 3242-92-73, fax. (0-05561) 242-85-43, tlx. 611165 epol br
e-mail: embpolon@terra.com.br
www.polonia.org.br

Konsulat Generalny w Sao Paulo
Rua Monte Alegre, 1791
CEP 05014-002, Sao Paulo, SP
tel. (0-05511) 367 -23 – 778, 367 – 25 778
e-mail: polonia@dialdata.com.br

Konsulat Generalny RP w Rio de Janeiro
Praia de Botafogo 242, 9 andar
Rio de Janeiro – RJ – Cep: 22250-040
tel. (0 05521) 2551 – 80 – 88, 2551 – 80 -47
e-mail: konsulatrj@terra.com.br

Konsulat Generalny w Kurytybie
RuaAgostihno Leăo Júnior 234
80.030-110 Curitiba -PR. Brasil CxP. KLOO
tel. (0-05541) 264-4662, fax. (0-05541) 264-5597, tlx. (38) 415000 CRPP BR
e-mail: curitiba@polonia.org.br

Konsulat RP w Belo Horizonte
RuaFernandes Tourinho 718 ap. 1601, CEP: 30.112-902 Belo Horizonte- M.G.
Tel. (0 -05531) 3282-55 – 69
fax: 3281 6826
e-mail: mgmconpl@cdlnet.com.br

Konsulat RP w Vitorii
Rua Lauro Soares Machado, casa 12, Mata do Praia
Vitoria E.S – CEP 29025 – 110, Brasil
tel. (0-055 27) 3345 – 38 – 02
fax: (0-055 27) 3345 – 38 – 02

Konsulat RP w Erechim
Rua Euclides Cunha 114
Erechim – RS, Brasil
tel. (0-055 54) 321-46-49
fax: (0-055 54) 321-46-49
e-mail: vandagroch@via-rs.com.br

 

BRAZYLIA – Obywatele RP mogą wjeżdżać bez wizy i przebywać na terytorium Brazylii do 90 dni. Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 6 miesięcy od daty wjazdu do Brazylii.

 • Salvador de Bahia – pierwsza stolica Brazylii, jedno z najbardziej fascynujących i barwnych miast
 • Manaus – stolica Amazonii
 • Wyprawa w głąb lasu deszczowego
 • Tajemnica rzek Solimos i Rio Negro
 • Fascynujący ekosystem Pantanalu – ptasi raj i spektakularne zachody słońca
 • Wodospady Iguazu – najrozleglejsze i najpiękniejsze wodospady na świecie
 • Asuncion – stolica Paragwaju, zwana „matką miast”
 • Rio de Janeiro – słoneczne plaże, gorąca samba i statua Chrystusa Zbawiciela
Kalkulacja dla grupy min. 08.osób płacących. Kolejność zwiedzania może się zmienić. Program może ulec zmianom z powodu siły wyższej lub w wyniku obustronnego uzgodnienia. Ostateczne ceny biletów lotniczych z dnia wystawienia. Istnieje możliwość wprowadzenia zmian w cenach biletów wstępu.