Wycieczka do Ekwadoru
Lasy deszczowe, Quito oraz lokalna kuchnia
Ekwador wycieczka
Ekwador – to kraj, którego wyżynno-górzyste wnętrze przecina „Panamericana”, nazywana najpiękniejszą drogą świata, biegnącą zachodnim wybrzeżem Ameryki Południowej. Kiedy Hiszpanie podbili Ekwador w XVI w., kraj ten od dziesięcioleci był częścią Królestwa Inków. Żyje to osiemnaście procent wszystkich ziemskich ptaków i pochodzi stąd osiem procent wszystkich gatunków zwierząt oraz dziesięć procent gatunków roślin. Ekwador wycieczka czeka!
Ekwador jest ojczyzną tysiąca sześciuset czterdziestu gatunków ptaków, ponad miliona gatunków owadów, w tym około czterech i pół tysiąca odmian motyli, ponad siedmiuset gatunków gadów i płazów, ponad dwustu pięćdziesięciu gatunków ssaków, około dwudziestu pięciu tysięcy odmian drzew i ponadto trzech tysięcy rodzajów storczyków
Ponadto więcej zdjęć z naszej wycieczki do Ekwadoru znajdą Państwo w naszej fotorelacji. Zapraszamy!
Nasza wycieczka do Ekwadoru to propozycja dla prawdziwych Globtroterów!!!
Program
Dzień 1 Warszawa – Quito (-/-/-)
Spotkanie z pilotem na lotnisku Okęcie w Warszawie, powitane Uczestników. Przekazanie Uczestnikom dokumentów podroży. Odprawa bagażowa i paszportowa, przelot do Ekwadoru (posiłki na pokładach samolotów). Po przylocie do Quito transfer do hotelu. Nocleg w Quito w hotelu Hotel Eugenia*** lub podobnym.
Dzień 2 Quito – Równik (S/-/-)
Po śniadaniu zwiedzanie Quito. W programie zwiedzanie dzielnicy kolonialnej z najsłynniejszymi placami, kościołami budynkami kolonialnymi. Zobaczymy Plac Niepodległości, gdzie będziemy podziwiać Katedrę, Pałac Rządowy i Arcybiskupstwa, Bazylikę Quito – najstarszy kościół w Ameryce Południowej zbudowany z kamienia wulkanicznego. Zobaczymy również kościół La Compania, zbudowany przez Jezuitów w 1605r. będący harmonią kolumn, fryz, rzeźb, zbrojeń. Podziwianie miasta z punktu widokowego Panecillo. Przejazd do Środka Świata. Mitad del Mundo jest jedną z najsłynniejszych atrakcji Quito, dokąd w 1736 r. przybyła francuska ekspedycja naukowa do Ekwadoru by ustalić położenie równika. Znajduje się tu pomnik, który mieści muzeum etnograficzne. Dowiemy się o stylu życia lokalnych mieszkańców, ubiorach oraz innych szczegółach z codziennego życia różnych grup etnicznych w Ekwadorze. Nocleg w Quito w hotelu Hotel Eugenia*** lub podobnym.
Dzień 3 Otavalo (S/-/-)
Po śniadaniu przejazd Północną Autostradą Panamerykańską w kierunku Otavalo w północnej części Andów. Miasto słynie z targu i tradycji zachowanej kultury w naturalnym środowisku, gdzie Otavalenos (tubylcy) wymieniają i sprzedają wszelkiego rodzaju rzeczy. Można tam też spotkać szeroki wybór wyrobów rękodzielniczych. Czas wolny na lunch w niezwykłej hacjendzie, której gościem był m.in. Simon Bolívar. Nocleg w Quito w hotelu Hotel Eugenia*** lub podobnym.
Dzień 4 Jezioro Quilotoa – Banos (S/-/-)
Tego dnia po śniadaniu udamy się w kierunku jeziora Quilotoa, leżącego wewnątrz wygasłego krateru wulkanu. Jezioro jest uważane za najpiękniejsze w Ekwadorze. Niezwykła jest droga prowadząca wokół krateru z malowniczymi krajobrazami. Chętni drogę powrotną mogą pokonać na grzbietach mułów (płatne dodatkowo). Następnie przejazd do Banos, niewielkiego miasteczka otoczonego górami, z których spływają dzikie wodospady i ziejący w pobliżu wulkan Tungurahua… To właśnie dzięki wulkanowi stało się ono również atrakcją turystyczną, gdyż znajduje się tutaj wiele gorących leczniczych źródeł, w których kąpiel stanowi nie lada atrakcję. Nocleg w Banos w hotelu Monte Selva lub podobnym.
Dzień 5 Wodospady Manto de la Novia i Pailon del Diablo – zjazd kolejką (S/-/-)
Tego dnia czeka nas wiele atrakcji. Będzie okazja do skosztowania typowych wyrobów z trzciny cukrowej. Następnie zjazd kolejką linową tarabita – wodospad Manto de la Novia i dalej krótki trekking do wodospadu Pailon del Diablo. Po południu spacer po miasteczku słynącym z gorących źródeł oraz lokalnych przysmaków. Będzie również okazja by spróbować lokalnych słodkości, alkoholi czy świnki morskiej. Nocleg w Banos w hotelu Monte Selva lub podobnym.
Dzień 6 Banos – Cuenca (S/-/-)
Po wczesnym śniadaniu, udamy się na 04-godzinny trekking w lesie deszczowym, obserwując zwierzynę i poznając zapierającą dech w piersiach florę. Następnie wyjazd w kierunku Cuenca. Nocleg w Cuenca w hotelu Hotel Morenica del Rosario*** lub podobnym.
Dzień 7 Cuenca – Guayaquil (S/-/-)
Po śniadaniu zwiedzanie Cuenca (pełna nazwa Santa Ana de los cuatro rios de Cuenca) określane jako kulturalna stolica kraju i nazywane również Atenami Ekwadoru. W starym centrum (UNESCO) panuje jeszcze nastrój z czasów kolonialnych, gdzie przy wybrukowanych uliczkach stoją stare kamieniczki i kościoły. W programie plac główny, Park Calderon, Katedra Nowa z jej różowym, marmurowym wnętrzem i wspaniałymi, kolorowymi witrażami, klasztor, pomnik El Rollo del Vecino, kościół San José de la Merced. Zawitamy również w miejsce, gdzie wyplatane są słynne kapelusze panama. Przejazd (ok. 3,5 godz.) do Guayaguil. Nocleg w Guayaquil w hotelu Hotel Las Peñas *** lub podobnym.
Dzień 8 Guayaquil – Salinas (S/-/-)
Po śniadaniu przejazd na wybrzeże do Salinas i zakwaterowanie w hotelu Blue Bay Hotel Salinas**** lub w podobnym. Czas wolny na kąpiele morskie i słoneczne oraz korzystanie z bogatej infrastruktury hotelowej.
Dzień 9 Salinas (S/-/-)
Po śniadaniu czas wolny na kąpiele morskie i słoneczne oraz korzystanie z bogatej infrastruktury hotelowej. Nocleg w hotelu Blue Bay Hotel Salinas**** lub w podobnym.
Dzień 10 Guayaquil (S/-/-)
Po śniadaniu transfer na lotnisko w Guayaquil i przelot do Polski. Posiłki na pokładzie samolotów.
Dzień 11 Warszawa (-/-/-)
Przylot do Warszawy.
Informacje
Ekwador
Stolica: Quito
Największe miasta: Guayaquil, Quito, Cuenca, Santo Domingo de los Colorados, Machala, Duran, Manta, Portoviejo, Loja
Język urzędowy: hiszpański
Waluta: dolar amerykański (USD)
Ludność: 16.144.000 osób
Strefa czasowa: czas polski -6h (w zimie) i -7h (w lecie)
Podział administracyjny: Ekwador jest podzielony na 22 prowincje (provincias) – jednostki administracyjne pierwszego rzędu. Prowincje z kolei dzielą się na 217 kantonów (cantones).
Przepisy wjazdowe:
Obywatele RP mogą wjeżdżać bez wizy i przebywać na terytorium Ekwadoru do 30 dni. Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 6 miesięcy od daty wjazdu do Ekwadoru.
Przepisy celne:
Przepisy celne odpowiadają standardom międzynarodowym. Nie ma ograniczeń dotyczących wwozu i wywozu środków płatniczych przy kwotach nie przekraczających 10 tys. USD na osobę (większe kwoty lub ich równowartość, np. w papierach wartościowych, należy zadeklarować przy przekraczaniu granicy). Obowiązują restrykcyjne przepisy dotyczące wywozu materiału roślinnego i zwierzęcego, których naruszanie podlega surowym karom. Przy zakupie pamiątek imitujących wyroby kultur prekolumbijskich należy zachować dowód kupna w celu okazania go podczas kontroli na lotnisku.
Religia i obyczaje:
Większość społeczeństwa Ekwadoru to katolicy. Obrządki chrześcijańskie powiązane są jednak z tradycjami indiańskimi – nakładają się na siebie i wzajemnie przeplatają. Święta katolickie obchodzone są hucznie, z procesjami, kwiatami i pięknymi kolorowymi strojami. Fiestowaniu towarzyszy śpiew, muzyka i ogólna wesołość. Szczególnym zjawiskiem jest obchodzenie świąt na wsiach, z dala od tłocznych miast.
Opieka zdrowotna:
Zagrożenie chorobami tropikalnymi jest stosunkowo niewielkie, jednak na wybrzeżu (głównie okolice Guayaquil) i w dżungli na wschodzie kraju występuje zagrożenie malarią i dengą. Wskazane są szczepienia przeciw żółtej febrze przy podróżach na obszary tropikalne. Okresowo występują lokalne epidemie cholery. Podczas podróży w wyżej położone regiony Ekwadoru (np. do Quito – ok. 2800 m n.p.m. ) u wielu osób występują objawy choroby wysokościowej (soroche): bóle głowy, brzucha, bezsenność czy nawet torsje. Ustają one na ogół po mniej więcej jednej dobie, jednakże osoby cierpiące na choroby układu krążenia powinny skonsultować się z lekarzem przed podjęciem podróży w Andy. Sprawdzonym sposobem na złagodzenie efektu soroche jest przestrzeganie odpowiedniej diety (posiłki lekkostrawne, bez mięsa, mleka i alkoholu) w przeddzień i w pierwszych dniach pobytu w rejonie wysokogórskim oraz unikanie w pierwszych dniach pobytu wyczerpujących zajęć. W razie utrzymujacych się objawów należy skorzystać z tlenu (butle posiada praktycznie każdy hotel) i bezwzględnie skontaktować się z lekarzem.
Opieka lekarska jest ogólnie dostępna w miastach, jednak jej koszt w przypadku usług o europejskim standardzie jest relatywnie wysoki. Wizyta u lekarza ogólnego kosztuje ok. 100 USD, doba w szpitalu ok. 100 USD (bez zabiegów i leków).
Komunikacja:
Nie ma specjalnych ograniczeń, chociaż okresowo, na podróże do dżungli i na tereny zamieszkane przez ludność indiańską, potrzebne są specjalne zezwolenia władz. Istnieje niebezpieczeństwo porwań w rejonach graniczących z Kolumbią w północnej części kraju. Odradza się również podróże w rejony graniczące z Peru w Kordylierze Kondora, gdzie w latach 90. trwał konflikt zbrojny i dziś jeszcze można natrafić na miny przeciwpiechotne. Zaleca się ostrożność przy wyborze przewoźników autobusowych na trasach wewnętrznych ze względu na zły stan techniczny pojazdów i niebezpieczne górskie drogi. Ponieważ lotniska w Quito, Cuenca i Loja leżą wysoko w górach, zdarzają się duże opóźnienia ze względu na mgły; loty bywają też odwoływane. Połączenia z wyspami Galapagos obsługują porty lotnicze w Guayaquil i Quito, jako jedyne oferujące bezpośrednie loty do Europy i Ameryki Północnej.
Klimat:
Ekwador leży w strefie klimatu równikowego, jednakże ze względu na rzeźbę terenu klimat jest zróżnicowany. Na strefę wybrzeża dodatkowo ma wpływ zimny Prąd Peruwiański, który obmywa południową część ekwadorskiego wybrzeża. W strefie gór występuje piętrowość klimatyczna.
Temperatury na terenach nizinnych wynoszą od 24° do 28 °C, przy niewielkich dobowych wahaniach. Regiony leżące na samym południu kraju mają nieco większe amplitudy termiczne, związane z występowaniem bardziej suchego klimatu podrównikowego. Na terenach leżących powyżej 1 000 m n.p.m. temperatury są bardziej umiarkowane i wynoszą od 16° do 18°. W wyższych partiach gór, powyżej 2 500 m n.p.m., jest chłodno i średnie wartości termiczne wynoszą od 12° do 15 °C, ponadto na terenach górskich występują duże dobowe wahania temperatur. Na wysokościach powyżej 4 000 m n.p.m. temperatury są już bardzo niskie i średnia dobowa nie przekracza 10 °C.
Opady są bardzo zróżnicowane. Południowa części wybrzeża to obszar będący pod wpływem Prądu Peruwiańskiego, który nie przynosi opadów deszczu, a co za tym idzie – średnia roczna opadowa wynosi tam w granicach 400-500 mm. Niewielkie, jak na strefę równikową, są także opady w kotlinach śródgórskich. Północne regiony otrzymują średnio 1 300 mm, zaś południowe jedynie 400 mm. Większe opady występują we wschodniej części kraju. Wschodnie przedgórza Andów i Nizina Amazonki otrzymują średnia powyżej 2 000 mm rocznie, zaś największe opady notuje się na północnym krańcu wybrzeża ekwadorskiego. Rocznie spada tam do 3 000 mm deszczu. Śnieg pada jedynie wysoko w górach, powyżej 4 000 m n.p.m.
Placówka dyplomatyczna:
Polska nie posiada swojej ambasady w Ekwadorze.
Obywatele RP, udający się w podróż na terytorium tego kraju, podlegają kompetencjom Ambasady RP w Limie (Peru).
Ambasada RP w Limie:
Adres: Av. Salaverry 1978, Jesús María – Lima 11, Peru
E-mail: ,
Tel.: (00-51-1) 4713920 / 4713925 / 4714813
Tel. dyżurny (komórkowy) – należy używać tylko w sprawach nagłych i pilnych po godzinach pracy: (00-51) 999-400-552
Terminy i ceny
oferta dostępna na indywidualne zamówienie dla grupy 8-12 osób
Cena obejmuje
- 09 noclegów zgodnie z programem w hotelach i hacjendach 3*/4* (według lokalnej kategoryzacji)
- wyżywienie zgodnie z programem – kuchnia lokalna (09 śniadań)
- transfery busami lub autokarami (w zależności od ilości uczestników) na trasach lotniska/hotele/lotniska
- przejazdy busami lub autokarami (w zależności od ilości uczestników) podczas realizacji programu
- wycieczki i atrakcje zgodnie z programem
- wizyta w wytwórni kapeluszy panama w Cuenca
- przejazd kolejką tarabita w Banos
- trekking do laguny jeziora Quilotoa
- trekking do wodospadu Pailon del Diablo
- trekking w lasach deszczowych k/Banos
- bilety wstępu do obiektów i parków narodowych
- lokalni/ licencjonowani przewodnicy z j.angielskim podczas realizacji programu objazdowego
- opieka pilota/tłumacza ze strony Łachmański Travel do wyłącznej dyspozycji grupy
- opłaty klimatyczne oraz lokalne i rządowe podatki
- ubezpieczenie KL 200 000 EUR (w tym choroby przewlekłe), NNW 100 000 zł i bagaż 2 000 zł
Cena nie obejmuje
- biletu lotniczego na trasie Warszawa / Quito, Guayaquil / Warszawa - ok. 4000 - 4500 zł/os
- upominków i pamiątek oraz opłat za filmowanie i fotografowanie,
- posiłków nie wymienionych w programie, napojów do lunchów i kolacji,
- składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny – 13 zł/os.
- składki na Turystyczny Fundusz Pomocowy – 13 zł/os.
- ewentualnej dopłaty do pokoju 1-os. 350 USD
Wizy
EKWADOR – Obywatele RP mogą wjeżdżać bez wizy i przebywać na terytorium Ekwadoru do 30 dni. Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 6 miesięcy od daty wjazdu do Ekwadoru.
Atrakcje
- Quito – stolica Ekwadoru, kolonialna perła w Andach
- Otavalo – miasto słynne z targu i tradycji zachowanej kultury
- Niezwykłe hacjendy
- Banos – wyprawa do dżungli – orchidee, mangrowce, kakaowce
- Słynne Cuenca i kapelusze panama
- Zjazd kolejką linową tarabita