16 dni FILIPINY
FILIPINY: Wielki Piątek w San Fernando Pampanga - wyprawa

Wycieczka na Filipiny

wycieczki do Cebu i El Nido

Filipiny to kraj wielu kontrastów – bogactwa i przepychu, graniczącego ze skrajnym ubóstwem i życiem na ulicy. Na każdym kroku zetknąć się można z pozostałościami amerykańskiej wizyty na wyspach.

Jeepy, używane niegdyś przez wojska USA, zostały wydłużone do rozmiaru busów, dziś zwą się jeepneys i stanowią główny środek komunikacji w całym archipelagu. Podróżując po Filipinach często można usłyszeć: „Hey Joe”. Dla miejscowych każdy biały przybysz to Joe i próbują w ten sposó zwerbować do rozmowy. Filipińczycy są bardzo przyjaźni, sympatyczni i gościnni. Lubią zabawę i każda okazja jest dla nich pretekstem do świętowania. Filipiny to także pełna skala zachwycających krajobrazów: piękne rafy koralowe, skaliste góry i jaskinie, pnące się pod horyzont tarasy ryżowe, podziemna rzeka w Perto Princesa i do tego bogactwo rajskich plaż. Dodatkową atrakcją i zarazem przeżyciem duchowym, podczas naszej wycieczki, będzie wizyta w San Fernando Pampanga i uczestnictwo w obchodach Wielkiego Piątku, któremu corocznie na Filipinach towarzyszy droga krzyżowa, wraz biczowaniem się i krzyżowaniem pątników.

Zapraszamy na Nasze wycieczki na Filipiny!

Wylot z Warszawy, przelot do Manili.
Przylot do stolicy Filipin, Manili, odprawa paszportowa i bagażowa, transfer do hotelu, zakwaterowanie.
Wyjazd z Manili do wulkanu Taal. Droga prowadzi pośród pól, na których uprawia się warzywa i owoce. Przyjazd nad jezioro, na środku którego wznosi się ok. 300 m nad powierzchnię wody krater czynnego wulkanu. To jeden z najbardziej malowniczych i niezwykłych widoków na Filipinach. Po przeprawieniu się przez jezioro łodzią, podchodzimy do krawędzi wulkanu (ok. 1 godz.). Powrót do Manili przez Tagaytay, miejscowość z której roztacza się niezwykle malowniczy widok na wulkan Taal.
Wyjazd w kierunku północnym, przez malownicze rejony - wioski i miasteczka wyspy Luzon, do przełęczy Daltona i dalej do Bagabag, które nazywane jest „bramą do tarasów ryżowych Banaue”, gdzie możemy obserwować pionową organizację tarasowych pól ryżowych.
Wsiadamy do barwnie zdobionych samochodów terenowych, przystosowanych do przewozu osób, zwanych „dżipnejami”, i jedziemy do Bangaan – miejscowości malowniczo usytuowanej pośród tarasów ryżowych, o łącznej długości 20 000 km, owiniętych wokół wzgórz. Tarasy (UNESCO) zostały uformowane przez plemię Ifugao ponad 2000 lat temu. Przez Filipińczyków uważane za ósmy cud świata. Tarasy powstały prawdopodobnie wyłącznie dzięki pracy rąk, bez użycia maszyn czy cięższego sprzętu. Znajdują się na wysokości 1500 m n.p.m. i zajmują powierzchnię 10 360 km². Zasilane są wodą poprzez system irygacyjny ze znajdujących się powyżej lasów deszczowych. Tarasy są narażone na proces erozji, ponieważ duża część pól przestaje być uprawiana. Tarasy muszą znajdować się pod stałą opieką i ciągle są odbudowywane. Spacer ścieżką prowadzącą w dół, pośród tarasów, pozwala na przyjrzenie się codziennemu życiu lokalnej społeczności Ifugao. Z punktu widokowego możemy obserwować unikalną panoramę okolicy. Powrót do Banaue.
Najpierw udajemy się do niezwykłego muzeum w Bontoc, założonego przez belgijskie zakonnice, w którym możemy obejrzeć autentyczne przedmioty i archiwalne zdjęcia lokalnych plemion. Następnie kontynuujemy podróż do miejscowości Sagada. Tutaj, w zależności od warunków pogodowych, możemy obserwować, unikalne w skali świata, starożytne jaskinie grobowe, zawieszone na półkach skalnych trumny; odwiedzimy także dolinę echa.
Ruszamy w podróż do Baguio. Malownicza droga jest najwyżej położonym szlakiem nie tylko na wyspie Luzon, ale i na całych Filipinach. Po przyjeździe do Baguio, zwiedzimy centrum miasta oraz bazar.
Wyjazd do Clark, w prowincji Pampanga. Podróż zajmie nam około 4 godzin. Po przyjeździe i zakwaterowaniu w hotelu czas na odpoczynek, relaks i przygotowanie się do uroczystości Wielkiego Piątku.
W Wielki Piątek, 21 marca 2008 roku, cieśla z Pampangi, 47-letni Ruben Enage, został po raz 22. przybity do krzyża. Pierwszy raz uczynił to w roku 1985, mając 25 lat. W San Pedro Cutud, tego samego dnia, dwudziestu pięciu innych pątników, w tym dwie kobiety, poszło w jego ślady i pozwoliło się ukrzyżować. Co roku, w Wielki Piątek lub tydzień przed Wielkanocą, grupa od kilku do kilkunastu pątników (głównie mężczyzn, ale zdarzają się także kobiety) udaje się na pola ryżowe na przedmieściach Pedro Cutud, 3km od centrum miejscowości San Fernando (w prowincji Pampanga) i przybijają się do krzyża pięciocentymetrowymi stalowymi gwoździami. Po czasie, który uznają za niezbędny do oczyszczenia się z grzechów, zostają zdjęci z krzyża. Pozostali pątnicy biczują się kijami bambusowymi powiązanymi liną. Droga Krzyżowa w San Pedro Cutud zaczyna się około godziny 11:00, w antycznej scenerii, według scenariusza ułożonego w latach 50-tych, mającego unaocznić Mękę Pańską i ukrzyżowanie Jezusa Chrystusa. Na uroczystość ściągają tłumy nie tylko z wysp archipelagu Filipin, ale i z całego świata. Pątników w Pampanga nazywa się magdarame. W zależności od typu wybranej drogi samoumęczenia, funkcjonują szczegółowe nazwy: mamalaspas – to osoby, które się biczują, mamusan krus – to osoby niosące krzyż, magsalibatbat – to osoby, które czołgają się po szutrowej drodze (często w palącym słońcu), cristos – nazwa dotyczy osób, które przybijają się do krzyża. Uroczystości przeciągają się do późnego wieczora - z oświetloną procesją świętych na ulicach miasta.
Przejazd na lotnisko krajowe i przelot na wyspę Palawan, określaną jako ostatnia oaza nienaruszonej przyrody w tym rejonie świata. Transfer do hotelu, zakwaterowanie, czas wolny.
Po śniadaniu całodzienna wycieczka nad Zatokę Honda, nurkowanie, plażowanie i leniuchowanie nad turkusowymi wodami. Relaks umili nam piknik na koralowej wyspie. Wokół Palawanu i pobliskiego Archipelagu Calamian znajduje się ok. 40% raf koralowych na Filipinach, więc możliwości do śledzenia podwodnego życia nie brakuje.
Po śniadaniu wyjeżdżamy w kierunku północnym, by odwiedzić osady mniejszości etnicznych z plemienia Batak. Przejazd na zachodnie wybrzeże wyspy - do miejscowości Sabang.
Po śniadaniu czeka nas niezwykła przygoda: całodzienna wycieczka do Parku Narodowego podziemnej rzeki św. Pawła - to najdłuższa podziemna rzeka w Azji – 9-kilometrowa rzeka meandrująca w jaskini stanowi niezwykłą atrakcję. W ciągu dnia lunch. Powrót do Sabang.
Transfer na lotnisko i przelot do Manili. Przejazd do hotelu, zakwaterowanie. Czas wolny na zakupy lub indywidualną eksplorację miasta z pilotem.
Przygotowanie do wyjazdu. W godz. południowych transfer na lotnisko, przelot do Europy.
Przylot do Warszawy.

Filipiny

Stolica: Manila
Największe miasta: Quezon City, Davao, Caloocan, Cebu, Tarlac, Iloilo
Język urzędowy: tagalog, angielski
Waluta: peso filipińskie
Ludność: 92681000 osób
Strefa czasowa: czas polski + 7h
Podział administracyjny: Filipiny dzielą się na 17 regionów, a te z kolei na 81 prowincji.

Informacje praktyczne

Szczepienia
nie ma poważniejszych zagrożeń sanitarno – epidemiologicznych. Nie ma też obowiązku szczepień profilaktycznych.

Lekarze
ubezpieczenia osobowe nie są wymagane. Na Filipinach są uznawane polisy tych polskich towarzystw ubezpieczeniowych, które zawarły umowy z firmami zachodnimi, posiadającymi swoich przedstawicieli na Filipinach. Nie ma problemów z dostępem do opieki medycznej. Wizyta u lekarza kosztuje około 10 dolarów.

Numer pogotowia
w razie potrzeby należy dzwonić pod numer 117

Wymagania wizowe/ przepisy celne
nie ma obowiązku wizowego dla obywateli polskich przy pobytach do 21 dni, należy tylko okazać bilet powrotny oraz wszystkie dokumenty związane z podróżą, jak również środki finansowe wystarczające na czas pobytu.
Nie ma ograniczeń przy wwozie i wymianie pieniędzy. Obcą walutę można wywieźć w ilości nie większej, niż zostało to zgłoszone w deklaracji celnej. Nie ma żadnych szczególnych restrykcji celnych. Nie ma możliwości uzyskania zwrotu podatku VAT.

Informacje MSZ

Ważne:
Zanim podejmiesz decyzję o wyjeździe, sprawdź aktualne informacje konsularne na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych pod tym linkiem ! Strona MSZ podaje najświeższe doniesienia, ograniczenia bądź zalecenia dla turystów zamierzających udać się w podróż. Jeśli istnieje jakakolwiek sprzeczność pomiędzy danymi publikowanymi na naszym portalu, a informacjami podawanymi przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, proszę przyjąć informację MSZ jako bardziej aktualną.

Porady i zwyczaje

Kuchnia
na kuchnię filipińską duży wpływ miały kuchnie chińskie, malajskie i hinduskie, dlatego też posiłki oparte są głównie na ryżu i makaronach. Bardzo popularnym posiłkiem jest ryż podawany z różnymi rodzajami mięsa lub ryb z dodatkiem warzyw. Bardzo popularne są owoce morza i wspaniała zupa rybna.

Napoje
Filipińczycy nie stronią od alkoholu, dlatego można tu spotkać kilka gatunków dobrego wina i piwa. Spożywa się tu również dużo herbaty, soków owocowych i mleka kokosowego.

Pamiątki
unikalnym i ciekawym prezentem dla znajomych mógłby być dżem oraz cukierki z duriana (owoc o charakterystycznym i niezwykle intensywnym zapachu i wykwintnym smaku). Na licznych targach znaleźć można mnóstwo różnego rodzaju wisiorków i talizmanów ręcznie robionych w lokalnym stylu.

W restauracji
napiwki są mile widziane, przeważnie wynoszą one 10% wartości rachunku. Bardzo często w rachunek jest już wliczony 10% napiwek.

Obyczaje
dla Filipińczyków bardzo ważną rzeczą jest to, aby nie stracić twarzy. Nie do przyjęcia jest publiczne poprawianie kogoś lub bycie poprawianym. Mieszkańcy Filipin są bardzo gościnni, chętnie pomagają turystom znaleźć drogę. Nie są zbyt punktualni, nie przywiązują większej wagi do czasu. Język angielski jest powszechnie znany i używany praktycznie w całym kraju.

Religia i kultura

Na Filipinach 83% społeczeństwa stanowią katolicy, 6% to wyznawcy Filipińskiego Niezależnego Kościoła, a 4,6% to muzułmanie.

Święta:

Święta kościelne obchodzone są podobnie jak w Polsce. Święta państwowe:

 • 25 lutego – Święto Rewolucji Różańcowej
 • 1 maja -Święto Pracy
 • 12 czerwca – Dzień Niepodległości
 • 4 lipca – Dzień Przyjaźni Filipińsko – Amerykańskiej
 • Ostatnia niedziela sierpnia –  Dzień Bohaterów Narodowych
 • 21 sierpnia – Dzień Benigno Aquino
 • 30 listopada – Dzień Bonifacio
 • 30 grudnia – Dzień Rizala

Warto wiedzieć

Banki i wymiana pieniędzy
z wymianą waluty nie ma problemu, punkty wymiany czynne są do późnych godzin. W większych miastach funkcjonują bankomaty. Na Filipinach obsługiwane są najpopularniejsze karty płatnicze: Visa, Diners Club, Master Card, American Express.

Komunikacja

 • Autobusy – dobrze rozwinięta sieć, prawie wszędzie można dotrzeć tanimi autobusami.
 • Samoloty – występuje kilka lokalnych linii lotniczych, które oferują szybkie połączenia pomiędzy wyspami archipelagu.
 • Riksze, trycykle – relatywnie tani środek transportu, dobry na niezbyt odległych trasach.
 • Promy – dobry, szybki i stosunkowo tani, środek transportu, do przemieszczania się między wyspami.

Placówki dyplomatyczne

Konsulat Generalny RP w Manili
UPL Building, Sta. Clara St.
Intramouros,
Manila, Philippines
Telefon: (0063) 5271582
fax: (0063) 5271603

FILIPINY – Obywatele RP mogą wjeżdżać bez wizy i przebywać na terytorium Filipin do 30 dni. Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 6 miesięcy od daty wjazdu na Filipiny.

 • Manila – nowoczesna metropolia z zabytkami kolonialnymi
 • Czynny wulkan Taal – jeden z najbardziej malowniczych widoków na Filipinach
 • Banaue – bajeczne krajobrazy słynnych tarasów ryżowych (UNESCO)
 • Sagada – niesamowite jaskinie grzebalne i wiszące trumny
 • Wielki Piątek w San Fernando Pampanga
 • Wyspa Palawan – ostatnia oaza nienaruszonej przyrody w tej części świata
 • Osady mniejszości etnicznych z plemienia Batak
 • Najdłuższa podziemna rzeka w Azji – rzeka św. Pawła
Kalkulacja dla grupy min. 10 osób płacących. Kolejność zwiedzania może się zmienić. Program może ulec zmianom z powodu siły wyższej lub w wyniku obustronnego uzgodnienia. Ostateczne ceny biletów lotniczych z dnia wystawienia. Istnieje możliwość wprowadzenia zmian w cenach biletów wstępu.