Kolumbia i Galapagos
Odkryj Bogotę, Medelin i Cano Cristales

GALAPAGOS – KOLUMBIA wycieczka niezwykła
GALAPAGOS – w odległości ok.1000 km. od lądu stałego znajdują się należące do Ekwadoru wyspy, na których zachowała się jedyna w swoim rodzaju archaiczna fauna – ponad 400 unikalnych gatunków zwierząt i roślin. W skład archipelagu wchodzi 13 większych wysp, 6 mniejszych oraz 40 maleńkich wysepek. Wyspy powstały z ognia i na początku nie były niczym innym jak sterylną górą lawy. Pierwszymi mieszkańcami tych rejonów były ptaki morskie, które w swoich piórach lub przewodzie pokarmowym przynosiły nasiona. Lwy morskie, foki i pingwiny są dobrymi pływakami i też wkrótce tu zawitały. Galapagos to raj dla botaników i wszystkich kochających przyrodę. Wyspy słyną z licznych endemitów – obszarów, na których żyją gatunki niewystępujące nigdzie indziej na świecie.
KOLUMBIA to kraj niezwykle urozmaicony, barwny i bogaty kulturowo. Mieszkańcy są niezwykle gościnni, uśmiechnięci i życzliwi. Bogactwo kultury ukształtowało się, z jednej strony, na bazie rdzennych tradycji indiańskich, z drugiej – pod napływem hiszpańskich kolonizatorów. Kolonialny klimat szczególnie odczuwalny jest w takich miejscach jak Cartagena, czy dzielnica Bogoty – Candelaria. Na prowincji sielskie życie tworzą krajobrazy tropikalnych, cytrusowych ogrodów i barwnych kolibrów przelatujących tuż ponad głowami. Kolumbia słynie także z produkcji kawy. Przebywając w prawdziwej hacjendzie, na jednej z plantacji, będzie szansa, by dowiedzieć się czegoś więcej odnośnie uprawy kawowca, zbiorów nasion, a następnie dalszych procesów obróbki kawy. Kolumbijską przygodę dopełni pobyt nad rzeką Caño Cristales, która często określana jest mianem „najpiękniejszej rzeki świata”, i która, w okresie zakwitu glonów, zachwyca paletą kolorów: odcieniami żółtego, zielonego, błękitu, czerwieni i szarości – wrażenie jest niesamowite!
GALAPAGOS – KOLUMBIA wycieczka da prawdziwych Globtroterów!
Więcej zdjęć z naszej wycieczki na Galapagos znajdą Państwo w naszej fotorelacji. Zapraszamy!
OPINIE NASZYCH UCZESTNIKÓW
„Perfekcyjna Kolumbia”
Chciałbym Panu serdecznie podziękować i jednocześnie pogratulować organizacji wyjazdu do Kolumbii.
Cała wyprawa (logistyka, realizacja programu, jego atrakcje a przede wszystkim opieka pilotki – p. Kingi były perfekcyjne). Pomimo, że relatywnie bardzo wiele razy uczestniczyłem w podobnych wyjazdach,to tym razem zostałem bardzo pozytywnie zaskoczony.
Dziękuję serdecznie i mam nadzieję, że jeszcze wielokrotnie będę miał przyjemność uczestniczyć w organizowanych przez Pana wycieczkach.
Pozdrawiam,
„Zachwalam i polecam bardzo – Kolumbię oraz Łachmański Travel”
Dziękuje za wspaniałą organizację wyjazdu typu incentive – właśnie do tego niezwykłego kraju jakim jest Kolumbia. Było znakomicie. Zachwalam i polecam bardzo – Kolumbie oraz Łachmański Travel, które zorganizowało nam ten wyjazd. Pięć gwiazdek ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️
Pozdrawiam,
Program
Dzień 1 Warszawa – Quito -/-/-
Spotkanie z pilotem na lotnisku Okęcie w Warszawie, powitane Uczestników. Przekazanie Uczestnikom dokumentów podroży. Odprawa bagażowa i paszportowa, przelot do Ekwadoru (posiłki na pokładach samolotów). Po przylocie do Quito transfer do hotelu. Nocleg w Quito.
Dzień 2 Quito – Baltra – Santa Cruz S/L/K
Po śniadaniu transfer na lotnisko w Quito i przelot na wyspę Baltra na Galapagos. Po przylocie udamy się na wyspę Santa Cruz. Postój przy „Los Gemelos” – unikalne tunele lawowe i bliźniacze kratery, po obu stronach drogi przecinającej wyspę. Następnie będzie możliwość podziwiania słynnego, gigantycznego żółwia, żyjącego w naturalnym środowisku. Po lunchu pojedziemy do Stacji Badawczej im. Karola Darwina, wspierającej projekty edukacyjne Galapagos. Celem działań jest zachowanie naturalnego środowiska oraz gatunków fauny i flory. Kolacja i nocleg w hotelu w Puerto Ayora.
Dzień 3 Bartolome S/L/K
Tego dnia wyruszymy na jedną z najpiękniejszych wysp Galapagos – Bartolome. Wyjazd z hotelu ok. godz. 6:00, przejazd (ok. 45 min.) do kanału Itabaca. Następnie łódkę (ok. 2 godz.) popłyniemy na wyspę Bartolome. Wyspa słynie z malowniczych widoków – połączenia wyspy wulkanicznej i krystalicznie czystej wody. Podczas wędrówki dowiemy się wielu ciekawostek o faunie i florze tej suchej wyspy. Będziemy mieli okazję podziwiać tutaj ogromne skały Pinnacle Rock i plażę z pięknym, białym piaskiem. Będzie również możliwość nurkowania z pingwinami, lwami morskimi, żółwiami oraz tropikalnymi rybami, które tutaj właśnie żyją. Powrót na nocleg do hotelu w Puerto Ayora.
Dzień 4 North Seymour S/L/K
Przejazd (ok. 45 min.) autokarem na północną stronę wyspy Santa Cruz. Tam wsiądziemy na pokład łodzi i popłyniemy w kierunku plaży Bachas. To jedna z niesamowitych plaż, utworzona z piasku , ulubione miejsce żółwi morskich, gdzie zakładają swoje gniazda. Można tu również zobaczyć flamingi. To także doskonałe miejsce do pływania i nurkowania. Następnym wrócimy na łódkę i popłyniemy na wyspę North Seymour. Jest to mała, płaska wyspa, utworzona przez wypiętrzenie podmorskich wylewów lawy. Będziemy tu wypatrywać jednej z największych kolonii fregaty wielkiej oraz głuptaki niebieskonogiej. Po południu powrót do Puerto Ayora.
Dzień 5 Isabela S/L/K
Opuszczamy wyspę Santa Cruz i łodzią motorową udajemy się na wyspę Isabela. Bagaż zostawimy w hotelu, a następnie udamy się na eksplorację wyspy Isabela. Wizyta na terenach podmokłych będących domem dla wielu unikalnych gatunków ptaków, takich jak flaming, szczudłak zwyczajny, kokoszka, rożeniec białolicy. Odwiedzimy „Muro de Lagrimas” – historyczne miejsce, dokąd w latach 1945-1959 zostali zesłani ze stałego lądu więźniowie polityczni, złodzieje; odbywali karę za swoje przewinienia, przy budowie muru. Następnie wizyta w Tortoise Breeding Station (Centrum Hodowli Żółwi), które stworzono po to, aby chronić zwierzęta w pierwszych latach ich życia, przed zagrożeniami. Nocleg w hotelu na wyspie Isabela.
Dzień 6 Baltra – Bogota -/-/K
Po śniadaniu żegnamy się z Galapagos: opuszczamy wyspę Isabela, udajemy się do Santa Cruz i dalej na wyspę Baltra, skąd odlecimy do Quito. Przerwa tranzytowa w Quito, odprawa bagażowa i paszportowa, przelot do stolicy Kolumbii – 10 milionowej Bogoty, położonej na wysokości 2 600 m n.p.m. w centralnej części kraju. Jej strategiczne położenie na środkowym paśmie kordyliery Andów (Cordillera Central de los Andes), w rolniczym regionie Cundinamarca i w pobliżu sawanny (Llanos Orientales) sprawia, że uważana jest za jeden z najlepiej rozwiniętych ośrodków miejskich w Ameryce Południowej. Po przylocie przejazd (ok. 30 minut) do hotelu w urokliwej, kolonialnej dzielnicy Bogoty – Candelarii, w samym centrum kolumbijskiej stolicy. Kolacja w lokalnej restauracji na mieście. Nocleg w Bogocie.
Dzień 7 Bogota S/-/K
Po śniadaniu spotkanie z przewodnikiem i spacer po kolonialnej dzielnicy Candelarii, miejscu narodzin Bogoty. W programie: Chorro de Quevedo, czyli wzgórze kacyka Muisca – pierwotnego wodza tych terenów i spacer po malowniczych uliczkach Candelarii z jej charakterystyczną, niską, kolorową zabudową, romantycznymi patiami i tajemniczymi postaciami na dachach i balkonach. Zwiedzanie kontynuujemy w muzeum najbardziej znanego kolumbijskiego malarza i rzeźbiarza – Fernando Botero, który rozpropagował na niespotykaną w świecie skalę „kolumbijskich grubasów”. U Botero otyli są nie tylko królowie, żołnierze, prezydenci i księża. Otyłe są nawet tancerki i torreadorzy. Gruba jest nawet Mona Lisa. Nie ma stolicy w Ameryce Południowej, która nie posiadałaby choć jednej rzeźby Botero zdobiącej jej ulice, place czy parki. Przejście na centralny plac miasta „Plaza de Bolivar” z budynkiem Parlamentu, Pałacem Prezydenckim, Sądem Najwyższym, Ratuszem i przepiękną Katedrą. Możliwość degustacji (płatne indywidualnie) lokalnych przysmaków w najstarszej kawiarence Bogoty – „Fałszywe drzwi” (Puerta falsa), która działa od 1816 r. Słynie ona z bogotańskich słodkości i „tamales”, podobnych do polskich gołąbków. Mówi się w Bogocie, że w „Fałszywych drzwiach” bywała ukochana Simona Boliwara – Manuelita Saenz i że on sam pijał tam gorącą czekoladę. Zwiedzanie największego na świecie Muzeum Złota, w którym zgromadzono najpiękniejsze złote wyroby licznych kultur indiańskich zamieszkujących terytorium Kolumbii przed przybyciem do niej Krzysztofa Kolumba. Po nim – możliwość zakupów na indiańskim targu z lokalnym rzemiosłem, rękodziełem i pamiątkami (kolumbijska kawa, herbata z koki, prekolumbijska biżuteria, indiańskie tkaniny, itd.). W godzinach późnopopołudniowych wjazd kolejką linową na Wzgórze Monserrate położone na wysokości 3 150 m n.p.m., z którego roztacza się niezapomniany widok na Bogotę. Monserrate znane jest również z klasztoru i kaplicy czarnej Madonny – „La Morenita” i ołtarza Chrystusa Upadającego pod Krzyżem – miejsca pielgrzymowania Kolumbijczyków. Obiadokolacja w restauracji na wzgórzu, a następnie transfer do hotelu. Nocleg w Bogocie.
Dzień 8 La Macarena – P.N.Serranía de La Macarena – rzeka Caño Cristales S/L/K
Po śniadaniu transfer na lotnisko w Bogocie. Lot awionetką do miasteczka La Macarena położonego na kolumbijskiej sawannie. Lądowanie samolotu odbywa się na rustykalnym, sawannowym pasie lotniska, a wypakowywanie walizek i plecaków na wóz konny to pierwszy sympatyczny obrazek na miejscu. Rejestr pasażerów i przejście do hotelu w centrum miasta. Następnie – obiad w lokalnej restauracji i przejście do portu w La Macarena, skąd przekroczymy rzekę Guayabero motorówką, po czym rozpoczniemy spacer do jednej z atrakcji regionu (Caño Cristalitos, El Mirador, Bajo Lozada o Caño Piedra – w zależności od uzyskanego pozwolenia). Park Narodowy Serranía de La Macarena i przepływająca przez niego rzeka Caño Cristales to aktualnie największa atrakcja przyrodnicza Kolumbii. O Caño Cristales, czyli stosunkowo niewielkiej jak na warunki południowoamerykańskie rzece, mającej około 100 km długości i zaledwie 20 m szerokości, usłyszeć można od niedawna. Jeszcze kilka lat temu było to miejsce zupełnie niedostępne. Na tych terenach toczyła się wojna domowa, ulicami miasteczka – La Macarena spacerowała partyzantka FARC, na wzgórzu nad rzeką stała obok małego baraku antena, skąd nadawało na cały otaczający region partyzanckie radio „La voz de la resistencia”, zagłuszając jakiekolwiek inne fale. Mieszkańcy regionu uprawiali kokę, bo tylko to się opłacało i sprzedawali ją guerrilli. Ile wyprodukowali – tyle kupowano, a pieniędzy nie brakowało. Regularne wojsko obawiało się zbliżać do tych obszarów, które ze względu na ukształtowanie terenu trudne były do ataku. Caño Cristales leży bowiem w górach, porośniętych puszczą, a otoczone jest sawanną. Mieszkańcy udawali się od czasu do czasu nad magiczną rzekę, organizując tradycyjne „spacery z garnkiem”. Nigdy jednak nie myśleli, że to, co dla nich było zwykłą rzeką, którą znali od zawsze, dla innych może być cudem natury, określanym przez tych którzy mieli szczęście ją zobaczyć jako „rzeka która uciekła z raju”, „najpiękniejsza rzeka na świecie”, „rzeka o pięciu kolorach” lub „rozpuszczona tęcza”. Dziś po guerilli nie ma śladu. Ulice miasteczka patrolują kolumbijscy żołnierze, flirtując pod sklepami z urodziwymi mieszkankami i popijając gorącą kawę. La Macarena jest miejscem bezpiecznym, mimo iż na górce za miasteczkiem dalej stoi ten sam partyzancki barak, skąd jeszcze kilka lat temu nadawano propagandowe audycje. Góry Serranía de la Macarena, w jakich płynie rzeka, uznawane są za najstarszą skałę na świecie, która liczy sobie 1 200 milionów lat i należy do tzw. Escudo Guyanés, stanowiącego przedłużenie ciągnące się od Wenezueli przez Gujanę i Brazylię. Skaliste dno rzeki porośnięte jest natomiast podwodną rośliną o nazwie Macarenia clavigera, która nie pojawia się w żadnym innym miejscu na świecie. Roślina ta pod wpływem słońca przybiera ostro czerwony kolor, który kontrastuje z czarną skałą mającą formę głębokich studni, które są bardzo niebezpieczne ze względu na silne wiry, jakie w nich występują. Dodatkowo niektóre fragmenty rzeki pokryte są delikatnym piaskiem, odbijającym dno rzeki na żółto. Jeśli dodać do tego błękit bezchmurnego nieba i otaczającą zieleń, otrzymujemy pięć kolorów. Kąpanie dozwolone jest tylko w ściśle określonych miejscach, przy niewielkich wodospadach i naturalnych basenikach, które utworzyła sama rzeka. Dbając o czystość rzeki, nie należy używać środka na komary ani kremu z filtrem chroniącego przed słońcem, wchodząc do wody. Lepiej założyć długie spodnie i długi rękaw, gdyż słońce mocno grzeje. Powrót do miasteczka w godzinach popołudniowych. Krótki odpoczynek i przejście na lokalną fiestę, gdzie przy tradycyjnej muzyce spróbujemy mięsa wołowego pieczonego na żerdziach z juką (gotowanym maniokiem) i ziemniakami, tak jak robią to kolumbijscy kowboje na sawannie w tym regionie kraju. Nocleg w La Macarena.
Dzień 9 La Macarena – rzeka Caño Cristales S/L/K
Wcześnie rano udamy się do portu w La Macarena i stamtąd przekroczymy rzekę Guayabero motorówką, po czym rozpoczniemy około godzinny spacer do rzeki Caño Cristales (najpierw przejeżdżając 7 km po sawannie samochodami 4×4 i dalej, od wrót Parku Narodowego już pieszo). Tego dnia poznamy wodospady, naturalne baseny rzeki i jej najpiękniejsze odcinki porośnięte czerwoną rośliną Macarenia clavigera, która w miejscach, gdzie świeci słońce jest czerwono – różowa, zaś w cieniu pozostaje soczyście zielona. Tradycyjny lunch zawinięty w liście banana zjemy nad samym brzegiem rzeki w formie kolumbijskiego pikniku. W godzinach popołudniowych do La Macarena i odpoczynek. Nocleg w La Macarena.
Dzień 10 La Macarena – Bogota S/-/K
Po śniadaniu transfer na lotnisko. Odlot awionetką do Bogoty w godzinach południowych. Po przylocie do Bogoty przejazd do hotelu, zakwaterowanie, odpoczynek, czas wolny. Wieczorem przejazd na kolację do kultowej klubo-restauracji Andrés D.C. należącej do znanego na całym kontynencie chefa kuchni Andresa Jaramillo. Na kolację zjemy sztandarowe danie tej restauracji, tzw. “wołowinę w płótnie”, czyli słynny lomo al trapo. Po kolacji szalona zabawa w rytm latynoskich dzięków. Nocleg w Bogocie.
Dzień 11 Zipaquirá – Jezioro Guatavita S/-/K
Po śniadaniu przejazd z Bogoty do Zipaquirá i zwiedzanie kopalni solni. Słynie ona z wyjątkowej katedry solnej, która co niedziele przyciąga tłumy wiernych. Na uwagę zasługuje też misternie wyrzeźbiona w solnych bryłach droga krzyżowa. Następnie udamy się do magicznego El Dorado – Jeziora Guatavita. To wyjątkowe dla Indian zamieszkujących te tereny miejsce, związane jest z ceremonią mianowania nowego kacyka w czasach prekolumbijskich. Przed przejęciem przez niego władzy, udawał się nad jezioro Guatavita. Kapłani rozbierali kacyka z szat i smarowali jego ciało złotym pyłem. Po tym rytuale, kacyk wchodził na tratwę a u jego stóp układano spore ilości złota i szmaragdów. Na tratwie siadali również szamani ubrani w pióra, korony, bransoletki, wisiorki i kolczyki ze złota. Tratwa docierała na środek jeziora, a pan Guatavity wchodził do wody i topił w jej odmętach przywiezione ofiary. Tratwa powracała na brzeg i rozpoczynała się wielka zabawa na cześć nowego władcy. Mimo wielokrotnych prób, nie udało się wydobyć wrzucanych do jeziora przez wieki skarbów. Następnie przejazd (ok. 3 godz.) do Villa de Leyva. Po przyjeździe zakwaterowanie w hotelu blisko centralnego placu miasteczka. Nocleg w Villa de Leyva.
Dzień 12 Villa de Leyva – Sutamarchán – Ráquira S/-/K
Po śniadaniu zwiedzanie kolonialnego Villa de Leyva, które zachowało w całości zarówno wygląd jak i charakter XVI-wiecznego andaluzyjskiego miasteczka. Villa de Leyva to miasto o białych fasadach, drewnianych okiennicach i drzwiach, pięknych balkonach. Jego brukowane ulice prowadzą do świata pełnego historii i legend jakże charakterystycznych dla tych ziem. Centralny plac Villa de Leyva ma 14 000 m2 i jest największym Plaza Mayor w Kolumbii. W epoce Rekonkwisty ustawiano na nim szubienice, na których umierali zwolennicy kolumbijskiej wolności. Aktualnie odbywają się tutaj przeróżne fiesty: konkurs latawców w sierpniu ze względu na wyjątkowo silne wiatry i festiwal astronomiczny w związku z wyjątkowym położeniem. Z Villa de Leyva udamy się do kolorowego miasteczka Ráquira, słynącego z andyjskiego rękodzieła, w szczególności przedmiotów glinianych. Na trasie staniemy na moment w Sutamarchán na degustację najlepszej longanizy (rodzaj lokalnej kiełbasy) w Kolumbii. W godzinach wieczornych powrót do Villa de Leyva. Nocleg w Ville de Leyva.
Dzień 13 Region Kawy (Alcala) S/-/K
Po śniadaniu transfer lądowy do Bogoty (około 3 godziny). Następnie przelot do Regionu Kawy i transfer do kawowej hacjendy Bosque del Samán w Alcalá (około 1,5 godziny). Po drodze na szczególną uwagę zasłużą widoczne na drogach, popularne w tej części kraju, Jeep’y Willys wypełnione kiścimi bananów, juką i workami z kawy. Te ponad 50-letnie, terenowe i bardzo mocne samochody są pojazdami lekkimi, przygotowanymi do pokonywania dróg nieasfaltowanych, gór, skalistego podłoża, pustyń z wydmami i bagnistych puszczy. Domy w tym regionie ustawione są na wysokich palach a ich nieodzownym elementem są otaczające budynek balkony, zwane „corredores”. Na balkonach, miedzy doniczkami, zawieszone są kolorowe hamaki. Ściany domów pomalowane są na intensywne kolory, co na tle krzewów kawowych wygląda bardzo soczyście. Rozgrzane powietrze przesycone jest zapachem kawy. W żadnym innym miejscu w Kolumbii kawa nie smakuje tak wyśmienicie jak tutaj. Kolacja w hacjendzie. Nocleg w Regionie Kawy..
Dzień 14 Region Kawy (Salento – Valle de Cocora) S/L/-
Po śniadaniu przejazd do znanego z architektury charakterystycznej dla kolumbijskiego Regionu Kawy miasteczka Salento. Miasteczko położone jest między monumentalnymi Andami i uważane jest za jedno z najpiękniejszych w andyjskiej części Kolumbii. Jego kolorowe, drewniane balkony, misterne detale i malownicze fasady zapadają na długo w pamięć, a liczne kawiarenki zapraszają do skosztowania filiżanki najlepszej lokalnej kawy i innych kawowych wyrobów: ciasteczek, wypieków, cukierków, likierów, itd. Miłośnicy rękodzieła znajdą na głównej ulicy miasteczka – Calle Real nieprawdopodobną ilość sklepików oferujących produkty lokalnych artystów i rzemieślników. Przejazdem tradycyjnymi Jeepami Willy’s z centralnego placu miasteczka do naturalnej doliny o charakterystycznym klimacie „mglistego lasu” (Valle del Cocora) porośniętej narodowym drzewem Kolumbii – palmą woskową. W programie trekking po dolinie. Popołudniu powrót do Salento na obiad do restauracji należącej do żony Burmistrza miasteczka, gdzie kręcony był odcinek polskiej edycji programu “Master Chef”, który nagrywany był w Kolumbii w 2016 roku. Nocleg w Regionie Kawy.
Dzień 15 Region Kawy (Alcala) S/-/K
Po śniadaniu przebierzemy się w specjalne stroje i udamy się na plantację kawy. Rośnie ona w gorącym i wilgotnym klimacie (w optymalnych dla niej temperaturach i na odpowiedniej wysokości). Poznamy cały proces przetwarzania tego produktu – od zasadzanego w wysokich Andach ziarenka po filiżankę tego czarnego napoju. Po tym doświadczeniu, dla odważnych proponujemy lot na najdłuższym w Ameryce Południowej canopy (przejazd na naciągniętych stalowych linach) nad plantacjami kawy, lasem bambusowym („bosque de guadua”) i tropikalnymi helikoniami. Obejmuje on 2 000 metrów i podzielony jest na siedem odcinków różnej długości, od 100 do 400 metrów i wysokości od 40 do 80 metrów, pod różnym kątem, co powoduje, że szybkość takiego lotu dochodzić może i do 75 km/godzinę. Dodatkową atrakcją lotów jest fakt, że przemieszczamy się po trzech departamentach Kolumbii: Valle del Cauca, Quindío i Risaralda. W godzinach popołudniowych czas wolny przeznaczony na odpoczynek w hacjendzie, basen, jacuzzi na wolnym powietrzu, saunę i łaźnię turecką. Kolacja w hacjendzie. Nocleg w Regionie Kawy.
Dzień 16 Medellin S/-/K
Śniadanie w formie lunch box-ów, przejazd na lotnisko i bezpośredni przelot do Medellín. Tematyczne poznawania miasta Medellín. To miasto kojarzone z kartelami narkotykowymi i słynnym Pablo Escobarem – największym przestępcą XX wieku, przez jednych znienawidzonym, przez innych uwielbianym. Jest to postać kontrowersyjna, która po dzień dzisiejszy dzieli Kolumbijczyków. W 1989 roku magazyn Forbes ulokował Escobara, którego majątek zgromadzony został w oparciu o handel narkotykami, na siódmym miejscu wśród najbogatszych ludzi świata. W latach 80 i 90 Escobar kontrolował 80% światowego rynku kokainy. Nazywano go El Capo (głowa rodziny mafijnej) albo El Patrón (szef). On sam uważał się za drugą osobę na ziemi po papieżu. Pablo Escobar zginął wytropiony przez specjalną jednostkę kolumbijskiego wojska ze wsparciem oddziałów amerykańskich. Został on zlokalizowany przez telefon, który wykonał do ukochanego syna Juana Pablo, a który kolumbijska policja namierzyła dzięki urządzeniom wykorzystującym technikę triangulacji radiowej. W ten dramatyczny sposób zakończył życie ten najbardziej rozpoznawalny w ostatnich dziesięcioleciach król kokainy. Powiedzenie, którego często używał, brzmiało „wolę grób w Kolumbii niż więzienie w Stanach Zjednoczonych”. Podczas zwiedzania odwiedzimy między innymi cmentarz Jardines de Montesacro, na którym w marmurowym grobowcu spoczywa ten najsłynniejszy w historii dealer narkotykowy. Do dnia dzisiejszego sympatycy Escobara przynoszą w to miejsce jego ulubione kwiaty – czerwone, białe i żółte goździki. Odwiedzimy również kapliczkę prywatnego wojska Escobara, tzw. „sicarios”. Byli to młodzi, kolumbijscy chłopcy, żyjący w warunkach skrajnej nędzy. Przed popełnieniem przestępstwa modlili się do swojej Matki Boskiej, zwanej Virgen de los Sicarios albo Rosa Mística. Następnie, wykonywali zlecone im zadanie, w zamian za co utrzymywali swoje rodziny. Przejedziemy również przez dzielnicę, gdzie znajdował się wyburzony niedawno budynek El Mónaco. To tutaj 13 stycznia 1988 roku konkurujący z Escobarem kartel narkotykowy z Cali dokonał zamachu na jego rodzinę, podkładając 70 kg dynamitu, niszcząc kwartał 10 przecznic. Pablo przeżył wtedy osobistą tragedię, gdyż podczas wybuchu słuch straciła jego córka Manuela. Kolejnym przystankiem będzie dzielnica i budynek, na dachu którego Pablo Escobar zginął od kuli 2 grudnia 1993 roku. Następnie przejazd do dzielnicy Comuna 13, która uważana jest za jedną z najbardziej niebezpiecznych dzielnic miasta. Kilka lat temu, w ramach wyrównywania szans społecznych mieszkańców Medellín, dzielnica ta połączona została z resztą miasta ruchomymi schodami, które ułatwiły do niej dostęp, poprawiać tym samym bezpieczeństwo. Przemieszczać się będziemy również jedynym w swoim rodzaju metrem, znanym na całym świecie, gdyż jego niektóre linie zamiast szybkich pociągów posiadają wagoniki zawieszone niczym kolejka linowa nad najbiedniejszymi dzielnicami miasta, udostępniając ten środek transportu najbardziej potrzebującym. Przejazd tym niesamowitym metrem nad kolumbijskimi „fawelami”, znanymi tutaj jako comunas, i spacer po jednej z nich, w towarzystwie lokalnego przewodnika, który zapewni nam potrzebna tutaj ochronę, z przystankiem na lokalne piwo. Kolację zjemy tego dnia w restauracji In Sítu, która znajduje się w ogrodzie botanicznym. Nocleg w Medellin.
Dzień 17 Cartagena S/-/K
Po śniadaniu przejazd na lotnisko i przelot do Cartageny która uważana jest za najpiękniejsze miasto regionu Karaibów, będące głównym portem przeładunkowym złota w epoce hiszpańskiej Kolonii i centrum handlu niewolnikami. Przejazd do kolonialnego centrum miasta. Zwiedzanie kolonialnego centrum miasta. Cartagena de Indias, słusznie nazywana „Perłą Karaibów”, jest uważana za jedno z najpiękniejszych miast wybrzeża karaibskiego. Podczas jej zwiedzania skupimy się na kolonialnym centrum miasta – Starówce, która otoczona jest wielokilometrowym murem obronnym, będącym równocześnie tarasem widokowym z fantastycznym widokiem na Morze Karaibskie. Spacer rozpoczniemy przy Torre del Reloj (Wieży Zegarowej) – symbolu starego miasta Cartageny i Paseo de los Dulces (Uliczki Słodkości), pojawiającej się w powieści „Miłość w czasach zarazy” Gabriela García Márqueza. To właśnie tutaj, na Plaza de los Coches (Plac Karet) w XVI w. odbywały się największe w tej części świata targi niewolników. Kolejnym punktem spaceru jest plac przy klasztorze San Pedro de Claver, gdzie poznamy historię jezuickiego zakonnika, broniącego praw afrykańskich niewolników, znanego jako „Niewolnik niewolników”. Będziemy mieli również okazję posłuchać o kolumbijskiej Pocahontas, czyli Indiance Catalinie, która pomogła Hiszpanom w pacyfikacji indiańskich plemion, a w dniu dzisiejszym jest symbolem odbywającego się w Cartagenie co roku międzynarodowego festiwalu kina. W dalszej części spaceru przejdziemy na plac Simona Bolivara, gdzie znajduje się Muzeum Inkwizycji mieszczące się w przepięknym, kolonialnym budynku z charakterystycznym wejściem zbudowanym ze skały koralowej i drewnianymi balkonami. Budynek ten od 1610 r. przez ponad 200 lat pełnił funkcję siedziby hiszpańskiej Inkwizycji. Na Placu Bolivara poznamy też historię ubranych w wielokolorowe kolorowe sukienki, czarnoskórych, sprzedawczyń owoców – Palenqueras, które są najchętniej fotografowanym symbolem miasta. W dalszej części programu przejdziemy na Plac Santo Domingo, gdzie znajduje się najstarszy kościół Cartageny, a następnie odwiedzimy butiki z lokalnym rękodziełem, które znajdują się w dawnych celach budynku Bóvedas, który w czasach kolonii pełnił funkcję więzienia. Następnie, przespacerujemy się po otaczających Starówkę murach obronnych, skąd zobaczymy panoramę bardzo nowoczesnej, kontrastującej ze starym miastem, hotelowej dzielnicy Cartageny. Kolacja w restauracji w mieście. Nocleg w Cartagenie.
Dzień 18 Tierrabomba S/L/K
Po śniadaniu, przejazd do dzielnicy Laguito (ok. 15 min), skąd motorówką udamy się w krótki, 10- minutowy rejs do leżącej najbliżej miasta wyspy – Tierrabomba. Spędzimy cały dzień plażując, odpoczywając i upajając się fantastycznym widokiem na Cartagenę, która z tego punktu określana jest jako “Małe Miami”. Na wyspie zjemy również karaibski lunch z pyszną, smażoną rybą. W godzinach popołudniowych powrót motorówką do Cartageny. Transfer do hotelu i czas na przebranie się. Wieczorem przejście malowniczymi uliczkach Starówki na kolację w restauracji Café San Pedro znajdującej się na jednym z najpiękniejszych placów kolonialnego centrum Cartageny. Nocleg w Cartagenie.
Dzień 19 Cartagena – wylot S/-/-
Po śniadaniu czas na ostatnie zakupy. Opuszczenie pok. o godz.12:00. Ok. godz.14:00 transfer na lotnisko, odprawa bagażowa i paszportowa, wylot do Europy (nocny przelot 0 posiłki na pokładach samolotów.
Dzień 20 Warszawa -/-/-
Przylot do Warszawy.
Informacje
Kolumbia
Porady i zwyczaje
Kuchnia
typowy obiad składa się z ryżu (arroz), kurczaka (pollo) i zasmażanej fasoli (frijoles) lub soczewicy (lentejas). Z ciekawszych potraw można wymienić mrówki giganty pieczone na ruszcie. Prawdziwym przysmakiem są pikantne świnki morskie.
Napoje
w Kolumbii najbardziej godne polecenia są soki wyciskane ze świeżych owoców. Napojami, o których warto wspomnieć są: „avena” czyli kremowy, zimny, gęsty napój z owsa i „lemoniada kokosowa” przygotowywana ze świeżo wyciśniętego soku z limonki wymieszanego z mlekiem kokosowym. Kolumbia słynie przede wszystkim z wyśmienitej kawy, która jest tu bardzo popularna.
Pamiątki
dużym zainteresowaniem wśród turystów cieszą się wyroby rzemiosła ludowego. Doskonałą pamiątką, którą można przywieźć z Kolumbii jest „molas” – tradycyjny strój Indian z plemienia Kuna.
Bezpieczeństwo
Kolumbia jest krajem dość niebezpiecznym dla turystów. Występuje tu znaczne zagrożenie przestępczością (rabunki, kradzieże, porwania dla okupu). Podróżujący nie powinien przyjmować żadnych poczęstunków od osób nieznajomych, ponieważ w podanym pożywieniu mogą znajdować się narkotyki, a po ich spożyciu turysta będzie łatwym celem dla złodzieja. W obiegu jest sporo fałszywych banknotów, należy więc zwracać uwagę na pieniądze wydawane nam w sklepach i na targach.
Obyczaje
we wszystkich instytucjach publicznych obowiązuje dwugodzinna przerwa obiadowa (między godziną 12.00 a 14.00).
Religia i kultura
Kolumbijczycy to naród bardzo religijny. Dominująca jest tu religia rzymskokatolicka.
Święta:
- 1 stycznia – Nowy Rok
- 6 stycznia – Trzech Króli
- 19 marca – Świętego Józefa
- 29 czerwca – Świętego Piotra i Pawła
- 20 lipca – Święto Niepodległości
- 15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryii Panny
- 12 października – Dzień Rasy – Odkrycie Ameryki
- 1 listopada – Wszystkich Świętych
- 11 listopada – Wyzwolenie Cartageny
- 25-26 grudnia – Boże Narodzenie
Warto wiedzieć
Banki i wymiana pieniędzy
kolumbijska sieć bankomatów jest bardzo dobrze rozbudowana, zaleca się korzystanie z bankomatów usytuowanych na terenie obiektów zamkniętych, np. centrów handlowych, banków i restauracji. Akceptowane są praktycznie wszystkie międzynarodowe karty płatnicze i kredytowe. Kartą można także płacić prawie we wszystkich sklepach oraz w restauracjach, hotelach, galeriach, ośrodkach wypoczynkowych i muzeach. Przy wymianie pieniędzy lub czeków wymagane jest okazanie paszportu.
Komunikacja
- Samolot – w niektórych regionach kraju samolot jest jedynym możliwym środkiem transportu. Sieć połączeń krajowych jest dobrze rozbudowana. Obsługiwane są również połączenia międzynarodowe oraz czarterowe.
- Autobus – jest najpopularniejszym środkiem transportu. Poza Bogotą przystanki autobusowe nie istnieją, obowiązują tzw. „przystanki na żądanie” Bilet należy kupić u kierowcy.
- Taxi – w Bogocie w związku z dużym zagrożeniem porwaniami oraz napadami rabunkowymi zaleca się korzystanie z taksówek zamawianych telefonicznie lub za pośrednictwem recepcji hotelowej.
Placówki dyplomatyczne
D.C., Columbia
Apartado Aereo 101363 Unicentro
Carrera 21 bis No 104A-15, Bogota
tel. (00-57 1) 214 04 00, 214 29 31
fax: (00-57 1) 214 08 54
e-mail: bogota.amb.sekretariat@msz.gov.pl
Circular 4 No. 66B-09
Medellin, Colombia
tel. (00-57-4) 430-28-16
fax: (00-57-4) 230-85-64
e-mail: grestrepos@grupoargos.com
Carrera 3 No. 8-129, Oficina 1501, edif. Centro Ejecutivo Bocagrande
Cartagena, Colombia
tel. (00-57-5) 665-29-80, 665-29-90, 665-29-68
tel./fax: (00-57-5) 665-29-68
e-mail: benny@eurosistemas.com.co
Carrera 57 No. 79-216, Apto 601, Barranquilla, Colombia
tel. (00-57-5) 356-55-21, 358-215, 345-26-30, 368-31-53
e-mail: lacosta@dinanet.net.co
Terminy i ceny
niestety, aktualnie ta oferta nie jest w sprzedaży
aktualna oferta -> KLIKNIJ TUTAJ!
Cena obejmuje
- bilet lotniczy na trasie Warszawa / Quito, Cartagena / Warszawa
- opłaty lotniskowe i podatki graniczne do w/w przelotów międzykontynentalnych
- 01 przelot międzynarodowy na trasie Quito / Bogota
- opłaty lotniskowe i podatki do w/w przelotu międzynarodowego
- charter awionetki na trasie Bogota / La Macarena / Bogota
- 03 przeloty wewnętrzne w Kolumbii (Bogota / Pereira, Pereira / Medellin, Medellin / Cartagena)
- opłaty lotniskowe i podatki do w/w przelotów wewnętrznych
- 02 przeloty wewnętrzne w Ekwadorze (Quito / Baltra, Baltra / Quito)
- opłaty lotniskowe i podatki do w/w przelotów wewnętrznych
- 15 noclegów w sprawdzonych, wysoko ocenianych hotelach 3*, 03 noclegi w zadbanych, sprawdzonych pensjonatach o wysokim standardzie na wyspie Isabela na Galapagos oraz w La Macarena w Kolumbii
- wyżywienie zgodnie z programem – kuchnia lokalna (S-śniadanie x 18 L-lunch x 8 K-kolacja x 16)
- transfery prywatnymi busami na trasach lotniska/hotele/lotniska
- przejazdy busami podczas realizacji programu
- samochody 4 x 4 po sawannie – wycieczka do rzeki Caño Cristales
- transport łódką, motorówką zgodnie z programem
- wycieczki i atrakcje zgodnie z programem
- w Sutamarchán degustacja najlepszej longanizy (rodzaj lokalnej kiełbasy w Kolumbii)
- opieka pilota z j.polskim do wyłącznej dyspozycji grupy podczas pobytu na Galapagos (pilot podróżuje z grupą z Warszawy, pozostaje przez cały czas pobytu na Galapagos i rozstaje się z grupą na lotnisku w Quito w 6.dniu wyjazdu; podróż z Quito do Bogoty Uczestnicy odbywają pod opieką personelu pokładowego)
- opieka pilota z j.polskim do wyłącznej dyspozycji grupy w Kolumbii (pilot czeka na grupę na lotnisku w Bogocie w dniu przylotu, pozostaje z grupą przez cały czas pobytu, rozstaje się z grupą na lotnisku w Cartagenie dniu wylotu, Podróż z Kolumbii do Warszawy uczestnicy odbywają indywidualnie, pod opieką personelu pokładowego)
- lokalne podatki i opłaty rządowe
- ubezpieczenie KL 200 000 EUR (w tym choroby przewlekłe), NNW 100 000 zł i bagaż 2 000 zł
Cena nie obejmuje
- innych posiłków oraz napojów do obiadów i kolacji
- wycieczek fakultatywnych
- napiwków, wydatków osobistych
- opłat za filmowanie i fotografowanie
- składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny – 13 zł/os
- biletów wstępu w Kolumbii ok. 95 USD, opłat na Galapagos – 130 USD (karta migracyjna, opłata wjazdowa, opłata portowa na wyspie Isabela: płatne gotówką na miejscu)
Wizy
KOLUMBIA – Obywatele RP mogą wjeżdżać bez wizy i przebywać na terytorium Kolumbii do 90 dni. Dokumentem podróży jest ważny paszport.
GALAPAGOS – Obywatele RP mogą wjeżdżać bez wizy i przebywać na terytorium Ekwadoru do 30 dni. Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 6 miesięcy od daty wjazdu do Ekwadoru.
Atrakcje
Galeria
Lokalizacja
Uwagi
Kalkulacja dla w przedziałach osób płacących j/w. Kolejność zwiedzania może się zmienić. Program może ulec zmianom z powodu siły wyższej lub w wyniku obustronnego uzgodnienia. Ostateczne ceny biletów lotniczych z dnia wystawienia. Istnieje możliwość wprowadzenia zmian w cenach biletów wstępu.Dopłata do pokoju 1-osobowego - 840 USD
Warto sprawdzić

KOLUMBIA – Cano Cristales, Medelin, Cartagena i Archipelag San Bernardo

KOSTARYKA, NIKARAGUA I PANAMA – SZLAKIEM KOLORÓW NATURY
