10 dni GALAPAGOS
GALAPAGOS

Galapagos wycieczka

Odkryj San Cristóbal, Santa Cruz i Isabela

GALAPAGOS

GALAPAGOS – w odległości ok.1000 km. od lądu stałego znajdują się należące do Ekwadoru wyspy, na których zachowała się jedyna w swoim rodzaju archaiczna fauna – ponad 400 unikalnych gatunków zwierząt i roślin. W skład archipelagu wchodzi 13 większych wysp, 6 mniejszych oraz 40 maleńkich wysepek. Ponadto wyspy powstały z ognia i na początku nie były niczym innym jak sterylną górą lawy. Pierwszymi mieszkańcami tych rejonów były ptaki morskie, które w swoich piórach lub przewodzie pokarmowym przynosiły nasiona. Lwy morskie, foki i pingwiny są dobrymi pływakami i też wkrótce tu zawitały. Galapagos to raj dla botaników i wszystkich kochających przyrodę. Ponadto wyspy słyną z licznych endemitów – obszarów, na których żyją gatunki niewystępujące nigdzie indziej na świecie. GALAPAGOS wycieczka czeka!

GALAPAGOS  wycieczka da prawdziwych Globtroterów!

Ponadto więcej zdjęć z naszej wycieczki na Galapagos znajdą Państwo w naszej fotorelacji. Zapraszamy!

 

Spotkanie z pilotem na lotnisku Okęcie w Warszawie. Odprawa bagażowa i paszportowa, przelot do Ekwadoru (posiłki na pokładach samolotów). Po przylocie do Quito transfer do hotelu. Nocleg w Hotel Quito*** lub w podobnym.
Po śniadaniu, przelot na Galapagos na wyspę San Cristóbal. Wyspa ta jest piąta pod względem powierzchni i znajduje się najdalej na wschód w archipelagu. Transfer do hotelu. Następnie spacer z pilotem, na zapierający dech w piersiach punkt widokowy Mirador Cerro Tijeretas. Wizyta na plaży Playa Mann na której uwielbiają przesiadywać lwy morskie. Nocleg w Hotel Los Algarrobos*** lub w podobnym.
Śniadanie w hotelu. Następnie półdniowa wycieczka z miejscowym przewodnikiem. Odwiedzamy Lagunę Del Junco otoczoną dużym lasem, gdzie spokojnie żerują fregaty. Laguna ta to tak naprawdę wulkaniczne jezioro kraterowe. Odwiedzamy także farmę Manuela J. Cobosa, aby zobaczyć gigantyczną, najstarszą na Galapagos erytrynę grzebieniastą. Następnie odwiedzimy Rezerwat żółwi Galapaguera de Cerro Colorado. Żółwie z San Cristóbal stanowią jedną z 11 populacji żółwi zamieszkujących Galapagos. Żółwie te łączą się w pary raz w roku, a samice składają od 12 do 16 jaj. Na koniec dnia wizyta na plaży Puerto Chino, gdzie będziemy obserwować głuptaki i lwy morskie. Nocleg w Hotel Los Algarrobos*** lub w podobnym.
Wcześnie rano rejs na wyspę Santa Cruz (śniadanie w formie paczki na drogę). Transfer do hotelu. Następnie wizyta w Stacji Badawczej Karola Darwina, która zajmuje się pielęgnacją morskich i lądowych ekosystemów na Galapagos. Po południu udamy się na spacer po wspaniałej plaży Turtle Bay, charakteryzującej się białym piaskiem i obecnością podłużnej wydmy, która dzieli się na dwie całkowicie kontrastowe plaże. Plaża Turtle Bay jest też miejscem lęgowym żółwia czarnego. Nocleg w Hotel Palmeras*** lub w podobnym
Wcześnie rano rejs na wyspę Isabela (śniadanie w formie paczki na drogę). Bagaż zostawimy w hotelu, a następnie udamy się na eksplorację wyspy Isabela z miejscowym przewodnikiem. Wizyta na terenach podmokłych będących domem dla wielu unikalnych gatunków ptaków, takich jak flaming, szczudłak zwyczajny, kokoszka, rożeniec białolicy. Los Humedales to jeden z ukrytych klejnotów wyspy. Obszar ten charakteryzuje się piaszczystymi plażami, skalistymi brzegami i namorzynami. W okolicy znajduje się wiele szlaków, na których można zobaczyć wszystkie gatunki namorzynów występujących na Galapagos. Namorzyny odgrywają niezwykle ważną rolę na wyspach. Namorzyna jest jedną z pierwszych roślin, które opanowują którąkolwiek z wysp, przez co jest domem dla młodych zwierząt morskich, a także miejscem lęgowym dla ptaków. Podążając różnymi ścieżkami, odkryjemy zaciszne plaże, naturalne baseny, tunele lawowe i cmentarz pierwszych mieszkańców wyspy. Nocleg w Hostal Gran Tintoreras*** lub w podobnym.
Po śniadaniu wybierzemy się z pilotem na spacer do Pearl Shell. Na pięknym drewnianym szlaku biegnącym od molo do laguny Concha de Perla zwykle śpi wiele lwów morskich i legwanów. To także idealne miejsce na snorkeling z żółwiami, pingwinami, rybami tropikalnymi, lwami morskimi, a nawet z małymi rekinami. Około południa rejs na wyspę Santa Cruz. Nocleg w Hotel Palmeras*** lub w podobnym.
Tego dnia wyruszymy na jedną z najpiękniejszych wysp Galapagos – Bartolome. Wyjazd z hotelu ok. godz. 6:00, przejazd (ok. 45 min.) do kanału Itabaca. Następnie rejs jachtem (ok. 2 godz.) na wyspę Bartolome. Wyspa słynie z malowniczych widoków - połączenia wyspy wulkanicznej i krystalicznie czystej wody. Podczas wędrówki dowiemy się wielu ciekawostek o faunie i florze tej suchej wyspy. Będziemy mieli okazję podziwiać tutaj ogromne skały Pinnacle Rock i plażę z pięknym, białym piaskiem. Będzie również możliwość snorkeling z pingwinami, lwami morskimi, żółwiami oraz tropikalnymi rybami, które tutaj właśnie żyją. Po południu powrót na Santa Cruz. Nocleg w Hotel Palmeras*** lub w podobnym.
Po śniadaniu przejazd na lotnisko w Baltra, przelot do Quito lub Guayaquill w zależności od siatki połączeń. Transfer do hotelu. Następnie spacer po urokliwym mieście. Nocleg w Hotel Quito*** lub w podobnym.
Po śniadaniu, dla chętnych, spacer z pilotem po zabytkowym centrum miasta i odkrywanie największych jego atrakcji. Następnie transfer na lotnisko. Przelot do Europy (posiłki na pokładach samolotów).
Przylot do Warszawy.

Ekwador

Stolica: Quito

Największe miasta: Guayaquil, Quito, Cuenca, Santo Domingo de los Colorados, Machala, Duran, Manta, Portoviejo, Loja

Język urzędowy: hiszpański

Waluta: dolar amerykański (USD)

Ludność: 16.144.000 osób

Strefa czasowa: czas polski -6h (w zimie) i -7h (w lecie)

Podział administracyjny: Ekwador jest podzielony na 22 prowincje (provincias) – jednostki administracyjne pierwszego rzędu. Prowincje z kolei dzielą się na 217 kantonów (cantones).

Przepisy wjazdowe:

Obywatele RP mogą wjeżdżać bez wizy i przebywać na terytorium Ekwadoru do 30 dni. Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 6 miesięcy od daty wjazdu do Ekwadoru.

Przepisy celne:

Przepisy celne odpowiadają standardom międzynarodowym. Nie ma ograniczeń dotyczących wwozu i wywozu środków płatniczych przy kwotach nie przekraczających 10 tys. USD na osobę (większe kwoty lub ich równowartość, np. w papierach wartościowych, należy zadeklarować przy przekraczaniu granicy). Obowiązują restrykcyjne przepisy dotyczące wywozu materiału roślinnego i zwierzęcego, których naruszanie podlega surowym karom. Przy zakupie pamiątek imitujących wyroby kultur prekolumbijskich należy zachować dowód kupna w celu okazania go podczas kontroli na lotnisku.

Religia i obyczaje:

Większość społeczeństwa Ekwadoru to katolicy. Obrządki chrześcijańskie powiązane są jednak z tradycjami indiańskimi – nakładają się na siebie i wzajemnie przeplatają. Święta katolickie obchodzone są hucznie, z procesjami, kwiatami i pięknymi kolorowymi strojami. Fiestowaniu towarzyszy śpiew, muzyka i ogólna wesołość. Szczególnym zjawiskiem jest obchodzenie świąt na wsiach, z dala od tłocznych miast.

Opieka zdrowotna:

Zagrożenie chorobami tropikalnymi jest stosunkowo niewielkie, jednak na wybrzeżu (głównie okolice Guayaquil) i w dżungli na wschodzie kraju występuje zagrożenie malarią i dengą. Wskazane są szczepienia przeciw żółtej febrze przy podróżach na obszary tropikalne. Okresowo występują lokalne epidemie cholery. Podczas podróży w wyżej położone regiony Ekwadoru (np. do Quito – ok. 2800 m n.p.m. ) u wielu osób występują objawy choroby wysokościowej (soroche): bóle głowy, brzucha, bezsenność czy nawet torsje. Ustają one na ogół po mniej więcej jednej dobie, jednakże osoby cierpiące na choroby układu krążenia powinny skonsultować się z lekarzem przed podjęciem podróży w Andy. Sprawdzonym sposobem na złagodzenie efektu soroche jest przestrzeganie odpowiedniej diety (posiłki lekkostrawne, bez mięsa, mleka i alkoholu) w przeddzień i w pierwszych dniach pobytu w rejonie wysokogórskim oraz unikanie w pierwszych dniach pobytu wyczerpujących zajęć. W razie utrzymujacych się objawów należy skorzystać z tlenu (butle posiada praktycznie każdy hotel) i bezwzględnie skontaktować się z lekarzem.

Opieka lekarska jest ogólnie dostępna w miastach, jednak jej koszt w przypadku usług o europejskim standardzie jest relatywnie wysoki. Wizyta u lekarza ogólnego kosztuje ok. 100 USD, doba w szpitalu ok. 100 USD (bez zabiegów i leków).

Komunikacja:

Nie ma specjalnych ograniczeń, chociaż okresowo, na podróże do dżungli i na tereny zamieszkane przez ludność indiańską, potrzebne są specjalne zezwolenia władz. Istnieje niebezpieczeństwo porwań w rejonach graniczących z Kolumbią w północnej części kraju. Odradza się również podróże w rejony graniczące z Peru w Kordylierze Kondora, gdzie w latach 90. trwał konflikt zbrojny i dziś jeszcze można natrafić na miny przeciwpiechotne. Zaleca się ostrożność przy wyborze przewoźników autobusowych na trasach wewnętrznych ze względu na zły stan techniczny pojazdów i niebezpieczne górskie drogi. Ponieważ lotniska w Quito, Cuenca i Loja leżą wysoko w górach, zdarzają się duże opóźnienia ze względu na mgły; loty bywają też odwoływane. Połączenia z wyspami Galapagos obsługują porty lotnicze w Guayaquil i Quito, jako jedyne oferujące bezpośrednie loty do Europy i Ameryki Północnej.

Klimat:

Ekwador leży w strefie klimatu równikowego, jednakże ze względu na rzeźbę terenu klimat jest zróżnicowany. Na strefę wybrzeża dodatkowo ma wpływ zimny Prąd Peruwiański, który obmywa południową część ekwadorskiego wybrzeża. W strefie gór występuje piętrowość klimatyczna.

Temperatury na terenach nizinnych wynoszą od 24° do 28 °C, przy niewielkich dobowych wahaniach. Regiony leżące na samym południu kraju mają nieco większe amplitudy termiczne, związane z występowaniem bardziej suchego klimatu podrównikowego. Na terenach leżących powyżej 1 000 m n.p.m. temperatury są bardziej umiarkowane i wynoszą od 16° do 18°. W wyższych partiach gór, powyżej 2 500 m n.p.m., jest chłodno i średnie wartości termiczne wynoszą od 12° do 15 °C, ponadto na terenach górskich występują duże dobowe wahania temperatur. Na wysokościach powyżej 4 000 m n.p.m. temperatury są już bardzo niskie i średnia dobowa nie przekracza 10 °C.

Opady są bardzo zróżnicowane. Południowa części wybrzeża to obszar będący pod wpływem Prądu Peruwiańskiego, który nie przynosi opadów deszczu, a co za tym idzie – średnia roczna opadowa wynosi tam w granicach 400-500 mm. Niewielkie, jak na strefę równikową, są także opady w kotlinach śródgórskich. Północne regiony otrzymują średnio 1 300 mm, zaś południowe jedynie 400 mm. Większe opady występują we wschodniej części kraju. Wschodnie przedgórza Andów i Nizina Amazonki otrzymują średnia powyżej 2 000 mm rocznie, zaś największe opady notuje się na północnym krańcu wybrzeża ekwadorskiego. Rocznie spada tam do 3 000 mm deszczu. Śnieg pada jedynie wysoko w górach, powyżej 4 000 m n.p.m.

Placówka dyplomatyczna:

Polska nie posiada swojej ambasady w Ekwadorze.

Obywatele RP, udający się w podróż na terytorium tego kraju, podlegają kompetencjom Ambasady RP w Limie (Peru).

Ambasada RP w Limie:

Adres: Av. Salaverry 1978, Jesús María – Lima 11, Peru

E-mail: lima.amb.sekretariat@msz.gov.pl, lima@msz.gov.pl

Tel.: (00-51-1) 4713920 / 4713925 / 4714813

Tel. dyżurny (komórkowy) – należy używać tylko w sprawach nagłych i pilnych po godzinach pracy: (00-51) 999-400-552

 

GALAPAGOS – Obywatele RP mogą wjeżdżać bez wizy i przebywać na terytorium Ekwadoru do 30 dni. Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 6 miesięcy od daty wjazdu do Ekwadoru.

  • Quito – stolica Ekwadoru, kolonialna perła w Andach
  • Wyspa San Cristóbal – słynne żółwie słoniowe
  • Wyspa Santa Cruz i Stacja Badawcza Karola Darwina
  • Wyspa Isabela i Los Humedales
  • Wyspa Bartolome i snorkeling z pingwinami, lwami morskimi, żółwiami
UWAGI: Kalkulacja dla grupy min. 08 osób płacących. Kolejność zwiedzania może się zmienić. Program może ulec zmianom z powodu siły wyższej lub w wyniku obustronnego uzgodnienia. Ostateczne ceny biletów lotniczych z dnia wystawienia. Istnieje możliwość wprowadzenia zmian w cenach biletów wstępu oraz cenach wycieczek fakultatywnych.