Nasza wycieczka do Gwatemali czeka na Ciebie! Szczegóły tutaj.
Zgodnie biblijnym przekazem, Bóg pomieszał ludziom języki tak aby nie byli w stanie dokończyć budowy Wieży Babel. Historia biblijna odnosi się do rejonu bliskowschodniego ale czy przypadkiem w innych rejonach świata nie próbowano wybudować Wieży Babel?
Cywilizacje Mezoameryki to historia następujących po sobie kultur na obszarze Ameryki środkowej, mająca wspólne korzenie w cywilizacji Olmeków. Jedną z najbardziej fascynujących kultur Mezoameryki była cywilizacja Majów. Na obszarach dzisiejszej Gwatemal, Hondurasu, Belize i Meksyku w różnych okresach historycznych Majowie wybudowali duże ośrodki miejskie. Jednym z charakterystycznych elementów architektury majów były piramidy, oraz świątynie których wysokość sięgała nawet 70 metrów od podstawy do szczytu. Do dziś pozostałości wspaniałych świątyń, piramid, oraz dzielnic rezydencjalnych możemy zobaczyć w wielu miejscach Ameryki środkowej. Ruiny Tikal w okolicy miasta Flores w dzisiejszej Gwatemali znajduje się najwyższa świątynia cywilizacji majów.
Po wieży Babel nie pozostały nawet ruiny, za to do dziś na świecie ludzie posługują się ponad 6000. języków. W przypadku Cywilizacji majów sytuacja jest bardzo podobna. Wiele miasta zbudowanych przez Majów w okresie klasycznym ich cywilizacji (250 – 900 r n.e) zostaje w dosyć gwałtowny i zagadkowy sposób porzuconych około roku 900 n.e. Do dnia dzisiejszego nie udało się w jednoznaczny sposób stwierdzić jakie były przyczyny końca tak wspaniałej cywilizacji. Pomimo upadku państw miast, na obszarze Ameryki środkowej do dziś mieszkają potomkowie budowniczych piramid, którzy posługują się wieloma językami. Ponad 6,5 miliona mieszkańców Naszej Planety posługuję się językami należącymi do rodziny języków Majów. Na obszarze dzisiejszej Gwatemali Majowie stanową prawie połowę mieszkańców tego 16.milionowego kraju. Do chwili obecnej, w Gwatemali ludność posługuje się 22.językami z grupy Majów. W połowie XVI wieku konkwistadorzy przybyli z Półwyspu Iberyjskiego rozpoczęli proces przymusowej chrystianizacji i powolnego rugowanie języków i tradycji lokalnych. Proces ten nadal trwał po uzyskaniu niepodległości przez Gwatemalę na początku XIX wieku. Pomimo wielu wieków stopniowej utraty tożsamości językowej i kulturowej, języki Majów nadal są żywe a do dnia dzisiejszego można je nadal usłyszeć podróżując po Gwatemali. Języki Majów we współczesnej Gwatemali nie są jedynie domeną badaczy grup folklorystycznych i kulturowych tradycjonalistów. Wielu młodych ludzi posługuję się językami lokalnymi w tym również młodzi artyści. Jeśli ktoś nie miał okazji usłyszeć języków Majów na żywo, pozostaje podczas wizyty w Ameryce Środkowej internet, gdzie możemy znaleźć wielu artystów tworzących w jeżykach majów.
HIP- Hop w języku tz’utujil https://www.youtube.com/watch?v=q9bJ0CY9zOg, https://www.youtube.com/watch?v=DWtixOaXKjo.
Innym dobrym przykładem może być młoda gwatemalska artystka Sara Curruchich śpiewając w języku kaqchikel i po hiszpańsku.
https://www.youtube.com/watch?v=GXLBECYHtNw.
Ameryka Środkowa to jedne z najciekawszych rejonów nie tylko ze względu na pozostałości dawnych cywilizacji ale także ze względu na żywe dziedzictwo dawnych kultur i tradycji. Podczas wyjazdów do Ameryki Środkowej, do których gorąco zachęcam, warto zobaczyć wspaniałe zabytkami kultury jak ruiny dawnych cywilizacji. Napominajmy jednak o współczesności, języki i tradycje Majów nadal są żywe a potomków dawnych budowniczych wspaniałych świątyń nadal możemy spotkać w wielu rejonach Gwatemali. Podobnie jak w biblijnej opowieści, różnorodne języki, tradycje okazały się bardzie trwałe niż budowane z kamienia, wieże i piramidy.
Tekst i zdjęcie: Dawid Diduszko