W Indiach wszystko może być święte. Są święte góry, drzewa, zwierzęta i oczywiście rzeki. Na pierwszym miejscu wśród świętości jest rzeka Ganges, której wody zmywają z wiernych wszystkie grzechy obecnego i przeszłych wcieleń. W kilku miejscach kąpiel jest jednak bardziej święta niż gdzie indziej.

Kumbh Mela (Święto Dzbana) uchodzi za największe spotkanie ludzi w tym samym miejscu i celu w historii ludzkości. W mediach indyjskich na długo przed rozpoczęciem święta trwa wielka licytacja – prześcigają się w podawaniu coraz bardziej nieprawdopodobnej liczby potencjalnych uczestników. Zaczyna się od piętnastu milionów, a kończy na stu. W ciągu  trwania festiwalu grzechy kilkudziesięciu milionów pielgrzymów mają spłynąć do Zatoki Bengalskiej. Na święto przybywają, oprócz zwyczajnych pielgrzymów, wszyscy hinduscy święci, asceci, sadhu, nadzy sadhu, mędrcy jogini, fakirzy i wielu innych poszukiwaczy nirwany. W 2017 roku Kumbh Mela została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.

Maha Kumbh Mela

Święto Maha Kumbh Mela ma miejsce raz na 12 lat. Najbliższe będzie miało miejsce od 14 stycznia do 26 lutego 2025 r. Głównym rytuałem podczas Kumbh Mela są kąpiele. Kąpiele w świętej rzece zmywają grzechy i pozwalają odrodzić się wiernym na nowo. Podczas trwającego ponad miesiąc festiwalu, najważniejsze są 3 dni w których odbywają się główne kąpiele tak zwane „łaźnie królewskie”. Nam będzie dane uczestniczyć w trzeciej łaźni królewskiej. Trzecia łaźnia królewska przypada na święto bogini Saraswati – Basant Panchami, uznawane za pierwszy dzień wiosny.

__________________________________________________________________________________________________________________________________________