INDIE: udział w święcie Kumbh Mela
Taj Mahal i Waranasi
W Indiach wszystko może być święte. Są święte góry, drzewa, zwierzęta i oczywiście rzeki. Na pierwszym miejscu wśród świętości jest rzeka Ganges, której wody zmywają z wiernych wszystkie grzechy obecnego i przeszłych wcieleń. W kilku miejscach kąpiel jest jednak bardziej święta niż gdzie indziej.
Kumbh Mela (Święto Dzbana) uchodzi za największe spotkanie ludzi w tym samym miejscu i celu w historii ludzkości. W mediach indyjskich na długo przed rozpoczęciem święta trwa wielka licytacja – prześcigają się w podawaniu coraz bardziej nieprawdopodobnej liczby potencjalnych uczestników. Zaczyna się od piętnastu milionów, a kończy na stu. W ciągu trwania festiwalu grzechy kilkudziesięciu milionów pielgrzymów mają spłynąć do Zatoki Bengalskiej. Na święto przybywają, oprócz zwyczajnych pielgrzymów, wszyscy hinduscy święci, asceci, sadhu, nadzy sadhu, mędrcy jogini, fakirzy i wielu innych poszukiwaczy nirwany. W 2017 roku Kumbh Mela została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.
Maha Kumbh Mela
Święto Maha Kumbh Mela ma miejsce raz na 12 lat. Najbliższe będzie miało miejsce od 14 stycznia do 26 lutego 2025 r. Głównym rytuałem podczas Kumbh Mela są kąpiele. Kąpiele w świętej rzece zmywają grzechy i pozwalają odrodzić się wiernym na nowo. Podczas trwającego ponad miesiąc festiwalu, najważniejsze są 3 dni w których odbywają się główne kąpiele tak zwane „łaźnie królewskie”. Nam będzie dane uczestniczyć w trzeciej łaźni królewskiej. Trzecia łaźnia królewska przypada na święto bogini Saraswati – Basant Panchami, uznawane za pierwszy dzień wiosny.
__________________________________________________________________________________________________________________________________________
Program
Dzień 1 Warszawa – Delhi (-/-/-)
Wylot z Warszawy, przelot do Delhi.
Nocleg w Zone Connect by The Park**** lub w podobnym.
Dzień 2 Delhi (S/-/K)
Po śniadaniu czeka nas zwiedzanie największego w Indiach meczetu Jama Masjid. Następnie zobaczymy z zewnątrz Czerwony Fort- Lal Qila – jeden z cudów świata, który sam w sobie stanowił miasto królewskie. Następnie odwiedzimy Raj Ghat – miejsce kremacji zamordowanego w 1948 r. Mahatmy Gandhiego. Zobaczymy również Qutab Minar – minaret, którego budowa została rozpoczęta pod koniec XII wieku, prawdopodobnie w 1193 roku, zaraz po zdobyciu Delhi. Do najciekawszych zabytków należy żelazna kolumna z 4. wieku, na której nie ma śladu rdzy, mimo istnienia od 16. stuleci. Jak wyprodukowano taki okaz pozostaje zagadką. Wizyta przy grobowcu Humayuna (UNESCO), kompleks budowli i miejsce ostatniego spoczynku Humayuna (1508–1556), władcy Indii z dynastii Wielkich Mogołów.
Nocleg w Zone Connect by The Park**** lub w podobnym.
Dzień 3 Waranasi (S/-/K)
Przelot do Waranasi, które rozciąga się wzdłuż zachodniego brzegu Gangesu, w Północnych Indiach, w stanie Uttar Pradesh. Według legendy Waranasi zostało założone przez Śiwę. Miasto jest co roku odwiedzane przez miliony wiernych, gromadzących się na brzegu rzeki w celu rytualnych ablucji, mających na celu oczyszczenie się z grzechów. Zakwaterowanie w hotelu. Następnie udamy się nad brzeg Gangesu skąd z poziomu łodzi będziemy podziwiać ceremonię Aarti. Kolacja.
Nocleg w Madin Hotel**** lub w podobnym.
Dzień 4 Waranasi (S/-/K)
O wschodzie słońca rejs łodziami po świętej rzece Ganges oraz spacer po ghatach, gdzie Bramini oferują błogosławieństwo, żebracy proszą o jałmużnę, dając innym możliwość poprawienia swojej karmy; wreszcie na ghaty przybywają kondukty pogrzebowe, by dokonać kremacji zmarłych, którzy z tego najlepszego w Indiach miejsca udają się w swoją ostatnią podróż. Kontynuujemy spacer po starym mieście i podziwiamy Złotą Świątynię. Powrót do hotelu na śniadanie. Po śniadaniu dalsze zwiedzanie Varanasi. Przejazd do Sarnath, jednego z czterech najświętszych miejsc buddyzmu, w którym według tradycji, Budda Siakjamuni wygłosił swoje pierwsze kazanie na temat „Wprawienia w Ruch Koła Dharmy”. W III wieku p.n.e. staraniem nawróconego na buddyzm cesarza Aśoki, wzniesiono w Sarnath m.in. kompleks klasztorny, figurującą we współczesnym godle kolumnę oraz wysoką na 34 metry stupę Dhamekh. Kolacja.
Nocleg w Madin Hotel**** lub w podobnym.
Dzień 5 Waranasi – Prayagraj (S/-/K)
Po śniadaniu przejazd do Prayagraj (dawniej Allahbad). Prayagraj jest jednym z najświętszych miast Indii, to właśnie tutaj łączą się rzeki Ganges i Jamuna. Ulokowało się tutaj wiele aśramów, szkół jogi i innych duchowych praktyk. To właśnie tutaj, ponownie, po 12 latach, będzie miała miejsce Maha Kumbh Mela. Maha Kumbh Mela, integralna część tradycji indyjskiej, jest znana na całym świecie jako największe pokojowe zgromadzenie ludzi. Festiwal jest świadectwem ludzkiego dążenia do boskiego i duchowego wyzwolenia. Nocleg w namiotach hotelowych na terenie Allahbad. Kolacja wegetariańska.
Nocleg w Kumbh Village lub w podobnym.
Dzień 6 Maha Kumbh Mela (S/L/K)
Po śniadaniu odwiedzimy główne świątynie w Prayagraj. Następnie uczestnictwo w obchodach święta Kumbh Mela. Na święto przybywają, oprócz zwyczajnych pielgrzymów, wszyscy hinduscy święci, asceci, nadzy sadhu, mędrcy jogini, fakirzy i wielu innych poszukiwaczy nirwany. Kumbh Mela (Święto Dzbana) uchodzi za największe spotkanie ludzi w tym samym miejscu i celu w historii ludzkości. W ciągu trwania festiwalu grzechy kilkudziesięciu milionów pielgrzymów mają spłynąć do Zatoki Bengalskiej. Kolacja wegetariańska.
Nocleg w Kumbh Village lub w podobnym.
Dzień 7 Maha Kumbh Mela (S/L/K)
Dalsze uczestnictwo w obchodach święta Kumbh Mela. To niepowtarzalna okazja dla fotografów. Głównym rytuałem podczas Kumbh Mela są kąpiele. Kąpiele w świętej rzece zmywają grzechy i pozwalają odrodzić się wiernym na nowo. Podczas trwającego ponad miesiąc festiwalu, najważniejsze są 3 dni w których odbywają się główne kąpiele tak zwane „łaźnie królewskie”. Nam będzie dane uczestniczyć w trzeciej łaźni królewskiej. Trzecia łaźnia królewska przypada na święto bogini Saraswati – Basant Panchami, uznawane za pierwszy dzień wiosny. Nocleg w namiotach hotelowych na terenie Allahbad. Kolacja wegetariańska.
Nocleg w Kumbh Village lub w podobnym.
Dzień 8 Prayagraj – Lucknow (S/-/K)
Po śniadaniu przejazd do Lucknow, które jest stolicą stanu Uttar Pradesh.
Nocleg w Fairfield by Marriott****lub w podobnym.
Dzień 9 Lucknow (S/-/K)
Zwiedzanie miasta. Zobaczymy bajkowe mauzoleum Chota Imambara, wieżę zegarową oraz ogromną bramę wjazdową do miasta – Rumi Darwaza. Następnie zwiedzimy zbudowany przez Asaf-ud-Daula w 1784 roku kompleks świątynny Bara Imambara.
Nocleg w Fairfield by Marriott****lub w podobnym.
Dzień 10 Lucknow – Agra (S/-/K)
Przejazd do Agry. Po przyjeździe zwiedzanie Agry. Zwiedzimy Czerwony Fort, w którym przez 9 lat do swojej śmierci przebywał budowniczy Taj Mahal – szach Dżehan, więziony przez swojego syna, który sam ogłosił się cesarzem imperium. Budowę Fortu rozpoczął cesarz Akbar w 1565 roku. Jego masywne mury rozciągają się na długości 2,5 km i są otoczone fosą o szerokości ponad 10 metrów. Fort jest tak naprawdę miastem w mieście.
Nocleg w Grand Mercure Agra**** lub w podobnym.
Dzień 11 Taj Mahal – Delhi (S/-/K)
Dalsze zwiedzanie Agry – to właśnie tutaj znajduje się uznawany za najpiękniejszy na świecie gmach – Taj Mahal. Wcześnie rano, o wschodzie słońca czeka nas Zwiedzanie Taj Mahal – symbolu Indii, rozpoznawalnego na całym świecie na podstawie tylko jednego obrazu. Powrót do hotelu na śniadanie. Po śniadaniu przejazd do Delhi. Ostatnie chwile na zachwyt tym bajkowym miastem i zakupy.
Nocleg w Zone Connect by The Park**** lub w podobnym.
Dzień 12 Delhi – Warszawa (-/-/-)
Transfer na lotnisko. Przelot do Warszawy.
Informacje
Indie
Warto wiedzieć
Banki i wymiana pieniędzy
walutę można wymienić na lotniskach, w hotelach, upoważnionych bankach. Banki są czynne przeważnie od poniedziałku do piątku w godzinach od 10.00 do 14.00, soboty w godzinach od 10.00 do 12.00.
Komunikacja
- Samolot – największy przewoźnik to Indian Airlines obsługuje 59 miast oraz oferuje połączenia z sąsiadującymi państwami. Działa także sporo niewielkich lokalnych linii lotniczych.
- Pociąg – podróż koleją jest często wolniejsza niż autobusem (w porze deszczowej, niektóre pociągi nie kursują z powodu powodzi) Pociąg to znakomity środek transportu gdy czeka nas długa podróż. Aby ułatwić korzystanie z przewozów kolejowych, w większych miastach działają sieci komunikacji podmiejskiej.
- Autobus – dobry środek transportu, gdy planujemy krótką podróż. Gdy planujemy dłuższą podróż autobusem możemy skorzystać z możliwości zarezerwowania miejsc w autobusie, dotyczy to tylko kursów ekspresowych i deluxe. Trzeba wiedzieć również, że na niektórych dworcach, do kasy ustawiają się osobno kobiety i osobno mężczyźni.
Poczta
główne urzędy pocztowe otwarte są w dni powszednie od godziny 10.00 do 17.00 i w soboty rano.
Porady i zwyczaje
Kuchnia
kuchnia indyjska nie jest jednorodna. Na południu spożywa się przede wszystkim potrawy wegetariańskie oraz duże ilości ryżu i curry. Na północy popularne są wypieki mączne i potrawy mięsne. Panuje tu zakaz spożywania mięsa krowiego (krowy uznawane są za święte zwierzęta). Najbardziej popularne dania główne: zupa z fasolki mung, kuleczki robione z sera i warzyw podawane w sosie kremowym, ziemniaki z curry, mięso ze szpinakiem.
Napoje
bardzo popularna w Indiach jest herbata nosząca nazwę masala chai, oprócz niej, szczególnie na południu Indii, pija się lassi – orzeźwiający napój przygotowany z jogurtu, mleka i wody różanej z dodatkiem kardamonu lub kminu. Mówiąc o napojach należy wspomnieć o sokach z bananów i mango.
W restauracji
warto wystrzegać się ostrych przypraw w posiłkach. Trzeba o tym każdorazowo uprzedzić kelnera przy składaniu zamówienia. W Indiach jada się prawą ręką, często maczając ichni chleb (chapati, roti) w przypominających sosy daniach.
Fotografowanie
w Indiach jest zakaz fotografowania w miejscach kultu religijnego, hinduskie kobiety i święci starcy raczej nie pozwalają się fotografować, dzieci i starsze kobiety zgadzają się na zrobienie zdjęcia, zwykle za drobną opłatą. Jeśli chcemy fotografować zaklinacza kobry powinniśmy wcześniej ustalić cenę.
Religia i kultura
Większość mieszkańców Indii wyznaje Hinduizm, ale duża grupa to wyznawcy Islamu (hinduiści ok. 80,5%, muzułmanie 13,4%, chrześcijanie 2,3%, sikhowie 1,84%, buddyści 0,76%, dźiniści 0,4%).
Święta
Hinduskie święta opierają się na kalendarzu księżycowym, dlatego też przypadają w różnych terminach. Tabele religijnych dni świątecznych przygotowuje India Meteorological Department i publikuje w The Indian Astronomical Ephemeris.
- Diwali – Dipawali obchodzone między końcem września a początkiem listopada; najważniejsze święto w całych Indiach, podczas tego święta wszyscy hindusi, niezależnie od wyznawanej religii, wystawiają przed dom zapalone lampki oliwne, jako symbol zwycięstwa światła nad ciemnością i dobra nad złem .
- Durga-pudża – święto obchodzone każdego roku przez dziewięć dni, na przełomie września i października. W trakcie tego święta oddaje się cześć bogini, a następnie przenosi się ją w korowodzie nad rzekę i topi. Durga jest utożsamiana z córką, która wyszła z domu na skutek zamążpójścia i tylko raz w roku może odwiedzić swoją rodzinę. To święto jest szczególnie obchodzone jest przez kobiety.
- Holi – święto wiosennego zrównania dnia i nocy, w pełnię księżyca (luty-marzec), kojarzone z odejściem zimy.
- Pongal – w połowie stycznia, trwające cztery dni obchodzone jest święto końca zbiorów.
- Dżanamastami – święto urodzin Kriszny (przełom sierpnia/września).
Placówki dyplomatyczne
Ambasada RP w New Delhi
Chanakyapuri, 50-M Shanti Path
New Delhi 110021
tel. (00 91 11) 414 96 900
fax: (00 91 11)268 71 914
www.newdelhi.polemb.net
e-mail: Konsulat Generalny RP w Mumbaju
Manavi Apartments, 2nd Fl., 36, B.G. Kher Mag
Malatura Hill, Mumbaj 400 006
tel. (00 91 22) 2363 3863 do 4, (00 11 22) 2363 3663
fax: (00 91 22) 2363 3376, (00 11 22) 2363 4601
e-mail: Konsulat RP w Kalkucie
Konsul Honorowy, Mohan Goenka (jęz.: hindi, angielski)
Emami Tower’, 8th Floor, 687 Anandapur, EM Bypass
Kolkata-700 107, India
tel. (0091-33) 6613-62-64
fax: (0091-33) 6613-68-00, 6613-64-00
e-mail: ,
Terminy i ceny
29.01 – 09.02.2025 r.2730 EUR + bilet lotniczy
Cena obejmuje
- przelot wewnętrzny na trasie Delhi/Waranasi
- 08 noclegów w hotelach 4* według miejscowej kategorii
- 03. noclegi w namiocie hotelowym z prywatną łazienką
- wyżywienie wg programu (10 śniadań, 02 lunche, 10 kolacji)
- prywatne transfery i przejazdy podczas zwiedzania
- udział w obchodach święta Kumbh Mela
- rejs łodziami po świętej rzece Ganges o wschodzie słońca
- rejs łodziami po świętej rzece Ganges podczas ceremonii Aarti
- wycieczki i atrakcje zgodnie z programem,
- bilety wstępu do zwiedzanych obiektów,
- lokalnych/licencjonowanych przewodników z j. angielskim podczas realizacji programu
- opiekę pilota/tłumacza ze strony Łachmański Travel do wyłącznej dyspozycji grupy
- wymagane podatki i opłaty rządowe w Indiach
- ubezpieczenie KL 200 000 EUR (w tym choroby przewlekłe), NNW 100 000 zł i bagaż 1 000 zł
Cena nie obejmuje
- przelotu na trasie Warszawa/Delhi/Warszawa (możliwość kupna biletu za pośrednictwem Biura)
- wydatków osobistych, napiwków, ewentualnych opłat za filmowanie i fotografowanie,
- innych posiłków oraz napojów do lunchów i kolacji
- składki na TFG i TFP – 26 zł/os,
- wizy do Indii: koszt ok. 50 USD + ewentualne pośrednictwo Biura 100 PLN.,
- ewentualnej dopłaty do pokoju 1-osobowego 920 EUR
Wizy
INDIE – Wiza jest wymagana. Formalności należy dopełnić przed wyjazdem. Od sierpnia 2015 możliwe jest dopełnienie procedury wizowej w formie elektronicznej – evisa.
Atrakcje
- Delhi – tętniąca życiem stolica Indii
- Agra i Tadź Mahal – najpiękniejszy budynek świata