Wycieczki do Indii: Sikkim I Bengal Zachodni
Nosorożec indyjski i tygrys bengalski: wycieczka do Indii
Indie: wyprawa do Sikkim. Sikkim – to stan w Indiach, najmniejszy (zaraz po Goa) pod względem powierzchni, sąsiadujący z Nepalem, Bhutanem i Chinami. Jego wizytówką jest różnorodność krajobrazu, roślinności, klimatu i kultur.
Bez wątpienia jest to jeden z najpiękniejszych stanów w Indiach, ukryty w cieniu Himalajów. Malowniczy krajobraz tworzą tu niezliczone górskie rzeki i strumienie, ryżowe doliny oraz urozmaicona flora i fauna. Dominującą religią jest buddyzm – co skutkuje mnóstwem wspaniałych, starych klasztorów, ozdobionych freskami religijnymi oraz statuami Buddy. W czasie wycieczki zwiedzimy także sąsiadujący stan – Bengal Zachodni – rozciągający się na południe, aż do Zatoki Bengalskiej. Tu dużą atrakcją jest Park Narodowy Jaldapara – z jedną z największych populacji nosorożca indyjskiego. Okolice Dardżylingu oferują natomiast przepiękną scenerię plantacji herbacianych, gajów pomarańczowych i ogrodów kardamonowych.
Więcej zdjęć z naszej wycieczki do Indii znajdą Państwo w naszej fotorelacji. Zapraszamy!
Indie: wyprawa do Sikkim i Bengalu Zachodniego to propozycja dla prawdziwych Globtroterów!!!
Program
Dzień 1 Warszawa – Kalkuta (-/-/-)
Wylot z Warszawy, przelot do Kalkuty.
Dzień 2 Kalkuta (-/-/K)
Przylot do Kalkuty, transfer do hotelu, zakwaterowanie, nocleg. Po śniadaniu zwiedzanie miasta. 200 lat świetności miasta to zabytki w stylu wiktoriańskim i neogotyckim: kościoły, bulwary, budowla Victoria Memorial i budynki mieszkalne. Tu nastąpiło odrodzenie sztuki bengalskiej, tu tworzył poeta Rabin Tagore…tu powstał ruch reformatorski, powstawały wyższe uczelnie. W 1911 roku zapadła decyzja a przeniesieniu stolicy do New Delhi. Urok Kalkuty to kosmopolityczna atmosfera, eleganckie restauracje i sklepy przy Park Street, Majdanem z Victoria Memorial i wioska garncarzy Kumartuli. Wizyta w Świątyni Bogini Kali (Kali Temple) – legenda głosi, że upadł tu palec żony Śiwy, której ciało pociął na kawałki Wisznu. W świątyni złowrogiej Kali składa się codziennie w ofierze kilka kóz, żeby zaspokoić jaj krwiożerczy głód i uprosić o nie czynienie zła. Jak na ironie w sąsiednim budynku mieści się szpital Matki Teresy.
Dzień 3 Siliguri – Salugara – Jaldapara (S/-/K)
Przelot do Siliguri i przejazd (Trasa ok. 145 km – czas przejazdu ok. 4 godz.) w kierunku Parku Narodowego Jaldapara. Po drodze przystanek przy klasztorze Salugara.
Dzień 4 Jaldapara – Buxa (S/-/K)
Spotkanie z dziką przyrodą u podnóży wschodnich Himalajów – zwiedzanie Parku Narodowego Jaldapara. Tu występuje jedna z największych populacji nosorożca indyjskiego. W parku występuje bogactwo wielu gatunków egzotycznych roślin, ptaków i zwierząt. Następnie wizyta w rezerwacie tygrysów – Buxa.
Dzień 5 Bokar – Mirik (S/-/K)
Przejazd (Trasa ok. 185 km – czas przejazdu ok. 7 godz.) do Mirik leżącego na szlaku w kierunku miasta Darjeeling, w przepięknej scenerii pól herbacianych, gajów pomarańczowych i plantacji kardamonu. Zobaczymy majestatyczny klasztor Bokar.
Dzień 6 Darjeeling (S/-/K)
Przejazd (Trasa ok. 50 km – czas przejazdu ok. 2 godz.) do Darjeeling, miasteczka założonego przez Brytyjczyków jako sanatorium w połowie XIX w. Dziś zamieszkują je typowi indyjscy górale: Lepczowie, Bhutia, Gurkhowie, Bhutańczycy i Tybetańczycy. Podejdziemy na Wzgórze Obserwacyjne, by podziwiać piękne widoki gór i dolin oraz zobaczyć świątynię Mahakali. Wizyta w Happy Valley Tea Estate, gdzie zwiedzimy plantację i poznamy proces produkcyjny herbaty. Po południu czas wolny.
Dzień 7 Namchi – Yuksom (S/-/K)
Wczesnym rankiem przejazd na Wzgórze Tygrysie, bo tylko o świcie jest szansa (przy dobrej pogodzie i widoczności) zobaczyć łańcuch najwyższych szczytów Himalajów: Kangciendzongę, Lhotse, Mount Everest. Po śniadaniu wyjazd w kierunku Sikkimu (Trasa ok. 130 km – czas przejazdu ok. 6 godz.), do Yuksom. Żeby móc przekroczyć granicę, trzeba mieć specjalne pozwolenie. Postój na granicy dla uzyskania odpowiednich pieczątek. Dojazd do Namchi, przystanek przy Samdruptse, gdzie wznosi się ogromny posąg Padmasambhawy – Guru Rinpoczego. Wizyta w Solophok Chardham, kompleksie, nad którym góruje ogromna statua Śiwy. Przejazd do Yuksom.
Dzień 8 Yuksom – Ravangla (S/-/K)
Zwiedzanie leżącego w zachodnim Sikkimie – Yuksom. To miejsce koronacji w 1641r. pierwszego czogjala Sikkimu i pierwsza stolica Sikkimu. Zobaczymy Norbugang, miejsce koronacji, gdzie w kamieniu widać odcisk stopy jednego z trzech lamów dokonujących koronacji. Zobaczymy też klasztor Dubdi. Przejazd (Trasa ok. 60 km – czas przejazdu ok. 2 godz.) do Ravangla.
Dzień 9 Ravangla – Ralang – Gantok (S/-/K)
Wizyta w Buddha Park. Przejazd do klasztoru Ralang, który zobaczymy w dwóch odsłonach: nowy, wybudowany przez Gjaltsaba Rinpocze i stary z XVI – XVII w. Przejazd (Trasa ok. 70 km – czas przejazdu ok. 2,5 godz.) do Gantok.
Dzień 10 Gantok – Lingdum (S/-/K)
Zwiedzanie Gantok, stolicy Sikkimu. Wizyta w Namgyal Institute of Tibetology, z jego bardzo bogatą kolekcją tybetańskich ksiąg i obiektów sakralnych. Zobaczymy buddyjski klasztor Enchey oraz klasztor Lingdum nieopodal wioski Ranka.
Dzień 11 Rumtek – Gantok (S/-/K)
Przejazd do klasztoru Rumtek, wybudowanego przez XVI Karmapę, głowę szkoły kagju buddyzmu tybetańskiego. Zobaczymy klasztor, a w nim m.in. złotą stupę z prochami XVI Karmapy. Wizyta w Himalayan Zoological Park, w którym można zobaczyć wiele gatunków zwierząt typowych dla tych terenów, m.in. czerwone pandy – symbol Sikkimu. Spacer w okolicy dawnego pałacu królewskiego, gdzie w latach 50. XX w. rząd Tybetu trzymał część skarbca z pałacu Potala.
Dzień 12 Tushi – Phudong – Labrang – Lachen (S/-/K)
Wyjazd (Trasa ok. 120 km – czas przejazdu ok. 6 godz.) do Lachen. Po drodze odwiedzimy piękne klasztory: Phudong i Labrang.
Dzień 13 Dolina Chopta – Lachung (S/-/K)
Udamy się do wysuniętej najdalej na północ Sikkimu, Doliny Chopta. Dalej turyści nie są już wpuszczani. Przejazd do Lachung, dawniej ważnego punktu na szlaku handlowym między Tybetem i Sikkimem. To również punkt wypadowy do Doliny Yumthang.
Dzień 14 Lachung (S/-/K)
Przejazd do niezwykle malowniczej Doliny Yumthang, zwanej „doliną kwiatów”. Szczególnie piękna jest tu wiosna, kiedy w dolinie rozkwita tysiące kwiatów. Wizyta w klasztorze Lachung z 1880r., należącym do szkoły ningma buddyzmu tybetańskiego.
Dzień 15 Lachung – Gantok (S/-/K)
Przejazd (Trasa ok. 120 km – czas przejazdu ok. 6 godz.) do Gantok. Po przyjeździe do Gantok czas wolny.
Dzień 16 Siliguri – Kalkuta (S/-/K)
Przejazd (Trasa ok. 125 km – czas przejazdu ok. 5 godz.) do Siliguri. Przelot samolotem do Kalkuty. Przerwa tranzytowa. W nocy odlot do Europy.
Dzień 17 Kalkuta – Warszawa (S/-/-)
Przelot do Warszawy.
Informacje
Indie
Warto wiedzieć
Banki i wymiana pieniędzy
walutę można wymienić na lotniskach, w hotelach, upoważnionych bankach. Banki są czynne przeważnie od poniedziałku do piątku w godzinach od 10.00 do 14.00, soboty w godzinach od 10.00 do 12.00.
Komunikacja
- Samolot – największy przewoźnik to Indian Airlines obsługuje 59 miast oraz oferuje połączenia z sąsiadującymi państwami. Działa także sporo niewielkich lokalnych linii lotniczych.
- Pociąg – podróż koleją jest często wolniejsza niż autobusem (w porze deszczowej, niektóre pociągi nie kursują z powodu powodzi) Pociąg to znakomity środek transportu gdy czeka nas długa podróż. Aby ułatwić korzystanie z przewozów kolejowych, w większych miastach działają sieci komunikacji podmiejskiej.
- Autobus – dobry środek transportu, gdy planujemy krótką podróż. Gdy planujemy dłuższą podróż autobusem możemy skorzystać z możliwości zarezerwowania miejsc w autobusie, dotyczy to tylko kursów ekspresowych i deluxe. Trzeba wiedzieć również, że na niektórych dworcach, do kasy ustawiają się osobno kobiety i osobno mężczyźni.
Poczta
główne urzędy pocztowe otwarte są w dni powszednie od godziny 10.00 do 17.00 i w soboty rano.
Porady i zwyczaje
Kuchnia
kuchnia indyjska nie jest jednorodna. Na południu spożywa się przede wszystkim potrawy wegetariańskie oraz duże ilości ryżu i curry. Na północy popularne są wypieki mączne i potrawy mięsne. Panuje tu zakaz spożywania mięsa krowiego (krowy uznawane są za święte zwierzęta). Najbardziej popularne dania główne: zupa z fasolki mung, kuleczki robione z sera i warzyw podawane w sosie kremowym, ziemniaki z curry, mięso ze szpinakiem.
Napoje
bardzo popularna w Indiach jest herbata nosząca nazwę masala chai, oprócz niej, szczególnie na południu Indii, pija się lassi – orzeźwiający napój przygotowany z jogurtu, mleka i wody różanej z dodatkiem kardamonu lub kminu. Mówiąc o napojach należy wspomnieć o sokach z bananów i mango.
W restauracji
warto wystrzegać się ostrych przypraw w posiłkach. Trzeba o tym każdorazowo uprzedzić kelnera przy składaniu zamówienia. W Indiach jada się prawą ręką, często maczając ichni chleb (chapati, roti) w przypominających sosy daniach.
Fotografowanie
w Indiach jest zakaz fotografowania w miejscach kultu religijnego, hinduskie kobiety i święci starcy raczej nie pozwalają się fotografować, dzieci i starsze kobiety zgadzają się na zrobienie zdjęcia, zwykle za drobną opłatą. Jeśli chcemy fotografować zaklinacza kobry powinniśmy wcześniej ustalić cenę.
Religia i kultura
Większość mieszkańców Indii wyznaje Hinduizm, ale duża grupa to wyznawcy Islamu (hinduiści ok. 80,5%, muzułmanie 13,4%, chrześcijanie 2,3%, sikhowie 1,84%, buddyści 0,76%, dźiniści 0,4%).
Święta
Hinduskie święta opierają się na kalendarzu księżycowym, dlatego też przypadają w różnych terminach. Tabele religijnych dni świątecznych przygotowuje India Meteorological Department i publikuje w The Indian Astronomical Ephemeris.
- Diwali – Dipawali obchodzone między końcem września a początkiem listopada; najważniejsze święto w całych Indiach, podczas tego święta wszyscy hindusi, niezależnie od wyznawanej religii, wystawiają przed dom zapalone lampki oliwne, jako symbol zwycięstwa światła nad ciemnością i dobra nad złem .
- Durga-pudża – święto obchodzone każdego roku przez dziewięć dni, na przełomie września i października. W trakcie tego święta oddaje się cześć bogini, a następnie przenosi się ją w korowodzie nad rzekę i topi. Durga jest utożsamiana z córką, która wyszła z domu na skutek zamążpójścia i tylko raz w roku może odwiedzić swoją rodzinę. To święto jest szczególnie obchodzone jest przez kobiety.
- Holi – święto wiosennego zrównania dnia i nocy, w pełnię księżyca (luty-marzec), kojarzone z odejściem zimy.
- Pongal – w połowie stycznia, trwające cztery dni obchodzone jest święto końca zbiorów.
- Dżanamastami – święto urodzin Kriszny (przełom sierpnia/września).
Placówki dyplomatyczne
Ambasada RP w New Delhi
Chanakyapuri, 50-M Shanti Path
New Delhi 110021
tel. (00 91 11) 414 96 900
fax: (00 91 11)268 71 914
www.newdelhi.polemb.net
e-mail: Konsulat Generalny RP w Mumbaju
Manavi Apartments, 2nd Fl., 36, B.G. Kher Mag
Malatura Hill, Mumbaj 400 006
tel. (00 91 22) 2363 3863 do 4, (00 11 22) 2363 3663
fax: (00 91 22) 2363 3376, (00 11 22) 2363 4601
e-mail: Konsulat RP w Kalkucie
Konsul Honorowy, Mohan Goenka (jęz.: hindi, angielski)
Emami Tower’, 8th Floor, 687 Anandapur, EM Bypass
Kolkata-700 107, India
tel. (0091-33) 6613-62-64
fax: (0091-33) 6613-68-00, 6613-64-00
e-mail: ,
Terminy i ceny
oferta dostępna na indywidualne zamówienie dla grupy 8-12 osób
Cena obejmuje
- przelot samolotami rejsowymi na trasie Warszawa/Kalkuta/Warszawa,
- 02 przeloty wewnętrzne (Kalkuta/Siliguri/Kalkuta,
- wiza wjazdowa,
- noclegi w hotelach 3*/4*; w regionach plemiennych noclegi w bazie o standardzie podstawowym – jedyna dostępna opcja w tych miejscach (dopłata do pokoju 1-os. 694 USD),
- wyżywienie wg programu (S-śniadanie, O-obiad, K-kolacja)
- transfery i przejazdy podczas zwiedzania,
- zgodę na wjazd do Sikkimu,
- wycieczki i atrakcje zgodnie z programem,
- bilety wstępu do zwiedzanych obiektów,
- usługi lokalnych przewodników,
- pilota/tłumacza ze strony B.P. Łachmański Travel,
- opłata wjazdowa do Indii oraz lokalne podatki i opłaty rządowe,
- opłata wylotowa,
- ubezpieczenie KL i NNW w SIGNAL IDUNA Polska Towarzystwo Ubezpieczeń S.A. 01-208 Warszawa, ul. Przyokopowa 31.
Cena nie obejmuje
- innych posiłków oraz napojów do obiadów i kolacji
- wycieczek fakultatywnych
- napiwków
- wydatków osobistych
- opłat za filmowanie i fotografowanie
- obowiązkowej składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny – 13 zł/os.
Wizy
INDIE – Wiza jest wymagana. Formalności należy dopełnić przed wyjazdem. Od sierpnia 2015 możliwe jest dopełnienie procedury wizowej w formie elektronicznej – eTV . Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 12 miesięcy od daty uzyskania wizy.
Atrakcje
- Kalkuta – kosmopolityczna stolica Bengalu Zachodniego, miasto Matki Teresy
- Dzika przyroda u podnóża Himalajów – Park Narodowy Jaldapara – jedna z największych populacji nosorożca indyjskiego
- Rezerwat tygrysów w Buxa
- Dardżyling – malownicza sceneria plantacji herbacianych, gajów pomarańczowych i ogrodów kardamonowych
- Gangtok – stolica Sikkimu
- Wizyta w Himalayan Zoological Park i spotkanie z pandami czerwonymi, będącymi symbolem Sikkimu
- Yumthang – „Dolina Kwiatów” i klasztor Lachung
- Wspaniałe widoki najwyższych szytów Himalajów
Galeria
Lokalizacja
Uwagi
Kalkulacja dla grupy min. 12 osób płacących. Kolejność zwiedzania może się zmienić. Program może ulec zmianom z powodu siły wyższej lub w wyniku obustronnego uzgodnienia. Ostateczne ceny biletów lotniczych z dnia wystawienia. Istnieje możliwość wprowadzenia zmian w cenach biletów wstępu i wizy wjazdowej.Autor programu: F. Majkowski