17 dni INDIE
INDIE: Sikkim i Bengal Zachodni - wyprawa

Wycieczki do Indii: Sikkim I Bengal Zachodni

Nosorożec indyjski i tygrys bengalski: wycieczka do Indii

Indie: wyprawa do Sikkim. Sikkim – to stan w Indiach, najmniejszy (zaraz po Goa) pod względem powierzchni, sąsiadujący z Nepalem, Bhutanem i Chinami. Jego wizytówką jest różnorodność krajobrazu, roślinności, klimatu i kultur.

Bez wątpienia jest to jeden z najpiękniejszych stanów w Indiach, ukryty w cieniu Himalajów. Malowniczy krajobraz tworzą tu niezliczone górskie rzeki i strumienie, ryżowe doliny oraz urozmaicona flora i fauna. Dominującą religią jest buddyzm – co skutkuje mnóstwem wspaniałych, starych klasztorów, ozdobionych freskami religijnymi oraz statuami Buddy. W czasie wycieczki zwiedzimy także sąsiadujący stan – Bengal Zachodni – rozciągający się na południe, aż do Zatoki Bengalskiej. Tu dużą atrakcją jest Park Narodowy Jaldapara – z jedną z największych populacji nosorożca indyjskiego. Okolice Dardżylingu oferują natomiast przepiękną scenerię plantacji herbacianych, gajów pomarańczowych i ogrodów kardamonowych.

Więcej zdjęć z naszej wycieczki do Indii znajdą Państwo w naszej fotorelacji. Zapraszamy!

Indie: wyprawa do Sikkim i Bengalu Zachodniego to propozycja dla prawdziwych Globtroterów!!! 

Wylot z Warszawy, przelot do Kalkuty.
Przylot do Kalkuty, transfer do hotelu, zakwaterowanie, nocleg. Po śniadaniu zwiedzanie miasta. 200 lat świetności miasta to zabytki w stylu wiktoriańskim i neogotyckim: kościoły, bulwary, budowla Victoria Memorial i budynki mieszkalne. Tu nastąpiło odrodzenie sztuki bengalskiej, tu tworzył poeta Rabin Tagore…tu powstał ruch reformatorski, powstawały wyższe uczelnie. W 1911 roku zapadła decyzja a przeniesieniu stolicy do New Delhi. Urok Kalkuty to kosmopolityczna atmosfera, eleganckie restauracje i sklepy przy Park Street, Majdanem z Victoria Memorial i wioska garncarzy Kumartuli. Wizyta w Świątyni Bogini Kali (Kali Temple) - legenda głosi, że upadł tu palec żony Śiwy, której ciało pociął na kawałki Wisznu. W świątyni złowrogiej Kali składa się codziennie w ofierze kilka kóz, żeby zaspokoić jaj krwiożerczy głód i uprosić o nie czynienie zła. Jak na ironie w sąsiednim budynku mieści się szpital Matki Teresy.
Przelot do Siliguri i przejazd (Trasa ok. 145 km – czas przejazdu ok. 4 godz.) w kierunku Parku Narodowego Jaldapara. Po drodze przystanek przy klasztorze Salugara.
Spotkanie z dziką przyrodą u podnóży wschodnich Himalajów – zwiedzanie Parku Narodowego Jaldapara. Tu występuje jedna z największych populacji nosorożca indyjskiego. W parku występuje bogactwo wielu gatunków egzotycznych roślin, ptaków i zwierząt. Następnie wizyta w rezerwacie tygrysów – Buxa.
Przejazd (Trasa ok. 185 km – czas przejazdu ok. 7 godz.) do Mirik leżącego na szlaku w kierunku miasta Darjeeling, w przepięknej scenerii pól herbacianych, gajów pomarańczowych i plantacji kardamonu. Zobaczymy majestatyczny klasztor Bokar.
Przejazd (Trasa ok. 50 km – czas przejazdu ok. 2 godz.) do Darjeeling, miasteczka założonego przez Brytyjczyków jako sanatorium w połowie XIX w. Dziś zamieszkują je typowi indyjscy górale: Lepczowie, Bhutia, Gurkhowie, Bhutańczycy i Tybetańczycy. Podejdziemy na Wzgórze Obserwacyjne, by podziwiać piękne widoki gór i dolin oraz zobaczyć świątynię Mahakali. Wizyta w Happy Valley Tea Estate, gdzie zwiedzimy plantację i poznamy proces produkcyjny herbaty. Po południu czas wolny.
Wczesnym rankiem przejazd na Wzgórze Tygrysie, bo tylko o świcie jest szansa (przy dobrej pogodzie i widoczności) zobaczyć łańcuch najwyższych szczytów Himalajów: Kangciendzongę, Lhotse, Mount Everest. Po śniadaniu wyjazd w kierunku Sikkimu (Trasa ok. 130 km – czas przejazdu ok. 6 godz.), do Yuksom. Żeby móc przekroczyć granicę, trzeba mieć specjalne pozwolenie. Postój na granicy dla uzyskania odpowiednich pieczątek. Dojazd do Namchi, przystanek przy Samdruptse, gdzie wznosi się ogromny posąg Padmasambhawy – Guru Rinpoczego. Wizyta w Solophok Chardham, kompleksie, nad którym góruje ogromna statua Śiwy. Przejazd do Yuksom.
Zwiedzanie leżącego w zachodnim Sikkimie - Yuksom. To miejsce koronacji w 1641r. pierwszego czogjala Sikkimu i pierwsza stolica Sikkimu. Zobaczymy Norbugang, miejsce koronacji, gdzie w kamieniu widać odcisk stopy jednego z trzech lamów dokonujących koronacji. Zobaczymy też klasztor Dubdi. Przejazd (Trasa ok. 60 km – czas przejazdu ok. 2 godz.) do Ravangla.
Wizyta w Buddha Park. Przejazd do klasztoru Ralang, który zobaczymy w dwóch odsłonach: nowy, wybudowany przez Gjaltsaba Rinpocze i stary z XVI - XVII w. Przejazd (Trasa ok. 70 km – czas przejazdu ok. 2,5 godz.) do Gantok.
Zwiedzanie Gantok, stolicy Sikkimu. Wizyta w Namgyal Institute of Tibetology, z jego bardzo bogatą kolekcją tybetańskich ksiąg i obiektów sakralnych. Zobaczymy buddyjski klasztor Enchey oraz klasztor Lingdum nieopodal wioski Ranka.
Przejazd do klasztoru Rumtek, wybudowanego przez XVI Karmapę, głowę szkoły kagju buddyzmu tybetańskiego. Zobaczymy klasztor, a w nim m.in. złotą stupę z prochami XVI Karmapy. Wizyta w Himalayan Zoological Park, w którym można zobaczyć wiele gatunków zwierząt typowych dla tych terenów, m.in. czerwone pandy – symbol Sikkimu. Spacer w okolicy dawnego pałacu królewskiego, gdzie w latach 50. XX w. rząd Tybetu trzymał część skarbca z pałacu Potala.
Wyjazd (Trasa ok. 120 km – czas przejazdu ok. 6 godz.) do Lachen. Po drodze odwiedzimy piękne klasztory: Phudong i Labrang.
Udamy się do wysuniętej najdalej na północ Sikkimu, Doliny Chopta. Dalej turyści nie są już wpuszczani. Przejazd do Lachung, dawniej ważnego punktu na szlaku handlowym między Tybetem i Sikkimem. To również punkt wypadowy do Doliny Yumthang.
Przejazd do niezwykle malowniczej Doliny Yumthang, zwanej „doliną kwiatów”. Szczególnie piękna jest tu wiosna, kiedy w dolinie rozkwita tysiące kwiatów. Wizyta w klasztorze Lachung z 1880r., należącym do szkoły ningma buddyzmu tybetańskiego.
Przejazd (Trasa ok. 120 km – czas przejazdu ok. 6 godz.) do Gantok. Po przyjeździe do Gantok czas wolny.
Przejazd (Trasa ok. 125 km – czas przejazdu ok. 5 godz.) do Siliguri. Przelot samolotem do Kalkuty. Przerwa tranzytowa. W nocy odlot do Europy.

Indie

Stolica: Nowe Delhi
Największe miasta: Bombaj, Delhi, Bangalore, Kalkuta, Madras, Hajdarabad, Pune, Surat, Kanpur, Lucknow
Język urzędowy: hindi (pomocniczy język angielski)
Waluta: 1 rupia indyjska = 100 pajs (paisa) (INR)
Ludność: 1147996000 osób
Strefa czasowa: czas polski +4,5h
Podział administracyjny: Indie dzielą się na 28 stanów i 7 terytoriów (6związkowych i jedno stołeczne).

Informacje praktyczne

Szczepienia
nie występują szczególne zagrożenia sanitarno – epidemiologiczne, choć można liczyć się ze wzrostem zachorowań na malarię i dengę. W niektórych rejonach wskazane jest przyjmowanie leków przeciwmalarycznych. Nie są wymagane żadne szczepienia. Zalecane to szczepienia przeciw żółtaczce typu A i B, tężcowi, durowi brzusznemu i polio.

Lekarze
dostęp do opieki medycznej zależy od miejsca pobytu. W rządowych szpitalach, większość usług jest darmowa, nawet dla turystów. Szpitale i lekarze prywatni pobierają opłaty za usługi, około kilkaset rupii.

Apteki
pracownicy aptek posiadają podstawową wiedzę medyczną i często potrafią pomóc w niektórych dolegliwościach. Nawet w najmniejszym indyjskim mieście działa przynajmniej jedna dobrze zaopatrzona apteka

Numer pogotowia: 102

Wymagania wizowe/ przepisy celne
przy wjeździe do Indii konieczna jest wiza. Wjazd do Indii powinien nastąpić przed upływem 6 miesięcy od daty wystawienia wizy, wymagany okres ważności paszportu to 12 miesięcy.
Przykładowo, przewożone towary uznaje się za przeznaczone do użytku osobistego, jeżeli nie przekraczają ustalonych limitów:

 • upominki o wartości do 100 USD
 • 200 szt. papierosów
 • 1 l mocnego alkoholu

Wwożenie aparatów fotograficznych, komputerów i telefonów komórkowych jest odnotowywane w paszportach przez urząd celny. Z Indii nie wolno wywozić: antyków (przedmioty mające ponad 100 lat), skorup żółwi, wyrobów z kości słoniowej, skór zwierząt.

Informacje MSZ

Ważne:
Zanim podejmiesz decyzję o wyjeździe, sprawdź aktualne informacje konsularne na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych pod tym linkiem ! Strona MSZ podaje najświeższe doniesienia, ograniczenia bądź zalecenia dla turystów zamierzających udać się w podróż. Jeśli istnieje jakakolwiek sprzeczność pomiędzy danymi publikowanymi na naszym portalu, a informacjami podawanymi przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, proszę przyjąć informację MSZ jako bardziej aktualną.

Warto wiedzieć

Banki i wymiana pieniędzy
walutę można wymienić na lotniskach, w hotelach, upoważnionych bankach. Banki są czynne przeważnie od poniedziałku do piątku w godzinach od 10.00 do 14.00, soboty w godzinach od 10.00 do 12.00.

Komunikacja

 •  Samolot – największy przewoźnik to Indian Airlines obsługuje 59 miast  oraz oferuje połączenia z sąsiadującymi państwami. Działa także sporo  niewielkich lokalnych linii lotniczych.
 •  Pociąg – podróż koleją jest często wolniejsza niż autobusem (w porze  deszczowej, niektóre pociągi nie kursują z powodu powodzi) Pociąg to  znakomity środek transportu gdy czeka nas długa podróż. Aby ułatwić  korzystanie z przewozów kolejowych, w większych miastach działają  sieci komunikacji podmiejskiej.
 •  Autobus – dobry środek transportu, gdy planujemy krótką podróż. Gdy  planujemy dłuższą podróż autobusem możemy skorzystać z możliwości  zarezerwowania miejsc w autobusie, dotyczy to tylko kursów ekspresowych i  deluxe. Trzeba wiedzieć również, że na niektórych dworcach, do kasy  ustawiają się osobno kobiety i osobno mężczyźni.

Poczta
główne urzędy pocztowe otwarte są w dni powszednie od godziny 10.00 do 17.00 i w soboty rano.

Porady i zwyczaje

Kuchnia
kuchnia indyjska nie jest jednorodna. Na południu spożywa się przede wszystkim potrawy wegetariańskie oraz duże ilości ryżu i curry. Na północy popularne są wypieki mączne i potrawy mięsne. Panuje tu zakaz spożywania mięsa krowiego (krowy uznawane są za święte zwierzęta). Najbardziej popularne dania główne: zupa z fasolki mung, kuleczki robione z sera i warzyw podawane w sosie kremowym, ziemniaki z curry, mięso ze szpinakiem.

Napoje
bardzo popularna w Indiach jest herbata nosząca nazwę masala chai, oprócz niej, szczególnie na południu Indii, pija się lassi – orzeźwiający napój przygotowany z jogurtu, mleka i wody różanej z dodatkiem kardamonu lub kminu. Mówiąc o napojach należy wspomnieć o sokach z bananów i mango.

W restauracji
warto wystrzegać się ostrych przypraw w posiłkach. Trzeba o tym każdorazowo uprzedzić  kelnera przy składaniu zamówienia. W Indiach jada się prawą ręką, często maczając ichni chleb (chapati, roti) w przypominających sosy daniach.

Fotografowanie
w Indiach jest zakaz fotografowania w miejscach kultu religijnego, hinduskie kobiety i święci starcy raczej nie pozwalają się fotografować, dzieci i starsze kobiety zgadzają się na zrobienie zdjęcia, zwykle za drobną opłatą. Jeśli chcemy fotografować zaklinacza kobry powinniśmy wcześniej ustalić cenę.

Religia i kultura

Większość mieszkańców Indii wyznaje Hinduizm, ale duża grupa to wyznawcy Islamu (hinduiści ok. 80,5%, muzułmanie 13,4%, chrześcijanie 2,3%, sikhowie 1,84%, buddyści 0,76%, dźiniści 0,4%).

Święta

Hinduskie święta opierają się na kalendarzu księżycowym, dlatego też przypadają w różnych terminach. Tabele religijnych dni świątecznych przygotowuje India Meteorological Department i publikuje w The Indian Astronomical Ephemeris.

 • Diwali –  Dipawali obchodzone między końcem września a początkiem listopada; najważniejsze święto w całych Indiach, podczas tego święta wszyscy hindusi, niezależnie od wyznawanej religii, wystawiają przed dom zapalone lampki oliwne, jako symbol zwycięstwa światła nad ciemnością i dobra nad złem .
 • Durga-pudża –  święto obchodzone każdego roku przez dziewięć dni, na przełomie września i października. W trakcie tego święta oddaje się cześć bogini, a następnie przenosi się ją w korowodzie nad rzekę i topi. Durga jest utożsamiana z córką, która wyszła z domu na skutek zamążpójścia i tylko raz w roku może odwiedzić swoją rodzinę. To święto jest szczególnie obchodzone jest przez kobiety.
 • Holi –  święto wiosennego zrównania dnia i nocy, w pełnię księżyca (luty-marzec), kojarzone z odejściem zimy.
 • Pongal –  w połowie stycznia, trwające cztery dni obchodzone jest święto końca zbiorów.
 • Dżanamastami  – święto urodzin Kriszny (przełom sierpnia/września).

Placówki dyplomatyczne

Ambasada RP w New Delhi
Chanakyapuri, 50-M Shanti Path
New Delhi 110021
tel. (00 91 11) 414 96 900
fax: (00 91 11)268 71 914
www.newdelhi.polemb.net
e-mail: newdelhi.amb.sekretariat@msz.gov.pl
Konsulat Generalny RP w Mumbaju
Manavi Apartments, 2nd Fl., 36, B.G. Kher Mag
Malatura Hill, Mumbaj 400 006
tel. (00 91 22) 2363 3863 do 4, (00 11 22) 2363 3663
fax: (00 91 22) 2363 3376, (00 11 22) 2363 4601
e-mail: mumbaj.kg.sekretariat@msz.gov.pl
Konsulat RP w Kalkucie
Konsul Honorowy, Mohan Goenka (jęz.: hindi, angielski)
Emami Tower’, 8th Floor, 687 Anandapur, EM Bypass
Kolkata-700 107, India
tel. (0091-33) 6613-62-64
fax: (0091-33) 6613-68-00, 6613-64-00
e-mail: pol_con_kol@emamigroup.com, emami@vsnl.com

INDIE – Wiza jest wymagana. Formalności należy dopełnić przed wyjazdem. Od sierpnia 2015 możliwe jest dopełnienie procedury wizowej w formie elektronicznej – eTV (https://indianvisaonline.gov.in/visa/tvoa.html). Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 12 miesięcy od daty uzyskania wizy.

 • Kalkuta – kosmopolityczna stolica Bengalu Zachodniego, miasto Matki Teresy
 • Dzika przyroda u podnóża Himalajów – Park Narodowy Jaldapara – jedna z największych populacji nosorożca indyjskiego
 • Rezerwat tygrysów w Buxa
 • Dardżyling – malownicza sceneria plantacji herbacianych, gajów pomarańczowych i ogrodów kardamonowych
 • Gangtok – stolica Sikkimu
 • Wizyta w Himalayan Zoological Park i spotkanie z pandami czerwonymi, będącymi symbolem Sikkimu
 • Yumthang – „Dolina Kwiatów” i klasztor Lachung
 • Wspaniałe widoki najwyższych szytów Himalajów
Kalkulacja dla grupy min. 12 osób płacących. Kolejność zwiedzania może się zmienić. Program może ulec zmianom z powodu siły wyższej lub w wyniku obustronnego uzgodnienia. Ostateczne ceny biletów lotniczych z dnia wystawienia. Istnieje możliwość wprowadzenia zmian w cenach biletów wstępu i wizy wjazdowej.

Autor programu: F. Majkowski