16 dni MONGOLIA I BAJKAŁ
ROSJA - MONGOLIA: Jezioro Bajkał i skarby Mongolii

Wycieczka do Mongolii

Mongolia i Bajkał - Magia bezkresów

Jezioro Bajkał i skarby Mongolii

Mongolia – niezwykłe królestwo Czyngis-chana

Mongolia to olbrzymie przestrzenie, mekka dla miłośników koni i nieskrępowanej wolności oraz żywej, namacalnej historii. Podczas wycieczki do Mongolii ukojenie znajdzie każdy, kto jest spragniony ciszy i oderwania się od codzienności.

Mongolia daje możliwość zetknięcia się z prawie nietkniętym przez współczesność stylem życia. Dlaczego? Dlatego, że tutaj czas się zatrzymał… Dlatego też przyjeżdżając z Europy na wycieczki do Mongolii, oprócz odległości, pokonujesz także czas. Przenosisz się o całe stulecia w przeszłość, mogąc na miejscu zobaczyć na własne oczy świat i ludzi – takich, jakimi byli przed kilkuset laty.

Ponadto Pustynia Gobi to jedna z największych i najbardziej spektakularnych atrakcji turystycznych Mongolii. Urozmaicony krajobraz z górami, stepami i malowniczymi wydmami przyciąga amatorów prawdziwej przygody. Po drodze można spotkać wielbłądy i osady gościnnych nomadów, a nad głową zobaczyć szybującego sępa i orła stepowego. Wyprawy na Pustynię Gobi organizował amerykański odkrywca i paleontolog Roy Chapman Andrews. Jako pierwszy na świecie odkrył tutaj jaja dinozaura. Postać amerykańskiego badacza była pierwowzorem dla postaci filmowego Indiany Jonesa.

Jezioro Bajkał – poznaj perłę Syberii

Bajkał to jezioro w Azji, położone na Syberii. Po pierwsze jest ono najgłębszym jeziorem na świecie (największa głębia 1637 metrów – znajduje się w jego środkowej części, niedaleko wyspy Olchon). Po drugie jezioro Bajkał pod względem powierzchni jest drugim jeziorem w Azji i ósmym na świecie. Długość Bajkału wynosi 664,6 km., a maksymalna szerokość 88,6 km. Co daje łączną powierzchnię 31471 km2. Dlatego też nie ma jeziora które dorównałoby mu w objętości wód. Szacuje się, że w Bajkale znajduje się ok. 23 000 km3 wody (to tyle co w Morzu Bałtyckim). Stanowi to około 20% zasobów słodkiej wody pitnej, zgromadzonych w jeziorach na Ziemi.

Wycieczka Jezioro Bajkał i skarby Mongolii to część naszej azjatyckiej oferty. Dla osób, które od bezkresnych stepów wolą tętniące życiem aglomeracje proponujemy wycieczki do Chin. Cokolwiek wybierzesz, możesz być pewien, że podróż z Łachmański Travel będzie wyprawą Twoich marzeń!

Zbiórka na lotnisku w Warszawie. Wylot do Rosji.
Przylot do Irkucka, stolicy Syberii Wschodniej i miasta nieodłącznie związanego z historią polskich zesłańców. Po śniadaniu zwiedzanie śródmieścia z zabytkowymi cerkwiami, polskim kościołem oraz oryginalną drewnianą zabudową, tworzącą niepowtarzalną atmosferę Irkucka. Po obiedzie wyjazd do położonej nad Bajkałem Listwianki i zakwaterowanie w pensjonacie. Następnie odwiedzimy centralny rynek, a także zobaczymy lodołamacz „Angara” i zaporę irkuckiej hydroelektrowni. Wizyta w Muzeum Bajkalskim, które odkryje przed nami tajemnice „Świętego Morza Syberii”. Kolacja I nocleg w hotelu.
Po śniadaniu popłyniemy w rejs wzdłuż zabytkowej trasy Kolei Krugobajkalskiej obok skalistych wybrzeży Bajkału. W najatrakcyjniejszych miejscach będziemy przybijać do brzegu, spacerować przez tunele i cieszyć się wspaniałymi widokami. Zatrzymamy się też na obiad u miejscowej gospodyni. W drodze powrotnej do Irkucka zatrzymamy się w skansenie Talcy, prezentującym tradycyjną architekturę Syberii Wschodniej: warownię, zabudowę wiejską i miejską oraz buriackie jurty. Po przybyciu do miasta kolacja, zakwaterowanie w hotelu i wieczorny spacer.
Po śniadaniu przejazd na wyspę Olchon. Zakwaterowanie w syberyjskich domach, a następnie spacer do Skały Szamanki, uważanej przez wyznawców szamanizmu za jedno z 9 najświętszych miejsc Azji. Kolacja i nocleg.
Całodniowa wycieczka przez malownicze stepy północnej części Olchonu. Po drodze m.in. odwiedzimy osadę Piesczanaja (ruchome wydmy; miejsce dawnego łagru stalinowskiego), zatrzymamy się na skalistych przylądkach Trzej Bracia i Choboj oraz w urokliwej dolince Uzury nad brzegiem Bajkału. Spróbujemy też ugotowanej na ognisku uchy ze świeżo złowionych omuli. Kolacja i nocleg w syberyjskich domach.
Po śniadaniu rejs po jeziorze Bajkał. Przepłyniemy obok półwyspu Święty Nos, Zatoki Barguzińskiej i wpłyniemy do przystani w miejscowości Ust-Barguzin. Po zakwaterowaniu u gospodarzy i obfitej domowej kolacji spacery po najbardziej romantycznej plaży Bajkału.
Po śniadaniu przejazd do Ułan Ude – stolicy Republiki Buriacji. Zakwaterowanie w hotelu. Następnie zwiedzanie miasta: wizyta w XVIII-wiecznym Soborze Strieteńskim, największa na świecie głowa Lenina, Carskie Wrota, deptak, cerkiew Hodegetrii. Następnie wizyta w klasztorze, który stanowi centrum Burjackiego, jak i Rosyjskiego buddyzmu (Iwolginski Datsan). Kolacja i nocleg w hotelu.
Dzisiaj po śniadaniu wyruszamy w stronę granicy z Mongolią. Po drodze wizyta w Tarbagataju u zabajkalskich starowierców, których kultura niematerialna jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zwiedzimy tam muzeum-lapidarium i odbudowaną cerkiew oraz wysłuchamy koncertu tradycyjnych ruskich pieśni w unikatowym polifonicznym wykonaniu. Następnie powrót do Ulan Ude i nocny przejazd pociągiem Kolei Transsyberyjskiej do Mongolii.
Nad ranem przybycie do Ułan-Bator i transfer do hotelu. Po śniadaniu przejazd do Parku Narodowego Tereldż, po drodze zatrzymamy się aby zobaczyć ogromny 30 metrowy żelazny monument Chingis Khana na Koniu, a z umieszczonego na jego głowie tarasu widokowego będziemy podziwiać tamtejszy krajobraz. Dalszy przejazd do Parku Tereldż znanego z pięknych formacji skalnych i Żółwiej Góry. Następnie zwiedzanie parku – zobaczymy między innymi mieszczący się w górach klasztor buddyjski Aryabal. Po obiedzie powrót do Ułan Bator i zwiedzanie miasta. W programie: Gandan, główny klasztor buddyjski, Plac Sukhebator z jego monumentalnym budynkiem parlamentu i pomnikiem Chingis Khana. Kolacja i nocleg w hotelu.
Po śniadaniu przejazd do dawnej stolicy Mongolii – Karakorum. Położona nad rzeką Orchon dawna stolica imperium została założona w 1220 roku przez Chingis Khana. Zwiedzanie miasta w tym ruin zamku oraz klasztoru Erdene Zuu. Tego dnia odwiedzimy również muzeum historyczne Karakorum. Kolacja i nocleg w jurtach.
Przejazd przez wąwóz przy górach Delger Khangai nad rzeką Ongi do ruin dwóch klasztorów buddyjskich o wspólnej nazwie Ongin Khid, które w czasach przedkomunistycznych były największymi klasztorami w Mongolii. Zwiedzanie klasztorów, kolacja i nocleg w jurtach.
Po śniadaniu ruszymy ku płonącym klifom Bayanzag. Przejazd w miejsce gdzie amerykańscy paleontolodzy odnaleźli kości i jaja dinozaurów które żyły na ziemi 160 milionów lat temu. Zachód słońca przy czerwono-pomarańczowych klifach Bayanzag. Kolacja i nocleg w jurtach.
Rano po śniadaniu ruszamy poprzez gobijskie pustkowia. Po drodze przystanek przy rozległych wydmach Molcog Els, Wizyta u rodziny prowadzącej koczowniczy tryb życia, gdzie poznamy obyczaje ludzi mieszkających na tych surowych terenach. Możliwość przejażdżki na wielbłądzie. Następnie czeka nas piesza wycieczka nad tak zwany Wąwóz Sępów, po drodze zatrzymamy się również na wcześniej przygotowany piknik. Dno wąwozu pokryte jest przez cały rok śniegiem i skute lodem. Kolacja i nocleg w jurtach.
Tego dnia dotrzemy do Tsagan Suvarga. To niesamowite formacje klifów sięgające nawet do 30 m wysokości. Następnie dojedziemy do miejsca odkrycia datowanych na okres brązu petroglifów przedstawiających ludzi polujących na dzikie zwierzęta. Jest to jedno z najcenniejszych miejsc archeologicznych tego typu na świecie. Kolacja i nocleg w jurtach.
Po śniadaniu przejazd do stolicy Mongolii – Ułan Bator. Zakwaterowanie w hotelu. Wieczorem czeka nas niezwykle widowiskowy koncert Narodowego Zespołu Pieśni I Tańca. Pożegnalna kolacja i nocleg w hotelu.
Po śniadaniu – wykwaterowanie z pokojów, transfer na lotnisko i przelot do Warszawy.

MONGOLIA

Stolica: Ułan Bator (Ulaanbaatar)

Największe miasta: Ułan Bator, Erdenet, Darchan, Czojbalsan, Moron, Bajanchongor, Olgij, Chowd, Ulaangom.

Język urzędowy: francuski, malgaski

Waluta: tugrik (MNT)

Ludność: 2.755.000 osób

Strefa czasowa: w zachodniej Mongolii – czas polski +6h; we wschodniej Mongolii – czas polski +7h

Podział administracyjny: Mongolia jest podzielona na 21 ajmaków (odpowiedniki województw) i 1 miasto wydzielone Ułan Bator (stolica kraju). Ajmaki dzielą się na somony (odpowiedniki powiatów).

Przepisy wjazdowe:

Wiza jest wymagana. Formalności należy dopełnić przed podróżą, w Ambasadzie Mongolii w Warszawie. Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 6 miesięcy od daty wjazdu do Mongolii.

Przepisy celne:

Nie ma ograniczeń dotyczących wwozu, wymiany i wywozu pieniędzy. Przy wjeździe wypełnia się deklarację celną, w której należy podać ilość posiadanych środków pieniężnych i wwożone przedmioty wartościowe. Nie ma żadnych szczególnych ograniczeń celnych odbiegających od powszechnie przyjętych standardów. Obłożony restrykcjami jest natomiast wywóz dzieł sztuki lub przedmiotów zabytkowych, jeśli nie mają one certyfikatu wystawionego przez uprawniony do sprzedaży punkt państwowy (np. Muzeum Narodowe w Ułan Bator, sklepy wolnocłowe, antykwariaty itp.).

Opieka zdrowotna:

Szczepienia nie są obowiązkowe. Zaleca się szczepienia przeciw żółtaczce typu A i B, ewentualnie przeciw wściekliźnie oraz tyfusowi, gdy planowana jest wyprawa w teren. W Mongolii zdarzają się zachorowania na żółtaczkę (typu A, B i C), robaczyce, a także zatrucia pokarmowe i biegunki, których przyczyną może być żywienie się w przypadkowych zakładach gastronomicznych, szczególnie w okresie letnim. W lecie zdarzają się zachorowania na cholerę oraz wirusowe zapalenie opon mózgowych. Występuje zagrożenie wirusem HIV. Ze względu na różnice wysokości (przeciętnie 1300-1600 m n.p.m.) dłuższe pobyty mogą być szkodliwe dla osób cierpiących na zaburzenia układu krążenia i układu oddechowego. W Mongolii nie należy pić wody nieprzegotowanej; trzeba uważać na spożywane u gościnnych gospodarzy mleko, kumys oraz mięso. Poziom świadczonej opieki zdrowotnej jest bardzo niski. Placówki medyczne istnieją tylko w większych miastach. Uzyskanie szybkiej pomocy w sytuacjach nagłych w terenie jest praktycznie niemożliwe. W Ułan Bator doba w szpitalu wraz ze standardowymi zabiegami kosztuje przeciętnie 50-70 USD; na prowincji może to być kwota o 20-25% niższa. Można korzystać z usług lekarzy tradycyjnej medycyny mongolskiej (zioła, akupunktura, akupresura, masaże).

Religia i obyczaje:

Dominującą religią w Mongolii jest buddyzm tybetański (53%). Spora część społeczeństwa przyznaje się do ateizmu (38,6%). Wyznawcy islamu stanowią 3%, szamanizmu 2,9%, chrześcijaństwa 2,1%, innych religii 0,4%.

Komunikacja:

Całe terytorium Mongolii jest dostępne dla cudzoziemców. Jedynie przebywanie w 30-kilometrowej strefie przygranicznej wymaga uzyskania specjalnego zezwolenia mongolskiej straży granicznej. Można je uzyskać w komendzie straży granicznej w Ułan Bator lub w jej terenowych oddziałach w ajmakach (miasta wojewódzkie). Zezwolenie wydawane jest na podstawie podania, za którego rozpatrzenie pobierana jest opłata w wysokości 25 tys. MNT. Załatwienie formalności związanych z uzyskaniem zezwolenia na legalne przebywanie w strefie przygranicznej trwa przeciętnie około trzech dni. Największe ograniczenia w podróżowaniu po kraju powodują: zły stan dróg, skromny transport drogowy, braki w zaopatrzeniu w niektóre podstawowe artykuły. Kierowcy i piesi powinni zachować szczególną ostrożność na ulicach z uwagi na nierespektowanie przepisów ruchu drogowego przez miejscowych użytkowników dróg.

Klimat:

Klimat Mongolii, w związku z położeniem w głębi kontynentu, jest surowy, zaliczany do klimatu umiarkowanego o typie kontynentalnym. Lato jest tutaj bardzo gorące (temperatury powyżej +30°C), natomiast zima bardzo mroźna (poniżej -30°C). Opady atmosferyczne występują tutaj niezwykle rzadko (około 300 mm rocznie), większość opadów rocznych przypada na dwa miesiące – od połowy czerwca do połowy sierpnia – czego wynikiem jest nie wiosenna, lecz letnia wegetacja. Zima jest z małą pokrywą śnieżną albo prawie bez pokrywy śnieżnej. Tylko największe rzeki nie zamarzają do dna. Czasem zimą może przyjść ocieplenie, pokrywa śnieżna po roztopieniu staje się lodem przy powrocie zimna, co powoduje tzw. dzud, kiedy bydło ginie bo zeszłoroczna trawa staje się niedostępna. W ciągu trzech kolejnych zim (1999, 2000, 2001) z powodu dzudu padły miliony sztuk bydła. Długość lata i zimy jest prawie taka sama (po ok. 5 miesięcy), a długość wiosny i jesieni jest bardzo krótka (po 1 miesiącu).

Placówka dyplomatyczna:

Polska nie posiada swojej ambasady na terytorium Mongolii.

Obywatele RP, podróżujący do tego kraju, podlegają kompetencjom Ambasady w Pekinie (Chiny).

Ambasada RP w Pekinie

Adres: 1 Ritan Rd. Beijing, China, Post code: 100600
E-mail: pekin.amb.sekretariat@msz.gov.pl

Tel.: +86 10 653 21 235 ext. 110

Telefon dyżurny – w sytuacji nagłych zdarzeń i wypadków, wymagających natychmiastowego kontaku z Konsulem, poza godzinami pracy Ambasady: +86 13 810 175 087

MONGOLIA – Wiza jest wymagana. Formalności należy dopełnić przed podróżą, w Ambasadzie Mongolii w Warszawie. Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 6 miesięcy od daty wjazdu do Mongolii.

 

ROSJA – Wiza jest wymagana. Formalności należy dopełnić przed podróżą. Należy w tym celu zarejestrować się i wypełnić formularz aplikacyjny w formie elektronicznej (http://visa.kdmid.ru), a następnie dostarczyć komplet dokumentów do Rosyjskiego Centrum Wizowego. Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 6 miesięcy od planowanej daty opuszczenia Federacji Rosyjskiej.

  • Średniowieczna stolica Karakorum
  • Skalne urwiska Pustyni Gobi
  • Śpiewające wydmy
  • Płonące Klify
  • Ułan Bator – metropolia kontrastów
  • Bajkał – najgłębsze jezioro na Ziemi
  • Irkuck – jedno z największych i najstarszych miast Syberii
  • Bajkał – najgłębsze jezioro na Ziemi
  • Irkuck – jedno z największych i najstarszych miast Syberii
Kalkulacja dla grupy min. 08.osób płacących. Kolejność zwiedzania może się zmienić. Program może ulec zmianom z powodu siły wyższej lub w wyniku obustronnego uzgodnienia. Ostateczne ceny biletów lotniczych z dnia wystawienia. Istnieje możliwość wprowadzenia zmian w cenach biletów wstępu i wizy wjazdowej.