9 dni JORDANIA
JORDANIA – zwiedzanie + wypoczynek nad Morzem Martwym i Morzem Czerwonym

Zwiedzanie i wypoczynek nad Morzem Czerwonym

JORDANIA – zwiedzanie i wypoczynek nad Morzem Czerwonym


Jordania wycieczka niezwykła

Jordania to miejsce tak antyczne jak i współczesne, tak bogate jak ubogie, tak prawdziwe jak i mistyczne. Ta mieszanka starożytności ze współczesnością w najlepszym wydaniu jest bezsprzecznie celem wycieczek wszystkich, którzy planują odkryć orient i jego zapierającą dech w piersiach historię. Podróż po Jordanii można uznać za skończoną dopiero gdy odwiedzi się zamki, pałace, teatry i świątynie wszystkich antycznych kultur, które istniały tu przez wieki. Jordania wycieczka czeka!

Ponadto więcej zdjęć z naszej wycieczki do Libanu znajdą Państwo w naszej fotorelacji. Zapraszamy!

Wylot z Warszawy, przelot do Ammanu.
Przylot do Ammanu, transfer do hotelu, nocleg. Po śniadaniu przejazd do miejscowości Um Qais – biblijnego kraju Gadareńczykow. Miasto Gadara wzmiankowane w Nowym Testamencie, było jednym z najwspanialszych miast Dekapolu. Zachowały się tu ruiny głównej ulicy handlowej, dwóch rzymskich teatrów, łaźni. Roztacza się stad piękny widok wzgórza Golan i jezioro Galilejskie. Przejazd do Ajlun i zwiedzanie zamku Qala at ar Rabad, zbudowanego w 1184 roku przez Izz ad - Din Usama – kuzyna Saladyna, do obrony przed krzyżowcami. Następnie wizyta w jednym z najstarszych meczetów Jordanii – Wielkim Meczecie. Postój przy wzgórzu Tell Mar Elias (przyjmuje się, że jest to miejsce narodzin biblijnego proroka Eliasza). Przejazd do Jerash, miasta założonego w czasach Aleksandra Wielkiego (IV w. p.n.e.). Do wielkiej świetności doszło w okresie rzymskim (I - III w.) i w czasach bizantyjskich (V -VI w.). Tu przebywali pierwsi apostołowie i istniała silna gmina chrześcijańska. Do miasta zwanego Pompejami Wschodu wchodzi się od Bramy Południowej. Bramy, ulice z resztkami kolumnady, owalne forum, ruiny dwóch teatrów, świątynia Zeusa i świątynia Artemidy (II w.), monumentalne schody i propyleje prowadzące do kompleksu świątyń, łaźnie i kościoły chrześcijańskie (V - VII w.) z mozaikami podłogowymi, zostawią niezatarte wspomnienia. Nocleg w Ammanie.
Wycieczka do pustynnych zamków wznoszonych przez kalifów z dynastii Omajjadów w VIII. Postój przy zamku Kharanah zbudowanym najprawdopodobniej z przeznaczeniem na karawanseraj. Przejazd do Amra - najbardziej znanego spośród pustynnych zamków (UNESCO), którego wnętrza zdobią freski. Wizyta w zamku Azraq. To forteca o dużym znaczeniu strategicznym ze względu na położenie przy oazie. Nocleg w Ammanie.
Po śniadaniu 3-godzinne zwiedzanie stolicy Jordanii, która wygląda niczym jakaś pustynna anomalia – powiększona betonowa kopia takich sławnych miast na pustyni, jak Timbuktu w Mali czy Agadez w Nigrze. Na stromych wzgórzach (dżabal) stoją ciasno jeden obok drugiego biało-szare, niemal identyczne sześciany domów. Ludzie żyją tu nieprzerwanie od co najmniej 5000 lat. Wzniesiony pierwotnie na siedmiu wzgórzach, tak jak Rzym, Amman (za czasów rzymskich zwany Filadelfią) zajmuje ich dziś aż dziewiętnaście. W programie: cytadela stąd widać całe miasto, teatr rzymski, wykuty w zboczu wzgórza na 6 tys. widzów, pałac Omajjadów. Następnie przejazd do Madaby i zwiedzenie kościoła św. Jerzego ze słynnymi bizantyjskimi mozaikami (mapa mozaikowa – najstarsza istniejąca mapa Palestyny z planem Jerozolimy z VI w. n.e.). Następnie przejazd na Górę Nebo, skąd Mojżesz spoglądał na Ziemię Świętą (przy dobrej pogodzie można zobaczyć stąd Jerycho i Jerozolimę). Po południu przejazd i nocleg w hotelu nad Morzem Martwym.
Pobyt nad Morzem Martwym, położonym 400 m. poniżej poziomu morza (najgłębsza depresja świata). Czas wolny i relaks w leczniczych wodach Morza Martwego. Nocleg w hotelu nad Morzem Martwym.
Przejazd Drogą Królewską przez wąwóz Mujib, będący jednym z najpiękniejszych miejsc Bliskiego Wschodu. Przejazd do doliny Al Kerak, nad którą góruje jeden z najlepiej zachowanych zamków krzyżowców na Bliskim Wschodzie. Kerak usytuowany na zboczu góry dominującej nad otaczającą ją doliną było twierdzą prawie nie do zdobycia. Zachowane ruiny fortyfikacyjne pochodzą z czasów Krzyżowców, którzy po zdobyciu miasta uczynili je jedną z najmocniejszych twierdz w Ziemi Świętej. Następnie przejazd do Wadi Rum, piaszczystą dolinę okoloną majestatycznymi nagimi skałami – jedną z największych atrakcji Jordanii. W plenerach Wadi Rum kręcono część zdjęć do filmu „Lawrance z Arabii”. Wyrastające z piasku skały czerwonego piaskowca ukształtowane przez działanie sił przyrody tworzą niezapomniany krajobraz. Safari samochodami terenowymi w niezapomnianej scenerii wąwozu. Nocleg w komfortowym obozie na pustyni Wadi Rum.
Śniadanie w obozie, następnie przejazd do Petry. To piękne, wyciosane w skale, „różanoczerwone” miasto, przez setki lat nie znane było zachodniemu światu, a dla podróżników przemierzających niegdyś starożytne szlaki, było kwitnącym ośrodkiem handlowym. Całodzienne zwiedzanie Petry - starożytnej stolicy Nabatejczyków. Wspaniałe, rzeźbione w skale budynki otoczonego wysokimi górami, były dostępne jedynie przez wąski przesmyk miasta. Petra została założona pod koniec II tysiąclecia p.n.e. Miasto zajmuje niedostępną skalną dolinę z jednym tylko wejściem. Ruiny Petry zostały odkryte w 1812r. przez J.L. Burckhardta. Zachował się tu wielki kompleks grobowców z I w. n.e. i świątynie wykute w skałach - boga Duszara, zwana Kasr el-Bint Fir'un (Zamek Córki Faraona) oraz Świątynia Uskrzydlonych Lwów (poświęcona prawdopodobnie bogini Atargatis). Z czasów rzymskich zachowały się resztki kolumnowej ulicy z bramą z I w. p.n.e. oraz teatru i term. Przejazd na górę Rajiff (1650 m n.p.m.) i bajkowy zachód słońca. Wieczorem przejazd do Akaby, zakwaterowanie w hotelu, kolacja i nocleg.
Dzień wolny na odpoczynek i korzystanie z kąpieli w Morzu Czerwonym.
Transfer na lotnisko w Ammanie, przelot do Warszawy.

JORDANIA

Powierzchnia: 88 794 km2
Stolica: Amman
Największe miasta: Amman, Zarqa, Irbid, Al Rusayfah, Al Quwaysimah
Język urzędowy: arabski
Waluta: dinar jordański (JOD)
Ludność: 6 3880 000 osób
Strefa czasowa: czas polski + 1h
Podział administracyjny: terytorium Jordanii podzielone 12 prowincji (muhafaz)

Szczepienia
Jordania nie wymaga obowiązkowych szczepień. Zalecane przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, durowi brzusznemu, błonicy i tężcowi.

Opieka medyczna
Opieka medyczna w większych miastach w Jordanii stoi na wysokim poziomie. Cena jednorazowej wizyty lekarskiej wynosi od 15 do 25 JOD, a dzienny pobyt w szpitalu od 20 do 100 JOD .Za usługi medyczne i leki płaci się oddzielnie.

Numer pogotowia: 191

Wymagania wizowe
Obywatele polscy podlegają obowiązkowi wizowemu . Wizy pobytowe pozwalają na jednokrotny wjazd na terytorium Jordanii. Obywatele polscy mogą otrzymać wizę na międzynarodowych przejściach granicznych, z wyjątkiem przejścia na moście Króla Husajna (Allenby Bridge). Są to wizy jednomiesięczne, z możliwością przedłużenia do 3 miesięcy.
Paszportu przy wjeździe musi posiadać co najmniej 3-miesięczny okres ważności.

Warto zobaczyć

• AMMAN: cytadela z VIII wieku, amfiteatr z II wieku z widownią mogącą pomieścić do 6 tys. widzów.
• MADABA: kościół św. Jerzego ze słynnymi bizantyjskimi mozaikami (mapa mozaikowa – najstarsza istniejąca mapa Palestyny z planem Jerozolimy z VI w. n.e.)
• DŻERASZ: .miasto założone w czasach Aleksandra Wielkiego (IV w. p.n.e.). miejsce pobytu pierwszych apostołów
• AKABA: ruiny kościoła bizantyjskiego z IV wieku
• PETRA: Chaznat al-Firaun zwana przez Beduinów „Skarbcem Faraona” – wykuta w skale piętrowa budowla powstała ok. I-II w. n.e.
• WADI RUM: piaszczysta dolina okolona majestatycznymi nagimi skałami
• MORZE MARTWE:  największa depresja na świecie,
• GÓRA NEBO: panorama i bizantyjskie sanktuarium
• AL KERAK: dolina z twierdzą Kerak – najlepiej zachowany na bliskim Wschodzie zamek Krzyżowców

Banki i wymiana pieniędzy
Walutę można wymieniać w kantorach lub w bankach. Karty kredytowe i płatnicze są akceptowane w hipermarketach, centrach handlowych, dużych hotelach. Obsługiwane karty: American Express, Visa, Diners Club i MasterCard.
Wiele mniejszych sklepów wciąż woli płatności gotówką w walucie jordańskiej,Jest ona także głównym środkiem płatniczym za zakupy dokonywane na lokalnych targowiskach. Banki są czynne w godzinach 08-15:00, oprócz piątku

Kuchnia
Tradycyjne dania kuchni jordańskiej to:

-falafele – kulki z ciecierzycy smażone na głębokim oleju w chlebie pita, podawane także korniszonami i natką pietruszki.
-kebab – to kawałki jagnięcego mięsa lub kurczaka pociętego w paseczki z różnymi dodatkami.
-mansafa – jagnię pieczone z aromatycznymi ziołami, podawane z ryżem, migdałami, nasionami sosny i orzechami.
-hummus – pasta z gotowanej ciecierzycy wymieszanej z tahiną, czosnkiem, cytryną i oliwą z oliwek.

Desery i słodycze są oparte głównie na miodzie i syropie oraz orzechach np. baklawa – ciasto z orzechami i miodem lub mushabak.

Napoje
W Jordani pije sie dużo herbaty, często z dodatkiem mięty i dużą ilością cukru. Kawa jest podawana najczęściej po turecku, w małych filiżankach i bardzo słodka. Tradycyjnym napojem jest ajran (jogurt wymieszany z wodą).

Pamiątki
Oprawione w srebro kamienie, czajniczki do herbaty, piasek pustyni zamknięty w fiolce (również piękne kompozycje piaskowe w małych butelkach) , wyroby ze złota, gobeliny i fajki wodne. Jedną z najpowszechniejszej przywożonych pamiątek są mozaiki, szczególnie powszechne w okolicach Madaby.

Bezpieczeństwo
Jordania jest krajem bezpiecznym i przyjaznym dla turystów. Zagrożenie przestępczością pospolitą nie jest duże. W okolicach meczetów – szczególnie podczas zgromadzeń na piątkową modlitwę – należy zachowywać się w sposób dyskretny. Miejscem, w którym może dochodzić do drobnych kradzieży i napadów jest centrum Ammanu. Zdarza się namolne nagabywanie turystek, więc panie powinny zachować szczególną ostrożność.

Obyczaje
– Jordańczycy to naród otwarty i gościnny, ale też ciekawski – wprost wypytują np. o życie osobiste, stan cywilny i ilość dzieci. Można szybko przełamać lody pokazując zdjęcia swojej rodziny, szczególnie pociech.
– Obowiązkiem jest, jak i winnych krajach arabskich, targowanie się. Często sprzedawcy częstują potencjalnego nabywcę herbatą lub kawą, jednak jej wypicie do niczego nie zobowiązuje.
– Źle widziane jest publiczne okazywanie sobie czułości przez pary.
– Nie wskazane jest także afiszowanie się alkoholem w miejscach publicznych, chociaż jest dostępny w każdym mieście.
– Ze względu na przestrzeganie miejscowych norm obyczajowych, polecamy zabranie bluzek zakrywających ramiona, dla Pań spódnic zakrywających kolana lub, dla Pań i Panów spodni tak zwanych rybaczek lub dłuższych.

Religia i kultura

W Jordanii głównymi wyznaniami są: sunnici (92%), chrześcijanie (ok. 6%), szyici i druzowie, buddyści

Święta:
• 1 stycznia – Nowy Rok
• 29 stycznia – Nowy Rok (Ras el Am), początek miesiąca Moharram
• 9 marca – Al Mawlid Annawabi: święto urodzin proroka Mahometa
• 22 marca – Dzień Ligii Państw Arabskich
• 1 maja – Święto Pracy
• 25 maja – Dzień Niepodległości
• 10 czerwca – Dzień Odrodzenia Arabskiego
• 21 lipca – Aid Al Isra’wa’l Mi’raj: wstąpienie proroka Mahometa do raju
• od 22 sierpnia – amadan: miesiąc postu
• od 21 września – Aid el Firt: trzydniowe święta na zakończenie Ramadanu
• 9 grudnia – Aid el Kabir: zakończenie najważniejszego okresu pielgrzymek do Mekki
• 25 grudnia – Boże Narodzenie

Placówki dyplomatyczne
Ambasada RP w Ammanie
No 3, Mahmoud Seif Al-Din Al-Irani Str.
P.O. Box 942050
Amman 11194
Tel.: (00-9626) 551 25 93, 551 25 94, 551 25 96
Faks: (00-9626) 551 25 95, 553 26 81
e-mail: amman.amb.sekretariat@msz.gov.pl

Konsulat RP w Akabie
Aqaba Gulf Hotel, Cornish Street
P.O. Box 1312, Aqaba, Jordan
Tel.: (00-962-3) 201-82-36
Fax: (00-962-3) 201-82-46
e-mail: mazen.kawar@petratours.com, mazen.kawar@Pttco.com

Klimat
Jordania leży w trzech strefach klimatycznych. Na północny zachodzie kraju panuje klimat podzwrotnikowy śródziemnomorski, w środkowej części kraju podzwrotnikowy kontynentalny, który na wschodzie ma wybitnie suchą odmianę. Na południu zaś leży strefa klimatu zwrotnikowego suchego.

Ukształtowanie terenu
Jordania w zdecydowanej większości położona jest na pustynnym płaskowyżu. Najwyższym wzniesieniem kraju jest Dżabal ar-Ramm masywie Dżabal asz-Szara, który ciągnie się z północy na południe. Depresja doliny Jordanu znajduje się , w ciągnącym się z północy na południe rowie tektonicznym Al- Ghaur.. W rowie położona jest największa depresja Jordanii – Morze Marwe.
Na wschodzie kraju rozciąga się równinna Pustynia Syryjska, która w części północnej jest pokryta odłamkami lawy bazaltowej. Na południu Jordania znajduje się górzysta Pustynia Południowa.

JORDANIA – Obywatele polscy podlegają obowiązkowi wizowemu . Wizy pobytowe pozwalają na jednokrotny wjazd na terytorium Jordanii. Obywatele polscy mogą otrzymać wizę na międzynarodowych przejściach granicznych, z wyjątkiem przejścia na moście Króla Husajna (Allenby Bridge). Są to wizy jednomiesięczne, z możliwością przedłużenia do 3 miesięcy.
Paszportu przy wjeździe musi posiadać co najmniej 3-miesięczny okres ważności.

  • Wadi Rum – najsłynniejsza pustynia w Jordanii
  • Zachwycająca Petra
  • Wypoczynek nad Morzem Czerwonym
  • Wypoczynek nad Morzem Martwym
  • Dolina Al Kerak, nad którą góruje jeden z najlepiej zachowanych zamków krzyżowców na Bliskim Wschodzie
UWAGI – Kalkulacja dla grupy min. 08 osób płacących. Kolejność zwiedzania może się zmienić. Program może ulec zmianom z powodu siły wyższej lub w wyniku obustronnego uzgodnienia. Ostateczne ceny biletów lotniczych z dnia wystawienia. Istnieje możliwość wprowadzenia zmian w cenach biletów wstępu i wiz wjazdowych.