8 dni WIELKANOC NA KORFU
WIELKANOC NA KORFU – wyprawa magiczna

Wycieczki na Korfu

Korfu: Wielkanoc na greckiej wyspie - wycieczka

Korfu wycieczka

Wyspa Korfu, która znana jest jako „muzyczny ogród Grecji” to najbardziej zielona spośród wszystkich wysp Hellady. Niezliczone gaje drzew oliwnych w połączeniu z górzystymi terenami i morzem we wszystkich odcieniach błękitu, tworzy niezapomniany krajobraz. Ślady bogatej historii wyspy widoczne są wszędzie. Spacerując po Starym Mieści Korfu można poczuć się bardziej we Włoszech niż w typowej Grecji. Korfu wycieczka czeka!

Architektura miasta Korfu to przede wszystkim budowle stawiane przez Wenecjan, którzy władali wyspami Jońskimi przez ponad 400 lat. Dziedzictwem Włochów jest także muzyka, na wyspie funkcjonuje wiele szkół i związków muzycznych, a także orkiestry filharmoniczne. Orkiestry te często dają popis podczas lokalnych świąt.

Ponadto najbardziej widowiskowe święto na Korfu to Wielkanoc (z gr Pascha), która jest najważniejszym świętem obchodzonym przez katolików jak i prawosławnych. Na wyspie w okresie Wielkiego Tygodnia odbywają się liczne kolorowe procesje i pochody, którym towarzyszy muzyka i śpiewy, a to wszystko pod opieką słynnego Św. Spirydona – patrona Korfu, którego relikwie wynoszone są przy okazji święta. Atmosfery dopełnia wiosenne słońce i zwyczaj zrzucania przez mieszkańców pomalowanych na czerwono waz z balkonów starówki. Wazy te z hukiem roztrzaskują się o chodnik jako symbol Zmartwychwstania. Wybierając się na Korfu w tym czasie warto poznać jak pięknie obchodzi się Paschę w innych zakątkach wyspy.

Magda i Tomek / Grupa Norwegia 2017 – 2018

Więcej Naszych wycieczek do Europy znajdą Państwo TUTAJ. Zapraszamy!

Zbiórka na lotnisku w Warszawie. Przelot na Korfu. Zakwaterowanie i nocleg.
Po śniadaniu przejazd do miejscowości Gastouri, na jej terenie znajduje się pałac Achillion wybudowany na życzenie cesarzowej Elżbiety znanej jako Sissi. Zwiedzanie pałacu wraz z ogrodami. Przejazd na Kanoni – Mysia Wyspa, spacer do klasztoru Vlacherna. Krótki rejs łódką na pobliską wysepkę Vidos – oazę ciszy i zadumy. Powrót do stolicy. Zwiedzanie Korfu – Spacer po pięknej starówce, włoska architektura, weneckie place w tym Spianada – największy plac miejski na Bałkanach.
Po śniadaniu przejazd do Paleokastritsy. Według niektórych to najpiękniejszy region na wyspie. Zwiedzenie monastyru na wzgórzu, czas wolny w zatoce na plażowanie i lunch oraz rejs łódkami po zatokach Paleokastritsy, oglądanie słynnych niebieskich jaskiń. Po lunchu przejazd do wioski Lakones, położonej wysoko w górach, charakterystyczne wąskie ulice i piękny widok na całą zatokę. Czas wolny na kawę i słodkości. Przejazd do nieopodal położonego zamku Angelocastro – jednej z pięciu fortyfikacji która broniła wyspy przed atakami piratów i Osmanami.
Po śniadaniu wjazd na najwyższy szczyt Korfu – górę Pantokrator (916 m.n.p.m) co znaczy Bóg Wszechwładny. Ze szczytu można podziwiać piękną i zieloną wyspę Korfu jak i wybrzeże południowej Albanii. Następnie przejazd nad słynny Kanał Miłości, niskie klify i piaskowiec, ciekawe formy utworzone przez morze i wiatr tworzą urozmaicone wybrzeże. Czas wolny na plażowanie. Przejazd do miejscowości Peroulades i czas wolny na lunch z widokiem na klify i bezkres Morza Jońskiego.
Po śniadaniu – czas wolny. Możliwość udziału w wycieczce fakultatywnej do Albanii. (cena ok. 90 euro/os.). W programie: przejazd do portu i rejs wodolotem do Sarandy na południowym wybrzeżu Albanii nazywanym Wybrzeżem Kwiatów. Przejazd do starożytnego Butrintu jednego z najważniejszych miast antyku, zwiedzanie ruin miasta m.in. agora grecka, forum rzymskie, wczesnochrześcijańska bazylika. Przejazd do Sarandy na lunch. Lunch w cenie wycieczki. Po lunchu przejazd na słynną górę Lekures z pozostałościami po twierdzy Aliego Paszy, punkt widokowy z którego roztacza się piękny krajobraz na Albanię i Korfu. Przejazd do Sarandy i czas wolny.
Po śniadaniu – wypoczynek. Czas wolny na kąpiele morskie i słoneczne.
Po śniadaniu – wypoczynek. Czas wolny na kąpiele morskie i słoneczne.
Po śniadaniu udział w obchodach Wielkiejnocy w stolicy wyspy. Tego dnia odbywają się kulminacyjne wydarzenia. Na miasto wyruszają tłumy mieszkańców, orkiestry filharmoniczne, procesja z relikwiami św. Spirydona patrona Korfu. Z okien balkonów zrzucane są pomalowane wazy różnej wielkości i rozbijane o chodniki. Późnym popołudniem transfer na lotnisko i przelot do Warszawy.

GRECJA

Stolica: Ateny
Największe miasta: Saloniki, Patras, Pireus, Larisa, Heraklion,
Język urzędowy: grecki
Waluta: Euro (EUR)
Ludność: 10.775.557 osób
Strefa czasowa: czas polski + 1h ( w zimie i w lecie)
Podział administracyjny: Od 1 stycznia 2011r. Grecja dzieli się na 7 administracji , te na 13 regionów (z gr. περιφέρεια – peryferia), które z kolei dzielą się na 325 gmin (z gr. δήμος –  dimos)

Przepisy wjazdowe:

Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej/Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Dokumentem podróży, uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu na terytorium Grecji jest paszport bądź dowód osobisty.

Przepisy celne:

Mimo zniesienia granic celnych między Polską a krajami UE, ilość wwożonych towarów, przeznaczonych do użytku osobistego i nie podlegających odsprzedaży, podlega ograniczeniom. Określenie „do użytku osobistego” obejmuje towary przewożone z przeznaczeniem na prezenty, jednakże ich sprzedaż jest naruszeniem prawa i grozi ich konfiskatą oraz dodatkową karą. Odebrany może również zostać pojazd, którym towary są przewożone. W Grecji przewożone towary uznaje się za przeznaczone do użytku osobistego, jeżeli nie przekraczają następujących ilości: 800 szt. papierosów, 400 szt. cygaretek, 200 szt. cygar, 1 kg tytoniu, 10 l alkoholu spirytusowego (np. whisky, wódka, gin), 20 l wina ze zwiększoną zawartością alkoholu (np. sherry, porto), 90 l wina (w tym maksymalnie 60 l wina musującego), 110 l piwa. Osoby poniżej 17 roku życia nie mogą przewozić wyrobów alkoholowych ani tytoniowych. Wyrobów takich nie można także przesyłać pocztą. Obywatele UE są zobowiązani do zgłaszania odpowiednim organom celnym (Customs) posiadanej przy sobie gotówki (lub jej ekwiwalentu w innych walutach, czekach podróżnych lub innych aktywach) w kwocie równej i wyższej niż 10.000 EUR.

Opieka zdrowotna:

Szczepienia nie są wymagane, nie występują też żadne zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne. Nie ma problemu z dostępem do opieki medycznej, choć najczęściej jest ona płatna. Dlatego też przed wyjazdem należy zaopatrzyć się w Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego – EKUZ (European Heath Insurance Card – EHIC). EKUZ uprawnia do bezpłatnego korzystania tylko z podstawowych usług medycznych, na zasadach obowiązujących w Grecji. W skład tych usług wchodzą sytuacje zagrożenia zdrowia bądź życia, nagłe wypadki, zatrucia czy zachorowania. Z tego względu wyjeżdżającym za granicę zaleca się wykupienie indywidualnego pakietu ubezpieczeniowego zawierającego ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, pokrywające koszty leczenia, a także przewiezienia chorego do Polski, jak również koszty opieki medycznej w prywatnych szpitalach i klinikach.

Religia:

W Grecji największą religią jest Prawosławie. Większa część stałych mieszkańców Grecji jest wyznawcami prawosławnego Autokefalicznego Kościoła Greckiego, na którego czele stoi metropolita Aten i całej Hellady (obecnie arcybiskup Hieronim II). Kościół podzielony jest administracyjnie na 81 diecezji, w których znajduje się 9000 kościołów i 300 monasterów (nie licząc autonomicznego okręgu Świętej Góry Athos). Grecki Kościół Prawosławny, członek Komunii Prawosławnej, według konstytucji Grecji, ma przyznany status religii państwowej. Grecja jest jedynym krajem na świecie, w którym Kościół Prawosławny jest wyraźnie uznany za religię państwową. Członkowie kościoła stanowią od 95% do 98% populacji (ok. 10 mln), chociaż ostatnie badania na temat religijności obywateli greckich wydają się przeczyć tym liczbom.

Katolicy w większości żyją na wyspach greckich, np. na Cykladach i Wyspach Jońskich. Obecność katolików na greckich wyspach jest przeważnie pozostałością z czasów Republiki Weneckiej w czasach od średniowiecza do 1797 roku. Rzymskokatolicka wspólnota w ostatnich latach wzrosła liczebnie, ze względu na imigrację i liczy ponad 200 tysięcy wiernych.

Komunikacja:

Połączenia kolejowe odgrywają w Grecji znacznie mniejszą rolę, niż w wielu innych krajach europejskich. Długość linii kolejowych wynosi tylko 2,5 tysiąca km, zaś pociągi jeżdżą wolniej niż autobusy, choć kosztują tyle samo. Osoby chcące samodzielnie poruszać się po Grecji komunikacją publiczną, powinny raczej korzystać z autobusów. Sieć autobusowa (KTEL) jest dobrze rozwinięta, choć lokalne połączenia obsługują pojazdy, które nie zawsze jeżdżą zgodnie z rozkładem. Bilety i rozkład jazdy w małych miejscowościach, a zwłaszcza na wyspach, można znaleźć w kawiarniach lub u kierowcy, a na niektórych trasach u konduktora.

Dobrze rozwinięta jest komunikacja wodna – można korzystać ze stosunkowo tanich promów i znacznie droższych wodolotów. Jednak należy pamiętać, że na małe wyspy prom nie zawsze kursuje codziennie.

Klimat:

Grecja pozostaje pod wpływem klimatu śródziemnomorskiego. Cechuje go łagodna zima z suchym, gorącym latem. W najcieplejszym miesiącu średnia temperatura wynosi ponad 22 °C. Są co najmniej cztery miesiące ze średnią temperaturą ponad 10 °C, w zimie mogą zdarzać się przymrozki. Notuj się co najmniej trzy razy więcej opadów atmosferycznych w najwilgotniejszych miesiącach zimowych w porównaniu z suchym latem.

Należy jednak pamiętać, że klimat w Grecji różni się i można podzielić go na trzy części: Morza Śródziemnego, który jest zarezerwowany dla południowej części kraju, szczególnie w okolicy ośrodków wypoczynkowych, alpejski, który dominuje w górach w okolicach takich jak Olympus i Pindos; umiarkowany, który jest bardziej powściągliwy w północnej części kraju[15].

Opady w Grecji zależą od regionu. W zachodniej części Grecji są charakteryzowane przez łagodne i często bardzo deszczowe zimy i opady wahają się od 700 do 1500 mm rocznie. We wschodniej części Grecji jest bardziej sucho i opady wahają się od 400 do 500 mm rocznie.

Placówka dyplomatyczna:

Ambasada RP

Wydział Konsularny Ambasady RP w Atenach
Kamelion 21,
154-52 Paleo Psychico
Ateny, Grecja
www.ateny.msz.gov.pl (http://www.ateny.msz.gov.pl)

GRECJA – Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej/Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Dokumentem podróży, uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu na terytorium Grecji jest paszport bądź dowód osobisty.

  • Udział w barwnych uroczystościach i procesjach podczas Wielkiego Tygodnia na Korfu
  • Achillion –  pałac cesarzowej Sissi, gdzie spędzała czas poszukując osobistego szczęścia
  • Kanoni – przylądek Kanoni to punkt widokowy na słynną Mysią Wyspę i klasztor Vlacherna, a także możliwość obserwacji lądowania i startu samolotów z bliskiej odległości na lotnisku Korfu
  • Pantokrator – najwyższy szczyt wyspy, z piękną panoramą całej wyspy i sąsiedniej Albanii
  • Kanał miłości (Canal d’Amur) – piękne wybrzeże klifowe tworzy kanał nazywany Kanałem Miłlości
  • Paleokastritsa – zatoka oraz miejscowość popularna ze względu na położenie wśród wzgórz i zieleni
  • Vidos – wyspeka w pobliży stolicy wyspy, enklawa ciszy i natury
Kalkulacja dla grupy min. 8 osób płacących. Kolejność zwiedzania może się zmienić. Program może ulec zmianom z powodu siły wyższej lub w wyniku obustronnego uzgodnienia. Ostateczne ceny biletów lotniczych z dnia wystawienia. Istnieje możliwość wprowadzenia zmian w cenach biletów wstępu, opłatach wjazdowych i wizowych.