Kuchnia
kostarykańskie potrawy opierają się głównie na fasoli i ryżu. Dominują w nich świeże owoce i warzywa, a wśród mięs wołowina i drób. Bardzo popularne są też obfite sałatki. Wśród najpopularniejszych potraw należy wymienić: Gallo Pinto (zasmażane i zmieszane ze sobą: czarna fasola, ryż, jajecznica oraz awokado), picadillo (gulasz ze smażonymi kawałkami mięsa i warzywami) oraz sopa negra (kremowa zupa fasolowa).
Napoje
na Kostaryce bardzo popularne są tzw. naturales czyli naturalne soki z owoców oraz frescos – soki zmieszane z cukrem oraz wodą lub mlekiem. Innym często spożywanym napojem jest zielona herbata. Kostaryka produkuje znakomity rum o nazwie Ron Centenario. Najbardziej popularnym piwem produkowanym w tym kraju jest Imprerial. Produkowany jest tu również holenderski Heineken lecz jego smak znacząco różni się od tego wyrabianego w Holandii.
Pamiątki
z Kostaryki warto przywieźć wyśmienitą kawę. Najlepiej nabyć ją w postaci ziaren w sklepie spożywczym, zamiast w sklepie z pamiątkami lub w hotelu. Regionalne wyroby z drewna w postaci rzeźb, będą również doskonałą pamiątką.
W restauracji
hotele i restauracje dodają do rachunku 13% podatku. Dodatkowo restauracje pobierają 10% napiwku za obsługę.
Fotografowanie
na Kostaryce jest dozwolone bez ograniczeń. W strefach archeologicznych i muzeach, fotografowanie oraz filmowanie jest możliwe za pozwoleniem i uiszczeniem specjalnej opłaty.
Obyczaje
na Kostaryce strój topless jak i chodzenie po ulicach w kostiumie kąpielowym nie jest akceptowane.
Zbytnie okazywanie czułości pomiędzy osobami dorosłymi w miejscach publicznych nie jest mile widziane.
Pewne trudności sprawia odnalezienie dokładnego adresu, ponieważ ulice nie mają nazw i adresy podawane są w odniesieniu do stałych punktów znanych mieszkańcom.
Brak zachwytu Kostaryką jest bardzo źle odbierane.
Religia i kultura
Katolicy stanowią 76,3% ludności Kostaryki. Pozostała część w większości wyznaje protestantyzm. Istnieje też mała społeczność żydowska.
Święta:
- marzec/kwiecień – Wielkanoc
- 11 kwietnia – Dzień Juan Santamaria
- 1 maja – Święto Pracy
- 25 lipca – przyłączenie prowincji Guanacaste do Kostaryki
- 2 sierpnia – Święto Matki Boskiej od Aniołów
- 15 sierpnia – Dzień Matki
- 15 września – Dzień Niepodległości
- 12 października – Dzień Kultury
- 25 grudnia – Boże Narodzenie
Na Kostaryce większość dni świątecznych (wolnych) zostaje przeniesionych z tygodnia na kolejny poniedziałek, np. w 2009 roku 15 września (Dzień niepodległości) wypada we wtorek, dzień wolny zostanie więc przeniesiony na poniedziałek 21 września.
Warto wiedzieć
Banki i wymiana pieniędzy
tylko bankomaty oznaczone jako ATH przyjmują zagraniczne karty płatnicze. Można je znaleźć głównie na Mesecie Centralnej. Powszechnie akceptowane karty kredytowe na Mesecie Centralnej to Visa, MasterCard i American Express. Banki państwowe czynne są od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 16:30. Dłużej otwarte są banki prywatne i oferują dużo lepsze kursy wymiany czeków podróżnych i dolarów.
Komunikacja
- Autobus – komunikacja autobusowa na Kostaryce jest dobrze rozwinięta, niedroga i bezpieczna. Ze stolicy San Jose można dojechać autobusem właściwie do każdego miejsca w kraju.
- Samochody – ze względu na fatalny stan nawierzchni dróg, nie zaleca się podróżowania tym środkiem transportu.
- Samolot – istnieje bardzo dobrze rozwinięta sieć połączeń wewnętrznych. Kostaryka posiada dwa lotniska międzynarodowe: San Jose i Liberia oraz dużą ilość lotnisk lokalnych. Z San Jose można dolecieć małym samolotem praktycznie w każdy atrakcyjny turystycznie zakątek kraju.
Poczta
urzędy pocztowe można znaleźć niemal w każdym mieście. Czynne są zazwyczaj od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 21:00. Listy i przesyłki można nadać zarówno na poczcie jak i w hotelu.