13 dni KUBA
KUBA – wyprawa w rytmie kubańskiej salsy

Wycieczki na Kubę

Kuba: Hawana, rum, Santiago de Cuba, Trynidad - wycieczka

Kuba – wycieczka: Kuba – egzotyczne państwo Karaibów, oferujące znakomite plaże z białym piaskiem. Jego stolica, Hawana, to miejsce, w którym króluje nocne życie, wypełnione muzyką, salsą, rumbą, tańcem zmysłów i gorącym, południowym temperamentem. Panujący w Hawanie klimat jest po prostu niepowtarzalny i trudny do opisania…

Atmosfera tego miasta urzekła m.in. Ernesta Hemingwaya i Franka Sinatrę, którzy byli tam częstymi gośćmi. Kuba to uśmiechnięci mieszkańcy, stare, amerykańskie samochody na ulicach, najlepsze, cenione na całym świecie cygara, a także „woda życia” – czyli rum. Na Kubie zrodził się popularny drink mojito i właśnie w swojej ojczyźnie smakuje on najlepiej. Jednym z najstarszych, założonych przez Hiszpanów, miast, jest Trinidad, będący perłą kubańskiej architektury i zarazem jednym z najlepiej zachowanych kolonialnych miast w obu Amerykach. Innym ciekawym miastem jest Santa Clara, gdzie zobaczyć można mauzoleum Che Guevary, a także szereg pamiątek związanych z kubańską rewolucją…

Zapraszamy na Nasze wycieczki do Kuby! Nasza wyprawa Kuba – wycieczka to propozycja dla prawdziwych Globtroterów!!! 

Więcej Naszych wycieczek do Ameryki Północnej i Środkowej znajdą Państwo TUTAJ. Zapraszamy!

 

OPINIE NASZYCH UCZESTNIKÓW

„Prawdziwa Kuba”


W imieniu własnym i uczestników wyprawy na Kubę w terminie 27.04 – 08.05.2017 serdecznie dziękuję za super zorganizowaną imprezę z kompetentnym i ciekawym pilotem wycieczki – Juanem, który pokazał nam nie tylko typowo turystyczną marszrutę ale także „prawdziwą Kubę”.

Jak zwykle w Pana Biurze organizacja perfekcyjna, okolice nie do zapomnienia a ostatnie trzy dni laby w super położonym hotelu pozwoliło nam zrelaksować się przed długą podróżą powrotną.

Jeszcze raz dzięki i na pewno nie była to ostatnia nasza wyprawa z Pana Biurem.


Pozdrawiamy,

Bożena i Sławek z resztą ekipy. / KUBA  
Wylot z Warszawy, przelot do Hawany. Nocleg w Hawanie.
Zwiedzanie Hawany Kolonialnej. Spacer po Centrum Historycznym (UNESCO), które jest świadectwem barwnej historii kubańskiej, zachwyca okazałymi zabytkami architektury miejskiej, wojskowej i religijnej XVI wieku. Zwiedzimy starą portową fortecę El Castillo de la Real Fuerza, Plaza de Armas ze słynnymi pałacami, Plaza de la Catedral z najpiękniejszym kościołem barokowym w Ameryce Łacińskiej. Następnie przejedziemy do dzielnic Hawany Nowoczesnej – Avenida de los Presidentes, Plaza de la Revolution. Następnie odwiedzimy szkołę rumby, gdzie będziemy mieli okazję poznać podstawowe kroki tego tańca, który narodził się na Kubie. Rodzaj zabawy zwanej rumba powstał wśród byłych niewolników oraz ubogiej ludności zamieszkującej peryferyjne dzielnice miast. Nocleg w Hawanie.
Zwiedzanie Partagas - fabryki cygar, wytwarzającej ręcznie większość słynnych kubańskich cygar takich jak: Monte Cristo, Cohiba, Romeo y Julieta. Następnie zwiedzanie Muzeum Rumu, gdzie zobaczymy, jak się wytwarza „wodę życia” Kuby, czyli najróżniejsze odmiany rumu. Przejazd do ulubionej przez Hemingwaya i uwiecznionej w opowieściach „Stary człowiek i morze” i „Wyspy na Golfsztormie” wioski rybackiej Cojimar. Przejazd do Muzeum Hemingwaya położonego na wzgórzu Bacalao, z którego roztacza się wspaniały widok na Hawanę. Po kolacji (fakultatywnie) przejazd do Tropicany – rewia pod gołym niebem w największym kabarecie na świecie, gdzie na obrotowej scenie występują liczne orkiestry, zespoły muzyczne, ponad 200 tancerek i tancerzy. Nocleg w Hawanie.
Wyjazd do położonej na zachód od Hawany słynnej z uprawy tytoniu prowincji Pinar del Rio (UNESCO). O prowincji mówi się, że należy do najpiękniejszych na całej wyspie. Następnie przejazd przez wapienne doliny pasma gór Sierra de los Organos. Zatrzymamy się przed malowidłem El Mural de la Prehistoria. Przejazd wśród szmaragdowych, nefrytowych i zielonych pól, mających swoje kolory od uprawianych tutaj gatunków tytoniu do Indiańskiej Jaskini (Cueva del Indio), która powstała miliony lat temu w erze jurajskiej, a na nowo została odkryta w 1920 roku. Przejażdżka łódką po mlecznozielonej rzece, wśród różnorodnych formacji skalnych, licznych stalaktytów i stalagmitów. Nocleg w Hawanie.
Transfer na lotnisko w Hawanie, przelot do Santiago de Cuba, drugiego co do wielkości miasta Kuby. Santiago de Cuba uważane jest za stolicę muzyki afrokubańskiej oraz kolebkę rewolucji. Zwiedzimy Dom Diego Velazqueza - gubernatora Kuby - jeden z najstarszych domów kolonialnych Ameryki oraz Cuartel Monada pełne rewolucyjnych pamiątek. Odwiedzimy Castillo del Morro, gdzie mieści się Muzeum Piractwa. Zobaczymy: katedrę, schody łączące dolne i górne miasto - calle Pedro Pico, cmentarz Santa Efigenia z grobami zasłużonych mieszkańców: m.in. Jose Marti, rodzina Bacardi). Wieczorem, dla chętnych, wyjście do Casa de la Musica, gdzie przy dźwiękach muzyki afrokubańskiej poczuć można prawdziwą atmosferę miasta. Nocleg w Santiago de Cuba.
Wyjazd w kierunku Camaguey. Wizyta w Sanktuarium Maryjnym Matki Boskiej Miłosiernej, patronki Kuby - Virgen de la Cardid del Cobre, najważniejszego miejsca pielgrzymkowego wyspy. Do El Cobre pielgrzymują katolicy i wyznawcy santerii- synkretycznej religii, popularnej w Ameryce Łacińskiej, będącej pochodną starcia katolicyzmu z wierzeniami afrykańskimi, głównie z plemion Joruba. Przejazd do Bayamo i spacer po kolonialnym mieście założonym w 1513 roku. To stolica prowincji Granma, a ten rejon był ważny w kubańskiej walce o wolność i posiada bogate zabytki i atrakcje. W tym miejscu został zastrzelony Jose Marti. Wizyta w lokalnym Casa de Musica, gdzie poznamy kroki salsy. Przejazd do Camaguey i zwiedzanie: plac San Juan de Dios, plac Carmen, kościół Matki Boskiej Mercem, domy kupieckie, dom bohatera narodowego - Ignacio Agramonte, kościół Nuestra Senora. Nocleg w Camaguey.
Wyjazd w kierunku Trinidadu. Po drodze krótki przystanek w Sancti Spiritus, kolonialnym mieście, jednym z najstarszych miast Kuby założonym w w 1514 roku. Następnie zatrzymamy się w Dolinie Ingenios, dolinie zabytkowych cukrowni czy młynów cukrowniczych (UNESCO). Jedną z wielu posiadłości cukrowych magnatów jest Manaca Iznaga. Obok zabytkowej hacjendy stoi okazała wieża Iznaga, niegdyś jedna z najwyższych budowli na wyspie, z której obserwowano pracę niewolników. Dzisiaj pełni funkcję wieży widokowej, z której podziwiać można krajobrazy. Późnym popołudniem przyjazd w okolice Trynidadu. Nocleg k/Trinidadu.
Zwiedzanie do Trynidadu – jednego z najlepiej zachowanych miast kolonialnych w obu Amerykach (UNESCO). W programie: Playa Mayor – zachwycający pałac zbudowany w 1522 roku, otoczony przez fascynujące historyczne budynki, parafialny kościół Santisima Trinidad z końca XIV wieku, posiadający wyjątkowe rzeźbienia i ołtarze z miejscowego mahoniu. W mieście kamienne drogi prowadzą do głównego placu z architekturą rodem z XVIII i XIX w. Odwiedzimy klub Canchanchara, gdzie będzie okazja posmakować typowe, lokalne drinki (nie zawarte w cenie). Po kolacji wyjazd do miasta - zabawa w Kubańskim Domu Muzyki (drink mohito zawarty w cenie). Nocleg k/Trinidadu.
Wyjazd do Cienfuegos zwanego Miastem Kopuł, miasta założonego przez hiszpańskiego księdza i historyka Bartolome 'a e la Casas w 1514r. Nad miastem góruje Zamek Jagua, wzniesiony przez Hiszpanów w XVIII wieku w celu obrony wiosek dookoła zatoki i kontrolowaniu poczynań przemytników. Poniżej fortu znaleźć można spokojne uliczki i drewniane domy, które tworzą maleńką wisokę rybacką. Podczas zwiedzania zobaczymy historyczne centrum Pueblo Nuevo, Parque Jose Marti, katedrę, Paseo del Prado oraz Palacio de Valle – bajeczna konstrukcja mogolsko-mauretańska wzniesiona na początku XX wieku, gdzie mieści się Muzeum Sztuk Dekoracyjnych. Przejazd do Santa Clara. Położenie miasta wewnątrz kraju sprawiło, że stało się schronieniem dla tych, którzy w XVI i XVIIw. uciekali przed nieustającymi atakami piratów. Stało się ono również punktem strategicznym podczas wojen o niepodległość oraz w czasie rewolucji w 1958r. Wizyta w mauzoleum “Che” Guevara. Przejazd do nadmorskiej miejscowości Varadero. Nocleg w Varadero.
Pobyt w Varadero, korzystanie z kąpieli morskich i słonecznych, infrastruktury proponowanej przez hotel, pobyt w formule all inclusive.
Po śniadaniu przygotowanie do wyjazdu. Wyjazd z hotelu w Varadero, transfer na lotnisko w Hawanie (ok. 3,5 godz.). Przelot do Europy.
Przylot do Warszawy.

Kuba

Stolica: Hawana
Największe miasta: Hawana, Holguin, Santiago de Cuba, Bayamo, Santa Clara, Las Tunas, Trinidad, Guantanamo
Język urzędowy: hiszpański
Waluta: peso kubańskie (CUP) i peso kubańskie wymienialne którym płacą jedynie turyści (CUC)
Ludność: 11424000 osób
Strefa czasowa: czas polski – 6h
Podział administracyjny: w 1976 roku dokonano podziału Kuby na czternaście prowincji i 1 okręg administracyjny. Dodatkowo Prowincje podzielone są na 162 gminy. Prowincja Ciudad de la Habana podzielona jest na 15 dzielnic.

Informacje praktyczne

Szczepienia
nie są wymagane, jednak lepiej zaszczepić się przeciwko błonicy, tężcowi, polio oraz  wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B.

Lekarze
bezpiecznie jest wykupić polisę ubezpieczeniową od następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia. Dobrze jest upewnić się czy firma ubezpieczeniowa ma przedstawiciela na terytorium Kuby. W niektórych hotelach jest lekarz, do którego w razie nagłego wypadku można się zgłosić. Koszt wizyty to 30 CUC. Dzień pobytu w szpitalu z wyżywieniem bez lekarstw i zabiegów to koszt rzędu 130 CUC. W Hawanie opieka medyczna jest na dobrym poziomie.

Numer pogotowia, straży pożarnej, policji: 26811

Wymagania wizowe/ przepisy celne
osoba chcąca wybrać się na Kubę musi posiadać wizę lub kartę turystyczną, o którą należy się starać w Ambasadzie Republiki Kuby w Warszawie w innej placówce dyplomatycznej lub na przejściu granicznym na lotnisku w Hawanie. Poza tym koniecznym dokumentem, jaki turysta powinien mieć jest paszport,z datą ważności conajmniej 3 miesiące od daty planowanego powrotu do kraj. Każdy turysta musi mieć rezerwację w hotelu i bilet w obie strony. Ważne jest aby przed odprawą wypełnić formularz Tarjeta Internacional de Embarque y Desembarque i zachować podstemplowany dokument, który potrzebny jest aby móc wrócić do kraju.  Turyści przyjeżdżają na wypoczynek zorganizowany nie są zobowiązani do udokumentowania ilości wwożonych środków pieniężnych. Zabroniony jest wwóz sprzętów AGD, RTV i żywności. Nie wolno wywozić zwierząt, skór, dzieł sztuki, rzemiosła artystycznego o większej wartości. Na wywóz złota i srebra trzeba mieć pozwolenie. W przypadku alkoholu można wywieźć jedynie 4 butelki trunku. Na terytorium Kuby można wwieźć rzeczy do użytku osobistego, które nie podlegają ocleniu:

 • 200 szt. papierosów,
 • lekarstwa na użytek własny (poza lekami psychotropowymi i insuliną),
 • towary o wartości 250 CUC.

Informacje MSZ

Ważne:
Zanim podejmiesz decyzję o wyjeździe, sprawdź aktualne informacje konsularne na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych pod tym linkiem ! Strona MSZ podaje najświeższe doniesienia, ograniczenia bądź zalecenia dla turystów zamierzających udać się w podróż. Jeśli istnieje jakakolwiek sprzeczność pomiędzy danymi publikowanymi na naszym portalu, a informacjami podawanymi przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, proszę przyjąć informację MSZ jako bardziej aktualną.

Porady i zwyczaje

Kuchnia
w kuchni kubańskiej podstawowym produktem spożywczym jest ryż, który Kubańczycy wykorzystują niemal do wszystkich potraw. Tradycyjna potrawa tego kraju to niewątpliwie pachnąca i soczysta fasola z ryżem. Dodatkowo podaje się malangę (gotowany ciemny korzeń) z batatami (słodkimi ziemniakami). Jeśli chodzi o mięso to jada się głównie wieprzowinę. W kuchni kubańskiej ryby są mało popularne dlatego, że uważane są za posiłek biedaków. Na pewno warto spróbować sałatek owocowych, które zachwycają swoim smakiem i wyglądem. Najczęściej spotkać można sałatkę z papai, ananasa, pomarańczy. Równie godnym polecenia deserem jest opiekany banan.

Napoje
ogromną popularnością cieszą się rożnego rodzaju koktajle, które powstają na bazie rumu. Najbardziej znany koktajl mojito powstaje z limonek, cukru, lodu, mięty i wody sodowej. Jednak żaden napój nie może zrównać się z ilością wypijanego piwa na Kubie.

Pamiątki
zdecydowanie najoryginalniejszą pamiątką będą kubańskie cygara, rum, drewniane figurki, obrazy. Wszystko to można kupić za niewielkie pieniądze na targach, plażach i ulicach.

Fotografowanie
fotografując w celach zawodowych lub też komercyjnych przy użyciu profesjonalnych aparatów należy mieć specjalne zezwolenie, w innym wypadku może dojść do konfiskaty filmu lub otrzymanie mandatu. Jeżeli fotografujemy amatorsko należy bezwzględnie pamiętać o zakazie fotografowania obiektów rządowych i wojskowych. Z przyjemniejszych uwag: Kubańczycy generalnie pozwalają się fotografować i niejednokrotnie robią to z fantazją.

Ubiór
podczas wizyty w miejscach kultu religijnego należy mieć zasłonięte ramiona i kolana.

Religia i kultura

Ponad połowa społeczeństwa deklaruje się jako wierzący. Około 40% to katolicy i niewielki odsetek protestantów. Powszechnie wiadomo iż na Kubie nadal praktykuje się pierwotną religię niewolników Czarnego Lądu tzw. santerię.

Święta:

 • 1 , 2 stycznia – Dia de la Libera-ción (Dzień Wyzwolenia)
 • 1 maja – Międzynarodowy Dzień Pracy
 • 25, 26, 27 lipca – obchody Insurekcji Narodowej (rocznica szturmu na koszary Moncada)
 • 30 lipca – Dzień Męczenników Rewolucji
 • 10 października – rocznica wybuchu Walk o Niepodległość (dzień pamięci poległych w wojnach narodowowyzwoleńczych)
 • 25 grudnia – Boże Narodzenie
 • 17 grudnia – dzień św. Łukasza (św. Łazarza)

Warto wiedzieć

Banki i wymiana pieniędzy
oddziały bankowe czynne są w godzinach od 8.30 do godziny  19.00.Walutę można wymienić w bankach i kantorach jak również w większych ośrodkach turystycznych. Pamiętać trzeba, że wymieniając walutę dodatkowo pobierana jest prowizja. W bankach większych miast na podstawie karty kredytowej można wypłacić pieniądze,  jednak wysokość pobieranej kwoty nie może przekraczać 100 USD. Nie można posługiwać się kartami kredytowymi banków amerykańskich, jak również tych, które posiadają kapitał amerykański czyli kartami VISA, CABAL, MasterCard, VISA Electron.

Komunikacja

 • Komunikacja miejska – praktycznie nie funkcjonuje, autobusy kursują sporadycznie, a do tego nie mają ściśle określonego rozkładu jazdy.
 • Taksówka – przed każdym hotelem jest postój taksówek. Koszt przejazdu to 1 CUC za 1km, jednak cena podlega negocjacji. Nie jest to tani środek transportu.
 • Autostop – najpopularniejszy środek transportu, wystarczy stanąć na drodze i machać ręką. Koszt przejazdu to od zera do wynegocjowanej kwoty
 • Coco taxi – to małe, okrągłe, 3 kołowe pojazdy podobne do rikszy. Na Kubie ten środek transportu jest bardzo popularny. Cena za kurs jest zbliżona do ceny zwykłej taksówki.

Poczta
znaczki pocztowe można kupić w hotelach lub na poczcie, zaś wysłać oddając w recepcji hotelowej.

Placówki dyplomatyczne

Ambasada RP
Calle G no.452 esq. 19, Vedado,
Ciudad de la Habana apartado 6650, La Habana Cuba,
Zona Postal: 6
tel. (0-0537) 66-24-39/40
fax. (0-0537) 66-24-42
e-mail: ambhavpl@ceniai.inf.cu
www.embajadapolonia.cu

KUBA – Wiza jest wymagana, ma ona formę tzw. karty turysty. Można ją uzyskać przed podróżą w Ambasadzie Kuby w Warszawie lub za pośrednictwem niektórych biur podróży, specjalizujących się w wyjazdach na Kubę. Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 6 miesięcy od daty wjazdu na Kubę.

 • Hawana – roztańczona w rytmie salsy kubańska stolica
 • Partagas i słynne kubańskie cygara
 • Rum – zwany na Kubie „wodą życia”
 • Cojimar – tu Ernest Hemingway trzymał swoją łódź i miał ulubioną restaurację na lunch
 • Pinar del Rio – jedna z najpiękniejszych prowincji na wyspie; rozległe plantacje tytoniu
 • Santiago de Cuba – stolica muzyki afrokubańskiej
 • Virgen de la Cardid del Cobre – najważniejsze miejsce pielgrzymokowe na wyspie
 • Trinidad i Cienfuegos – jedne z najlepiej zachowanych miast kolonialnych
 • Dolina Ingenios – zabytkowe cukrownie i młyny cukrownicze (UNESCO)
 • Santa Clara – pamiątki kubańskiej rewolucji i jej przywódcy, Che Guevary
 • Największy karaibski kurort z doskonałymi plażami – Varadero
Kalkulacja dla grupy min. 10 osób płacących. Kolejność zwiedzania może się zmienić. Program może ulec zmianom z powodu siły wyższej lub w wyniku obustronnego uzgodnienia. Ostateczne ceny biletów lotniczych z dnia wystawienia. Istnieje możliwość wprowadzenia zmian w cenach biletów wstępu oraz wizy wjazdowej.