fbpx
google maps

Magia wodospadów świata – słynne spektakle natury

Nasza wycieczka do Wodospadów Wiktorii czeka na Ciebie! Szczegóły tutaj.
Najczęściej mówi się nich największe, najpiękniejsze, najszersze, najdłuższe, najwyższe…. Każdy z nich jest inny i niepowtarzalny, każdy tworzy wyjątkowy spektakl w świecie przyrody. Przyroda jest niezwykła, fascynująca i z pewnością, może budzić w nas zachwyt. Właśnie dlatego ważne jest, w jakim czasie podziwiać będziemy każdy z wodospadów.

 

VICTORIA FALLS – Zimbabwe, Zambia

Uważany jest za jeden z siedmiu naturalnych cudów świata (UNESCO). To największy po względem rozpiętości wodospad na świecie (długość 1700 m. i wysokość 100 m.). Wodospad zachwyca swoim widokiem, nawet jeśli będzie możliwość podziwiania go przez gęstą mgiełkę wody.

W okresie marzec – maj jest najwięcej wody. Jest wówczas najbardziej spektakularny, ale też najmniej widoczny przez gęstą mgiełkę wody.

W okresie czerwiec – sierpień obniża się poziom wody, a więc można podjeść pod wodospad.

W okresie wrzesień – grudzień jest najniższy poziom wody, a więc widok jest najlepszy.

 

IGUAZU – Argentyna, Brazylia

Uważany jest za jeden z Siedmiu Nowych Cudów Natury (UNESCO). Od listopada do marca przez wodospady przelewa się kilkanaście tysięcy metrów sześciennych wody w ciągu sekundy.

W okresie listopad – marzec wodospad jest najbardziej imponujący i spektakularny, można go wówczas oglądać w całej okazałości.

W okresie maj – sierpień jest znacznie mniejsza ilość wody, więc wodospad traci na swojej sile.

 

SALTO ANGEL – Wenezuela

To najwyższy wodospad świata, którego wysokość sięga 1000.metrów. Jego niezwykle malownicze położenie sprawia, iż dużą atrakcją jest możliwość pływania u podnóża wodospadu. Ogromny huk spadającej wody uświadamia człowiekowi jaki jest malutki. Jest to miejsce, które koniecznie trzeba zobaczyć.

W okresie czerwiec – listopad można się do niego dostać tylko łodzią. Wówczas część wodospadu mogą zakrywać chmury, jednak jest największy przypływ wody a wodospad można oglądać w pełnej jego krasie.

W okresie grudzień – kwiecień poziom wody może być zbyt niski, aby dopłynąć do niego łodzią, a znacznie mniejsza ilość wody sprawia, że wodospad zmienia się w stróżkę.

 

NIAGARA FALLS – Stany Zjednoczone, Kanada

Tworzy go rzeka o tej samej nazwie, która płynie z jeziora Erie do jeziora Ontario, pokonując blisko stumetrową różnice poziomów, przelewając ponad dwa miliony litrów wody na sekundę.

„Niagara Falls” to w rzeczywistości trzy leżące blisko siebie wodospady. Po stronie amerykańskiej są kaskady: American Falls i Bridal Veil, które mają 60m. wysokości i 300 m. szerokości, a rozdziela je mała wyspa Luna Island. Najpopularniejszy wodospad świata leży całkowicie na terytorium Kanady i nazywa się Horseshoe Falls.

W okresie marzec – maj wodospad można podziwiać w otoczeniu soczystej zieleni i kwitnących kwiatów, natomiast w okresie październik – listopad tło dla wodospadów tworzą kolorowe drzewa.

W okresie czerwiec – wrzesień jest najwięcej wody i dostępne są wszystkie atrakcje wokół wodospadu.

 

YOSEMITE – Stany Zjednoczone

Kaskada Yosemite liczy 740 metrów wysokości i składa się z trzech wodospadów: górnego – 436 m. wysokości, środkowego – 206 m. wysokości, dolnego – 98 m. wysokości. Kaskada położona jest na rzece Yosemite w górach Sierra Nevada, na terenie Parku Narodowego Yosemite. Najwięcej wody płynie w maju i czerwcu. Wodospad zasilają wówczas wody topniejącego lodowca gór Sierra Nevada.

 

DETTIFOSS – Islandia

To najpotężniejszy wodospad w Europie leżący na na rzece Jökulsá á Fjöllum, którego masy wody spadają z wręcz niewyobrażalną siłą z wysokości kilkudziesięciu metrów. Rzeka wpada do głębokiego na 100 metrów wąwozu, a przez próg wodospadu przelewa się średnio 193 m³ wody na sekundę. Jest on najbardziej spektakularny w okresie od maja do sierpnia.

 

Tekst i zdjęcie: Bogusław Łachmański