fbpx
google maps

Malezja – Kraina kontrastów

   Nasza wycieczka do Malezji czeka na Ciebie! Szczegóły tutaj.

Malezja to spory kraj położony w południowo wschodniej Azji, na północ od równika w gorącej międzyzwrotnikowej strefie. Utworzona została stosunkowo niedawno, bo w 1963 i obecnie obejmuje część zachodnią – kontynentalną z Kuala Lumpur i Malakką oraz wschodnią – Sabah i Sarawak – na Borneo.

Można pomyśleć, że Malezja jest dosyć jednolita. Nic bardziej mylnego. Malezja graniczy z Tajlandią, Indonezją i Singapurem. Na wyspiarskim Borneo dwa stany rozdziela jeszcze Sułtanat Brunei, a kolejnymi najbliższymi sąsiadami są Filipiny, Kambodża i Wietnam. Od każdego z tych państw Malezja czerpie pełnymi garściami, a dodatkowo bogata historia i ukształtowanie geograficzne sprawiają, że trudniej o ciekawszy kraj w Azji. Malezja jest monarchią konstytucyjną składającą się z 13 stanów. Główną religią w części kontynentalnej jest Islam. Pomimo tego Malezja należy do najlepiej rozwiniętych krajów w Azji i dopuszcza wolność wyznania w większości stanów.

Historia Malezji sięga 40. tysięcy lat wstecz, kiedy zasiedlona została podczas wędrówki ludów, a następnie na początku naszej ery przez Chińczyków i Hindusów. Islam rozprzestrzenił się tutaj około XIV wieku. W 1511 roku Malakka podbita została przez Portugalię, następnie przez Holendrów w 1541 roku i przez Brytyjczyków w 1786 roku. Bogata i burzliwa historia odcisnęła piętno na kulturze Malezji.

Malakka do dziś jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w kontynentalnej Malezji i żadna wyprawa do tego kraju nie będzie pełna bez poszwędania się kolonialnymi uliczkami tego portowego miasteczka. Od 2008 roku miasto zostało wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To urocze miejsce z mnóstwem zapierających dech w piersiach zabytków i bogatym dziedzictwem zrobi wrażenie na najbardziej wymagającym turyście. Jako nieoficjalna historyczna stolica Malezji, najbardziej znaczącym wkładem Malaccy w malezyjski krajobraz kulturowy jest kultura Baba-Nyonya lub Peranakan. Posiadające eklektyczną mieszankę zwyczajów, tradycji, jedzenia i stylu życia, Peranakan wciąż kwitnie w Malakce, łącząc stare i nowe również poprzez architekturę –  historyczne budynki  stoją tu ramię w ramię z ultra nowoczesnymi centrami handlowymi.

Najważniejszymi punktami do odwiedzenia w Melakce są wybudowany w 1511 roku fort A’Famosa, ulica Jonker z nocnym marketem i dziesiątkami stoisk z jedzeniem, Jalan Kota – wybudowany przez Holendrów kościół Chrystusa, Kościół Świętego Pawła oraz Bukit China – najtarszy chiński cmentarz. Będąc tutaj warto też zobaczyć Ayer Keroh czyli Pałac Sułtana, wieżę Taming Sari, a przede wszystkim muzeum Baba Nyonya.

Kuala Lumpur to stolica Malezji, szczycąca się lśniącymi wieżowcami, kolonialną architekturą, czarującymi mieszkańcami i niezliczoną liczbą naturalnych atrakcji. Jest podzielone na liczne dzielnice, ale głównym ośrodkiem jest Złoty Trójkąt, który obejmuje Bukit Bintang, KLCC i Chinatown. Kuala Lumpur jest doceniane za liczne ciekawe architektonicznie budynki, w tym Petronas Twin Towers (najwyższe na świecie bliźniacze drapacze chmur), pchli targ Petaling Street i jaskinie Batu. Dzięki częstym imprezom sprzedażowym przez cały rok, ekspansywne centra handlowe, takie jak Pavilion KL i Suria KLCC, są również jednymi z największych atrakcji turystycznych w mieście, oferując szeroką gamę ekskluzywnych marek z całego Świata.

Petronas Towers, znane również jako Petronas Twin Towers (Malay: Menara Petronas lub Menara Berkembar Petronas), są bliźniaczymi wieżowcami w Kuala Lumpur. Zgodnie z oficjalną definicją i rankingiem Wysokich Budynków i Urban Habitat (CTBUH), były one najwyższymi budynkami na świecie od 1998 r. do 2004 r. i pozostają najwyższymi bliźniaczymi wieżami na świecie. Budynki są charakterystyczną częścią miasta, obok pobliskiej wieży Menara Kuala Lumpur.

Wspomniane budynki to dla każdego numer jeden w mieście, ale żeby podziwiać panoramę miasta lepiej wjechać właśnie na Menara Tower – z której rozciąga się przepiękny widok dodatkowo uzupełniony wieżami Petronas. Nowoczesne Kuala Lumpur kontrastuje z kolorowym  i tętniącym życiem Chinatown, gdzie znajdziemy wszystko – od antycznych leków mających poradzić sobie z największymi dolegliwościami, przez prawie oryginalne zegarki i perfumy najdroższych firm na Świecie po smartfony które nie pojawiły się jeszcze na rynku.

Jedenaście kilometrów na północ od centrum Kuala, w mającym 400 milionów lat wapiennym wzgórzu znajdują się jaskinie Batu. Wybudowana tutaj 100 lat temu hinduska świątynia jest centralnym punktem corocznego hinduskiego święta Thaipusam. Uroczystość przyciąga setki tysięcy odwiedzających, którzy przybywają, aby zobaczyć kolorowy spektakl, składających hołd hinduskim bóstwom niosąc ozdobione „kavadis” (ramy) połączone z różnymi metalowymi haczykami i szpikulcami, które są używane do przekłuwania skóry, policzków i języka.

Do najwcześniejszych budowli w stylu mauretańskim należy budynek Sułtana Abdula Samada, który pierwotnie służył jako sekretariat brytyjskiej administracji kolonialnej. Dziś mieści się tu siedziba Ministerstwa Informacji, Komunikacji i Kultury Malezji. Zbudowany w 1897 roku i zaprojektowany przez A.C. Normana, ustawiony jest na wschód od placu Merdeka stanowi często tło dla corocznych parad z okazji Święta Niepodległości w Malezji.

Nazywany kulturalnym sercem lokalnej kuchni miasta, Jalan Alor to pas klimatycznych chińskich restauracji serwujących owoce morza, grilowane mięso, kluski i najlepsze w mieście desery. Znajdują się tu również stragany z jedzeniem rozmieszczone na metrowej szerokości chodniku otoczone stolikami i krzesłami wystawionymi na ulice.

Perdana Botanical Gardens oferują największą kolekcję ogrodów kwiatowych i parków zwierząt w centrum Kuala Lumpur. Na uwagę zasługuje Orchid Garden, który jest wyposażony w ścieżki spacerowe i sztuczne fontanny, a także półokrągłą pergolę i ogród skalny, mieszczący 800 gatunków storczyków. Kolejną atrakcją jest Ogród Hibiskusa, w którym można znaleźć narodowy kwiat Malezji w pełnym rozkwicie i budynki z epoki kolonialnej. Znajduje się tutaj osobliwa herbaciarnia oraz galeria prezentująca historię i znaczenie kwiatu hibiskusa w malezyjskiej historii.

 

Tekst i zdjęcie: Dariusz Wiejaczka z wykształcenia Biolog i Geograf. Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego. Z zamiłowania podróżnik i fotograf. Organizator wystaw fotograficznych i prelekcji. Udało mu się zwiedzić prawie 100 krajów na 6.kontynentach i nieustannie planuje nowe wyprawy. Najczęściej pilotuje wyprawy do obu Ameryk, Australii i Azji, ale zdarzają się wypady do rzadziej odwiedzanych miejsc jak Mali, Paragwaj, Belize lub Samoa. Na liście jego ulubionych krajów są: Indie, Laos, Filipiny Indonezja, Peru, Birma, Boliwia, Kolumbia, Ekwador i Nowa Zelandia. Na co dzień entuzjasta muzyki gitarowej, białej broni, futurologii oraz ptaków i gadów. Zajmuje się ekologią i ewolucjonizmem. Każdą wolną chwilę poświęca komponowaniu muzyki, pochłanianiu książek i filmów. W podróżowaniu szuka rzadko uczęszczanych tras, niezwykłych zwyczajów, wierzeń i obrzędów którymi chętnie dzieli się na swoim blogu z czytelnikami (dookolanieznanego.blogspot.com). W przyszłości chciałby opłynąć kulę ziemską jachtem, przelecieć nad Afryką na paralotni i przejechać wszystkie kontynenty od oceanu do oceanu samochodem.