Szczepienia
nie ma poważniejszych zagrożeń sanitarno – epidemiologicznych i dlatego szczepienia ochronne nie są wymagane. Zaleca się jednak przed podróżą, aby zaszczepić się przeciw tężcowi i żółtaczce pokarmowej.
Lekarze
opieka medyczna w Maroku utrzymuje się na dobrym poziomie. Publiczne i prywatne ośrodki opieki zdrowotnej są jednak płatne, dlatego na czas trwania podróży zalecane jest posiadanie polisy ubezpieczeniowej, która obejmować powinna koszty leczenia i następstwa nieszczęśliwych wypadków. Cena standardowej wizyty lekarskiej wynosi od 10 do 20 euro.
Apteki
apteki są łatwo dostępne i dobrze zaopatrzone. W większych miastach możemy znaleźć aptekę czynną również w nocy.
Numer pogotowia: w razie potrzeby należy dzwonić pod numer 15
Wymagania wizowe/ przepisy celne
od 1 stycznia 2005 r. obywatele polscy udający się do Maroka w celach turystycznych zwolnieni są z obowiązku wizowego na okres do 90 dni.
Nie ma specjalnych restrykcji celnych ani ograniczeń w przywozie dewiz, należy jednak zadeklarować je przy wjeździe. Obowiązuje surowy zakaz wywożenia waluty marokańskiej poza granicę kraju. Dirham marokański jest poza Marokiem walutą niewymienialną.
Informacje MSZ
Ważne:
Zanim podejmiesz decyzję o wyjeździe, sprawdź aktualne informacje konsularne na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych pod tym linkiem ! Strona MSZ podaje najświeższe doniesienia, ograniczenia bądź zalecenia dla turystów zamierzających udać się w podróż. Jeśli istnieje jakakolwiek sprzeczność pomiędzy danymi publikowanymi na naszym portalu, a informacjami podawanymi przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, proszę przyjąć informację MSZ jako bardziej aktualną.
Porady i zwyczaje
Kuchnia
marokańska kuchnia jest uznawana za jedną z najsmaczniejszych na świecie. Można w niej wyczuć wpływy kuchni arabskiej, afrykańskiej i francuskiej. Dzięki dużej ilości ziół i przypraw dania są niezwykle barwne i aromatyczne. Typowymi potrawami są kuskus, tadżin (duszone mięso z warzywami) i harira (pikantna zupa z soczewicy).
Napoje
narodowym napojem Marokańczyków jest „the a la menthe”, czyli słodka herbata ze świeżą miętą, którą Marokańczycy piją przy każdej okazji. Najlepszym sposobem na ugaszenie pragnienia jest zakup wody mineralnej. Na rynku jest ich kilka rodzajów, w tym Sidi Harazem (niegazowana) i Ulmes (gazowana). W Maroku produkuje się całkiem smaczne wina, którego najbardziej znaną marką jest Vieux Papes.
Pamiątki
dywany, kilimy, wyroby drewniane, metalowe oraz ceramika to wytwory Marokańskich rzemieślników, którymi warto się zainteresować. Rzemieślnicy z As-Sawiry, wytwarzający wyroby z drewna, są jednymi z najbardziej utalentowanych na świecie.
W restauracji
zwyczajowo pozostawia się w restauracjach lub kawiarniach napiwki w wysokości 5-10% rachunku.
Fotografowanie
robienie zdjęć osobom bez ich zgody lub z ukrycia jest niemile widziane. Ponieważ zabronione jest wejście do meczetów dla obcokrajowców nie będących wyznawcami islamu, niedopuszczalne jest fotografowanie wnętrz większości meczetów z progu.
Religia i kultura
Ponad 97% Marokańczyków to muzułmanie, w większości sunnici. Około 1,1% wyznaje chrześcijaństwo.
Święta:
- 1 stycznia – Nowy Rok
- 11 stycznia – Manifest Niepodległości
- 1 maja – Święto Pracy
- 30 lipca – Święto Tronu
- 20 sierpnia – Dzień Rewolucji
- 21 sierpnia – Urodziny króla Mohammeda V i Dzień Młodości
- 6 listopada – Rocznica Zielonego Marszu
- 18 listopada – Święto Niepodległości
Islam zabrania picia alkoholu, dlatego można go kupić tylko w supermarketach lub w licencjonowanych punktach sprzedaży w dużych miastach oraz w restauracjach lepszych hoteli. Zbyt swobodne stroje, zwłaszcza kobiet (np. spódnice mini) mogą uchodzić za szokujące (poza eleganckimi hotelami), dlatego należy się ich wystrzegać, szczególnie podczas podróży na południe kraju i z dala od ośrodków turystycznych.
Warto wiedzieć
Warto wiedzieć
Banki i wymiana pieniędzy
większość banków jest otwarta w godzinach od 9:00 do 14:00. Bankomaty są dostępne we wszystkich większych miastach, a przy wybieraniu z nich pieniędzy zwykle pobierana jest 5% prowizja. W Maroku można korzystać z większości znanych kart kredytowych takich jak Visa czy MasterCard.
Komunikacja
- Autobusy – w Maroku można rozróżnić dwa rodzaje autobusów: państwowej firmy CTM, odjeżdżające z reguły z oddzielnych dworców i autobusy firm prywatnych. Autobusy państwowe są nowe, czyste i klimatyzowane, ale droższe od linii prywatnych.
- Taksówki – występują dwa typy taksówek: Grand Taxi (duże taksówki) i Petit Taxi (małe taksówki). Duże taksówki zabierają do 6 osób, są szybkie i łatwo dostępne. Małe miejskie taksówki poruszają się w obrębie miasta i zabierają maksymalnie trzy osoby.
- Pociągi – po Maroku najwygodniej poruszać się pociągiem. Kolej jest rozwinięta tylko w zachodniej części kraju, ale za to pociągi jeżdżą szybko i punktualnie.
Poczta
działa niezbyt szybko, ale za to niezawodnie. Nie ma problemów z jej znalezieniem. Urzędy pocztowe są otwarte w godzinach od 9:00 do 12:00 i od 15:00 do 18:00. Paczka lub list dotrze do Europy po upływie tygodnia.
Placówki dyplomatyczne
Ambasada RP w Rabacie
23, rue Oqbah, Rabat-Agdal
B.P. 425, Maroc
Tel. (00-212) 37 77 11 73, (00-212) 77 17 91, 77 17 94
Fax: (00-212) 37 77 53 20, 77 85 66
e-mail:
rabat.amb.sekretariat@msz.gov.pl