NAMIBIA: wyprawa do krainy kontrastów i niepowtarzalnych krajobrazów

Namibia to dobry pomysł zarówno dla osób, które planują swoją pierwszą wyprawę do Afryki, jak i dla tych, którze chcą doświadczyć całkowicie innego jej oblicza. Namibia jest bogatym krajem, pełnym atrakcji, campów, hoteli i lodży, oferujących turystom wysoki standard świadczeń.
Po kraju podróżuje się łatwo, nie ma niebezpieczeństw. Nie dotarła tu jeszcze masowa turystyka i przetrwały plemiona o fascynująchych zwyczajach: Himba, Herero i Buszmeni. Namibia to bogaty świat fauny w P.N. Etosha, najstarsza pustynia świata – Namib, z welwiczją przedziwną i Wybrzeżem Szkieletowym, fantastyczne, pomarańczowe wydmy w Sossusvlei i kolorowe miasteczka, pozostawione po kolonizatorach.
Więcej zdjęć z naszej wycieczki do Namibii znajdą Państwo w naszej fotorelacji. Zapraszamy!
Namibia
Stolica: Windhuk (Windhoek)
Największe miasta: Windhuk, Rundu, Walvis Bay, Swakopmund, Oshakati, Rehoboth, Katima Mulilo, Otjiwarongo, Ondangwa, Okahandja
Język urzędowy: angielski
Waluta: dolar namibijski (NAD)
Ludność: 2.166.000 osób
Strefa czasowa: czas polski
Podział administracyjny: Namibia podzielona jest na 14 regionów, które z kolei dzielą się na 112 okręgów.
Przepisy wjazdowe:
Wiza jest wymagana. Formalności należy dopełnić przed podróżą, w Ambasadzie Namibii w Berlinie. Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 6 miesięcy od daty upływu ważności wizy.
Przepisy celne:
Cudzoziemcy opuszczający Namibię mogą wywieźć – w ciągu 12 miesięcy od dnia wjazdu – jedynie taką ilość dewiz, jaką zadeklarowali przy wjeździe. Posiadanie i przywożenie narkotyków jest karalne. Istnieje zakaz wwozu broni bez zezwolenia oraz ograniczenia we wwozie innych towarów (perfumy, papierosy, alkohol).
Opieka zdrowotna:
Występują zagrożenia epidemiologiczne AIDS, malarią (w północnej części kraju), zdarzają się lokalne ogniska występowania cholery. Służba zdrowia jest stosunkowo dobrze rozwinięta, głównie w stolicy kraju. Istnieje sprawna sieć pogotowia lotniczego np. SOS Intrernational, Medrescue. Koszty opieki medycznej są porównywalne z kosztami w RPA, ale dostęp do niej, zwłaszcza w głębi kraju, jest znacznie trudniejszy. Od podróżnych przybywających do Namibii z krajów o wysokim stopniu rozprzestrzenia się wirusa żółtej febry wymagane jest okazanie w punkcie granicznym potwierdzenia odbycia szczepienia przeciwko żółtej febrze.
Religia i obyczaje:
Religią dominującą w Namibii jest chrześcijaństwo, które wyznaje 87,4% ludności (z czego do wspólnot protestanckich należy 56% społeczeństwa, do katolicyzmu 18,6%, a pozostali chrześcijanie, skupieni wokół niezależnych kościołów, stanowią 12,8%). Druga największa grupa ludności praktykuje tradycyjne religie afrykańskie i stanowi 9,4%. Pozostali to głównie niereligijni (2,7%), muzułmanie (0,1%) i wyznawcy innych religii (0,4%).
Komunikacja:
W regionach eksploatacji złóż diamentów, głównie na wybrzeżu atlantyckim, obowiązują ograniczenia w podróżowaniu. Ochroną objęte są wydmy na Wybrzeżu Szkieletowym.
Klimat:
Namibia leży w strefie klimatu zwrotnikowego suchego, przy czym na obszarach położonych na wschód od pasa nadbrzeżnego występuje dodatkowo jego kontynentalna odmiana. Kraj charakteryzuje się niskimi opadami, także nad samym oceanem. W strefie nadbrzeżnej przyczyną suchoty jest niesprzyjający opadom układ prądów morskich. Wzdłuż wybrzeża płynie zimny Prąd Benguelski. Wybrzeże Szkieletowe jest pod względem opadów tak samo suche jak wnętrze kraju.
Opady są niskie. Średnia roczna to około 250 mm. Około jedna czwarta powierzchni kraju otrzymuje rocznie tylko 100 mm deszczu. Największe opady występują na północy, a zwłaszcza na północnym wschodzie, jest to około 600 mm rocznie. Obszar ten zajmuje jedynie 8% powierzchni kraju.
W kraju jest dosyć chłodno jak na obszar zwrotnikowy. Wysokość terenu nad poziomem morza ma minimalny wpływ i dotyczy to tylko niewielkiej części kraju. Maksymalnie jest 25-27°C w okresie grudzień-styczeń. Zimą (lipiec-sierpień) jest dość zimno. Średnie wartości wynoszą 13-16°C. Prąd Benguelski ochładza wybrzeże, przez co latem jest tylko 18-20°C. W okresie zimowym zaciera się różnica temperatur między wybrzeżem a wyżynami w głębi lądu. Zimą na obszarach wyżynnych często występują przymrozki. Charakterystycznym elementem aury na wybrzeżu są częste mgły, przez cały rok panuje duża wilgotność pomimo braku opadów.
Placówka dyplomatyczna:
Polska nie posiada swojej ambasady na terytorium Namibii.
Obywatele RP, podróżujący do tego kraju, podlegają kompetencjom Ambasady w Pretorii (RPA).
Ambasada RP w Pretorii
Adres: 14 Amos Street, Colbyn 0083, Pretoria
Adres korespondencyjny: PO Box 12277, Queenswood 0121, Pretoria, RSA
E-mail: secretary.pretoria@msz.gov.pl
Tel.: (+27) 12 430 2621
Telefon do oficera dyżurnego – po godzinach urzędowania i w dni wolne od pracy (w przypadku śmierci, wypadku, zatrzymania, kradzieży lub zgubienia paszportu): (+27) 12 430 9621 lub (+27) 83 449 3489
NAMIBIA – Wiza jest wymagana. Formalności należy dopełnić przed podróżą, w Ambasadzie Namibii w Berlinie. Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 6 miesięcy od daty upływu ważności wizy.
- Kalahari – najbardziej życiodajna pustynia świata i spotkanie z Buszmenami
- Sossusvlei – największe wydmy świata i zachód słońca na Dune 45
- Podróż szutrowymi drogami przez pustynię Namib
- Walvis Bay – najpyszniejsze na świecie kalmary i rejs w poszukiwaniu delfinów, fok, pelikanów i wielorybów
- Wybrzeże Szkieletów i kolonia kotików w Cape Cross
- Twyfelfontein (UNESCO) – malowidała buszmenów i pustynne słonie
- Rezerwat Palmwag – park bez ogrodzeń
- Wizyta w wioskach plemion Herero i Himba
- Malowniczy krajobraz rzeki Kunene i Epupa Falls
- Park Narodowy Etosha – raj dla miłośników zwierząt i safari
- Erindi – największy prywatny rezerwat przyrody na świecie